یک ورزشکار حرفه‌ای هستید و یا کسی که به تازگی یک رشته ورزشی را شروع کرده؟ هر کدام از این موقعیت‌ها را که داشته باشید، تلاش برای افزایش عملکرد و تصمیم برای افزایش قدرت عضلات بدن، حتماً ذهن شما را درگیر کرده است. بسیاری از ورزشکاران گمان می‌کنند استفاده از مکمل‌ ورزشی می‌تواند تاثیر بسزایی در افزایش این قدرت داشته باشد و در مدت زمان کمی، بدون داشتن تمرین‌های خیلی سخت فرد را به خواسته خود که داشتن یک بدن عضلانی و قدرتمند است برساند. اما آیا مکمل‌های ورزشی واقعاً تاثیر دارند؟

جواب این سوال به موارد زیادی بستگی دارد و برای هر فرد متفاوت است. اما اگر شما بدنی سالم دارید و مشکل قلبی، کبدی و کلیوی ندارید، بیشتر مکمل‌های ورزشی در صورت استفاده صحیح، برای شما ضرری ندارند.

اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید، حتماً لازم است قبل از مصرف هرگونه مکمل حتی مکمل‌های طبیعی، با پزشک خود مشورت نمایید. در ادامه به بررسی چند نمونه از محبوب‌ترین مکمل های ورزشی و تاثیر آن‎ها بر بدن می پردازیم:

کافئین برای مقاومت بیشتر

کافئین به شما احساس نشاط بیشتری می‎دهد و باعث می‎شود صبح‎ها به راحتی از خواب بلند شوید. هنگام یک مسابقه ورزشی، کافئین مانند یک سوخت عمل کرده و مصرف آن ۳۰ دقیقه قبل از شروع یک مسابقه یا تمرین ورزشی، باعث بالا رفتن توان بدن می‎شود. همچنین برای مسابقات طولانی مثل ماراتن می‎تواند بسیار کمک ‎کننده باشد. به گفته دکتر جانت رانکین- دکترای تغذیه- تحقیقات زیادی نشان داده است که استفاده از کافئین می‎تواند باعث افزایش توان بدن به خصوص هنگام تمرینات مقاومتی شود.

بازیکنان تنیس، دوچرخه سواران و دونده‌ها در آزمایش انجام شده، به توان بیشتر بدنی با استفاده از کافئین دست پیدا نموده‌اند. در برخی از آزمایشات، این ماده باعث افزایش سرعت ورزشکاران نیز شده و در بسیاری دیگر موجب شده تا زمان انجام فعالیت‌های ورزشی آنان قبل از تمام شدن انرژی بدن ورزشکار، افزایش یابد. همچنین برخی مطالعات نشان داده که کافئین می‌تواند درد عضلانی بعد از ورزش را کاهش دهد و این بدان معناست که شما می‌توانید سریع‌تر می‌توانید بعدی را شروع کنید.

کافئین را می‌توانید از طریق نوشیدنی‌های انرژی‌زا، قرص‌ها، پودرها و حتی بعضی آدامس‌ها دریافت کنید. هر کدام از این‌ها دوز متفاوتی از کافئین را به بدن می‌رساند؛ بنابراین قبل از مصرف، برچسب روی محصول را مطالعه نمایید.

طبق نظر دکتر رانکین هر کدام از این نوع محصولات را که استفاده می کنید، مطمئن شوید در روز بیشتر از ۴۰۰ میلی‎گرم کافئین به بدن شما نمی‌رسد. همچنین مقدار کافئینی که از مواد غذایی دیگر به بدن می‌رسد را نیز در نظر داشته باشید. نوشیدن یک نسکافه در صبح حدود ۱۰۰ میلی گرم کافئین دارد.

استفاده بیش از حد از کافئین می‎تواند موجب سردرد، ناراحتی معده، کم آبی بدن و مشکل در خواب شود.

یک وزنه‌بردار هستید یا دونده دو سرعت؟ کراتین مونوهیدرات بیشترین کمک را به این دو دسته از ورزشکاران و یا ورزشکارانی که حرکات کوتاه انجام می‎دهند (مانند بدنسازان) می کند.

بدن شما به طور طبیعی کراتین را تولید می‎کند و عضلات از آن برای حرکات و تمرینات سخت استفاده می‎کنند. زمانی که شما به میزان زیادی تمرین تکراری و سنگین انجام می‎دهید، بدن تمام کافئین تولید شده به طور طبیعی را مصرف می‎کند. این یکی از دلایلی است که وقتی یک نوع تمرین را انجام می‎دهید، ست آخر آن بسیار سخت‎تر از ست اول است. استفاده از این نوع مکمل برای افراد گیاه‎خواری که به ورزش می‎پردازند، ضرورت بیشتر دارد.

متخصصان بر این عقیده‎اند که کراتین برای افراد سالم ضرری ندارد. بسیاری از ورزشکاران در هفته اول از دوز بالای آن استفاده می‎نمایند ( حدود ۴ وعده ۵ گرمی در روز) تا عضلات خود را از آن پر کنند و  سپس در یک دوز ثابت (۲ گرم در روز) باقی می‎مانند. برخی دیگر دوز بالا در شروع را قبول ندارند و با دوز پایین شروع می‎کنند.

بتا آلانین برای جلوگیری از عضله سوزی

زمانی که شما یک تمرین کوتاه را با حداکثر قدرت انجام می‎دهید (مثل سریع رکاب زدن روی دوچرخه ثابت)، عضلات شما مقدار زیادی اسید لاکتیک تولید می‎کند. این اتفاق باعث احساس سوزش در عضلات می‎شود. ورزشکاران از بتا آلانین در قالب کپسول و یا پودر استفاده می‎کنند تا این سوزش را کمتر کرده و بتوانند به تمرین خود ادامه دهند.

مکمل بتا آلانین چیست و چه تأثیری بر ورزشکاران دارد؟

آیا این کار فایده دارد؟ در یکی از آزمایش های انجام شده، دونده ها و دوچرخه­‎سواران به مدت ۴ هفته از بتا آلانین استفاده کردند و این کار باعث بهتر شدن نتایج مسابقات آنان شد؛ اما همه آزمایشات این تاثیر را اثبات نکرده اند. به گفته دکتر رانکین، نتیجه برخی آزمایش‌ها نشان دهنده بهبود نتایج و نتیجه برخی دیگر، عدم تغییر بوده است و نیاز به آزمایش‌ها و تحقیقات بیشتر برای اثبات اثر آن وجود دارد. اما مصرف بتا آلانین ضرری برای بدن ندارد.

آمینواسیدهای زنجیره‎ای برای حجیم شدن

آمینواسیدها واحدهای تشکیل دهنده پروتئین هستند. آمینواسیدهای زنجیره‎ای، ۳ نوع از آمینواسیدها هستند که عضلات برای دریافت انرژی از آن‎ها استفاده می‎کنند. ورزشکاران بعد از ورزش از این مکمل‌های ورزشی استفاده می‎کنند. آمینواسیدها در قالب قرص، ژل و یا پودرهای خوراکی برای تحریک رشد عضلانی تولید شده‎اند.

عضلات بدن در طول تمرین‌های ورزشی آسیب‌های داخلی و جزئی می بینند و زمانی که ماهیچه پس از آسیب دوباره بازسازی می‌شود، حجم آن افزایش می‌یابد. بعضی از تحقیقات نشان می‌دهند که آمینو اسیدها این آسیب‌ها را کمتر می‌کنند. اگر رشد ماهیچه‌ها از طریق بازسازی آسیب‌های آن باشد، این محصولات نیاز به آسیب دیدن برای رشد ماهیچه ها را کمتر می‌کنند.

پروتئین برای رشد عضلانی

مانند آمینواسیدهای زنجیره‎ای، بسیاری از ورزشکاران از پروتئین برای کاهش تخریب بافت ماهیچه‎ای و افزایش سرعت رشد آن استفاده می‎کنند. طبق یک تئوری، تا ۳۰ دقیقه پس از اتمام تمرین، بهترین فرصت استفاده از پروتئین برای کمک به رشد و حجیم شدن عضلات است.

این چنین به نظر می‎رسد که استفاده از پروتئین‎ها پس از تمرینات مقاومتی مثل وزنه برداری بهترین اثر را دارند. اما حتماً استفاده از مکمل واجب نیست و یک وعده غذایی که شامل پروتئین زیادی باشد، نیز تاثیر زیادی دارد. استفاده از مکمل می‎تواند برای سرعت بخشیدن به فرآیند عضله‎سازی موثر باشد. غذاهایی که سرشار از پروتئین هستند نظیر گوشت گاو، مرغ، تخم مرغ، شیر، پنیر، ماهی‌ و البته محصولاتی که به صورت پودر‌های پروتئین هستند منابع تامین این ماده ضروری به شمار می‎روند.

چگونه بدانیم به مصرف پودر پروتئین نیاز داریم؟

در غذاهایی نظیر پاستا، برنج، سیب زمینی‌ و آجیل‌ها نیز پروتئین یافت می‎شود، اما بخش اعظم پروتئین موجود در این مواد غذایی به عنوان پروتئین‌های حیاتی مد نظر قرار نمی‎گیرند و نظیر پروتئین‎هایی که در گوشت و مواد لبنی یافت می‎شود، زود جذب بدن نمی‎شوند. بنابراین وقتی‌ می‌خواهید مقدار پروتئین مورد نیاز خود را در روز حساب کنید، فقط پروتئین‌هایی را مد نظر قرار دهید که برای رشد عضلانی شما حیاتی هستند.

گلوتامین برای حفظ ایمنی بدن

گلوتامین یکی از آمینواسیدهای غیر ضروری بدن است که به طور معمول در ماهیچه‎ها ذخیره می‎شود تا در مواقع استرس در جریان خون آزاد شود. این آمینواسید توسط سیستم ایمنی بدن در مواقع استرس‎زا و همچنین در مواقعی که فعالیت بدنی طولانی مدت و شدید (مانند دو ماراتن) انجام می‎شود، آزاد می‎گردد.

زمانی که کمبود گلوتامین در بدن وجود دارد و یا به دلیل استرس‎های شدید میزان آن به شدت کاهش می‎یابد، بدن حالتی را تجربه می‎کند که به آن سرکوب سیستم ایمنی می‎گویند. این حالت تا زمانی که گلوتامین از طریق مواد غذایی یا مکمل‎ها تامین شود ادامه دارد. به همین دلیل است که دونده‎های دو ماراتن تا چند روز پس از مسابقه در خطر سرماخوردگی، تب  و یا سایر بیماری‎ها قرار دارند.

ورزشکاران عموماً از این مکمل برای پیشگیری از آسیب عضلانی و در نتیجه بهبود سیستم ایمنی بدن استفاده می‎نمایند.

تحقیقات پزشکی زیادی نشان داده اند گه گلوتامین‌های خوراکی می‌توانند موجب کاهش بیماری و یا عفونت در ورزشکارانی که ورزش‎های طولانی و مقاومتی انجام می‎دهند و یا رژیم‎های سخت و طولانی می‎گیرند، بشوند. تحقیقات همچنین نشان داده‎اند که گلوتامین می‎تواند با جلوگیری از دفع پروتئین و افزایش گلیکوژن سینتتیک و در نتیجه افزایش ذخیره گلیکوژن، باعث حفظ حجم عضلات و ماهیچه‎های بدن شوند.

گلوتامین‌ها در طبقه مکمل‌های غذایی دسته بندی می‌شوند و هیچ ممنوعیتی برای مصرف آن‌ها وجود ندارد. گلوتامین‌ها در قالب ژل و قرص تولید می‌شوند و همچنین یکی از مواد تشکیل دهنده بسیاری از پروتئین‌های  پودری شکل هستند. برای مصرف آن‌ها دوز مشخصی اعلام نشده است اما بسیاری از مربیان بدنسازی مصرف ۳ تا ۵ گرم در روز را برای شروع توصیه کرده‎اند.

چربی‎سوزها

چربی سوزها که گاهی به عنوان ترموژنیک‌ها نیز شناخته می شوند، از طریق یک گیاهی دارویی به نام افدرا بدست می‌آیند. این ترکیبات باعث بالا رفتن متابولیسم بدن و تسهیل واکنش‎های آن می‌شوند. بعضی از ورزشکاران از چربی سوزها برای کاهش وزن و یا افزایش انرژی استفاده می‌کنند. اما استفاده بیش از حد از این ماده و بدون نظارت متخصص تغذیه می‌تواند باعث عوارضی مانند فشار خون، مشکلات قلبی و یا حتی تشنج شود.

توصیه‎هایی برای ورزشکاران آماتور

اگر به تازگی یک رشته ورزشی را آغاز کرده‎اید، چند توصیه برای شما داریم:

با شکم خالی ورزش نکنید:  قبل از اینکه شروع به ورزش کنید، بدن شما احتیاج به مواد غذایی و انرژی برای مصرف دارد. ترجیحاً از کربوهیدرات به عنوان سوخت بدنتان استفاده کنید. ۳۰ تا ۶۰ دقیقه قبل از شروع تمرین، از مکمل‎های حاوی کربوهیدرات و یا مواد غذایی سرشار از آن استفاده کنید. بهترین نوع این مواد غذایی شامل موارد زیراست:

  • موز
  • ماست کم چرب
  • یک برش از نان تست همراه با مربا
  • یک کاسه کوچک از بلغور جو همراه با توت فرنگی و سیب

تاثیر مصرف انواع مکمل ورزشی در بدن

تمام انرژی خود را مصرف نکنید:  بعد از یک ساعت تمرین مداوم، خستگی یک اتفاق عادی است ولی نباید احساس کنید که بدن‌تان تمام انرژی را مصرف کرده و حتی توان راه رفتن هم ندارید! برای جلوگیری از این اتفاق، شما در طول تمرین نیز باید به بدنتان سوخت برسانید.

آب کافی بنوشید : در طول تمرین ورزشی دمای بدن بالا رفته و عرق زیادی از بدن خارج می‎شود. این فرآیند احتمال کم‎آبی بدن را افزایش می‎دهد. حتی کم آبی خفیف هم می‎تواند باعث فشار به بدن در طول تمرین شود. بهترین راه برای تشخیص کم آبی، رنگ ادرار است. رنگ ادرار باید بعد از تمرین زرد کمرنگ باشد و بوی خیلی زیادی نداشته باشد.

به بدنتان استراحت کافی بدهید:  بدن شما نسبت به روزهای قبل یک فعالیت غیر عادی انجام داده و متابولیسم‎های زیادی در آن اتفاق افتاده است. بنابراین باید به آن احترام بگذارید و تا یک ساعت پس از تمرین از مواد غذایی و آب کافی استفاده کنید و به بدن استراحت دهید تا برای تمرین روزهای بعد آماده شود.

بعد از اتمام تمرین و مخصوصاً بعد از یک تمرین دو، بدن به شدت تلاش می‎کند تا آب از دست رفته را جبران کند و به ذخیره کربوهیدرات می‎پردازد تا خستگی عضلانی را کمتر کرده و ریکاوری بعد از تمرین را انجام دهد. بهترین مواد غذایی برای بعد از تمرین شامل تخم مرغ، نان سبوس‎دار، سالاد میوه و شیر می‎باشد.

فروش انواع مکمل ورزشی داروخانه اینترنتی مثبت سبز

تاثیر مصرف انواع مکمل ورزشی در بدن

زنبیل خرید مادربزرگ‌ها با اقلام مورد نیاز و محدودشان همخوانی داشت، همان زنبیلی که برای مادران ما کاربرد چندانی در پی نداشت، چرا که مایحتاج نسل آن‌ها بیشتر از ظرفیت آن زنبیل بود. در دنیای امروز ما که فضای مجازی خود را بر زندگی همه ما تحمیل نموده است، باید همگام و همسو با پیشرفت بشریت گام برداشت. سبدخرید اینترنتی دنیای امروز ما هم توانسته پاسخگوی نیاز ما باشد؛ سبد خریدی که با هر کلیک پر می‌شود و با هر کلیک از تعدادش کاسته می‌گردد.

ما در داروخانه اینترنتی مثبت سبز هر آنچه که با سلامتی شما یعنی مهمترین و حساس‌ترین خواست بشریت، در ارتباط است، از معتبرترین برندها گلچین نموده و با توضیحاتی، به روز شده و دقیق در معرض دید شما عزیزان قرار داده‌ایم.

فروشنده‌های قدیم با محدودیت کالاهای مغازه خود، تنها به تجربیات خود در توضیح یک محصول بسنده می‌کردند و این خود ما بودیم که برای اطمینان از کیفیت یک کالا باید از آن استفاده کرده و تبعات سنگینش را می‌پرداختیم. تنوع برندی که امروز ما با آن مواجهیم، بیش از یک فروشنده را برای تشریح و راهنمایی تخصصی طلب می‌کند.

شما علاوه بر رفع نیاز خود با خرید یک محصول، می‌توانید با قدرت مقایسه و خواندن توضیحاتی جامع و کامل، بهترین تصمیم را برای سلامتی خود اتخاذ نمایید. در همهمه دنیای شلوغ ما، که کمترین ویژگی آن، کمبود وقت، ترافیک و محدودیت ساعات کاری فروشگاه‌ها و داروخانه هاست، ما در تمام ساعات در کنارشما با ارائه جزئی ترین اطلاعات قبل و بعد از خرید، به خدمات رسانی مشغولیم!

به سهولت یک کلیک می توانید اقلام موردنیاز خود و اطرافیانتان را به ما سفارش داده تا در کمترین زمان ممکن به دستتان برسانیم، همچنین گفتنی است، مجله پزشکی مثبت سبز خود به سوالات و ابهامات ذهن شما در قالب مقالاتی علمی، پاسخ گفته و بر دامنه اطلاعات روزانه شما می‌افزاید.

مجموعه مثبت سبز تحت نظارت موسس داروخانه دکتر حق نژاد و با استفاده از مشاورین مجرب داروساز در بستر داروخانه، با مجوزهای لازم از وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی تمامی محصولات موردنیاز در حوزه زیبایی و سلامت، آرایشی و بهداشتی، مادر و کودک، مکمل‌ها، تجهیزات پزشکی و… در تمامی گروه‌ها را در دسته بندی هایی شفاف برای جست و جویی راحت، با کمترین قیمت و بالاترین کیفیت در ویترین نگاه شما عزیزان قرار داده است.