گودی کمر چیست و چگونه گودی کمر را درمان کنید؟

گودی کمر چیست و چگونه گودی کمر را درمان کنید؟
تلگرام

یکی از شایع ترین اختلالات در انحنای ستون فقرات، گودی کمر (لوردوز) است. بسیاری از ما علت کمردردهای خود را گودی بیش از حد کمر می دانیم. این گودی بیش از حد چیست؟ چرا به وجود می آید؟ اصولا آیا کمر انحنایی دارد؟ در صورتی که ستون فقرات را از نیم رخ نگاه کنید، متوجه وجود یک سری فرورفتگی ها و برجستگی هایی در قسمت های مختلف آن خواهید شد.در حالت طبیعی، فقرات گردن دارای یک انحنا به سمت داخل، فقرات پشتی دارای انحنا به سمت خارج و ناحیه ی کمر دارای انحنای رو به جلو می باشند.

به دلیل شباهت این انحنای کمر به نمای ظاهری لوردهای انگلیسی در زمان ایستادن، اصطلاح لوردوز برای این حالت مورد استفاده قرار گرفته است! وجود این انحناها برای ما نقشی بسیار مهم داشته و بسیاری از توانایی های ما در اثر همین برجستگی ها و فرورفتگی ها پدید می آید و اصولا توانایی ایستادن ما تا حد بسیار زیادی مدیون همین انحناها است! میزان انحنای ستون فقرات در یک ناحیه، بر سایر قسمت ها نیز اثر گذاشته و می تواند آن ها را تغییر دهد.وقتی میزان انحنای کمر به حدی بیشتر از میزان طبیعی آن می رسد برای نامیدن آن اصطلاحا از کلمه ی هیپرلوردوزیس(hyperlordosis) یا گودی بیش از حد کمر استفاده می کنیم.

چرا گودی بیش از حد در کمر به وجود می آید؟

در حقیقت ستون فقرات توسط تعداد زیادی عضله محافظت می شود که سلامت و تعادل آن ها در سلامت و نرمال بودن حالت ستون فقرات نقش بسیار مهمی ایفا می کند.عدم تعادل در عضلات نام برده یعنی قوی بودن برخی و ضعف یا گرفتگی بعضی دیگر از آن ها موجب پدید آمدن ناهنجاری هایی در شکل کلی ستون فقرات خواهد شد.

گودی کمر و حرکات اصلاحی علل‌ گودی کمر‌

 ۱- زایمان های‌ مکرر

 ۲- در رفتگی‌ دو طرف‌ لگن‌

 ۳- احتمالاً استفاده‌ از کفش‌ پاشنه‌ بلند

 ۴- جابجایی‌ ستون‌ مهره‌ها به‌ سمت‌ جلو( مادرزادی‌ یا هر عامل‌ دیگر)

 ۵- ضعف‌ عضلات‌ شکمی‌ و عضلات‌ خلفی‌ ران‌ و بازکننده‌های‌ مفصل‌ ران‌

 ۶- کوتاهی‌ عضله‌ سوئز خاصره‌ای‌ و راست‌ رانی‌

 ۷- کوتاهی‌ عضلات‌ ناحیه‌ کمری‌ (بازکننده‌های‌ کمر)

۸- لوردوز جبرانی‌ ناشی‌ کیفوز پشتی‌

۹-چاقی

۱۰-  پوکی استخوان

عوارض گودی کمر

۱-ایجاد زمینه درد

 ۲-کاهش میزان تحمل پذیری

 ۳-کشیدگی لگامنت طولی قدامی

 ۴-فشار به ریشه های عصبی

 ۵-برآمدگی شکم

 ۶-کوتاهی قد

در این میان نقش عضلات شکمی، بازکننده های مفصل پا به لگن و عضله ی بزرگ پشت باسن، در ایجاد گودی بیش از حد کمر، پُر رنگ تر از سایر عضلات این ناحیه است.

آیا درست نشسته اید؟

اغلب ما بدون این که خودمان آگاه باشیم در بسیاری از اوقات روز با بد نشستن و استفاده ی ناصحیح از ستون فقرات مان به تخریب و پیری زودرس و آن دامن می زنیم. بسیاری از درد گردن، کتف، شانه، کمر و… در اثر نا آگاهی از طرز استفاده صحیح از بدن به وجود می آیند.نشستن،خوابیدن و ایستادن،چنانچه حالت صحیح آن رعایت نشود موجب ایجاد لورودز خواهد شد.  جهت مشاهده شیوه های صحیح موارد ذکر شده اینجا کلیک کنید.

برخی از عوامل مهم ایجاد کننده گودی کمر

۱- ضعف عضلات شکم

یکی از علل افزایش قوس کمر (لوردوز)، ضعف عضلات شکم  است که اجازه می دهد محتویات شکم به سمت جلو بیایند؛و همراه آن ها مهره های کمری  نیز به سمت جلوکشیده شوند.به این ترتیب قوس کمر افزایش می یابد.

۲-استفاده از کفش پاشنه بلند

در افرادی که کفش پاشنه پاشنه بلند استفاده می کنند( کفش های با پاشنه ۳/۵ سانتی متر برای آقایان و  ۴/۵ سانتی متر برای خانم ها ) محل مرکز ثقل تغییر می یابد  و بدن برای حفظ تعادل  گودی کمر را افزایش می دهد.

 حرکات‌ اصلاحی‌ گودی کمر‌

 الف‌: اگر علت‌ گودی‌ کمر ضعف‌ عضلات‌ شکم‌ باشد حرکات‌ اصلاحی‌ زیر ارائه‌ می‌گردد.

 ۱- شخص‌ به‌ پشت‌ خوابیده‌ و از وی‌ درخواست‌ می‌گردد سر و گردن‌ و سینه‌ خود را بالا بیاورد یاحتی‌ ممکن‌ است‌ از وی‌ درخواست‌ می‌گردد که‌ نفس‌  عمیق‌ به‌ کمک‌ عضلات‌ شکم‌ کشیده‌ و حبس‌ نفس‌ انجام‌ دهد.

 ۲- درهمان‌ وضعیت‌ از شخص‌ می‌خواهیم‌ دست های‌ خود را خم‌ کرده‌ ، روی‌ سینه‌ خود گذاشته‌ و بالا بیاید.

 ۳- از شخص‌ می‌خواهیم‌ دست های‌ خود را پشت‌ گردن‌ خود گذاشته‌ و این‌ حرکت‌ را انجام‌ دهد درصورتی که‌ شخص‌ نتواند هیچ‌ کدام‌ از این‌ حرکات‌ را انجام‌ دهد در ابتداء درمانگر به‌ وی‌ کمک‌ می‌کند.

 ۴- شخص‌ به‌ پشت‌ خوابیده‌ یک‌ پای‌ خود را خم‌ کرده‌ روی‌ زمین‌ می‌گذارد با این‌ کار پشت‌ وی‌ صاف‌ می‌شود پای‌ دیگر را در این‌ حالت‌ بالامی‌ آورد.

۵- عمل‌ فوق‌ را با پای‌ دیگر انجام‌ می‌دهد.

ب : اگر علت‌ گودی‌ کمر ضعف‌ عضلات‌ بازکننده‌ ران‌ باشد ازحرکات‌ زیر استفاده‌ می‌شود.

 ۱- شخص‌ به‌ شکم‌ خوابیده‌ و یک‌ پای‌ خود را به صورت‌ مستقیم‌ بالا می‌آورد و عمل باز کردن ران‌ را انجام‌ می‌دهد.

 ۲- عمل‌ فوق‌ را با پای‌ دیگر انجام‌ می‌دهد.

 ۳- می‌تواند هر دو پا را باهم‌ به‌ وضعیت‌ قبل‌ ببرد.

 ۴- زانوی‌ خود را خم‌ کرده‌ به‌ بالا بیاورد (یعنی‌ دروضعیت‌ دمر و  چهاردست‌ وپا مورد قبل‌ را انجام‌ دهد)

ج:  اگر علت‌ گودی‌ کمر کوتاهی‌ عضله‌ سوئز خاصره‌ای‌ باشد:

 شخص‌ به‌ پشت‌ خوابیده‌ یک‌ پای‌ خود را درشکم‌ جمع‌ گرده‌ وپای‌ دیگر را تا آنجا که‌ ممکن‌ است‌ چسبیده‌ به‌ میز معاینه‌ نگه‌ می‌دارد .

 این‌ عمل‌ را درمانگر نیز می‌تواند برای‌ شخص‌ انجام‌ دهد.

 اگر علت‌ گودی‌ کمر کوتاهی‌ عضله‌ راست‌ رانی‌ باشد 

در این صورت‌ شخص‌  دمر خوابیده‌ پائی که‌ دارای‌ کوتاهی‌ است‌ را از زانو خم‌ می‌کنیم‌ دراین‌ حالت‌ درمانگر بادست‌ خود مانع‌ از بالا آمدن‌ باسن‌ وی‌ می‌شود راه‌ دیگر رفع‌ کوتاهی‌ این‌ عضله‌ این‌ است‌ که‌ شخص‌ به‌ پشت‌ خوابیده‌ زانوهای‌ وی‌ از تخت‌ آویزان‌ است‌ دراین‌ حالت‌ یک‌ پای‌ او را در شکم‌ وی‌ جمع‌ می‌کنیم‌ و بادست‌ دیگر مانع‌ از صاف‌ شدن‌ زانوی‌ وی‌ می‌شویم‌ شایداین‌ روش‌ بهتر از روش‌ قبل‌ باشد.

هـ : اگر علت‌ گودی‌ کمر کوتاهی‌ عضلات‌ بازکننده‌ کمر باشد حرکات‌ زیر توصیه‌ می‌گردد.

– شخص‌ به‌ پشت‌ دراز کشیده‌ سعی‌  می‌کند به‌ کمک‌ تراپیست‌ پاهای‌ خود را ازبالای‌ سر به‌ زمین‌ بزند.

گودی کمر و حرکات اصلاحی

ورزش های ویلیامز برای گودی کمر:

 ویلیامز اعتقاد دارد که علت عمده بروز کمر درد، بر هم خوردن انحنای طبیعی ستون فقرات است. به بیان دیگر وی اعتقاد دارد که در اثر علل و عوامل مختلفی از جمله ضعف عضلات جداره شکم، میزان انحنا یا قوس ناحیه کمر افزایش پیدا می کند و همین عامل موجب بروز درد کمر می شود.

همین  طور ویلیامز اعتقاد دارد که در اثر ضعف عضلات سرینی یا عدم انعطاف پذیری در عضلات اطراف لگن و ران به ویژه عضلات پشت ران ( عضلات همسترینگ ) شخص در هنگام فعالیت یا کار از الگوی صحیح استفاده نمی کند و همین عامل موجب مختل شدن حرکات مفاصل بین لگن و ناحیه کمر می شود و در نتیجه باعث بروز درد کمر می شود. بنابراین ویلیامز برای کاهش انحنا یا قوس کمر ( لوردوز )، تقویت عضلات ناحیه شکم و ایجاد انعطاف پذیری در عضلات اطراف لگن و باسن، ورزشها یا حرکات درمانی ویژه ای طرح نمود که همانطور که اشاره شد، اصطلاحاً به آن ورزش ها یا نرمش های ( ویلیامز ) می گویند.

تشریح ورزش های ویلیامز:

حرکت اول:

فرد در حالی که به حالت راحت دراز کشیده و زانوهایش خم است، سعی می کند ضمن منقبض کردن عضلات شکم، لگن خود را کمی بلند نماید

هدف از انجام ورزش اول ویلیامز، تقویت عضلات باسن و کاهش انحنا یا لوردوز کمر است.

حرکت دوم :

فرد در حالی که خوابیده و زانوهایش کمی خم است، سعی می کند با دستهای کشیده به حالت نشسته در آید.هدف از انجام ورزش دوم ویلیامز ، تقویت عضلات شکم و کاهش انحنا یا لوردوز کمر است

حرکت سوم :

فرد در حالت خوابیده، سعی می کند زانوهای خود را تا آنجا که می تواند به طرف سینه حرکت دهد.هدف از انجام ورزش سوم ویلیامز، ایجاد کشش و انعطاف پذیری در عضلات و عناصر اطراف ستون فقرات است.

حرکت چهارم :

فرد در حالی که نشسته است، سعی می کند به طور ملایم مطابق تصویر دستهایش را به مچ پا برساند.هدف از انجام ورزش چهارم ویلیامز، ایجاد کشش و انعطاف پذیری در عضلات پشت ران ( عضلات همسترینگ) است.

حرکت پنجم :

فرد در حالی که در حالت استارت دو میدانی قرار گرفته است، سعی می کند با متمایل شدن به سمت جلو بر روی پای عقب خود فشار وارد کند.در مرحله بعد ضمن عوض کردن پاها، همین حرکت را برای پای دیگر انجام می دهد.هدف از انجام ورزش پنجم ویلیامز، کاهش انحنا یا قوس کمر است.

حرکت ششم :

فرد در حالی که کنار دیوار ایستاده است، سعی می کند بنشیند. در ضمن ممکن است این تمرین را با استفاده از یک صندلی انجام داد، یعنی فرد در کنار صندلی قرار میگیرد و به جای اینکه بر روی زمین بنشیند، بر روی صندلی می نشیند. هدف از انجام ورزش ششم ویلیامز، تقویت عضله چهارسر رانی است. همینطور در این تمرین عضلات سرینی تقویت می شوند.

چند پیشنهاد ساده برای پیشگیری و کاهش گودی کمر

 در زمان نشستن، کف پا را صاف بر روی زمین قرار دهید، صندلی خود را تنظیم کنید و در صورت نیاز از یک بالشتک کوچک برای پُر کردن فضای خالی پشت کمرتان استفاده کنید. وقتی ایستاده اید، یک پا را مستقیم روی زمین و دیگری را روی یک پله، چهار پایه و یا هر چیز مشابه، در سطحی کمی بالاتر از پای دیگر قرار دهید. این کار حمایت کمرتان را افزایش خواهد داد.

درست خوابیدن بهترین حالت برای خوابیدن، وضعیت صورت و شکم رو به بالا است، در حالی که بالشی زیر زانوها قرار گیرد، اما در صورتی که تمایل دارید بر روی شکم بخوابید حتما بالشی زیر شکم خود قرار دهید.

 توجه داشته باشید که پوشیدن کفش پاشنه بلندموجب افزایش گودی کمرتان خواهند شد.

 از تقویت عضلات شکم، باسن و کمر غافل نباشید.

قوس کمر تا بیش از ۹۰درصد با شنا کردن بهبود می‌یابد

 

دکتر علی دیانت:

 اولین و مهمترین علت گودی کمر را ضعف عضلات نگهدارنده قوس کمری دانست و افزود: گاه براثر زایمان، عضلات شکم کشیده و ضعیف شده منجر به ایجاد گودی کمر می‌شود که ورزش نامناسب نیز باعث ماندگاری دائمی این عارضه می‌شود. البته در برخی افراد نیز ضعف کلی عضلات اطراف ستون فقرات کمری و جمع شدن چربی در پهلوها، علت اصلی قوس کمری است.

وی تصریح کرد: بهترین راه بهبود گودی کمر ورزش کردن به خصوص ورزش شنا است که می‌تواند تا حد بسیاری زیادی در رفع آن موثر باشد؛ چرا که قرار گرفتن روی آب باعث بی‌وزنی و تقویت عضلات می‌شود. به علاوه ورزش صبحگاهی، فیزیوتراپی و ورزش‌های ویلیامز نیز می‌توانند نسبت به بسیاری از کمربندهای کمری و طبی مفید و موثر واقع شوند

تهیه و تدوین : elmevarzesh.com

منابع و ماخذ

حرکات اصلاحی یحیی سخنگویی

دکتر علیزاده ، محمد حسین ، کمر درد با تاکید بر تمرینات ورزشی

دکتر گائینی  – ورزش و آمادگی و تندرستی

دکتر دانشمندی  حرکات اصلاحی

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۷۷ نظر

 1. شمیم گفت:

  سلام.با تشکر از مطالب خوبتان. شنیدم در طی بارداری با بزرگ شدن شکم معمولا این عارضه ایجادمیشه. آیا روشی برای پیشگیری هست که انجامش در طی بارداری بی خطر هم باشد؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، برای خانم های باردار فکر کنم کمربندهای هستند که وزن شکم رو تحمل می کند و اجازه نمی دهد فشار به کمر وارد شود.

 2. حامد ضیایی گفت:

  سلام …ممنونم از سایت خوبتون
  یک سئوال داشتم از خدمتتون
  ایا مشکل گودی کمر کاملا خوب میشود ؟ یا فقط مشکل ان با این حرکات کمی کاهش میابد ؟؟
  ممنون میشم اگه به سئوالم جواب بدید

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، ممنون جناب ضیایی، حرکات اصلاحی در سنین قبل از بلوغ به طور کامل مشکل را رفع می کند، اما بعد از آن تا حد کمی تأثیر در درمان دارد و بیشتر مانع رشد آن می شود، اما چنانچه پس از سن بلوغ دچار این ناهنجاری شده باشید احتمال درمان وجود  دارد

 3. حامد ضیایی گفت:

  ممنون که به سئوالم جواب دادید …
  یعنی در سن ۱۶ سالگی حرکات اصلاحی کمی دیر شده به نظر شما ؟
  اگه مشکل رفع نشد با عمل چطور ؟؟؟بعد عمل جراحی کمر دچار مشکل نمیشه برای ورزش بدنسازی ؟؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   امکان اصلاح گودی کمر در این با ورزش هست به شرطی که دکتر متخصص با پرتونگاری لیزری مشخص کنه که عارضه برگشت پذیر هست یا نه. برای تجویز عمل باید با پزشک متخصص مشورت کنید. قطعا بعد از عمل کمر محدودیت هایی برای بدن بوجود میاد. اما با فیزیوتراپی این محدودیت ها تا حدودی حل خواهند شد اما نه کامل. محدودیت اصلی در انجام ورزش های سنگین و ضربتی خواهد بود مثل بدنسازی، ورزش های رزمی و …

 4. پیمان گفت:

  سلام
  من ۱۷ سالم هست در ضمن پسر هستم.
  میخواستم بدونم امکان داره استخوان گرده پشتم که بیرون زده با ورزش درمان کنم؟
  بنده گودی کمر هم دارم
  خواهر بنده که بزرگ تر از من هستن مشکل بنده رو داشتن و دکتر گفتن باید عمل بشن ولی ایشون به بستن بریس اکتفا کردن.
  اگه امکان داره راهنماییم کنید

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. در ابتدا باید با نظر پزشک متخصص مشخص کنید آیا این عوارض برگشت پذیر هستند یا خیر. در صورت ثابت شدن عوارض نیاز به عمل جراحی هست اما اگه هنوز فرصت اصلاح وجود داره با تمرین و ورزش تا حدودی میتونید عارضه رو کم کنید و از رشد آنها جلوگیری کنید. البته استفاده از بریس و اصلاح روش زندگی موثر خواهد بود.

 5. پیمان گفت:

  امکان داره بسشتر راهنمایی کنید
  یعنی سن ۱۷ سال برای درمان این عارضه خیلی دیر هست؟
  بدنسازی نمیتونه کمکم کنه؟
  اخه نمیخوام تا اخر عمر اینطور بمونم
  روش جراحی رو هم مه اصلا…

  • رامیار نجفی گفت:

   دوست عزیز باید دکتر تشخیص بده که این عارضه قابل اصلاح هست یا نه. حرکات اصلاحی و بدنسازی و ورزش قطعا میتونه کمک کنه.

 6. طاهره گفت:

  سلام ممنون از مطالب خوبتون خواستم بپرسم که چطور میتونم تشخیص بدم که گودی کمر دارم یانه،یعنی راهی هست که.خودم بدون مراحعه به پزشک بتونم تشخیص بدم؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام. یکی از ساده ترین روش های تشخیص که خود فرد میتواند انجام دهد این است که به یک دیوار صاف تکیه دهد به گونه ای که پاشنه ی پا، باسن، کتف ها و پشت سر در تماس با دیوار باشند. در این وضعیت به آرامی دست خود را از فضای بین کمر و دیوار عبور دهید یا از فرد دیگری بخواهید این کار را برای شما انجام دهد. در حالت معمولی نباید یک مشت بسته شده از این فضا عبور کند.

   • رامین گفت:

    ممنون از سایتتون خیلی خوبه و واقعا بهم کمک کرد من۱۵ سالمه این کار رو انجام دادم وقتی که مشت رو رد میکنم کامل با کمرم تماس داره اما میتونم ردش کنم الان کمر من مشکل داره؟

    • کیوان فیروزه ئی گفت:

     سلام، اگر بین پشت و دیوار فاصله به نحوی باشد که مشت کامل رد شود گودی کمر دارید، حتی اگر مقداری تماس داشته باشد و بازهم رد شود

 7. بهار گفت:

  با سلام
  دختر ۷ساله ای دارم که احساس می کنم گودی کمر داره چون از بچگی شکمش رو به جلو بود به نظر شما این مشکل مادر زادیه لطفا برای درمان راهنمایی کنید

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، معمولاً در این سن کمتر می توان ناهنجاری را تشخیص داد جون احتمال تغییر وجود دارد اما بهتر است یا به پزشک ارتوپد مراجعه کنید یا متخصص حرکات اصلاحی تا بهتر وضعیت بررسی شود درمان آن نیز با حرکات اصلاحی است

 8. بهار گفت:

  سلام ممنون از راهنماییتون فراموش کردم تو یادداشت قبلی بگم که اغلب اوقات کتف راستش خسته می شه و یا درد میگیره بعضی مواقع هم به صورت درازکش غذا میخوره و میگه پشتم خسته میشه یک هفته ای میشه که حرکات اصلاحی را براش شروع کردم روزی ۲ بار هر بار ۵ دقیقه ضمنا کیف چرخدار هم براش تهیه کردم آیا کار دیگه ای لازمه که انجام بدم

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   در این سن بعضی عارضه ها در بین دختران و پسران شایع است و با افزایش سن رفع می شود مثلا در بین پسران زانوی ضربدری در سنین پایین شایع است که با بالا رفتن سن از بین می رود. بهتر است در این مورد حساسیت خود را پایین آورده تا به روحیه و سلامتی فرزندتان آسیبی نرسد. برای اطمینان حاصل می توانید با پزشک متخصص مشورت کنید.

 9. زهرا گفت:

  سلام امکان دارد که خستگی یا درد شانه ها مربوط به گودی کمر باشد

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   چون در گودی کمر تعادل بدن و تعادل ساختار اسکلتی عضلانی بدن تغییر می کند احتمال این موضوع است که گودی کمر باعث ایجاد خستگی و درد در برخی نقاط بدن شود.

 10. باران گفت:

  با سلام، من ۳۱ سالمه و باردارم،از همان ابتدای بارداری به دلیل قوص کمری که از قبل داشتم دچار کمر درد شدید هستم،آیا با وجود داشتن این مشکلات میتونم زایمان طبیعی داشته باشم

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   هر چند سوال شما کاملا پزشکی است. اما اگر در اوایل یا اواسط دوران بارداری هستید با انجام حرکات تقویتی و تمرینات کگل می توانید تا حدودی کمر، شکم و لگن را تقویت کنید که آمادگی زایمان طبیعی را داشته باشید. برای انجام زایمان طبیعی یا سزارین بهتر است فقط با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

 11. علی گفت:

  برا من که مادرزادیه کاریش هم نمیشه کرد

 12. احسان گفت:

  سلام خسته نباشید بابت تمامی زحماتتون ۱گودی کمر در سن ۳۰ سالگی قابل اصلاح است یا نه۲ ما چگونه به نوع گودی کمر که اشاره فرمودید پی ببریم مثلا مادر زادگی یا ضعف عضلاتی است ممنون میشم توضیح دهید

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، جواب سوال اول در سوال دوم شماست، اگر کودکی شما بتوانید در وضعیت صحیح قرار بگیرید و گودی کمر مشخص نباشد می توان به درمان امیدوار بود و همچنین می توان کفت اکتسابی است نه مادرزادیی، اگر ناشی از ضعف عضلات یا بد قرار گرفتن وضعیت ستون فقرات باشد و مهمتر از همه اسکلتی نباشد درمان می شود

 13. علیرضاااا گفت:

  سلام. من گودی کمر دارم ولی علت اونو نمیدونم تا با حرکات صحیح اونو رفع کنم و از اونجایی ک نگرانم میخوام ب پزشک مراجعه کنم… دکتری ک میخوام برم چه تخصصی باید داشته باشه؟ همچنین ی دکتر خوب پیشنهاد میکنید؟ درضمن من ساکن تهران هستم. سپاس فراوان

 14. صابر گفت:

  با سلام و تشکر بابت مطالب مفیدتون . میخاستم بدونم که آیا ممکنه کسی هر ۳ عارضه یعنی گودی کمر,قوز کمر وکیفوز یا ناهنجاری پشت گردن رو داشته باشه چون من احساس میکنم که هر ۳ رو دارم و خیلی هم بابتش ناراحت هستم ممنون میشم از جوابتون.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام.به ندرت همچین موردی یافت میشه اما غیر ممکن نیست. عارضه های مادرزادی یا روش های بد زندگی ممکنه در بوجود آمدن همه این عارضه ها در یک فرد دخیل باشن.

 15. صابر گفت:

  با تشکر از جوابتون. وقتی ب دکتر مراجعه کردم ایشون گفتن ک مشکل من کیفوز و گودی کمر است و با ورزش میتونم اصلاحش کنم

  • رامیار نجفی گفت:

   پیشنهاد میکنم برای بدتر نشدن عوارض زیر نظر فیزیوتراپ تمرینات رو شروع کنید و بعد از دوره فیزیوتراپی خودتون در منزل تمرینات اصلاحی رو ادامه بدید. هرگونه حرکات اشتباه یا فشار بیش از حد ممکنه عوارض بعدی رو برای شما رقم بزنه.

 16. فاطمه گفت:

  من۲۶سالمه.و گودی کمر دارم.در خانواده ی ما فقط من و خواهرم این مشکل رو داریم.میخواستم بدونم توی سن من گودی کمر رفع میشه یا نه،؟در ضمن اصلاح گودی کمر تا چه اندازه بر بلندی قدم تاثیر داره؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. اصلاح گودی کمر زیادی بر افزایش قد تأثیر نمیزاره. برای درمان ابتدا باید دکتر تشخیص بده که آیا عارضه شما با حرکات اصلاحی قابل برگشت و قابل درمان هست یا ثابت شده و با حرکات اصلاحی نمیشه کاری کرد. اگر ثابت شده باشه پس نمیشه با ورزش و تمرین کاری کرد.

 17. نادر گفت:

  سپاس و تشکر فراوان از مجله ی علم و ورزش.
  دست شما رو به گرمی می فشارم

 18. جواد گفت:

  سلام.تروخدا بهم بگید چجوری گودی کمرمو درس کنم مثل ادمای عادی بشم .چون کنکور دارم منو رد میدن .تروبه امام حسین کمکم کنید

 19. mohadeseh گفت:

  سلامم من الان ۲۰ سالمه دوسالی میشه که استخوان کتف راستم زده بیرون و یکم حالت قوز گرفته سه سالیم میشه گودی کمرم زیاد شده ایا با ورزش و حرکات اصلاحی رفع میشه باید بگم من تو سن ۱۷ و۱۸ سالگی همچین مشکلی نداشتم

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. دچار عارضه کتف بالدار هستید و باید یه فیزیوتراپ مراجعه کنید و این عارضه رو برطرف کنه. در مورد گودی کمر هم با حرکات اصلاحی میتونید تا حد زیادی این عارضه رو کم کنید

 20. محمد صفاری گفت:

  سلام
  من ۲۰ سالمه و مشکل گودی کمر شدید دارم
  به چه متخصصی باید مراجعه کنم مرسی از سایت خوبتون.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. متخصص ارتوپد یا ستون فقرات البته اگر متخصص آسیب شناسی و حرکات اصلاحی تربیت بدنی پیدا کنید خیلی خوبه

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *