روش درمان کشیدگی عضله چگونه است؟

تلگرام

بیشتر اوقات فشار بی مورد زیادی در فعالیت روزانه از بلند کردن ناگهانی وزن سنگین در ورزش گرفته یا حتی یک ضربه ساده به توپ، به عضلات وارد می شود. این فشار می تواند منجر به کشیدگی عضله شود. کشیدگی عضله را می توان یکی از آسیب های شایع ورزشی دانست مانند کشیدگی کشاله ران که می توان گفت اکثر ورزشکاران این نوع آسیب را تجربه کرده اند. کشیدگی یا کشیده شدن عضله به آسیبی گفته می شود که به عضله یا تاندون های ( تاندون: اتصال بین عضله با استخوان) چسبیده به آن وارد می شود.

 پیشگیری و درمان کشیدگی عضلهآسیب دیدگی عضله در کشیدگی می تواند به یک فشار ساده به عضله خلاصه شود و در موارد شدید می تواند به پارگی (قسمتی یا همه) بافت عضله و تاندون های چسبیده به آن ختم شود. پارگی عضله هم باعث آسیب دیدگی رگ های خونی کوچک (مویرگ) می شود، که این امر منجر به خونریزی (کبودی) و درد (ایجاد شده بر اثر سوزش عصب های موجود در محل آسیب دیده) می شود.

علائم کشیدگی عضله

 • ورم عضو آسیب دیده
 • کبودی یا سرخی یا زخم های باز بر اثر جراحت
 • وجود درد هنگام استراحت
 • درد داشتن هنگام استفاده از عضله ای خاص یا مفصلی که به آن عضله آسیب دیده مربوط است
 • ضعف عضله یا تاندون ها

ناتوانی در استفاده از عضله بطور کامل

چه موقع باید بدنبال مراقبت پزشکی رفت؟

اگر جراحت عضله ای مهمی دارید (یا اگر درمان های خانگی در ۲۴ ساعت درد را تسکین نداد) به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر هنگام آسیب صدای شکستگی را شنیدید، نتوانستید قدم بزنید یا ورم، درد، تب یا زخم باز قابل توجهی داشتید باید حتما” به پزشک مراجعه کنید.

متأسفانه بارها مشاهده شده است ورزشکاران در صورت بروز چنین آسیب های یا به طور کامل آن را نادیده می گیرند یا اینکه باز به فعالیت ورزشی ادامه می دهند و درمان را پس از آن شروع می کنند. در صورت بروز چنین آسیب های سریعا” تمرینات را قطع کنید و استراحت کنید، چنانچه درد پس از ۲۴ ساعت با وجود اقدامات اولیه از بین نرفت، به پزشک مراجعه کنید.

درمان خانگی برای کشیدگی عضله

میزان ورم و خونریزی داخلی عضله که منجر به کبودی بخش آسیب دیده می شود را می توانید با استفاده از  کیسه های یخ کاهش دهید و روند درمان را از همان ابتدای آسیب شروع کنید. همچنین می توانید عضله آسیب دیده  را در وضعیت کشیده قرار دهید. دقت کنید استفاده از گرما بعد از سرما درمانی بسته به شدت آسیب از ۲۴ تا ۷۲ ساعت بعد آن باید شروع گردد.

چه در استفاده از یخ و چه در مرحله گرما درمانی نباید یخ یا وسیله گرم را مستقیما” روی پوست قرار دهید. همیشه از یک وسیله پوششی مثل حوله، بین یخ یا حرارت و پوست استفاده کنید.

از قرص های ضد التهاب و  بدون عوارض  مثل آسپرین و ایبوپروفن برای کاهش درد می توان استفاده کرد. اما اگر سابقه بیماری کلیه، خونریزی معده یا روده را دارید، همچنین اگر از قرص های رقیق کننده خون مثل کومادین استفاده می کنید، بدون مشورت با دکتر از قرص های ضد التهاب استفاده نکنید. در چنین مواردی استفاده از استامینوفن ایمن تر است. ( درد را کاهش می دهد اما التهاب را پایین نمی آورد.)

استفاده از روش PRICE

درمان را می توان با کلمه اختصاری PRICE به خاطر سپرد. بدین ترتیب پشتیبانی(protection ) ، استرحت (rest)،یخ (lce) ، فشار ( بانداژ (compression) ( و بالا نگه داشتن عضو آسیب دیده elevation)).

از عضله در برابر جراحات بیشتر محافظت کنید. یعنی عضو آسیب دیده را ثابت کنید تا در حین جابجایی یا حرکت، آسیب بدتر نشود. به عضله آسیب دیده استراحت دهید. از فعالیت هایی که باعث کشیدگی می شود و سایر فعالیت های درد ناک بپرهیزید. برای کاهش درد و تورم در عضله ای که دچار کشیدگی شده از یخ استفاده کنید (در هر ساعت ۲۰ دقیقه هنگام بیداری). یخ وسیله ضد التهاب وتسکین دهنده بسیار مؤثری است. استفاده از  بانداژهای کشی هم از عضله محافظت می کند و هم موجب کاهش ورم می شود.(محکم نبندید)

ناحیه آسیب دیده را برای کاهش ورم بالا نگهدارید. برای مثال اگر عضله ران دچار کشیدگی شده است، در حالیکه نشسته اید پا را بلند نگه دارید. فعالیت هایی که درد عضله را افزایش می دهند یا کار با قسمتی که آسیب دیده است حتی در صورتی که درد به طور قابل توجهی بهبود یافته باشد توصیه نمی شود.

درمان پزشکی

درمان پزشکی به درمان خانگی شباهت دارد. پزشک می  تواند مقدار جراحت عضله و تاندون را مشخص می کند و در صورت نیاز عصای زیر بغل یا آتل را برای مداوا توصیه می کند. همچنین اگر محدود کردن فعالیت، کار نکردن، ورزش های توانبخشی یا درمان های فیزیکی برای بهبودی مورد نیاز باشد آن ها را تعیین می کند.

اقدامات بعدی برای پیشگیری از کشیدگی عضله

با حرکات کششی روزانه از آسیب جلوگیری کنید. بعد از ورزش حرکات کششی انجام دهید. قبل از انجام حرکات ورزشی بدن را به خوبی گرم کنید.

در پایان

در  بسیاری از موارد با درمان درست کشیدگی عضله بهبود می یابد. موارد پیچیده تر باید توسط  پزشک معالجه شوند. 

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع: webmd

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۱۷۹ نظر

 1. فاطمه گفت:

  سلام خسته نباشین
  من دوهفته پیش در والیبال انگشت دستم دچار ضرب دیدگی با توپ شد و تاندون هاش دچار کشیدگی شده دو هفته اتل کردم ورمش خوابیده ولی هنوز درد داره نمیتونم خم کنم و کناره های مفصلم وقتی فشار میدم خیلی درد میگیره باید چیکار کنم ؟ خیلی خیلی ممنون میشم راهنماییم کنید

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، سعی کنید گرما درمانی رو شروع کنید، آرام آرام عضو آسیب دیده رو ماساژ بدید، آسیب شما هنوز بهبود پیدا نکرده، لذا نیاز به مراقبت داره

 2. alikemali0124 گفت:

  سلام و علیکم.بنده ۲۲ سالمه مدت ۱۰ سال بصورت غیر حرفه‌ای همیشه فوتبال بازی میکردم و در پای چپم چندتا مصدومیت داشتم یکیش در رفتگی مچ، چندبار هم کشیدگی پشت پا از دو سال پیش نمیدونم چطوری اما شاید بخاطر عوامل مورد اشاره هر موقع که ورزش میکنم یا حتی زیاد پیاده روی میکنم پاشنه پا، کف پا و حتی پشت ساق درد دارم و در کف پا احساس کشیدگی تاندون هم دارم این ناراحتی دو ساله بصورت متمرکز و همیشگی
  برام هست و همراهش مصدومیت های دیگری هم داشتم و دارم مثلا یه مدت پشت زانوی همین پام درد میکرد یه مدت پشت رانم یه یه مدت قسمت داخلی رانم الان دقیقا ۲ ساله این مشکل رو دارم چند ماه پیش رفتم بیمارستان دولتی نمیدونم چرا از مشکلات مچ پام نگفتم و گفتم درد پشت ران دارم فقط ازم یکسری چک و تست گرفتن و گفتن یخورده کشیدگی داری و قرص های ایبوپروفن و باکلوفن و…دادند گفتند دو هفته بخوری خوب میشی منم دو ماه خوردم پشت رانم خوب شد اما مشکلات مچ رو با قدرت قبل دارم و این داره دیوونم میکنه
  مدیر محترم لطفاً میشه بفرمایید چاره کار چیه؟و به چه متخصصی مراجعه کنم؟طب فیزیکی یا ارتوپدی؟
  ممنون میشم ازتون اجرکم عندالله

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، اگر خوش شانس باشید آسیب مزمن نداشته باشید که عالیه، مشکلی که در کف پا بهش اشاره کردید، امکان داره ناشی از صاف بودن قوس کف پا باشه، در خصوص مچ پا هم این نکته رو خدمت تون عرض کنم وقتی عضوی دچار آسیب بشه، غیر از فیکس کردن برای مدت کوتاهی و حتی استراحت، نیاز به فیزیوتراپی و توانبخشی داره، اگر اینا رو به درستی دنبال نکنیم، آسیب به طور کامل بهبود پیدا نمی کنه، با این حال این موارد رو مد نظر داشته باشید، یک: امکان وجود ناهنجاری در پایین تنه، دوم: مزمن بودن آسیب ها به علت درمان ناقص و تداوم فعالیت ورزشی در این حالت و سوم ضعف عضلانی و فشار بیش از حد بر عضو. این موارد ممکن هست درست باشه ممکن هست غلط.
   برای درمان توصیه بنده این هست به متخصص طب فیزیکی مراجعه کنید، تشخیص پزشک روش های درمان رو بهتر مشخص می کنه
   امیدوارم به زودی بهبودی حاصل شود

   • alikemali0124 گفت:

    ممنون و متشکرم از حسن توجه شما
    ان شاءالله
    ان شاءالله مصدومیت همه ورزشکاران بهبود یابد

   • alikemali0124 گفت:

    سلام و علیکم.آقای فیروزه ئی احوال شما؟
    بنده یک هفته دیگه می‌خوام برای مشکلات دوتا پام که در همین صفحه نوشتم به متخصص مراجعه کنم،بعضا بهم پیشنهاد شده به متخصص ارتوپدی مراجعه کنم،نظر شما متخصص طب فیزیکی هست؟
    شما کدوم رو ترجیح میدهید؟چرا؟
    اگر پارگی زردپی آشیل و پلانتر فاشیا باشه و نیاز به جراحی داشته باشه متخصص طب فیزیکی قادر به عملش هستن؟
    ممنون و متشکر

    • کیوان فیروزه ئی گفت:

     سلام، بشخصه برای این موارد در طول چند سال گذشته از متخصص طب فیزیکی نتیجه بهتری گرفتم، معمولاً ( تا جایی که اطلاع داشته باشم ) بر اساس تجربه و توضیحات دیگران، ارتوپدهای گرامی، به تجویز دارو بسنده می کنند

 3. amir khan گفت:

  الان یه هفتس ماهیچه دندهام درد میکنه هر کاریم کردم خوب نشد لطفا راهنمایی کنید چی کار کنم

 4. کاظم گفت:

  درود و سلام خدمت استاد بزرگوار، دیروز بعد از حدود دوماه که دست به هیچ وزنه ای نزده بودم، تمرین جلو بازو رو انجام دادم در حرکت با هالتر هیچ مشکلی به وجود نیومد اما زمانی که سراغ دمبل ۳۰ کیلویی رفتم تا حرکت جلوبازو دمبل ایستاده رو انجام بدم در تکرار پنجم و در حین بالا آوردن و چرخش دمبل به سمت بالا فشار بسیار شدیدی روی عضله بالاساعد دست چپ احساس کردم، با توجه به حماقتی که به خرج دادم و بعد از دوماه سراغ همان رکوردهای قبلی رفتم، آیا به نظر حضرتعالی آسیب مورد نظر کشیدگی در ناحیه بالاساعد است و سوال دوم اینکه چند روز برای ریکاوری کامل تاندون و عضله بالا ساعد زمان نیاز هست؟ باسپاس فراوان.

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، نوع و شدت آسیب مشخص نیست، اما در هر صورت تا زمان بهبود کامل و رفع درد تمرین نکنید، با شروع دوباره از وزنه سبک استفاده کنید مدتی

 5. جواد گفت:

  سلام خسته نباشید.من یه فوتبالیست هستم تولیگ امیدای کشور بازی میکنم. حدودا ۴۰روز بیش قبل اینکه لباسمو عوض کنمو گرم بندازم چندتا شوت محکم به توب زدم فرداش دوباره تمرین داشتم فشرده بعد تمرین ینی یه روز بعدش یه بازی دوستانه داشتیم خیلی به بام فشار اومده الان ۴۰روز میشه یه دردی تو ران یامه. به خوبی نمیتونم استارت بزنم یا موقعی که به توب شوت میزنم داخل رانم خیلی درد میگیره.هیچ التهاب یا خونمردگی ام وجود نداره.به دکترم مراجعه کردم چندتا کبسول خارجی داد برا مفصل و گف شایدم مشکل از کمرت باشه.اگه میشه یه کمکی بهم بکنید ممنون میشم…

 6. سینا خوشرفتار گفت:

  سلام…
  ایا استخر یا سونا برای کشدگی همسترینگ فایده داره ممنون میشم رهنمابی ام کنید ..
  من نزدیک به یک ماه میشه پشت ران پای راستم یک درد است دکتر رفتم میگه کشیده گی همسترینگ است الان چند وقته فیزیوتراپی میرم ..میخواستم بیدونم استخر یا سونا .جکگوزی برم فایده داره ممنون میشم رهنمای کنید ..

  • علم ورزش گفت:

   سلام، اگر جنبه درمانی باشه، فقط آب درمانی، اون هم بر اساس تشخیص فیزیوتراپ، سایر موارد در حال حاضر فواید درمانی بعید به نظر می رسد داشته باشند

 7. علی گفت:

  سلام و عرض خسته نباشید
  من حدود ۶ ماه بود که به وزنه دست نزده بودم و وقتی هم به باشگاه برگشتم پرس سینه رو سبک تمرین کردم از ۶۰ شروع کردم و هر هفته ۵ کیلو اضاف کردم بعد ۲ ماه که رسیدم به ۱۲۰ که داشت خوب پیش میرفت چون رکورد قبل از ۶ ماه تعطیلی ۱۵۰ بود و من این ۱۲۰ رو الان ۵ حرکت راحت میزدم . راستش اون روز خوب گرم نکردم اعتراف میکنم خوب ست اول که داشتم میزدم ۴ تا زدم اما توحرکت چهارم احساس کردم عضلم کشیده شد بعد رفتم ست دوم ۲ حرکت که زدم اوردم پایین که سومیش رو بزنم دیگه نزدم چون احساس کردم سینم از داخل پاره شد و وزنه رو گذاشتم رو سینم به بچه ها گفتم بردارن . خلاصه حدود نیم ساعت یکم درد داشت رفتم خونه خوابیدم از فرداش درد نداشت الان یه هفته ازش میگذره الان یکم کشش دادم درد هم ندارم ولی الان که سینم رو منقبض میکنم درد ندارم تو قسمت انقباض ولی چون تو قسمت پایین اوردن سینم دچار جراحت شده خودم هر از گاهی که امتحان میکنم البته فقط یبار امتحان کردم اونم دیروز بود حرکت شنا رو ایستاده رفتم دستم رو گذاشتم رو دیوار وقتی پایین رفتم یکم درد داشت البته نه از اون دردایی که واقعا درد باشه یجور هشدار که اینجات آسیب دیدس ولی قسمت بالا که میام و منقبض میکنم درد نداره به نظر شما سینه من آسیبش چجوری هست و چقدر زمان برای ترمیم نیاز داره خودم فکر میکنم تاندونم آسیب دیده یا کشیده شده چون سمت استخوان باز و هست الان که یکم کشش دادم یکم تیر کوچولو میکشه که نمیشه خوب احساس کرد

  • علم ورزش گفت:

   سلام، امکان کشیدگی در ناحیه تاندون وجود داره، بهتره از انجام تمریناتی که باعث تحریک این بخش میشن خودداری کنید، میزان پروسه درمان هم به شدت آسیب بستگی داره، در واقع زمان درستی رو گفت، این رو هم در نظر داشته باشید این آسیب حتی اگر خفیف باشه ولی درمان کامل انجام نشه و شما تمرین کنید می تونه توسعه پیدا کنه

 8. محمد گفت:

  من سر داخلی جلو بازوم دچار کشیدگی شدید شده وزنه سنگین زدم و دستم رو نهایتا تا ۱۱۰درجه میتونم باز کنم.
  چکار باید بکنم که بهتر شه؟؟؟؟راهنمایی لطفا ممنون

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، اگر در ابتدای آسیب هستید باید یخ درمانی کنید حداقل تا ۴۸ و حداکثر تا ۷۲ ساعت بعد از آسیب، اگر تورم یا خونمردگی وجود داره سریعاً به پزشک مراجعه کنید، در غیر اینصورت، چنانچه بعد از کمپرس سرد درد کاهش پیدا کرد، استراحت کنید، تا یک هفته (از شروع آسیب) اگر درد تداوم داشت به پزشک مراجعه کنید

 9. محمد گفت:

  من دستم سه شنبه آسیب دیده و الان جمعه .
  چهار روز گذشته دستم کمی
  تورم داره و یکسری نقاط کوچک و قرمز عین کبودی .میتونم امروز یخ درمانی کنم فردا برم دکتر؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، بله امروز رو انجام بدید، ولی حتماً دکتر برید، ترجیحاً متخصص طب فیزیکی

 10. محمد گفت:

  سلام وخسته نباشید من تو فوتبال بازیکن توپ حرکت داد من رفتم رو پای چیم یه صدایی داد و بعد سمت چپ ،… تناسلی درد گرفت. راه میرم درد نمیگیره ولی وقتی پای چپمو به سمت های مختلف حرکت میدم به شدت درد میگیره لطف میکنید راهنمایی کنید

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *