چرا تأثیر منفی زیاد نشستن حتی با فعالیت ورزشی قابل رفع نیست؟

چرا تأثیر منفی زیاد نشستن حتی با فعالیت ورزشی قابل رفع نیست؟
تلگرام

مقاله‌ی اخیراً در مجله موسسه ملی سرطان منتشر شده که بطور جامع به موضوع آسیب‌های ناشی از زیاد نشستن و بی‌تحرکی پرداخته است، آنچه که سال‌هاست در حال شنیدن آن هستیم را تایید می‌کند، عدم تحرک یا همان زیاد نشستن پشت میز یا روی صندلی می‌تواند مرگبار باشد.

زیاد نشستن پشت میز و عدم تحرک با ابتلا به سرطان، دیابت و بیماری‌های قلبی-عروقی مرتبط است. «دنیل اسکیمد و مایکل لتیزمن از دانشگاه رگنزبورگ آلمان» در آخرین مشاهدات خودشان از تحلیل و بررسی ۴۳مطالعه‌ی نظری و پاسخگویی بیش از ۴ میلیون نفر به سوالات مربوط به مهارت نشستن و ابتلا به سرطان پرده برداری کردند.

تیم تحقیقاتی آن‌ها و همکاران‌شان نزدیک به ۷۰،۰۰۰ مورد سرطان را مورد بررسی قرار دادند. آن‌ها دریافتند که زیاد نشستن خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را تا ۲۴٪، خطر ابتلا به سرطان دهانه‌ی رحم را تا ۳۲٪ و خطر ابتلا به سرطان ریه را تا ۲۱٪ افزایش می‌دهد.

و اما خبر بد!

همراهن عزیز حتی انجام تمرینات ورزشی نمی‌تواند عوارض منفی ناشی از زیاد نشستن بر بدن‌ را از بین ببرد. چرا که فعالیت بدنی منظم نمی‌تواند ارتباط مستقیم میان بی‌تحرکی و ایجاد سرطان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

حتی داوطلبان شرکت کننده در مطالعه‌ای پژوهشی که به میزان توصیه شده‌ی فعالیت روزانه‌ی بدنی دست یافته بودند، احتمال ابتلا به سرطان در آن‌ها مشابه با افرادی بود که در طول روز روی صندلی نشسته بودند، خطر به همان میزان بالا بود.

[نتایج] نشان می‌دهند که صرفاً حذف تمرینات ورزشی به هیچ‌وجه افزایش خطر ابتلا به سرطان در این افراد که مدت زمان طولانی بر روی صندلی می‌نشینند را توجیه نمی‌کند.

چرا ورزش نمی‌تواند از تاثیر منفی زیاد نشستن جلوگیری کند؟

۱.نشستن…> افزایش وزن…> بالا رفتن احتمال خطر ابتلا به سرطان

هنگامی که شما بی‌تحرک هستید، فقط یک کالری در دقیقه می‌سوزانید. داشتن اضافه وزن یا چاقی به عنوان یک عامل خطرزای شناخته شده در ابتلا به بسیاری از بیماری‌های شایع مزمن است.

توجه داشته باشید که خطر ابتلا به سرطان در اثر اضافه وزن می‌تواند ناشی از آن باشد که چاقی مقاومت انسولین و التهاب بدنی را افزایش می‌دهد. دو عامل از میان عوامل بسیاری که سبب افزایش خطر ابتلا به سرطان، بخصوص در افرادی که مقدار وزن آن‌ها بالاتر از حد نرمال است، می‌شود.

نکته‌ی جالب توجه اینجاست که ارتباطی بین چاقی و کمبود ویتامین D وجود دارد، که با افزایش خطر ابتلا به سرطان کولون (روده‌ی بزرگ) همراه است.


پیشنهاد مطالعه: با مصرف این مواد غذایی از ابتلا به سرطان جلوگیری کنید


۲. نشستن -> غیر فعال شدن عضلات-> ارسال پیام‌های مضر بیولوژیکی

نشستن نیز به این معنی است که در عضلات بزرگ بدنی شما مانند مربع کمری و عضلات سرینی (کفل) هیچگونه انقباضی انجام نمی‌شود و عضلات غیر فعال می‌مانند. هنگامی که فعالیت‌های روزانه‌ی خود را انجام می‌دهید، در حقیقت بلند می‌شوید و راه می‌روید، این عضلات مجموعه‌ای از مولکول‌های مفید را فعال می‌کنند.

مثل اینست که انگار کلید اتاقی را روشن می‌کنید و از روشنایی لامپ استفاده می‌کنید . مارک هایلتون، مدیر اجرایی برنامه‌ی فیزیولوژی غیر فعال در مرکز تحقیقات پنینگتون در لوئیزیانا، توضیح می‌دهد: «عضلات اسکلتی در هنگام انقباض فعالیت الکتریکی دارند که مانند کلید لامپ اتاق است که کلیه‌ این فواید عضلانی و چیز‌های مفید را در عضلات فعال می‌کند. وقتی نشسته‌اید، ارسال آن‌ها را قطع می‌کنید.»

مطالعات گسترده در مورد عوارض ناشی از نشستن بیش از حد محققان را به کشف آنزیمی به نام لیپوپروتئین لیپاز واداشت، آنزیمی که همیلتون آن را به عنوان «جارو برقی مکنده‌ی چربی‌ها در جریان خون» نسبت داد.

همیلتون تحت آزمایشی موش‌ها را برای ۲۴ ساعت به صورت غیرفعال نگاه داشت، در طی این آزمایش متوجه شد که آنزیم لیپوپروتئین لیپاز عملاً غیرفعال است (۹۰٪ -۹۵٪ کاهش). این اتفاق منجر به کاهش توانایی عضلات موش‌ها برای حذف چربی‌های خطرناک از جریان خون و همچنین کاهش قابل توجه کلسترول خوب (کلسترول HDL) شد.

همیلتون همچنین متوجه شد که فقط چند ساعت نشستن، فعالیت ژنی را که سبب حفظ سلامت سیستم قلبی-عروقی بوسیله‌ی کنترل سیستم التهابی و لخته شدن خون می‌شود، متوقف می‌کند.

هامیلتون به دونده‌ها توصیه می‌کند: یک نکته‌ی نگران کننده وجود دارد و آن این است که پس از یک روز نشستن، به نظر نمی‌رسد که تمرین بتواند ژن را دوباره فعال کند. همانطور که در مقاله‌ی وی آمده است: «نشستن به نوعی سیگار کشیدن به شیوه‌ی جدیدی است که امروزه فراگیر شده هست و برای سلامتی افراد مختلف بسیار مضر است. حتی برای دونده‌ها».


پیشنهاد مطالعه: چرا زیاد نشستن باعث پیر شدن سلول‌های بدن می‌شود؟


پس راه حل چیست؟

اما خبرهای خوبی هم وجود دارند. مطالعات نشان داده‌اند که به آسانی با تنظیم و گنجاندن فواصل کوتاه-مدتی در میان طول مدتی که مجبور هستید که پشت میز یا روی صندلی بنشینید و انجام حرکاتی ساده مانند (راه رفتن به آرامی یا حتی فقط ایستادن) که دارای اثرات مفیدی است، می‌توانید از تشدید عوارض و یا حتی بروز عوارض زیاد نشستن پیشگیری و ممانعت کنید.

محققان دانشگاه کوئینزلند استرالیا در سال ۲۰۰۸ در رابطه با مراقبت‌های بیمار در برابر دیابت، ۱۶۸ فرد بزرگسال را تحت پژوهش قرار دادند و هر حرکت آن‌ها را با استفاده از شتاب سنج طی مدت هفت روز متوالی اندازه گیری کردند.

چرا تأثیر منفی زیاد نشستن حتی با فعالیت ورزشی قابل رفع نیست؟

کسانی که فواصل جنبشی و تحرکی بیشتری در طول مدت نشستن خود گنجانده بودند، دور کمر باریک‌تر و شاخص توده بدنی پایین‌تر، تحمل تری‌گلیسیرید و گلوکز بیشتر و در کل از همه‌ی فاکتور‌های مهم در کاهش چاقی و افزایش سلامت متابولیکی برخوردار بودند. میانگین طول مدت فواصل حرکتی در این آزمایش: تنها چهار و نیم دقیقه بود.

دقیقاً مشخص نیست که چه مدت یا چه تعداد باید در طول مدت کار با کامپیوتر یا زیاد نشستن بر روی صندلی، فواصل حرکتی گنجاند و پژوهش بر روی این موضوع همچنان ادامه دارد.

تحقیقات اخیر نشان می‌دهند که علائم افزایش متابولیسم گلوکز با یک دقیقه و ۴۰ ثانیه راه رفتن در هر ۳۰ دقیقه نشستن با طول مدت ۹ساعت و نیز تردمیل به مدت دو دقیقه با شدت سبک، هر ۲۰ دقیقه در طول یک دوره نشستن ۵ ساعته می‌تواند مشاهده شود. به طور کلی، قدم زدن و پیاده‌روی ویا حتی ایستادن حداقل دو بار در ساعت می‌تواند سلامت عضلات اسکلتی‌تان را حفظ و خطر بیماری را کاهش دهد.

سرانجام نشستن نباید برای‌تان عادت شود. اگر چه هنوز در انتظار یک توصیه علمی منطقی و دقیق کمی برای کاهش آسیب هستیم، اما با ایجاد برخی از تغییرات ساده در شیوه‌ی زندگی‌تان می‌توانید خطر ابتلا به خیلی از بیماری‌ها را کاهش دهید. که این معضل از این قاعده مستثنی نیست.

می‌توانید شرکت در جلسات پیاده روی را امتحان کنید یا تنها به ایستادن پشت میز کارتان بسنده کنید، یا راه‌رفتن بر روی تردمیل را امتحان کنید. در روز فواصل حرکتی بیشتری برای خودتان تعیین کنید و در برنامه‌ی روزانه‌ی خود تمریناتی مانند دوچرخه سواری را بگنجانید، یا به سادگی دورتر از پارکینگ  ورودی به دفتر پارک کنید و بقیه مسیر را پیاده تا دفترتان بروید. با این وجود امیدواریم پاهای سالمی داشته باشید.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع: qz

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *