استانداردهای میز و صندلی

تلگرام

ارگونومی علمی است که طراحی ابزار و وسایل مورد نیاز برای کار و زندگی انسان را مطالعه می کند.مهندسی انسانی در واقع به مناسب سازی ابزار و محیط کار و زندگی و توانایی ها و نیازهای انسان می پردازد.هدف اصلی در طراحی ارگونومیک صندلی، حفظ انحنای مناسب ستون فقرات  با حدقل کشش و انقباض های عضلانی است.

استانداردهای میز و صندلینکات ذیل به برخی از نتایج تحقیقات ارگونومی در استاندارد بودن ابعاد میز و صندلی اشاره دارد که در نشستن باید مورد توجه قرار داد:

۱-میز باید دست کم نصف قد شخص ارتفاع داشته باشد. ( ۸۰- ۹۰  سانتی متر برای بزرگسالان)

۲-صندلی باید دست کم یک سوم قد شخص ارتفاع داشته باشد.( ۵۰-۶۰ سانتی متر برای بزرگسالان )

۳-پشتی با سطح نشیمنگاه  صندلی، زاویه ای حدود ۱۱۰ درجه بسازد و نشیمنگاه مطابق با ابعاد بدنی فرد وسیع و عمیق باشد.

۴-پشتی صندلی بر اساس شکل طبیعی ستون فقرات قوس داشته باشد و به اندازه کافی بلند باشد تا از ستون فقرات در هنگام تیکه دادن حمایت کند.

۵-در زیر پاها یک سطح شیب دار به طرف پایین گذاشته شود تا وزن ساق ها و ران به طور عمود بر روی کف پا وارد نشده و نیز از فشار بر روی بافت های نرم زیر ران کاسته شود.

استانداردهای میز و صندلی۶-به هنگام مطالعه، سطح صورت با سطح میز منطبق و مماس نباشد بلکه با یک زاویه به سطح میز نگریسته شود. میز باید با شیب ۱۰ – 15 درجه به طرف پایین داشته باشد تا از افتادن سر  به پایین جلوگیری کند و از خستگی های گردن بکاهد.

۷-بهترین زاویای مفاصل به هنگام نشستن برای فردی با قد حدود ۱۸۰ سانتی متر عبارت است از : زاویه استخوان ران با تنه ۶۰ درجه و ران ها ۳۰ درجه از خط میانی دور باشند.

منبع: اختصاصی elmevarzesh.com

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

یک نظر

  1. سحر گفت:

    خیلی ممنون از مطلب مفیدتون

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *