مکمل گلوتامین چیست و روش مصرف گلوتامین چگونه است؟

مکمل گلوتامین چیست و شیوه مصرف گلوتامین چگونه است؟
تلگرام

گلوتامین یک اسید آمینه غیر ضروری است که توسط بدن ساخته می شود و بیشترین اسید آمینه ای است که در پلاسما و عضلات اسکلتی یافت می شود. غلظت گلوتامین خون در یک فرد سالم  ۳ تا ۴ برابر سایر اسیدهای آمینه می باشد.

حدوداً ۶۰%  اسید آمینه درون سلولی را تشکیل می دهد و تقریباً از عضلات به مقدار ۹ گرم در روز به داخل خون ترشح می شود. تحقیقات انجام شده در مورد گلوتامین به وضوح نشان داده است این اسید آمینه به راحتی قادر است تا عضلات را از گزند تجزیه شدن پروتئین در امان نگه داشته و پدیده مخرب آتروفی عضلات را به خوبی مهار کند. این اسید آمینه نقش کلیدی در متابولیسم پروتئین، حجم سلولی و ضد کاتابولیسم دارد.

این اسید آمینه که به شکل مکمل نیز تهیه و عرضه می شود در افزایش حجم سلول ها و در تشدید سنتز پروتئین در عضلات نقش مهمی را ایفا کرده و خواص آنتی کاتابولیکی بسیار قدرتمندی نیز دارد.

گفته می شود که گلوتامین تاثیر قدرتمندی در افزایش میزان ترشح طبیعی هورمون رشد در بدن نیز داشته است.  لازم به توضیح نیست که تاثیر هورمون رشد در افزایش حجم و قدرت عضلانی و در تشدید فرایند چربی سوزی بر همگان روشن و ثابت شده است.


پیشنهاد مطالعه:  اسید آمینه (آمینو اسید) چیست؟ اسید آمینه ضروری و غیر ضروری چه تفاوتی با هم دارند؟


چرا بدن به گلوتامین نیاز دارد؟

بدن انسان برای انتقال آمونیاک و نیتروژن در سراسر بدن از طریق رگ‌های خونی نیازمند استفاده از گلوتامین می‌باشد. به همین دلیل بدن همیشه سعی‌ می‌کند جریان گلوتامین موجود درون رگ‌های خونی را همیشه ثابت نگه دارد. دستگاه ایمنی و دستگاه گوارش هر دو نیازمند گلوتامین هستند. دستگاه گوارش در بعضی‌ موارد که فرد از رژیم با پروتئین بالا استفاده می‌کند به دلیل کمبود گلوتامین میتواند دچار مشکلاتی شود.

هنگامی که ورزشکار به صورت منظم و دائمی به تمرینات سنگین فیزیکی‌ مشغل می‌شود، نیازمند مقادیر بیشتری گلوتامین نسبت به آن چیزی است که بدن به طور طبیعی آن را تولید می‌کند.

اگر بدن نتواند گلوتامین مورد نیاز خود را از طریق رگ‌های خونی دریافت کند، مجبور می‌شود سراغ عضلات برود. در این حالت گلوتامین موجود درون ماهیچه‌ها شکسته شده و به درون جریان خون وارد می‌شود.

فواید گلوتامین

از جمله فواید ذکر شده برای گلوتامین می توان به تقویت حافظه، افزایش حجم و آب عضلات و مفاصل، جلوگیری از تخریب بافت عضلانی و ترمیم بافت عضلانی، انتقال نیتروژن بین ارگان ها، حفظ تعادل اسید و باز، افزایش ترشح هورمون رشد، منبع انرژی سلول های مخاطی روده، منبع انرژی سلول های سیستم ایمنی و تنظیم سنتز و تجزیه پروتئین اشاره کرد. ANTONIO 1999  بیان کرد که حفظ سطوح درون سلولی گلوتامین در جلوگیری از تجزیه پروتئین عضله اسکلتی موثر است.


پیشنهاد مطالعه: تعادل نیتروژنی چیست و چگونه باعث عضله ‌سازی می‌شود؟


کسانی که با تمرینات سنگین آشنایی دارند از این حقیقت مسلم آگاهی کامل دارند که پرداختن مداوم به تمرینات شدید بدنی خواه و ناخواه با پدیده تجزیه شدن پروتئین در عضلات همراه می شود. ورزشکاران این پدیده مخرب را به نام پدیده کاتابولیسم می شناسند.

گفته می شود که مصرف مقادیر کافی از این اسید آمینه امکان و احتمال بروز این پدیده در بدن ورزشکاران رشته های قدرتی را به حداقل ممکن می رساند. این اسید آمینه مخصوصا” برای کسانی که در دوره های کات به سر برده و یا به قصد کم کردن از میزان چربی زاید در بدن خود تمرین کرده و یا در رژیم های چربی سوزی به سر می برند از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. زمانی که ورزشکاران قصد کم کردن از وزن خود را داشته و در عین حال نیز نگران از دست رفتن حجم عضلانی باشند این اسید آمینه برای آنان حکم طلا و کیمیا را پیدا می کند.

مکمل گلوتامین چیست و شیوه مصرف گلوتامین چگونه است؟

بیشتر توصیه های صورت گرفته به مصرف گلوتامین در دوره های ریکاوری پس از تمرینات شدید اشاره شده است. معمولاً مصرف گلوتامین پس از یک هفته نتیجه خود را آشکار می کند. شما از نظر جسمی احساس بهتری داشته، هنگام ورزش از انرژی بیشتری برخوردار بوده و کمتر دچار خستگی و درد عضلانی می شوید.

فواید گلوتامین در عضله‌ سازی

 • تحریک سنتز پروتئین در عضلات با در اختیار گذاشتن نیتروژن برای تولید پروتئین
 • کاهش زمان ریکاوری عضلات
 • افزایش تولید هورمون رشد
 • کاهش کاتابولیسم در طول تمرینات
 • افزایش استقامت به وسیله جایگزین کردن گلیکوژن در شرایطی که گلیکوژن بدن تخلیه شده است
 • کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌ها به وسیله تقویت سیستم ایمنی بدن

عوارض گلوتامین چیست؟

اگرچه تا کنون عوارض جانبی برای گلوتامین گزارش نشده است ولی باید به یاد داشته باشید که گلوتامین یک نوع آمینو اسید است و وقتی بیش از حد مورد نیاز بدن مصرف شود، نیتروژن اضافه باید دفع گردد. وقتی گلوتامین تجزیه می‌شود، آمونیاک را تولید می‌کند، اگرچه این ماده در بدن جمع نمی‌شود. پس نباید بیش از حد مصرف شود.

مصرف همزمان گلوتامین با کراتین

شما نباید کراتین و گلوتامین را با هم مصرف کنید زیرا این دو مکمل به حامل‌ها و ناقل‌های یکسانی در بدن وابسته هستند. زمانی‌ که این دو مکمل با هم مصرف شوند برای وصل شدن با حامل‌ها به رقابت می‌پردازند و یکی برنده شده و دیگری بازنده می‌شوند.


پیشنهاد مطالعه: چه مکمل های ورزشی نباید باهم مصرف شوند؟


میزان مصرف گلوتامین

بدنسازان و کسانی که به ورزش های قدرتی می پردازند برای بهره مند شدن از خواص مطلوب این اسید آمینه در بدن باید روزانه ۵ الی ۱۵ گرم از این اسید آمینه را مصرف کنند. این مقدار را می توان در ۲ الی ۳ سروینگ مصرف نمود. به این مهم نیز توجه داشته باشید که در کنار مصرف مکمل های حاوی این ماده طبیعی می توان از طریق رژیم روزانه غذایی نیز مقادیر زیادی از این ماده را وارد بدن نمود.

این مکمل را می توان در ۳ وعده بیدار شدن از خواب یا قبل از تمرین؛ بعد از تمرین و قبل از خواب به میزان هر بار ۵ گرم استفاده شود. شایان ذکر است تحقیقات بی شمار نشان می دهد که مصرف ۵ گرم آن دقیقا” قبل از خواب بطور قابل توجهی باعث افزایش هورمون رشد می شود. در روزهای غیر تمرین نیز یک وعده قبل از خواب مصرف شود.

نکته:

مجله علم ورزش هیچ نظری در خصوص انواع برندهای این مکمل ندارد و در این خصوص نیز مشاوره نمی دهد. این مطلب در خرداد ماه ۱۳۹۷ بروزرسانی شد.

تهیه و تدوین: elmevarzesh.com

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۷۵۷ نظر

 1. Mesyam گفت:

  سلام من حدودا ۷ماه خشک بدنسازی کارکردم الان گلوتامین استفاده میکنم خواستم بعد درروز ۱ساعت تمرین دارم که برنامه م پرس سینه. . سرشانه. زیربقل اینارو میزنم طی هفته خواستم بدونم کافیه اینا بعد قدم ۱۸۶وزنم ۷۳

  • علم ورزش گفت:

   سلام، منظورتون از کافی بودن تمرینات برای مصرف گلوتامین هست؟ اگر اینطور هست، مشکلی نیست

 2. Mesyam گفت:

  سلام اگرگلوتامین درهفته یک شبش یادوشب تمرین نکنیم تاثیرداره یانه مصرف کنیم همون استراحت هفته

 3. Mesyam گفت:

  سلام ممنون ازاین که به سوالات جواب میدید خواستم بدونم گلوتامین باکراتین قاطی کردم میخوام افزایش وزن کنم وزنم بره بالابعد تمیرین کنم ایا تاثیرداره به افزایش یانه

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، اولاً کراتین و گلوتامین نباید باهم مصرف شوند، چون در جذب رقابت دارند. مصرف کراتین برای عضله سازی خوبه، وزن رو هم افزایش میده اما نه زیاد، اگر خیلی کمبود وزن دارید استفاده از گینر بهتره براتون، اما دقت کنید این مکمل ها باید با تمرین همراه باشند نه بدون تمرین

 4. مهشید.م گفت:

  سلام. ممنونم از وقتی که برای پاسخگویی میذارید. من ۶۸ کیلو وزنم و ۱۵۶ قدم هست.۱۲ کیلو اضافه وزن دارم. انالیز گرفتم پروتیین و ماهیچه م خوبه فقط چربی م بالاست. و هفته ای دو بار سنگین دوچرخه سواری میکنم. در حد دو هزار کالری سوزی. مکملی خوب برای افزایش انرژی و … چی معرفی میکنید ؟ ایا گلوتامین یا ال آرژینن مناسب من هست ؟ خیلی بعد تمرین کوفته و خسته ام.

  • علم ورزش گفت:

   سلام، ما پیشنهاد نمی کنیم، اما طبیعتاً سخت ورزش کردن کوفتگی هم داره، گلوتامین مکمل مناسبی برای ریکاوری هست

 5. س گفت:

  سلام،من پسری ٢۶ ساله با قد ١٧٣ و وزن ۶٠ هستم که از متخصص تغذیه خواستم برای بدنسازی مکملی به من معرفی کند که ایشان گلوتامین و ال ارژنین برایم نوشتند و گفتند که پروتین وی فقط در شیر انسان و الاغ وجود دارد و پروتین وی بازار فایده ای ندارد،ممنون میشم نظرتون رو بفرمایید.

  • علم ورزش گفت:

   سلام، پروتئین وی از مشتقات شیر هست، واقعیتش در این مورد که ایشون گفتند چیزی به این صورت نشنیدیم

 6. کوروش گفت:

  سلام خسته نباشید
  من حدود ۳ ماه بدنسازی کار میکنم
  قدم ۱۷۰ وزنم هم ۷۳ تو این ۳ ماه حدود ۶ ۷ کیلو هم وزن کردم و اگه بخوام مکمل مصرف کنم چون نوعی رو باید مصرف کنم

  • علم ورزش گفت:

   سلام، بدون اطلاع از شرایط بدنی، نوع و هدف تمرین، تیپ بدنی، میزان تغذیه و …. نمیشه مکمل تجویز کرد دوست عزیز، بنابراین کمک گرفتن از متخصص تغذیه ورزشی و یا مربی مجرب و نه سود جو، بهترین راه هست

 7. Shayan گفت:

  سلام
  من میخوام بدنسازی رو شروع کنم ولی شنیدم که با کاهش وزن عضلات هم از بین میرن میخوام بدونم گلوتامین برای جلوگیری از تحلیل عضلات مفید هست ؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، این واقعیت نداره، مگر اینکه تغذیه تون ضعیف باشه، تمرینات رو شدید و غلط انجام بدید و یا روش کاهش وزن غلطی داشته باشید. جلوگیری از تحلیل عضله با تمرینات بدنسازی و تغذیه مناسب اون ممکن هست نه صرفاً با مصرف گلوتامین با تنهایی

 8. شهریار گفت:

  سلام و خسته نباشید…میخواستم بدونم منبع شما در رابطه با همه‌ی نظریات و تحقیقاتتون از کجاس و چ سایت معتبری میشناسید در رابطه با علم ورزش!

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، شهریار عزیز ما صرفاً از یک منبع استفاده نمی کنیم که همه نظرها و تحقیقات و مطالب رو صرفاً از اون بگیریم، از مطالعه منابع پژوهشی و کتابخانه ای گرفته تا وب سایت های زبان اصلی که برای مطالب ازش استفاده می کنیم

 9. shayan گفت:

  سلام ، ممنون از اینکه جواب سوالات رو به خوبی میدید
  من مکمل گلوتامین رو گرفتم و روی اون نوشته که با ۱۵۰ میلی لیتر اب مصرف بشه این میزان چند لیوان میشه؟!
  و اینکه با عسل مصرف بشه مشکلی ایجاد میکنه؟!
  من ۱۸ سالمه و ۶۶ کیلو هستم ، در روز ۵ گرم بعد از تمرین گلوتامین مصرف میکنم میخواستم بدونم کمه یا باید بیشترش کنم؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام؛ هر لیتر، یک هزار ملی لیتر هست، اما نمی دونم چقدر از حجم یک لیوان آب هست، توصیه می کنم با یک لیوان نسبتاً بزرگ میل کنید، بهتره که با آب مصرف بشه. روش مصرف در مطلب توضیح داده شده، سعی کنید بر اساس اون مصرف کنید

 10. مریم گفت:

  سلام و خسته نباشید ،من گلوتامین اپتیمومon رو خریدم ولی داخلش پیمانه نداره

 11. rr گفت:

  سلام.من میخوام بخاطر مشکل گوارشی م گلوتامین مصرف کنم .شما توصیه میکنید چ مقدار .ممنون ک ج بدین

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، این رو پزشک برای شما تعیین می کنه، چون در این خصوص ما اطلاعی نداریم، مقدار مصرف برای ورزشکار رو در جریان هستیم

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *