ورزش و آرامش روانی

تلگرام

ورزش از چند طریق باعث ایجاد آرامش روانی در انسان می‏ گردد

۱) از طریق تخلیه انرژی‏ های درونی.

انسان در ارتباط با محیط بصورت دائمی دارای تبادلات انرژی می‏ باشد. یعنی از راه خوردن مواد غذائی و مایعات، خواب و… انرژی دریافت نموده و از طرف دیگر این انرژی‏های دریافتی را مصرف و تخلیه می‏ نماید. اگر این انرژی‏ ها در درون انسان متراکم شده و راه تخلیه خود را به صورت صحیح نیابند، ممکن است‏خود را به شکل ‏های گوناگون مثل انفجارات روانی، ناآرامی‏ های فردی و اجتماعی هیجانات کنترل نشده و همچنین اضطراب و ناآرامی نشان دهند. ورزش کردن باعث می‏گردد که این انرژی ‏های متراکم درونی انسان که در زمان قدیم صرف کار و رفت و آمد و… می‏شد، در مسیری سالم و سازنده مصرف و تخلیه شود و تعادل درونی بین انرژی‏ های دریافتی و پرداختی برقرار و در نتیجه آرامش روانی بر وجود وی حاکم گردد.

 آرامش روانیدر نظر گرفتن این مسئله بخصوص در نوجوانان و جوانان که دارای انرژی و جنب و جوش فراوانی می‏ باشند بسیار مهم است. خود شما هم شاید حالت آرامش روانی توام بانشاطی را که پس از یک ورزش کردن متعادل به انسان دست می‏دهد، تجربه کرده باشید و شاید یکی از علل این مطلب که گفته می‏شود بیماریهای روانی بخصوص اضطراب وافسردگی در زمان‏های قدیم کمتر از امروز بوده است، این بوده که افراد آن روزگار دارای تحرک و فعالیت‏ بدنی فراوان بوده ‏اند و فرصتی برای ابتلاء به اضطراب و افسردگی نداشته‏ اند! امروزه کار درمانی یکی از شیوه ‏های درمان بیماران روانی است، چرا که کار کردن هم به مثابه نوعی ورزش کردن است که موجب تخلیه انرژی‏ های درونی و بسیاری آثار مفید دیگر می‏ شود.

۲) از راه ایجاد نشاط روحی

یکی از آثاری که همه ورزشکاران درسخنان خود به آن اشاره می ‏کنند، نشاطی است که از طریق ورزش کردن نصیب انسان می‏شود. پرواضح است که نشاط را با اضطراب و غم و اندوه و افسردگی سرسازگاری نبوده و آن  ها را از میان برخواهد داشت.

ورزش و آرامش روانی۳) گزارشاتی مبنی بر تاثیر ورزش بر افزایش آزاد کردن آندروفین‏ ها در بدن وجود دارد

آندروفین‏ ها از مخدرهای درونی بدن انسان هستند که دارای اثرات ضد درد آرامبخشی (Sedation) می‏ باشند. نیز این مواد با اثرات خواب آوری خود در آرامش بخشی به افراد کمک می‏ کنند.

۴) از راه تغییر وضعیت‏ بدن

بطور کلی حالت جسمی و وضعیت‏ های مختلفی که جسم و بدن و حالات صورت انسان به خود می ‏گیرد، هم نشانگری از حالات روانی او می‏باشد و هم براین حالات روانی دارای تاثیر بوده و زمینه تغییر آنها را فراهم می ‏کند.شاید یکی از علل اینکه در روایات فرموده‏ اند هرگاه دچار غضب شدید، برخاسته و وضو بگیرید، همین مطلب باشد. تغییر با اضطراب بیان شده است. برای مثال گفته شده چارلز دیکنز هر وقت دچار ناکامی و اضطراب می‏شده، در خیابان‏ها به قدم زدن می‏پرداخته است. ورزش کردن می‏تواند بعنوان یکی از راه‏ های خوب و مفید تغییر وضعیت‏ بدن و دور شدن از محیط و اندیشه اضطراب‏ زا مطرح باشد.

۵) و بالاخره از راه تقویت‏ حس اعتماد به نفس و احساس عزت نفس

امروزه هر چه بیشتر می‏گذرد نسبت‏ به آثار جسمی و روانی ورزش توجه بیشتری نشان داده شده، آثار مفید ورزش بیشتر کشف می‏شود. برای مثال «در مطالعه اخیری که در ژورنال اپیدمی شناسی آمریکا (American gournal to Epidemiology) به چاپ رسیده نشان داده شده که افزایش مشارکت در برنامه ‏های ورزشی، تمرینات بدنی و فعالیت‏ های جسمانی به شدت باکاهش علائم افسردگی (احساس اینکه زندگی بی ارزش است و یا برخورداری از یک روحیه ضعیف)، بی قراری و اضطراب (تنش و بی قراری بدن) و احساس کسالت (بی خوابی، احساس فرسودگی) همراه است‏».

منبع:aftab.ir

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *