قرص دیانابول چیست و چه عوارض و فوایدی دارد؟

قرص دیانابول چیست و چه عوارض و فوایدی دارد؟
تلگرام

زمانی‌که در مورد مصرف استروئید ورزشکاران حرفه‌ای خبرهایی به گوش می‌رسد، سوالاتی مثل عوارض جانبی، استفاده بیش از حد، عوارض مغزی، زمان حفظ اثرات مصرف و غیره در ذهن همه ما ایجاد می‌شود. بنابراین در این مطلب مجله علم ورزش به بررسی این سوالات می‌پردازد.

آیا دیانابول یک استروئید آنابولیک است؟

دیانابول یا یک استروئید آنابولیک یا یک ماده مصنوعی مربوط به هورمون جنسی مردانه است. در واقع، دیانابول به عنوان نوع دوم استروئید آنابولیک در بدن مردان بعد از تستوسترون مورد توجه قرار گرفت و برای اولین بار در سربازان جنگ جهانی دوم مورد استفاده قرار گرفت و در دهه ۶۰ به خاطر استفاده ورزشکاران برای بالا بردن کارایی و عملکرد بدن مشهور شد. استروئید آنابولیک اثرات سازندگی مثل رشد عضلات اسکلتی و اثرات آندروژنی مثل ویژگی های جنسی مردانه را بیشتر می‌کند. این استروئید به عنوان مواد کنترلی تلقی شده و برای برخی موارد پزشکی خاص تجویز می‌شود.

استروئید آنابولیک چگونه استفاده می‌شود؟

بسیاری از بدنسازان به ۳ روش دوره ای، همزمان و هرمی از دیانابول سوء استفاده می‌کنند. این ۳ روش از عمومی ترین روش های مصرف داروهای آنالوبیک هستند.

در روش دوره ای، ورزشکار برای یک دوره مشخص دارو را مصرف کرده و سپس چند هفته ای زمان کافی برای استراحت در اختیار بدن قرار می‌دهد و بعد از پایان استراحت مصرف را دوباره شروع می‌کند.

در روش همزمان، ورزشکار بیش از یک نوع استروئید مصرف می‌کند. نظریه این روش این است که مصرف همزمان دو استروئید در یک دوره زمانی باعث افزایش اثرات داروها می‌شود.

در روش هرمی، ورزشکار ۲ روش اول یعنی چرخه ای و همزمان را با هم ترکیب می‌کند. یک یا دو استروئید با دوز پایین مصرف می‌شود که بعداً در نصف دوره مصرف دوز را افزایش می‌دهد و در پایان هرم (دوره) دوباره کمتر می‌شود.

ورزشکاران معتقدند روش هرمی اجازه می‌دهد بدن با دوز بالای استروئید سازگاری پیدا کرده و زمان کافی در اختیار سیستم هورمون بدن برای تجدید قوا را می‌دهد. به هر حال، اثرات مصرف به روش‌های دوره ای و هرمی از لحاظ علمی تاکنون به اثبات نرسیده اند. 

اثرات مثبت برای سلامتی استروئید آنابولیک چه هستند؟

استروئید آنابولیک برای مصارف پزشکی و قانونی نیز استفاده می‌شود. مصرف این دارو برای درمان برخی بیماری‌ها مثل آسم، سرطان سینه و آرتریت، درمان آسیب‌ها، مشکلات رشد و شیمی درمانی استفاده می‌شود.

عوارض مصرف استروئیدها بسیار گسترده بوده و منجر به بیماری‌های کبد، قلب و کلیه ها، ظهور رفتارهای غیر قابل کنترل وحشیانه، خشم و پارانویا می‌شود. همچنین ممکن است باعث تغییرات رفتاری و روانی، افسردگی، جوش زدگی شدید و کوتاه قدی در بزرگسالان گردد.

چرا دیانابول از سال ۱۹۶۰ بهترین آنابولیک استروئید است؟

وقتی در دهه ۶۰ دیانابول بصورت تجاری برای اولین بار در دسترس عموم قرار گرفت یک موفقیت و پیشرفت بزرگ بود. از آن زمان پر استفاده ترین استروئید آنابولیک در سراسر جهان می‌باشد. افرادی که دیانابول را استفاده کرده اند اثرات مفید آن در افزایش حجم عضلات و قدرت و سادگی استفاده از آن را گزارش داده اند. دیانابول باعث افزایش تعادل مثبت نیتروژن می‌شود. نیتروژن در آمینواسیدها پیدا می‌شود و باعث ساختن پروتئین که آجرهای اولیه ساختمان عضلات هستند، می‌شود. با افزایش تعادل مثبت نیتروژن، پروتئین بدن برای ساخت و افزایش حجم عضلات مصرف می‌شود و دیگر به عنوان منبع سوخت عضلات استفاده نشده و از طریق عرق، ادرار یا مدفوع خارج نمی‌شود.

اثر دیانابول

دیانابول اثر مستقیم بر حجم عضلات گذاشته و باعث افزایش ۲ تا ۴ پوند در یک هفته در شش هفته اول مصرف می‌شود. وزن بدن اضافی شامل افزایش در بافت عضله و نگهداری قابل توجه مایعات می‌شود. دیانابول باعث افزایش جریان خون در طول و بعد از ورزش و همچنین باعث تمرکز بهتر می شود.

گلیکوژنولیز

این اصطلاح و فرایند به معنی شکستن گلیکوژن بدن و تبدیل به گلوکز است. رژیم غذایی شما شامل کربوهیدرات کافی برای رفع نیازهای روزانه است و این کربوهیدرات منبع مستقیم انرژی در طول فرایند گلیکوژنولیز می‌باشد. با افزایش و ارتقای این فرایند، سطح انرژی افزایش چشمگیری پیدا می‌کند.

نگهداری نیتروژن

نیاز به ابقا و حفظ نیتروژن یکی از فواید اصلی و اولیه عوامل آنابولیک است که اکثر ورزشکاران و علاقه مندان به ورزش باید آگاهی داشته باشند. هرچقدر نیتروژن بیشتری در بدن حفظ شود فعالیت آنابولیک بیشتری کسب خواهید کرد. نقطه مخالف این معادله واضح است و باید از آن اجتناب کرد. اگر سطح نیترژن بدن خیلی پایین آید، بدن با وارد شدن به فاز متابولیکی (سوخت و ساز) به این وضعیت پاسخ می‌دهد.

سنتز پروتئین

سنتز مؤثر پروتئین یکی دیگر از اصول اساسی است که در هنگام ورزش و تمرین باید مد نظر داشت. سنتز پروتئین به مقدار پروتئین ساخته شده توسط سلول های بدن اشاره می‌کند. پروتئین ها ساختمان اصلی عضلات بدن هستند و با کمک این سنتز، شما به طور مؤثری به فرایند ساخت عضلات بدن کمک می‌کنید و متعاقباً قدرت و حجم عضلانی بیشتری کسب خواهید کرد.

آیا دیانابول بر مغز اثر می‌گذارد؟

دوزهای بالای دیانابول اثرات مختلفی بر خلق و خویی مصرف کننده گذاشته و می‌تواند فرد را خوشحال، راضی و هیجان زده کند. در بعضی موارد باعث بد خوابی و رفتارهای خشونت آمیز مصرف کننده می‌شود. در بعضی موارد ورزشکاران تایید کرده اند که مصرف دیانابول هیچ تأثیری بر مغز و خلق و خویی آن‌ها نشده است. تأثیرات دیانابول بر روی مغز می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

اگر بعد از یک ماه مصرف دیانابول قطع شود، چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر بعد از یک ماه مصرف دیانابول را قطع کنید کاهش وزن پیدا خواهید کرد. این امر عادی است و جای نگرانی نیست. به یاد داشته باشید افزایش وزن ناشی از مصرف دیانابول بر پایه آب است و هر زمانی که مصرف دارو قطع شود سرانجام وزن کسب شده را از دست خواهید داد.

اثرات عضلانی دیانابول در صورت قطع مصرف چقدر طول می‌کشد؟

باید انتظار داشته باشید چند روز بعد از قطع مصرف روزانه دیانابول، مقداری از فواید کسب شده از دست برود.

عوارض جانبی دیانابول

چندین اثر جانبی و منفی مصرف دیانابول در صورت مصرف ناقص و نادرست آن بوجود می‌آید. بعضی از اثرات جانبی بسیار معمول که گزارش شده اند شامل بزرگی سینه آقایان، فشار خون بالا، جوش و آکنه، ریزش مو و سمی شدن کبد است. این عوارض جانبی شاید شما را بترسانند اما اجتناب ناپذیر هستند. هنگام مصرف دیانابول از مصرف الکل خودداری کنید زیرا باعث آسیب بیشتر به کبد می شود.

آیا دیانابول تولید تستوسترون را متوقف می‌کند؟

تأتیر دیانابول بر تستوسترون ضد و نقیض است. بعضی از مقالات ادعا کرده اند که دیانابول موجب سرکوب ترشح تستوسترون شده در حالیکه برخی از تحقیقات دیگر می گویند دیانابول بر ترشح تستوسترون بی تأثیر است اما نکته مهم این است که پاسخ مردان به دیانابول متفاوت است و قطعاً تأثیر دیانابول بر تستوتسرون به ویژگی های فردی بستگی دارد.

چه کسی نباید دیانابول مصرف کند؟

به طور معمول افراد سالم می‌توانند استروئید مصرف کنند. البته شرایطی وجو دارند که مانع مصرف استروئیدها می‌شوند. اگر دیابت یا فشار خون بالای کنترل نشده، آب سیاه و پوکی استخوان دارید نباید دیانابول یا هر نوع استروئید دیگری مصرف کنید.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع: dbolmassgainer

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۱۸۲ نظر

 1. مهرداد گفت:

  خدایااااااا
  استفاده کنیم… عوارض دارن..
  استفاده نکنیم.. مابقی داروها تأثیر ندارن!

  موندیم چه گلی بگیریم تو سرمون!!!

  ۲۰ ساله ورزش حرفه ای میکنم، وزنم حالت عادیشو داره
  اصلا تغییر محسوسی نداشتم تا حالا..

 2. سجاد گفت:

  سلام.من یک دوره بدنسازی برداشتم شامل پمپ و دیانابول اما در حین تمرین و حتی در زمان استراحت تنگی نفس و در د در سمت چپ پشت بدن و بی حسی کم در دست چپ گرفتم حالا ممکنه از دیانابول باشه یا پمپ؟ مصرفو قطع کنم؟

 3. هوتن گفت:

  سلام. سجاد عزیز . پمپ دقیقا همین حالتهارو ایجاد میکنه و ارتباطی با دیانابول نداره . خود پمپ به تنهایی خیلی سنگینه و اگر کسی میخواد استفدش کنه حتما باید سلامت کامل داشته باشه بعد دوره بارگیری داره اول نیم گرم شروع میشه هفته دوم یک گرم و هفته سوم ۳ گرم البته بین هر کدومشم اگه احساس تنگی نفس و اختلالات ضربان قلب شدید باید کالما قطعش کنید. روی هم رفته پمپ اصل بخصوص وقتی ورتکسه خیلی قوی هستش و به نظر من افراد کمی میتونن از اون استفاده کنن و خیلی ها اصلا نباید و نمیتونن ازش استفاده کنن. چون اگه به بدن نسازه داغون میکنه. عوارضش بین ۵ روز و یا یم فته اگه قطعش کنی ادامه داره . بعد بدن عادی میشه مگر اینکه اختلال قلبی دیگه ای وجود داشته و بخاطر پمپ معلوم شده که نیاز به پزشک داره

 4. hossein گفت:

  سلام.ببخشید من دوره برداشتم امینو و گینر و قرص دانابول بدن لاغری دارم راجع به این قرص دانابول مطالبیرو خوندم ازینکه به کبد و کلیه اسیب میزنه باعث ریزش مو میشه و چیزای دیگه یه خرده نگران شدم این قرصو مصرف نکنم؟

 5. علی گفت:

  باعث کوتاهی قد می شود واقعا ؟؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   بله، مصرف استروئید خصوصاً قبل از کامل شدن رشد قد موجب اختلال در رشد قد یا همان کوتاه شدن قد می شود

 6. حسین علی بیک گفت:

  دیانابول استفاده کردم ریزش مو گرفتم و بدنم ضعیف شده برای رفع این مشکل چیکار کنم؟؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، بدن رو سم زدایی کنید، البته طی این روزها مطلبی در خصوص سم زدایی بدن برای مصرف استروئید منتشر می کنیم، اما توصیه می کنم به پزشک مراجعه کنید

 7. سعید گفت:

  اینجوری ک شما میگید اصلا مصرف نکنیم خیلی بهتره

 8. سعید گفت:

  با مصرف این قرص.ریزش مو ۱۰۰درصده؟
  من فقط از ریزش مو میترسم بقیش مهم نی

 9. Ali گفت:

  سلام.خب بعد از مصرف تا چه مدت اثراتش موندگاره؟؟..و اینکه وقتی دوره قطع شد کلا اون حجمی که بهت داده از بین میره یا چیزی میمونه ازش؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، اطلاعی از این موارد نداریم، اما این رو توجه داشته باشید هر مکملی مصرف کنید، بعد از دوره مقداری ریزش وجود داره، مگر اینکه خیلی به تغذیه، تمرین و استراحت توجه بشه که به حداقل برسه

 10. قاسم صافی گفت:

  سلام عرض ادب قاسم هستم.من دینابول استفاده کردم درتول یک ماه نوهه کیلو وزن زیاد شد هالا غضلاتم جام میشه زبونم یک خورده سنگین شده این بلاخره ضرر داره من خودم متوجا شدم

 11. Amir گفت:

  سلام۱۶سالمه میخوام دیانابول به صورت خوراکی و وینسترول رو به صورت تزریقی استفاده کنم این دوتا باهم مشکلی نداره؟؟آیا یه حجم عالی و خشک به بدنم رو میده؟؟

 12. Ali گفت:

  سلام. اقا تو یه دوره روزی ۳۰ میل دیانابول و پمپ و گینر و گلوتامین مصرغ کردم. الان ۱۰روزه تموم شده چندباری خون دماغ شدم ۲بارم تاحالت روی بدنم لک قرمز کم رنگ بدون خارش ظاهر شده. کی میدونه چیه و راهنماییم کنه. حقیقت ترسیدم

 13. امید گفت:

  سلام من دو سال میرم باشگاه و دیانابول و کراتین گرفتم برای اولین بارمه دیانابول استفاده میکنم خواستم بدونم چون بار اولمه خطر عقیم شدن یا هر چیز دیگه ای هست؟

  • علم ورزش گفت:

   سلام، امید جان، وقتی از عوارض صحبت میشه، به دوره اول مصرف یا دوره n مصرف اشاره نشده، بهرحال عوارض مصرفش رونوشتیم، تصمیم با خودتون

 14. مهدي گفت:

  سلام
  ایا ریزش مو داىمی هس؟منظور اینه که ایا پس از متوقف کردن مصرف دارو موهای ریخته شده دوباره در میان؟

 15. احمد گفت:

  آقا تروخدا پمپ مصرف نکنید، چرا انقد بی اهمیتید نسبت به سلامتتون، من دیانابول مصرف کردم اما خیلی تعداد کم، دو دفعه هر دفعه هم تعداد ببست عدد روزی یدونه هم قبل تمرین اونم کمترین دوز ممکنه رو میخوردم، هییییچ عوارضی هم ندیدم، هرچیزی زیادش عوارض داره حتی اب خوردن، جناب ادمین یا متخصص درست میگم؟؟

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *