تخم مرغ یکی از مواد غذایی رایج است که تنوع غذایی زیادی هم دارد. تخم مرغ یک منبع غنی از پروتئین، کربوهیدرات­، کلسیم، آمینواسیدهای ضروری، ویتامین­، اسیدهای چرب، بیوتین (یکی از ویتامین­های گروه B)، فسفر، پتاسیم، منیزیم، آهن، ید، منگنز و روی است، همچنین زرده تخم مرغ منبع طبیعی ویتامین D است. از آنجایی که تخم­ مرغ­ دارای همه مواد مغذی حیاتی که برای ساختن یک بدن سالم ضروری می باشد، هست، پس باید آن را در صبحانه خود جای دهید. بعضی­ ها ترجیح می­ دهند املت یا تخم­ مرغ آب­پز بخورند، اما متخصصین تغذیه تخم­ مرغ خام را بیشتر از پخته شده یا هر نوع دیگر به شما توصیه می­ کنند. در اینجا برخی از فواید مهم تخم مرغ را برای شما توضیح می دهیم.

فواید تخم مرغ برای سلامتی و تقویت بدن

متخصصین تغذیه بر این باورند که هضم تخم­ مرغ خام مشکل نیست و در واقع، توسط آنزیم­ های حاضر در زرده تخم ­مرغ آسان تر می ­شود.

محفوظ ماندن از کلسترول و چربی مضر

محققان خاطرنشان می­ کنند که غذاهای آماده و فرآوری شده اغلب حاوی کلسترول و چربی بد هستند، اما تخم مرغ خام نه. علاوه بر این، تخم­ مرغ­ خام دارای مواد مغذی لیستین است که اجازه رسوب کلسترول را در بدن نمی­دهد. مطالعات متعددی نشان داده ­اند که خوردن روزانه تخم­ مرغ سطح کلسترول در افراد را افزایش نمی دهد.


پیشنهاد مطالعه: برای عضله سازی تخم مرغ کامل بهتر است یا سفیده‌ تخم مرغ؟


پیش­گیری از سرطان و مشکلات قلبی

دانشمندان مواد مغذی زرده­ تخم ­مرغ تولید شده توسط مرغ­ هایی که رژیم خاصی از ذرت یا گندم داشتند، آزمایش کردند و فقط حضور آمینواسیدهای تریپتوفان و تیروزین مشخص شد که برای جلوگیری از مشکلات قلبی و سرطان ضروری هستند.

تخم­ مرغ­ خام و یک قلب سالم

زرده تخم ­مرغ دارای آنتی­ اکسیدان­ هایی است که سلامتی قلب را بالا می­ برد. البته دو برابر این مقدار در سیب یافت شده است.

جلوگیری از کوری و آب مروارید

بالا رفتن سن موجب تخریب بافت های داخلی بدن می شود. اما مشکلاتی مانند آب مروارید می تواند با خوردن تخم ­مرغ خام مهار شود، زیرا زرده تخم ­مرغ غنی از لوتئین و زآگزانتین است، دو آنتی ­اکسیدان قوی که از وقوع این مشکلات بخصوص در افراد مسن جلوگیری می­ کند.

برای داشتن یک بدن قوی و با انرژی

خوردن تخم مرغ برابر با دریافت مقدار انرژی زیادی است. بدنسازان بطور منظم تخم ­مرغ می­خورند، زیرا به آن ها کمک می­ کند تا عضلات سالم و بدن قوی پرورش دهند. آن هم به دلیل وجود ترکیبات مغذی و پروتئین موجود در تخم مرغ است.

درمان بیماری­ های ریوی

خوردن تخم­ مرغ خام به بهبود عملکرد ریه ها در انسان، بویژه برای آن هایی که به آمفیزم مبتلا هستند کمک می کند.

بهبود سلامتی جسمانی

تخم ­مرغ خام نه تنها تعادل هورمونی دارند بلکه متابولیسم را نیز سرعت می­بخشد. همچنین سیستم گردش خون را بهبود می بخشد.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع: magforwomen