چرا تمرینات مقاومتی به کاهش افسردگی کمک می‌کند؟

چرا تمرینات مقاومتی به کاهش افسردگی کمک می‌کند؟
تلگرام

تیم‌ بین‌المللی از محققان یافته‌اند که تمرینات مقاومتی بیشتر از تمرینات کاردیو برای کاهش افسردگی و استرس موثرند. اگر شما یا کسی مشابه با شما، احساس افسردگی می‌کند، برنامه تمرینی پیدا کنید و با آن همراه شوید.

شکی وجود ندارد که افسردگی «منشا» اثرات منفی بر سلامت است. در حال حاضر بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به این بیماری تشخیص داده شده‌اند. برای این افراد بیماری افسردگی به تنهایی تا حدی مشکل‌آفرین نیست، اما این افراد به همراه افسردگی بسیار مستعد ابتلا به بیماری‌های دیگر مانند، امراض قلبی، بیماری آلزایمر و دیابت نوع دو هستند. همچنین بر روی این افراد درمان‌های پزشکی تا حد زیادی بی‌اثر هستند و در معرض خطر بالای مرگ قرار دارند. تمرینات هوازی با شدت بالا یکی از راه‌های کاهش افسردگی به شمار می‌رود. در حقیقت دانشکده پزشکی هاروارد گزارش می‌دهد که برنامه های تمرینی شدید هوازی «به اندازه داروهای ضد افسردگی و یا درمان‌های رفتاری-شناختی موثرند». که هر دوی این شیوه‌ها استانداردهای درمانی برای افسردگی به شمار می روند.

اما در مورد تمرینات مقاومتی چطور؟

اخیرا یک تیم تحقیقاتی از کشور‌های ایرلند، سوئد و ایالات متحده آمریکا رابطه بین میزان افسردگی تمرینات مقاومتی را در افراد میانسال یا مسن تر مورد بررسی قرار داده است. طبق مطالعه‌ای که اخیراً منتشر شده است تمرینات مقاومتی هم می‌تواند تاثیر بسزایی بر افسردگی و کاهش میزان آن داشته باشد. اگر نشانه‌های افسردگی در شما ظاهر شده‌اند، اجرای تمرینات مقاومتی می‌تواند به کاهش افسردگی کمک کند.

این مطالعه یک پژوهش متاآنالیز بوده است: بررسی مطالعات گذشته در این مورد ۳۳ پرونده پژوهشی که در هرکدام نزدیک به ۲۰۰۰ نفر شرکت کرده‌اند، برخی از این افراد با اختلالات روانی تشخیص داده شده‌اند، اما برخی دیگر با بیماری‌هایی مانند بیماری‌های جسمانی، آسیب، چاقی و یا سن بالا دچار افسردگی شده‌اند، حدود نیمی از بیماران (۹۳۰) نفر در گروه کنترل قرار داشتند که درمان بر روی آنها صورت نمی‌گرفت، باقی افراد(۹۴۷) نفر بطور فعالی در یک برنامه منظم تمرین مقاومتی شرکت کردند. در تمام مطالعات، اجرای تمرینات مقاومتی توسط بیماران با کاهش افسردگی همراه بوده است.

این در حالی است که مطالعات بدون در نظر گرفتن سن، جنسیت یا وضعیت سلامت شرکت کننده‌ها انجام شده است. آیا برای دو هفته یا یک سال به تمرین پرداختند؟ آیا دو بار در هفته به تمرین می‌پرداختند یا هر روز کار می‌کردند؟ یا اینکه با چه شدتی به تمرین می پرداختند؟ آیا شدیداً تمرین می‌کردند یا بیشتر تا حد متوسط؟ هنگامی که تمام این شرایط و عوامل را در نظر قرار دادند و دوباره آزمایشات را انجام دادند حتی کاهش افسردگی بیشتر هم شد.

سطح تمرینات مقاومتی را متناسب با سطح عملکرد تمرینی خود هماهنگ کنید

بسیار جالب توجه است که شرکت‌کنندگان در این ۳۳ پرونده پژوهشی، هرچند هم بسیار متناسب از لحاظ اندام و شکل بدنی نشده بودند، اما از لحاظ روحی احساس بهتری داشتند و همچنین احساس افسردگی کمتری می‌کردند. محققان دریافتند بیشتر شرکت کنندگانی که افسرده بودند، از تمرینات خود فواید بیشتری کسب کرده بودند. همچنین آنها یافتند که افراد تمرین نکرده پس از انجام تمرینات متوسط تا شدید به فواید دست یافته بودند در حالی که افراد تمرین کرده با تمرینات بسیار شدید فواید کاهش افسردگی را تجربه کرده بودند. مطالعات اخیر نشان می دهد، تمرینات مقاومتی می‌توانند به کاهش افسردگی میان افراد دارای بیماری قلبی با ریسک بالا و همچنین دیابت نوع ۲ کمک کند.

احساس کمتر افسردگی و یا حتی بیشتر!

یک برنامه خوب تمرینی شامل تمریناتی هستند که برایتان کار سازند، همچنین شامل یک برنامه سالم غذایی و انگیزه‌دهنده مناسب می‌شوند. اگر شما هنوز در آغاز راه هستید و می‌خواهید از همین حالا شروع کنید، یک مربی برای خودتان پیدا کنید تا در شروع به شما کمک کند یا برنامه‌ای را پیدا کنید که بتواند به خوبی به شما یاد دهد که چه اعمالی را انجام دهید و یا برنامه غذایی مناسب چیست. هنگامی که تمرینات مقاومتی خود را برای یک هفته یا بیشتر انجام می‌دهید ممکن است دریابید که چرا اکثر مردم به این کار عادت می‌کنند. شما این احساس را بلافاصله پس از تمرینات پیدا می‌کنید، احتمالاً خواب بهتری خواهید داشت. خیلی زود متوجه می‌شوید که بیش از پیش انرژی برای انجام فعالیت‌های روزانه خود را دارید.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع: bodybuilding

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۴ نظر

 1. مسعود گفت:

  سلام خدمت شما و سپاس از زحمات شما برا بالا بردن علم ورزش مردم . سوالی داشتم و علمی این سوالم رو هم مطالعه کردم اما موردی پیش امد برام گفته شده در مقالات خارجی که ترجمه کردید اونم در ۲ مقاله مختلف که ۲ بار در هفته تمرین دادن حجم تمرین تقصیم کردن برای هر گروه عضلانی بهتر از ۱ بار در هفته هست اما اگر بخواهیم ۲ بار تمرین بدیم هر عضله رو باید ۶ روز در هفته تمرین بریم که اینو خیلی ها توصیه نمیکنند و موجب تمرین زدگی برای افراد اماتور طبیعی کار ها میشه . پس چرا میگن ۲ بار در هفته ؟؟؟؟ حتی خوده دوریان یتس با اون حرفه ای بودن و مصرف داروش گفته ۱ بار در هفته تمرین میکنه همیشه ۱ بار روی بدن خودش تست کرد هر ۶ روز تمرین رفت ۲ بار تمرین داد دید تمرین زده شد مناسبش نبود دیگه چه برسه به ماه طبیعی کارها …

  • علم ورزش گفت:

   سلام، ببینید مسعود جان، گفته شده دو بار در هفته اگر یک عضله تمرین داده بشه، نتایج زودتر و بهتر بدست میاد، اما شرایط داره، فرض کنید یکی عضلات سینه ای ضعیفی داره، اگر ایشون سینه رو دو بار تمرین بدن مشکلی داره؟ نه، نیازی نیست ۶ جلسه تمرین کنه، این یک متد تمرینی هست، شاید بشه در برخی موارد نیاز باشه از این روش به عنوان یک روش مقطعی استفاده کرد. گذشته از این، شما شدت تمرین رو هم در نظر بگیرید، با چه شدت ۶ جلسه تمرین کنیم که بدن بتونه ریکاوری بشه؟ این روش غلط نیست، بچه های تیم علم ورزش حتی مدتی این روش رو دنبال کردن، هر چند معایبی داره، اما نتایج رشد عضله ای خوبی داشت

 2. مسعود گفت:

  اگر برای عضله ای که ضعیف یا دیر رشد هست اون بله ۲ بار کار میکنند اما نه همه عضلات رو .چون موجب تمرین زدگی میشه برای خیلی ها هر روز باشگاه رفتند .
  من مخالف ۲ بار نیستم از زاویه دیگری نگاه کردم مثلا بنده که سنگین و پر شدت سیستم HIT ورژن یتس رو کار میکنم هفته ای ۱ بار اگر بخواهیم چه من جه خوده یتس حتی گفته ۲ بار کار کنه نمیتونه دیگه با اون شدت و با کیفیت و وغیره تمرین کنه . و ریکاوری خوبی هم نمیتونه کنه .

  اما از این ها بگذریم بچه های شما گفتید که ۲ بار کار میکنند نتایج خوبی گرفتند همه عضلات رو اینکارو کردن ۶ جلسه ای ؟ یا فقط ۱ یا ۲ عضله رو اینکار رو کردن منظورم اینه این مقالات علمی شما که گفتید و گفته شده که مفید هم هست برای همه عضلات گفته ۶ جلسه یا نه فقط ۱ عضله ضعیف منظورش بوده

  • علم ورزش گفت:

   تحقیقات منظورش همه عضلات هست، اما در مورد مثال ما، همه عضلات به یک اندازه تمرین داده نشدن، فرض کنید بازو دو حرکت بوده، سینه ۳ حرکت به این صورت توجه بیشتر به سمت عضلات ضعیف هست، عضلاتی که قوی هستند هم چون دو بار تمرین رو تجربه می کنن، تعداد حرکت کمتری رو دارن. البته یک مورد دیگری هم عرض کنم، اگر مکمل مصرف بشه، تا نیاز غذایی فرد تأمین بشه، ۶ جلسه تمرین هم آسیب زا نیست، به شریط ریکاوری، تغذیه و خواب مناسب

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *