تغذیه و ورزش هر دو بخش‌های مهمی از کاهش وزن و تناسب اندام هستند. اما خیلی‌ها هستند که فقط به یک مورد برای کاهش وزن اکتفا می‌کنند یا ورزش یا تغذیه. اما برای کاهش وزن کدام یک از این دو بیشتر اهمیت دارد؟ آیا می‌توان فقط با انجام یک مورد از این دو گزینه به هدف برسید؟ با مجله علم ورزش همراه شوید تا توضیحات قانع کننده‌ای برای‌تان ارائه دهیم.

من برای کاهش وزن فقط ورزش می‌کنم

ورزش فواید زیادی برای سلامتی دارد و یکی از روش‌های مصرف انرژی در بدن است. گذشته از اینکه در حین ورزش بدن انرژی مصرف می‌کند، حتی بعد از آن نیز یعنی در حالت استراحت، موجب بالاتر رفتن میزان مصرف انرژی فرد فعال (در زمان استراحت) می‌شود.

همچنین انجام فعالیت بدنی احتمال افزایش وزن را کاهش می‌دهد و ورزش کردن روشی کار آمد در حفظ وزن بدن بعد از درمان صحیح چاقی است. با این وصف آیا برای کاهش وزن فقط ورزش کردن کافی است؟

حتماً شما هم اشخاصی را دیده‌اید که با چه اشتیاقی به ورزش روی می‌آورند برای کاهش وزن اما بعد از مدتی به خاطر اینکه از نظر ظاهری به خواسته‌شان نرسیده‌اند، ورزش را رها می‌کنند.

اگر بدون تغییر در رژیم غذایی تان شروع به ورزش کنید، بهبود قابل توجهی در سلامتی‌تان مشاهده خواهید کرد، اما کاهش وزن چشمگیری نخواهید داشت. بسیاری مردم همین رویه را انجام می‌دهند و فکر می‌کنند با ورزش کردن می‌توانند لاغر شوند در حالی که اینطور نیست چرا که اثر ورزش بر عادات غذایی و تأثیر آن بر بدن شخص برتری ندارد.

ما فقط می‌توانیم ۱۰ تا ۳۰ درصد از ۱۰۰ درصد انرژی‌ که همه را از طریق غذا دریافت می‌کنیم از راه فعالیت فیزیکی مصرف کنیم.

خودتان را خسته نکنید!

بنابراین نباید توقع داشته‌ باشید که تنها با خسته کردن خودتان با فعالیت‌های فیزیکی بتوانید مقدار زیادی وزن کم کنید.  هرچند ورزش تأثیر زیادی در سلامت کلی بدن‌تان دارد اما در نهایت مقدار و نوع غذایی که می‌خورید تعیین‌کننده‌ی اندازه‌ی دور کمرتان هستند!

افزایش فعالیت ورزشی همیشه مفید نیست

خیلی‌ها برای اینکه کاهش وزن بیشتری داشته باشند، به فکر افزایش فعالیت ورزشی هستند، اما افزایش فعالیت‌های فیزیکی تأثیر بسیار کمی بر کاهش وزن دارد، در واقع تأثیری کمتر از آنچه شما روی آن حساب می‌کنید.

شما بعد از مقدار مشخصی ورزش کردن، دیگر به اندازه‌ی اول کالری نمی‌سوزانید: در واقع ممکن است به فلات مصرف انرژی برسید. یعنی وقتی مصرف انرژی به حد معینی رسید، بدن شما سعی می‌کند انرژی خودش را حفظ کند و مهم نیست که شما چقدر فعالیت کنید.

مطلب مرتبط: بهترین زمان برای انجام تمرینات چربی سوزی و کاهش وزن کدام است؟

من فقط با تغذیه لاغر می‌شوم

عادات غذایی نسبت به هر فاکتور دیگری در زمینه فیتنس، تاثیرات بسیار عمیق‌تر و شدیدتری بر ساختار بدن و اهدافی که برای تناسب اندام دارید، می‌گذارند. در واقع تغذیه کلید تنظیم عملکرد بدن است. وقتی تغذیه درست نباشد، عضلات رشد نمی‌کنند، وقتی تغذیه سالم نباشد، با ساعت‌ها ورزش هم نمی‌توانید از شر چربی‌های بدن‌تان خلاص شوید.

تغذیه اگر ناسالم باشد به مرور حتی باعث اختلال در عملکرد هورمون‌های بدن می‌شود و می‌تواند عواقب منفی به دنبال داشته باشد که هیچگونه فعالیت ورزشی نمی‌تواند مانع آن شود. حتی ساعت‌ها دویدن روی تردمیل! پس نقش تغذیه بسیار حیاتی و مهم است.

فیلیپ استنفورث، دانشمند ورزشی در دانشگاه تگزاس و سرپرست اجرایی Fitness Institute of Texas می‌گوید، مطالعات نشان می‌دهند برای کاهش وزن، رژیم غذایی نقش بیشتری از ورزش ایفا می‌کند. اما در دراز مدت، تمرینات منظم، برای متناسب ماندن مهم‌تر هستند.

بهترین استراژی در این میان چیست؟

هر چند که انتخاب روش‌های کاهش چربی به فاکتور‌های مختلفی بستگی دارد! اما بهترین پاسخ این است که برای کاهش چربی بدن باید ۷۵ درصد به رژیم غذایی و ۲۵ درصد به ورزش کردن اهمیت داد. البته در برخی منابع نسبت ۸۰ به ۲۰ نیز مطرح شده است اما در مجموع هدف اهمیت بیشتر به تغذیه است.

برای کاهش وزن کدام یک بیشتر اهمیت دارد؟ ورزش یا تغذیه؟

وقتی ترکیبی از ورزش و تغذیه سالم وجود داشته باشد، در ایجاد تغییرات مثبت در بدن‌تان موفق خواهید بود.

شما همان چیزی هستید که می‌خورید

اگر شما می‌خواهید فیزیک و ظاهر خوب و متناسبی داشته باشید، باید ۸۰ درصد از تمرکزتان را معطوف تغذیه درست نمایید. پس درست است که می‌گویند (شما همان چیزی هستید که می‌خورید)

مطلب مرتبط: برای کاهش وزن تمرینات قدرتی بهتر است یا تمرینات هوازی؟

فواید ورزش در کاهش وزن چیست؟

۱- مراجعین زیادی داریم که پس از کاهش وزن، از شل شدن پوست و بد فُرم شدن بدن‌شان شکایت دارند! ورزش روشی است که می‌تواند تا حد زیادی از این اتفاق جلوگیری کند. یعنی شما می‌توانید در کنار کاهش چربی، تناسب اندام را نیز بدست آورید.

۲- مورد بعدی نقش ورزش در کنترل و تثبیت وزن بدن شما بعد از کاهش وزن است. برخی آمار‌ها بیانگر این است که اگر ورزش را شروع نکنید، به وضعیت اولیه باز خواهید گشت.

۳- گذشته از این هر چقدر نسبت عضله به چربی در بدن بیشتر شود، شانس تناسب اندام نیز بالاتر می‌رود، چرا که عضلات باعث افزایش متابولیسم بدن می‌شوند و این افزایش کالری مصرفی بدن منجر می‌شود.

۴- ترکیب فعالیت بدنی همراه با رژیم متناسب، می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و دیابت را کاهش دهد.

اما چه ورزشی؟

توصیه ما این است که برای کاهش چربی بدن، فعالیت ورزشی ترکیبی از تمرینات مقاومتی و هوازی باشد. تمرینات مقاومتی می‌تواند تمرین بدنسازی با وزنه باشد یا بدون وزنه، یا حتی فعالیت‌های مشابه. سعی کنید ۳ جلسه در هفته تمرین بدنسازی انجام دهید و ۲ جلسه را نیز به تمرینات هوازی یا اینتروال اختصاص دهید.

کلام آخر:

در حالی که رژیم غذایی و ورزش هر دو برای کاهش وزن مهم هستند، اما به یاد داشته باشید: (شما نمی‌توانید با یک رژیم غذایی نامناسب، منتظر کاهش چربی بدن باشید)

نظر شما چیست؟

اگر در این خصوص تجربه‌ای دارید یا اطلاعات مفیدتری دارید، خوشحال می‌شویم با ما در میان بگذارید.

تهیه و تدوین: elmevarzesh.com