تاندونیت شانه

تلگرام

تاندونیت شانه یا التهاب تاندون شانه یکی از آسیب های ورزشی است که به دلیل استفاده بیش از حد معمول از کتف پیش می آید. این آسیب در ورزش هایی مانند شنا، بیس بال، تنیس و هندبال شایع است.درد معمولا"  از سر شانه احساس می شود و تا بازو ها امتداد می یابد.زمانی که بازو به بالای سر کشیده شده و پیچ بخورد اتفاق می افتد. در موارد شدید درد در تمام اوقات وجود داشته و حتی ممکن است شما را از خواب عمیق بیدار می کند.

Shoulder-Tendonitis-1-elmevarzeshمنظور از تاندونیت، التهاب تاندون عضلات می باشد که معمولا" با پارگی های خفیف (پارگی میکروسکوپیک)همراه است.تاندونیت عضلات مفصل شانه درمیان افراد از هر دو جنس شیوع بالایی دارد.ذکر این مسئله نیز حائز اهمیت است که افزایش سن، روند تاندونیت شانه را تسریع می کند.

مراحل التهاب تاندون

التهاب تاندون ناشی از فعالیت زیاد است.حرکات شانه در فعالیت هایی پرتابی،ضربه زدن و یا بلند کردن اجسام به بالای سر مانند وزنه برداری ممکن است منجر به تحریک،کبودی یا ساییده شده تاندون گردد.. این موارد می تواند موجب درد و ضعف شانه در مفصل شود.

تاندونیت کلسیفیه

گاهی اوقات التهاب تاندون در طی یک دوره زمانی طولانی می تواند موجب  رسوب کلسیم در ساختار تاندون گردد این امر منجر به درد و از دست دادن قدرت و حرکت شانه می گردد .به بیان ساده تر می توان گفت، به عللی تاندون روتاتور کاف ملتهب می شود. بدنبال این التهاب املاح کلسیم در تاندون رسوب می کنند. بعد از مدتی این کلسیم به توسط خود بدن مجددا" جذب می شود.در حین جذب کلسیم حداکثر درد در ناحیه شانه ایجاد می شود.

پارگی روتاتور کاف

تاندونیت شدید از برخورد طولانی مدت، انحطاط، یا صدمات ناگهانی می تواند به صورت جزئی یا کامل باعث پارگی تاندون روتاتور کاف شود.نتیجه ی آن  می تواند درد شدید شانه، ضعف و منجر  به از دست دادن حرکت و عملکرد طبیعی شود.

عوامل مؤثر

 • ناشی از تکرار فعالیت های  زیاد حرکتی در  بالای سر که شایع ترین علت مشکل هستند می باشد.
 •  عضلات ضعیف می شود.
 •  هنگامی که عضلات ضعیف است، نیروی بیشتری بر روی تاندون ها و کیسه ی مفصلی  اعمال می گردد و باعث التهاب و درد می شود.
 •  انجام تکنیک های نادرست و نا مناسب در شنا و یا پرتاب.
 •  تمرینات شدید،  یا یک پرتاب سخت و  یا بلند کردن وزنه ممکن است باعث  شروع مشکل گردد.
 •  صدمات قبلی به شانه.
 •  سست بودن مفصل شانه.

درمان

هنگام ایجاد این آسیب ورزشکار  باید  به استراحت بپردازد و از انجام اعمالی که باعث صدمه زدن به شانه می شود و یا درد را بدتر از روز بعد می کند دوری کند. همچنین اجتناب از فعالیت هایی که مشکل را شروع می کند. پزشک شما ممکن است استفاده از  یک باند جهت ثابت نگه داشتن شانه را توصیه کند.

گذاشتن یک کیسه یخ (پیچیده شده در  یک حوله) روی شانه، حداقل دو بار در روز  به مدت ۲۰ دقیقه.همچنین گذاشتن یخ پس از هرگونه فعالیت هایی که باعث تشدید درد شانه می گردد.

پزشک شما ممکن است دارو ی ضد التهاب و  یا مسکن ( به شکل قرص)  برای از بین بردن درد و التهاب در روند  بهبودی طبیعی بدن شما تجویز نماید. ممکن است تزریق کورتیزون با بی حس کننده ی نواکایین به شانه توصیه شود. پس از دریافت تزریق، از انجام هر فعالیت شدید برای حداقل دو هفته خودداری کنید.

پزشک شما ممکن است شما را  به یک فیزیوتراپ برای تمرین یا سایر درمان های فیزیکی معرفی کند. تمرین های درمانی  برای تقویت شانه به جلوگیری از پیشرفت آسیب کمک می کند.

یکی دیگر از گزینه های درمان جراحی است.اگر این عارضه به آسیب مزمن تبدیل شده باشد و یا پارگی روتاتور کاف رخ داده باشد، جراحی برای درمان کیسه های مفصلی و التهاب تاندون شانه لازم باشد.

بازگشت به فعالیت

در موارد شدید، از انجام هر نوع فعالیت ورزشی که منجر به استفاده از  بازو و  یا کتف می شود خودداری کنید.در این مرحله باید فعالیت های ورزشی که هچگونه فشاری را  به ناحیه آسیب دیده وارد نمی کند انجام دهید همچنین بدن خود را به خوبی گرم کنید و از تمرینات انعطاف پذیری قبل از شروع فعالیت استفاده کنید.در طول دوران بازگشت به فعالیت و بهبودی کامل به تدریج شدت فعالیت ورزشی را افزایش دهید.

ترجمه: علم ورزش

منبع:mghsportsmedicine

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۲۰ نظر

 1. آزاده صفایی گفت:

  خیلی عالی ممنون

 2. عاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااالی بوووووووووووووووووووووووووووود

 3. عظیمی گفت:

  سلام ممنوم عالی بود من خودم یکی از آسیب دیده ها هستم..اما متاسفانه نمی تونم کنترلش کنم چون دایما در حال کارم..در هر صورت خیلی استفاده کردم.تشکر.

 4. زهره غلامی گفت:

  سلام
  میشه لطفا درمورد کوتاهی همسترینگ و انواع تست برای فهمیدنش و همین طور درمانش داخل سایت مطلب بگزارید.
  با تشکر

 5. بهنام گفت:

  سلام ممنون خوب بود فقط چند حرکت برای تقویت عضلات سرشانه بگید بااتشکر.

 6. شهرزاد گفت:

  غالی بود منم مبتلا هستم به علت شنا ی زیاد

 7. محمدرضارحیمی گفت:

  عالی بسیار عالی

 8. احمد گفت:

  سلام
  من مدت کمیه که آیکیدو کار میکنم
  اوایل دی ماه در باشگاه به سمت پشت زمین خوردن که متاسفانه روی دست راستم افتادم. اون لحظه درد زیادی نداشتم و متوجه شدم کتفم در نرفته اما از شبش درد داشتم که مانع از حرکت دستم میشد ولی وقتی دستم رو تکون نمیدادم چندان شدید نبود. چون خیلی شدید نبود به پزشک مراجعه نکردم و یک هفته هم باشگاه نرفتم و دستم رو هم سعی کردم تکون ندم. دردم هم خیلی کمتر شد
  بعد از یک هفته به ورزش ادامه دادم اما حدود یک ماه هم در باشگاه به کتفم فشار نیاوردم (نه شنا رفتم، نه مشت زدم و سایر حرکات رو با دست راست انجام ندادم). استادم هم کتفم رو دید گفت شکلش طبیعیه و چیز مهمی نیست ولی بهتر بود همون روز میرفتی دکتر
  خلاصه به مرور خصوصا بعد از یک ماه که شنا رفتن رو شروع کردم دردم خوب شد (تا یک ماه کم وبیش گاهی درد داشتم) اما حالا بعد از ۳ ماه هنوز گاهی وقتی دستم رو به بعضی جهات میکشم و به آستانه حرکتی نزدیک میشم دردم میگره. وقتی هم هنگام نرمش کتفم رو میچرخونم گاهی یه تق تق حس میکنم. البته استادم میگه کتفت ضعیفه و باید تقویت بشه و نیاز به پزشک ندارم

  میخواستم بدونم نظر شما چیه؟ طبیعیه یا باید به پزشک مراجعه کنم؟
  ممنون

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام دوست گرامی، شما همان موقع باید به پزشک مراجعه می کردد که تا وضعیت کتف بررسی شود، توصیه فعلی ما مراجعه به پزشک است

   • احمد گفت:

    تشکر بابت پاسختون، در اولین فرصت به پزشک مراجعه می کنم.
    نظر خودتون چیه؟ فکر میکنید چیه؟ ممکنه مورد جدی و دردسرساز باشه؟

    • کیوان فیروزه ئی گفت:

     خواهش می کنم. واقعیت این است تا وضعیت مشخص نباشد نمی توانیم نظر بدیم. امیداوریم که مشکل خاصی نباشد
      

  • Iman گفت:

   سلام عزیز من دوروز پیش خوردم زمین و اتفاقا از سمت کتف راست بود،اولش چیزی نبو،عکس رادیو لوزی کرفتم،تشخیش جابجایی جزیی ترقوه دادن،،سی تی اسکن هم کردم موبردکی درون مفصلی جزی داشتم،وقتی میخوابم و استراخت خوبم،دکترم کفت باید دستم کلا تکون نخوره تا فاصله ترقوه کتومتر بسه یا ثابت بمونه،علایم شما رو هم داشتم،خلاصه حتما برو سی تی بگیر و اگه ام ار ای بتونی بگیری که خیلی دیر نوبت میدن ک عالیه،تمام جزییات رو بهت میگن

 9. رامین گفت:

  به چه دکتری باید مراجعه کرد

 10. saber گفت:

  سلام .جزاکم الله خیر.من مادرم همین مشکلو داره.خودم‌ هم ی مشکل دیگه دارم ،وقتی که روی دو زانو میشینم پای راستم قفل میشه انگار ک‌ دوتا استخون پشت هم گیر میکنن و بلند شدن برام سخت میشه و موقع راه رفتن هم انگار دوتا استخون ب هم برخورد میکنن قبلی ک اینطوری بشم فوتبال میرفتم .ممنون میشم اگه درمانی داره راهنماییم کنین

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. اول باید با عکسبرداری و تست توسط پزشک دلیل این مشکلات مشخص بشه. هر نوع آسیبی میتونه باشه از لیگامنت ها گرفته تا مفصل. بهترین کار شروع دوره درمان زیر نظر پزشک هست.

 11. alireza گفت:

  سلام من ورزش هندبال کار میکنم و آلان یک ماه است که درد خفیف دارم و با هر بار شوت زدن درد عضلات من بیشتر میشه به نظر شما من چکار کنم؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. استراحت، مراجعه به دکتر، فیزیوتراپی، گرما درمانی، آب درمانی برای شما ضروریه. باید برای درمان زود اقدام کنید تا وضعیت بدتر نشده.

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *