آسیب های منیسک زانو

تلگرام

هر زانو دو منیسک دارد. یک منیسک خارجی و یک منیسک داخلی. منیسک ها از جنس بافت فیبروکارتیلاژ بسیار محکم و مرتجع می باشند. منیسک مانند بالشتکی در بین دو استخوان اصلی تشکیل دهنده مفصل زانو، یعنی بین استخوان ران و ساق قرار گرفته وظیفه اصلی آن ها جذب شوک های ضربه ایست که به زانو وارد می شود. در موقع دویدن هر بار که کف پای ما به زمین میرسد، استخوان ساق و ران در محل مفصل زانو بشدت به یکدیگر کوبیده می شوند و منیسک با قرار گرفتن بین این دو استخوان شدت این ضربه را کاهش می دهد.

آسیب های منیسک زانوحرکت چرخشی درشت نی  در زیر منیسک صورت می گیرد ، حال آنکه حرکات خم شدن و باز شدن زانو در بالای منیسک صورت می گیرد.در مقایسه با منیسک خارجی، منیسک داخلی به وسیله هیچ عضله ای کنترل نمی شود و در نتیجه هنگام چرخش درشت نی در معرض کشیده شدن و یا تغییر شکل یافتن قرار می گیرد.به همین دلیل هنگام پیچیدگی های ناگهانی و غیر طبیعیی منیسک داخلی فوق العاده آسیب پذیر می باشد.

پارگی منیسک

پارگی و یا درفتگی کامل منیسک ممکن است در اثر ضربه مستقیم و یا پیچیدگی شدید صورت گیرد. در ورزشکاران صدمه منیسک داخلی ۹۰ درصد بیشتر از منیسک خارجی می باشد.دلیل آن ارتباط مستقیم لیگامنت دو طرفی درشت نی با منیسک داخلی می باشد.یک ضربه شدید که بر جانب خارجی زانو وارد آید باعث نزدیک شدن زانو به صفحه عمودی بدن می شود  و در نتیجه ممکن است پارگی یا  کشیدگی لیگامنت دو طرفی درشت نی اتفاق افتد.

پارگی یا کشیدگی لیگامنت دو طرفی داخلی به نوبه خود  باعث به حرکت در آوردن منیسک داخلی می شود.اسپرین کم شدت ولی مکرر زانو باعث کاهش قدرت و ثبات زانو شده و در نتیجه منیسک ها صدمه پذیر تر خواهند بود.( اسپرین: صدمات وارده بر رباط)

نیروی چرخشی زانو هنگامی که وزن بدن را حمل می کند به آسانی به منیسک ها آسیب می رساند . چرخش سریع ران در حالی که پاها ساکن هستند می تواند باعث پارگی یک قسمت و یا کل منیسک شود (برای مثال هنگام دریبل بسکتبال مقابل حریف یا چرخش برای زدن توپ تنیس ). اگر پارگی جزئی باشد منیسک از جلو و عقب به زانو متصل می ماند و اگر پارگی وسیع باشد احتمالاً منیسک بوسیله رشته ای از غضروف آویزان می شود . وخامت پارگی به محل و وسعت آن بستگی دارد.

آسیب های منیسک زانوپارگی منیسک ها اکثرا" در قسمت خلفی یا پشتی منیسک ایجاد شده و سپس می تواند به قسمت های دیگر آن هم گسترش یابد.پارگی منیسک ممکن است طولی باشد که معمولا" از قسمت های خلفی منیسک شروع شده و می تواند به قسمت های قدامی یا جلویی منیسک گسترش یابد. این منیسک که حالا بر اثر پارگی به دو قسمت داخلی و خارجی تقسیم شده می تواند تحت فشار کندیل استخوان ران قرار گرفته و دو قسمت داخلی و خارجی آن از هم باز شود. به این وضعیت باز شده منیسک پارگی دسته سطلی یا پارگی پاکتی می گویند. ایجاد این وضعیت موجب قفل شدن زانو می شود.(انتهای پایینی استخوان ران بصورت یک برجستگی بزرگ درآمده که این برجستگی خود بصورت دو نیمکره کنار هم است. به هر کدام از این نیمکره ها یک کندیل می گویند)

پارگی منیسک ممکن است عرضی یا مایل باشد. در این موارد که بیشتر در افراد مسن دیده می شود پارگی از لبه داخلی منیسک شروع شده و به طرف لبه خارجی آن گسترش می یابد. این نوع پارگی معمولا" موجب قفل شدن زانو نمی شود.

علائم پارگی منیسک چیست؟

معمولاً زمانی که افراد از ناحیه منیسک صدمه می بینند احساس درد دارند بویژه زمانی که زانوی خود را صاف می کنند . احتمال دارد که درد خفیف باشد و شخص به فعالیت خود ادامه دهد . اگر تکه های جدا شده منیسک بین استخوان های ران و درشت نی قرار گیرند درد شدیدی رخ می دهد.چنانچه رگ های خونی مسدود شوند ممکن است تورم اندکی بعد از آسیب ایجاد شود یا در صورتی که مفصل با مایع تولید شده به وسیله سینوویوم  در نتیجه التهاب پر شود، تورم چند ساعت بعد رخ دهد.

درصورتی که سینوویوم آسیب دیده باشد، احتمالاً ملتهب شده و برای محافظت از خود مایعی تولید می کند که این امر موجب تورم زانو می گردد . گاهی اوقات صدمه ای که قبلا” رخ داده و درمان نشده باشد، ماه ها یا سال ها بعد دردناک می شود بخصوص اگر زانو مجدداً آسیب ببیند. بعد از هر صدمه ای احتمالاً زانو صدایی مثل" تیک"می دهد، قفل می شود یا احساس ضعف می کند . ممکن است که علائم صدمه منیسک نمایان نشود اما غالباً علائم بروز کرده و نیازمند درمان می باشد.

علائم مزمن

 اگر به علائم حاد بعد از پارگی منیسک بی توجهی شود معمولا" این علائم بعد از گذشت چند هفته یا از بین رفته و یا تخفیف می یابد. با این حال علائمی برای بیمار باقی می ماند. مهمترین علائم پارگی منیسک بعد از گذشت چند هفته از آسیب عبارتند از:

 • تورم زانو بر اثر افزایش مایع سینوویال زانو که در زبان عامه به آن آب آوردن زانو می گویند. این تورم هر وقت به زانو فشار زیادی وارد می شود بصورت دوره ای بیشتر می شود.

 •  درد در سطح مفصلی درست در جایی که منیسک قرار دارد. این درد بسته به محل پارگی بر روی منیسک داخلی یا خارجی است. درد با فشار بر روی محل آسیب بیشتر می شود.

 • قفل شدن زانو که به صورت گاهگاهی ایجاد شده و مانع از باز شدن زانو می شود. گاهی اوقات خود بیمار یاد می گیرد که زانویش را با انجام حرکاتی از حالت قفل شده خارج کند.

 • خالی شدن زانو یا احساس ناپایداری زانو که در این حال بیمار احساس می کند زانویش در زیر بدنش ناپایدار بوده و در حین را رفتن به ناگهان در رفته و خالی می شود.

 •  لاغر شدن عضلات چهارسر ران

 • احساس صدا دادن زانو بصورت کلیک یا تقه در حین خم و راست شدن

بعد از پارگی منیسک بهبود نخواهد یافت زیرا فاقد رگ خونی مستقیم است.مواد غذایی منیسک ها با توجه به قانون اسمز از مایع سنوویال تأمین می شود.بعد از پارگی منیسک قسمت پاره شده سخت شده و در نهایت آتروفی می شود.

تشخیص صدمات منیسک چگونه است؟

پزشک با توجه به توضیحاتی که بیمار از آغاز درد و تورم در اختیار او قرار می دهد احتمالاً معاینات فیزیکی انجام داده و از زانو رادیوگرافی می گیرد. معاینه نیز ممکن است شامل این آزمایش باشد که پزشک زانو را خم کرده و سپس در حالی که آن را باز می کند، ساق پا را به داخل  و خارج می چرخاند. درد یا شنیدن صدای تیک بر پارگی منیسک اشاره دارد. برای تأیید تشخیص صدمه احتمالاً تست " MRI" توصیه شود.همچنین ممکن است پزشک برای تشخیص و درمان پارگی منیسک روش آرتروسکوپی را به کار ببرد.

آسیب های منیسک زانوچگونه منیسک صدمه دیده درمان می شود؟

اگر پارگی خفیف باشد و درد و دیگر علائم برطرف شود پزشک احتمالاً برنامه تقویت عضلات را تجویز می کند. انجام تمرینات ورزشی برای مشکلات منیسکی بهترین راهکاری است که پزشک فیزیوتراپ و ورزش درمان می تواند تجویز کند.

جهت مشاهده تمرینات توانبخشی (ورزش درمانی) منیسک کلیک کنید

درمانگر باید مطمئن باشد که بیمار تمرینات را به درستی انجام دهد، بدون این که احتمال بروز آسیب جدید یا تکرار صدمه قبلی وجود داشته باشد.

در صورتی که پارگی منیسک وسعت بیشتری دارد احتمالاً پزشک برای مشاهده میزان آسیب و ترمیم یا جراحی « آرتروسکوپیک » پارگی، جراحی باز را انجام می دهد. اگر بیمار نسبتاً جوان است، آسیب در ناحیه ای با جریان خون مناسب رخ داده و همچنین رباط ها سالم باشند، پزشک می تواند منیسک را در جای اول خود بخیه بزند.

اکثر ورزشکاران جوان قادرند که با مراقبت از منیسک های ترمیم شده خود به ورزش های قدرتی بازگردند در صورتی که بیمار مسن تر بوده یا جریان خون آن محل ضعیف است پزشک لازم است بخش کوچکی از منیسک را برای هموار کردن سطح آن قطع کند. در برخی موارد نیز پزشک منیسک را برداشته که در این صورت احتمال ایجاد تغییرات مخرب نظیر" استئوآرتیت "بیشتر خواهد بود .(استوئوآرتیت: نوعی التهاب مفصلی).

پژوهشگران علوم پزشکی شیوه ای بنام " allograft " را مورد بررسی قرار داده اند که در آن جراح، منیسک را با منیسک یک جسد جایگزین می کند . منیسک پیوندی، شکننده بوده و ممکن است به آسانی چروکیده و پاره شود.پژوهشگران همچنین تلاش می کنند که منیسک پاره را با منیسک مصنوعی تعویض کنند اما این روش حتی موفقیت کمتری نسبت به شیوه"allograft " دارد.

بهبود پس از جراحی ترمیم منیسک، چندین هفته به طول می انجامد و در صورت برداشتن منیسک در انجام فعالیت های روزمره و شغلی محدودیت بیشتری به وجود می آید با این حال با قرار دادن وزنه ای بر روی مفصل می تواند بهبودی را تسریع کند بدون در نظر گرفتن شکل و نحوه جراحی معمولاً توانبخشی شامل قدم زدن، خم کردن زانوها و انجام تمریناتی است که عضلات پا در آن کشیده شده و تقویت می شوند بهترین نتایج در درمان صدمات منیسک در افرادی حاصل شده که در آن ها تغییرات غضروفی دیده نشده و کسانی که رباط متقاطع قدامی آنان سالم مانده است.انجام تمرینات ورزشی برای مشکلات منیسکی بهترین راهکاری است که پزشک فیزیوتراپ و ورزش درمان می تواند تجویز کند.

تهیه و تدوین : elmevarzesh.com

منابع:

آسیب شناسی ورزشی، حمید خداداد

آسیب های منیسک ،ترجمه: محمدعلی نودهی

پارگی منیسک ، دکتر مهرداد منصوری متخصص جراحی استخوان و مفاصل

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۵۹ نظر

 1. فوتبالیست گفت:

  سلام ممنون از مطلبتون
  راستش به یه توپ سبک چند ضربه محکم زدم به طوری که زانوم ول شد ۳هفته هم گذشته و تورم هم داره و هنگام راه رفتن پام کامل صاف نمیشه(خم میشه ولی صاف نمیشه) به نظرشما مشکل از مینیسکه یا نه؟؟(ورزشکار هم هستم)

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، وقتی که به یک توپ سبک ضربه می زنید و نیروی زیادی وارد می کنید، به دلیل اینکه توپ آنقدر وزن ندارد که نیرو وارد را جذب کند، این نیرو به زانو برگشت داده می شود یعنی مثل اینکه ضربه ای به آن وارد شود. در خصوص نوع آسیب باید به پزشک مراجعه کنید تا حضوری وضعیت را بررسی کند

 2. Amir گفت:

  سلام در والیبال بعد از پرش برای اسپک با یک پا روی زمین اومدم و اون لحظه احساس درد کمی داشتم اما بدنم که سرد شد درد زیاد تر شد و هنگام راه رفتن هم درد نسبتا شدیدی دارم به نظرتون مینیسک پاره شده

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، هر احتمالی وجود داره امیر جان، شما بهتره در این موارد سریعاً به پزشک مراجعه کنید

 3. هادی گفت:

  سلام من تو فوتسال. بدون برخورد به کسی یا چیزی فقط با پرش یهو پام از زانو درد شدیدی گرفت و بدنمم میلرزید، عکس انداختم شکستگی نداشت، اوایل کامل باز و بسته نمیشد و فقط رو پنجه میتونسم راه برم، بعد گذشت یک ماه پام کامل باز میشه، بسته هم میشه فقط نمیتونم موقع نماز ببندمش کامل و درد میگیره، فعلا نمیتونمم بدووم، چکار کنم؟ ممنون از راهنمایی هاتون

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، هادی جان وقتی در عکس چیزی مشخص نبوده و اما درد و محدودیت حرکت تداوم داشته باید MRIمی گرفتید، چون امکان آسیب به بافت داخلی زانو وجود داره، الان هم تا دیر نشده اقدام کنید

 4. معصومه گفت:

  سلام ببخشید من مینیسک داخلیم آسیب جزئی دید ۲ماه بهش استراحت دادم بعد اینکه چند ماهی ورزش سبک انجام دادم ولی الان با زدن وزنه سنگین بازم دچار آسیب جزئی شده منظورم از جزئی (قفل نمیکنه فقط احساس درد توی اون ناحیه دارم)الان سوالم اینه با انجام دادن ورزش برای تقویتش میتونه مثل روز اولش بشه ؟؟خیلی نگران این مسئله هستم

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، همون موقع باید فیزیوتراپی انجام می دادید، الان هم می تونید با فیزیوتراپ مجرب مشورت کنید، مشکل رفع خواهد شد

 5. Fateme..76 گفت:

  سلام وقت بخیر
  چن روز پیش خیلی بد رو زانوم زمین خوردم. ب متخصص ارتوپد مراجعه کردم گفتن احتمال پارگی مینیسک هس ،، پماد و قرص تجویز کردن
  قبلا هم واسه مبارزات تکواندو ضربه خورده بود زانوم مشکلی نیس دامه بدم ؟
  چه تمریناتی واسه مینیسک خوبه؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، با احتمال نمیشه چیزی رو مشخص کرد، اگر هم پارگی منیسک باشه پماد و دارو بی فایده هست، تنها توصیه من به شما این هست که به متخصصی مراجعه کنید و ازش بخواید با MRI زانو وضعیت رو بررسی کنه، به نظرم بهتره که تا مشخص شدن وضعیت زانو تمرین نکنید

 6. مهتاب عرب گفت:

  مهتاب عرب
  سلام من سه ماه پیش دوسوم از مینیسک زانوم رو برداشتم الان چه ورزشی برای من مناسب هست که بشه عضله رو قوی کرد کار با دستگاه اروبیک یا پیلاتس

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، برای شروع تمرین با وزن بدن بهتره، مثل همون پیلاتس، بعد از قوی شدن می توانید از وزنه به حد توان استفاده کنید

 7. امین محبی گفت:

  سلام من ۷ماه پیش تو دروازه یه جهش انجام دادم یه دردی تو زانوم به وجود اومد که بعد چند ثانیه دردش ساکت ولی دیگه هر وقت بازی فوتبال میکنم دور همون زانو درد میکنه چند شب پیش تو سالن دروازه بان بودم که شیرجه زدم توپو گرفتم با همون زانو پایین اومدم و دور زانوم درد میکنه موقعی که دو میزنم درد میکنه میشینم درد میکنه نفسمو گرفته نظر شما چیه مشکل از کجاست با تشکر.

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، دوست عزیز بدون بررسی نمیشه هیچ نظری داد، لطفاً برای حفظ سلامتی خودتان با پزشک مراجعه کنید، دردهای که ناشی از ورزش هست رو جدی بگیرید

 8. ناصر گفت:

  سلام من زانوم الان کامل خم نمیشه وقتب که خم میکنم درد شدیدی داره .یه بر امدگی گوچیکی هم طرف چپ زانوم موقع خم کردن میاد بیرون نظرتون چیه

 9. بابک گفت:

  سلام من رباط صلیبی کردم ومنیسکمم بخیه زدن الان ۸ماهه تمرین سبک میکنم ولی یبار توچرخش زانو یه صدای شنیده شدوالان جلوی زانوم خیلی درد میکنه تو خم کردن مشکل ندارم ولی توراست کردن کامل کمی در دمیگیره وکامل راست نمیشه

 10. ابوالفضل گفت:

  سلام من تا قبل از عید از دو ماه قبل تقریبا هر روز تمرین فوتسال داشتم بعد از سه هفته که استراحت کردم و بعد یک جلسه تمرین کردم زانو درد گرفت ضمنا درد در حدی نیست که نتونم خم و راست کنم یا راه برم اما در هنگام دویدن و فشار بر روی زانو کمی زانوسم درد میگیره به نظرتون چکار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، بهتره مدتی رو استراحت بدید بهش و فشار نیارید، بعد از اون اگر درد رفع شد به مرور فعالیت ورزشی رو از سبک شروع کنید. اگر هم بعد از استراحت درد تداوم داشت لازمه متخصص وضعیت رو بررسی کند

 11. امیر گفت:

  سلام من۵ساله پرورش اندام به صورت حرفه ای کارمیکنم یک سال پیش موقع اسکات زیادنشستم(پایین رفتم)زانوی چپم دردگرفت اول زیاد بودبعد یواش یواش کم شدطوری که بعداز چندهفته دیگه خیلی کم شده بودهشت نه ماه بعدش داشتم اسکات میزدم موقع پایین رفتن تیرخیلی وحشت ناکی توی زانوی چپم کشید به حدی که بادادپریدم بالاچند روز خیلی دردمی کردکم کم دردم کم شدالان حالت عادیموقع نشستن وبلندشدن درد ندارم ولی زمانی که دوچرخه ساحلی میزنم احساس می کنم چیزی توی زانومه مثل ریگ توی کفش چنددقیقه که میزنم یهویه تق میکنه یه تیرمیکشه بعدروون میشه دردم نمیگیره توی تمرینات پاهم مثل اسکات-هاگ اگه از۹۰درجه بیشتربشینم(پایین برم)دردمیگیره وگرنه کاریم نداره احساس میکم یه چیزی توی زانوم وله.
  هنوزبه پزشک مراجعه نکردم به نظرشما مشکل ازمینیسکه یارباط ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، باید از همون اول مراجعه می کردید به پزشک دوست من، چیزی که بیشتر ممکنه آسیب دیده باشه منیسک هست، ولی توصیه می کنم سریعاً به پزشک مراجعه کنید

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *