آسیب های والیبال

آسیب های والیبال
مکمل

والیبال نیز مانند سایر رشته های ورزشی آسیب های مختص به خود را دارد و لازم است یک والیبالیست و یا یک مربی والیبال با این آسیب ها آشنایی داشته باشند ، تا بتواند هنگام مواجه با آن اقدامات لازم را انجام دهند.شایع ترین آسیب های والیبال شامل پیچ خوردگی ( قوزک پا ، پیچ خوردگی زانو ، پیچ خوردگی انگشت) ، کشیدگی عضله (چهار سر ران ، کشیدگی پشت پا و کشیدگی ساق پا) و کوفتگی عضلات است.

پیچ خوردگی

در اثر وارد شدن نیرو در خلاف جهت متعارف به مفاصل، لیگامنت های اطراف مفصل دچار کشیدگی یا پارگی می شود. که در حقیقت باعث پیچ خوردگی آن عضو می شود.پارگی لیگامنت ها شامل سه دسته پارگی کامل ، متوسط و کم است. در پارگی های متوسط لیگامنت ها بعد از چند هفته استراحت پارگی ترمیم شده و بهبود می یابد. در پارگی شدید که بعضی از فیبرهای لیگامنت نیز پاره می شود احتیاج به جراحی ترمیمی است.

پیچ خوردگی قوزک پا

پیچ خوردگی قوزک پا بعد از فرود از پرش حادث می شود . بطوری که بازیکن روی کف پا فرود نمی آید و عمده فشار و وزن بدن روی قسمت های جانبی پا منتقل می شود. این زمانی صورت می گیرد که بازیکن در شرایط نامتعادل فرود بیاید یا در اثر برخورد بازیکن دیگری ایجاد شود.

در پیچ خوردگی های جزیی همراه با درد و تورم کمی است و بازیکن می تواند به بازی ادامه دهد.ولی در موارد شدیدتر که صدای ترک خوردگی از منطقه آسیب دیده شنیده می شود و ورم قابل توجهی دارد بازیکن قادر به ادامه بازی نیست.

در این نوع آسیب دیدگی برای تسکین استفاده از یخ و بالا نگهداشتن پا از سطح بدن با استفاده از دو بالش و استراحت مفید می باشد.برای تشخیص بهتر میزان مصدومیت از عکس های رادیولوژی در نمای جلو و جانبی کمک گرفته می شود.

روش های درمان

درمان سریع: این نوع درمان بلافاصله بعد از صدمه دیدن و با استفاده از بانداژ مخصوص (Taping) و فیزیوتراپی انجام می شود. از معایب این روش احتمال برگشت به حالت پیچ خوردگی است . این روش باید زیر نظر پزشک تیم که قبلا وضعیت ورزشکار را زیر نظر داشته انجام شود.

گچ: درمان رایج پیچ خوردگی قوزک پا گچ گرفتن است که در ۸۰ درصد موارد جواب داده است، البته طول دوره درمان از حالت اول بیشتر است.

جراحی: جراحی معمولا" برای مواقعی است که پیچ خوردگی شدید و بطور مدوام باشد.

پیچ خوردگی زانو

برخلاف مفاصل قوزک پا که با لیگامنت های جانبی از حرکت های عرضی پا محافظت می کند ، زانو علاوه بر لیگامنت های جانبی لیگامنت های صلیبی نیز دارد که از حرکت های چرخشی زانو محافظت می کند.
لیگامنت های صلیبی شامل دو قسمت هستند: لیگامنت های عقب و جلو. لیگامنت های جلو معمولا" هنگام فرود بعد از اسپک و فشار آمدن به بیرون یا داخل زانو مصدوم می شوند که این مصدومیت برای خانم ها بیشتر از آقایان است.در این نوع مصدومیت احساس ترک خوردگی ایجاد می شود و بعد از چند ساعت متورم می شود.
لیگامنت های پشت زانو به ندرت آسیب می بینند.

درمان زانوی پیچ خورده مانند حالت پیچ خوردگی قوزک پاست. بهتر است زانو را از سطح بدن بالاتر نگه داشته و از کمپرس یخ استفاده شود. در اسرع وقت به پشک مراجعه شود..
هنگام حرکات قدرتی احتمال پارگی منیسک(Menisci) نیز وجود دارد.منیسک های میانی و عرضی غضروف های هلالی شکل هستند که  وزن را بطور مساوی به اتصالات زانو توزیع می کند.پارگی منیسک می تواند مجزا یا همراه با پارگی لیگامنت ها باشد.

پارگی منیسک زمان فرود از دفاع حادث می شود بطوری که زانو زاویه ای ۹۰ درجه یا بیشتر داشته ، پاها روی زمین فیکس شده باشد و زانو به سمت بیرون یا داخل بچرخد. پارگی منیسک به تنهایی با آتروسکوپی و بعد از چند روز درمان بهبود می یابد ولی پارگی توام منیسک و لیگامنت ها احتیاج به عمل جراحی دارد.

پیچ خوردگی انگشت

دررفتگی انگشت معمولا " هنگام دفاع و برخورد توپ با دست حادث می شود. بطوری که فشار وارده به مفاصل انگشت خلاف جهت متعارف باشد. پیچ خوردگی انگشت را معمولا"  با کمپرس یخ و آتل بندی آن با انگشت کناری مداوا می کنند با آتل بندی دو الی سه هفته ای مصدومیت بهبود می یابد..

کشیدگی عضله

کشیدگی عضله به سه دسته خفیف ، متوسط و شدید تقسیم می شوند. در عضله های کش آمده خون بین فیبرهای پاره شده عضله جمع شده و درد شروع می شود. بسته به نوع کشیدگی عضله میزان خون و درد متفاوت است تا جای که در کشیدگی شدید عضلانی ، عضلات پاره شده و با عمل جراحی قابل ترمیم خواهد بود ولی در انواع خفیف و متوسط با کمپرس یخ می توان خونریزی را متوقف نمود و بعد از استراحت چند روزه بهبودی کامل حاصل می شود.بهترین راه برای پیشگیری از کشیدگی عضله گرم کردن مناسب و استفاده از تمرینات کششی است.

کوفتگی

کوفتگی در اثر ضربه مستقیم به یک بافت لطیف از بدن به وجود می آید.که می تواند شامل کوفتگی سطحی و عمقی عضلات باشد.این نوع مصدومیت در مقایسه با ورزش های پر برخورد در والیبال کمتر دیده می شود.بهترین نوع درمان اولیه استفاده از کیسه یخ است . از هر نوع ماساژ و مالش باید خودداری شود.

منبع: کتاب VOLLEYBALl COACH MANUAL

تلگرام

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

یک نظر

  1. نگار گفت:

    خیلی عالی بود واقعا استفاد مناسب برا من داشت

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *