تناسب اندام یا همان fitness در ارتش آمریکا به دلیل بالابردن توان سربازان برای تحمل شرایط سخت جزء اصولی‌ترین و حرفه‌ای‌ترین مسائل شناخته می‌شود. مبانی تمرینات در دوره‌های ویژه نیروهای نظامی ایالات متحده معمولاً از علمی‌ترین اصول پیروی می‌کند. لذا مجله علم ورزش در این مطلب با بررسی اصول چهار گانه این تمرینات بسیار فشرده و پیچیده، سعی دارد اطلاعات مفیدی را به مخاطبان ارائه نمایید.

۱-تناسب برای مبارزه

اصل اول در برنامه‌های تناسب اندام (fitness ) ارتش آمریکا، پرورش و زبده کردن عضلات با هدف آمادگی برای مبارزات طولانی و پیچیده است. لذا در قاموس ارتش آمریکا تناسب اندام در چهار محور زیر تعریف می‌شود :

بالابردن ظرفیت هوازی

این تمرینات می‌تواند از شدت استرس و اضطراب نیروها بکاهد و مقاومت بدنی افراد را در شرایط سخت بالا ببرد.

قدرت، ظرفیت و استقامت عضلانی

این تمرینات توان انجام حرکات همزمان را بالا برده و استقامت بدنی را در برابر آسیب‌ها در شرایط سخت بالا می‌برد.

انعطاف پذیری در حرکات

این تمرینات توانایی انجام حرکات مختلف را بالا می‌برد و ریسک آسیب پذیری را کاهش می‌دهد.

قدرت مبتنی بر سرعت

این تمرینات از قفل شدن عضلات در شرایط سخت محیطی جلوگیری می‌نماید و توانایی فرد برای درگیری را افزایش می‌دهد.

۲-تمرینات با تمرکز بر اندام تفکیک شده

در این اصل مبارزان نظامی باید به صورت تفکیک شده بر قسمت‌های مختلف از جمله بالاتنه ( upper-body ) و پایین تنه ( lower-body) تمرکز می‌نمایند و به پرورش عضلات به صورت تخصصی می‌پردازند. در جدول زیر برنامه تخصصی پرورش عضلات تفکیک شده نیروی دریایی ایالات متحده با احتساب وزن، زمان و تعداد دفعات آمده است:

اصول چهار گانه و برنامه تخصصی تناسب اندام در ارتش آمریکا۳-دوازده هفته پیچیده و حرفه‌ای تا تناسب اندام

در این تقسیم بندی به صورت حرفه‌ای ۵ روز به تمرینات پرداخته خواهد شد و روز آخر هفته  استراحت می‌شود. هم چنین روز سوم با توجه به درگیر نمودن نیروها برای میدان مبارزه به روز "ورزش و فعالیت" شهرت دارد. تمرینات مختص این برنامه هفت روزه که البته بر اساس تقویم نظامی ایالات متحده شکل گرفته است از روز دوشنبه آغاز می‌شود که مربیان تخصصی بدنسازی می‌توانند با برنامه ریزی بومی آن‌را به شاگردان خود ارائه دهند.

اکثر برنامه‌های درج شده در این برنامه تخصصی مبتنی بر حرکات هوازی جهت کاهش استرس و افزایش استقامت و سپس در راستای رشد عضلات به تمرینات کششی و قدرتی پرداخته می‌شود. در جدول زیر برنامه کامل هفت روزه این تمرینات از منبع اصلی آورده شده است، لازم به ذکر است این برنامه طی دوازده هفته در سه واحد زمانی صورت می‌پذیرد:

اصول چهار گانه و برنامه تخصصی تناسب اندام در ارتش آمریکاجهت مشاهده تصویر در اندازه واقعی اینجا کلیک کنید.

۴-بررسی تنظیمات بدن به وسیله آزمون‌های حرفه‌ای

در این بخش قدرت نفس یا همان هوازی، کشش و سرعت به صورت جداگانه توسط مربیان نیروهای نظامی مورد امتحان واقع می‌شوند. در بخش هوازی از ۲۴۰۰ متر تا ۵ کیلومتر دوندگی به عنوان آزمونی استاندارد برای نیروهای نظامی، نشانگر قدرت تنفس است. لازم به ذکر است این تمرین باید با سرعت متوسط انجام بگیرد.

در بخش کشش ابتدای کار با وزنه‌های ۴۵ کیلو گرمی و با تمرینات مداوم به ۶۵ کیلو جهت شناسایی ظرفیت کشش بدن شناخته می‌شود. هم چنین در حوزه کششی تعداد دراز- نشست از ۲۵ تا ۱۰۰ عدد در هر دقیقه جهت شناسایی آمادگی کشش بدن صورت می‌پذیرد. در ادامه باید تاکید نمود که استاندارد تحمل بالاتنه از ۴۵ تا ۶۵ و پایین تنه از ۶۰ الی ۸۰ کیلو می‌باشد که بازه زمانی انتخاب شده می‌تواند توانایی فرد را نشان بدهد.

شناسایی قدرت و سرعت نیز در سه بخش، میزان پرش ارتفاع، پرش طولی و دو ۴۰ متر شناخته می‌شود. مجموع نکات ذکر شده در قالب آزمون‌هایی است که در ارتش آمریکا جهت شناخت آمادگی جسمانی و تناسب اندام افراد در نظر گرفته می‌شود.

تهیه و ترجمه: علیرضا خرم روز elmevarzesh.com

منابع:

navyseals

cfmws