مفهوم ست و تکرار در بدنسازی چیست و چگونه آن‌ها را صحیح انجام دهید؟

مفهوم ست و تکرار در بدنسازی چیست و چگونه آن‌ها را صحیح انجام دهید؟
تلگرام

ست و تکرار، اساس برنامه‌های بدنسازی را تشکیل می‌دهند. خیلی از ورزشکاران متأسفانه اطلاعات درستی در این خصوص ندارند، در حالی که بیشترین تأثیر یک برنامه در همین ست و تکرار خلاصه شده است، در این مطلب مجله علم ورزش ضمن توضیح ست و تکرار شما را در خصوص شیوه استفاده از آن در تمرینات مختلف راهنمایی می‌کند.

تعریف ست و تکرار

ست به معنی انجام یک نمونه تمرین در چند دوره تکرار است، مثلاً حرکت جلو باز دمبل در ۳ ست با ۸ تکرار.( شما در هر ست باید تعداد مشخصی از یک حرکت را تکرار کنید) تکرار به معنی انجام همان حرکت جلو بازو که به ترتیب و با مکث کمتر از ۲ یا ۳ ثانیه انجام می شود که البته ممکن است در برخی از برنامه‌ها این مکث کمی بیشتر باشد. زمان استراحت بین ست‌ها معمولاً ۳۰ ثانیه تا ۲ دقیقه است اما بسته به هدف خاص می‌تواند کمتر یا بیشتر باشد.

ست و تکرار باید با اهداف تمرینی‌تان هماهنگ باشند

چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که جزئیات را در ست و تکرار چگونه اجرا کنید که با اهداف تمرین شما همخوانی داشته باشد.

تمرین برای فیتنس عمومی

یک برنامه اصولی فیتنس باید هم ایجاد قدرت را در برداشته باشد و هم عضله‌سازی. اگر می‌خواهید در مورد ست‌ها و تکرارها تصمیم بگیرید، ۲ تا ۴ ست با ۸ تا ۱۵ تکرار برای ۸ تا ۱۲ تمرین تقریباً مناسب است. در این سطح، نباید وزن‌ها خیلی سبک یا خیلی سنگین باشند، اما پیش از انجام تمرینات تخصصی تر، باید به مبنا و استدلال درستی برسید.

مطلب مرتبط: ۵ قانون جدید فیتنس و ورزش که باید از آن تبعیت کنید

تمرینات قدرتی

تمرین به منظور ایجاد قدرت نسبت به تمرین بدنسازی یا فرم دهی بدن، نیازمند تعداد تکرارهای کمتر و وزنه های سنگین تر است. برای مثال، اگر هدف تان قدرت است باید از سیستم ۵ در ۵ یعنی پنج ست با پنج تکرار پیروی کنید. در هر مورد هم باید از وزنه‌های نسبتاً سنگین‌تری استفاده نمایید و بین ست‌ها استراحت‌تان را بیشتر کنید.

سیستم عصبی عضلانی با افزایش توانایی شما در برابر بلند کردن وزنه‌های سنگین، به آن‌ها واکنش نشان می‌دهد. هرچند داشتن داشتن عضله کافی هم نیاز است اما تمرین دادن عضلات لزوماً قدرت را به اندازه متناسبی افزایش نمی‌دهد.

تمرین برای عضلات

عضله برای افزایش سایز به فشار سوخت و ساز نیاز دارد. یعنی تا جایی روی عضله کار شود که اسید لاکتیک ایجاد شده و به عضله آسیب درونی وارد شود. افزایش سوخت و ساز زمانی روی می‌دهد که شما استراحت می‌کنید، خوب و مناسب تغذیه می‌شوید و عضله ترمیم می‌شود، در این فرایند عضله رشد می‌کند و بزرگ‌تر می‌شود.

این گونه تمرین، نیاز به تعداد تکرارهای بیشتری در هر ست دارد تا آستانه تخریب تحریک شود، که گاهی به آن "تمرین تا شکست" می‌گویند. یک رویکرد بدنسازی خاص باید ۳ ست برای ۱۲ تمرین داشته باشد و وزنه به اندازه‌ای باشد که به آستانه شکست برسد یا دست کم در تکرارهای پایانی به این آستانه نزدیک شود.

تمرین برای قدرت

" قدرت" توانایی حرکت دادن یک شیء با سرعتی بالاتر است. (F=ma )،  تمرین قدرتی نیاز به این دارد که شما روی سرعت زدن وزنه، استراحت و سپس انجام دوباره آن کار کنید. در تمرین قدرتی به طور میانگین وزنه‌های سنگین‌تری زده می شود، اولین حرکت مرکزی تمرین با شدت بیشتری انجام می شود، سپس به اندازه کافی استراحت لازم است تا پیش از انجام دوباره آن ست، ترمیم صورت گیرد. باید مطمئن شوید که هر فشار یا کششی با سرعت بالا انجام شود.

تمرین برای استقامت

تمرین استقامتی نیازمند این است که تکرارهای بیشتری را در هر ست انجام دهید، شاید تا ۲۰ یا ۳۰ تکرار، با وزن‌های سبک تر. ممکن است لازم باشد بررسی کنید که چرا به چنین شیوه‌ای احتیاج دارید. عملکرد هر روزمره‌تان چیست که استقامت عضلانی را می‌طلبد؟ اجرای این عملکرد، یک متد فوق‌العاده تمرینی است که نسبت به بدنسازی ارجحیت دارد. برای مثال، دو برای پاها و شنا یا قایقرانی برای بازوها.

تمرین برای وزنه برداری به شیوه المپیک

این شیوه وزنه برداری نیاز به استقامت و قدرت دارد. پروتکل‌های متنوعی وجود دارد و وزنه برداران المپیک برای انجام تنها ۲ حرکت تمرین می کنند: یک ضرب و یک ضرب بلند کردن. جلسات تمرینی بیشتر شامل ست‌هایی با ۶ تکرار یا کمتر هستند. این ورزشکاران علاقه‌ای ندارند که با تکرارهای اضافی پاها و بازوهای بزرگ‌تری داشته باشند. در بعضی جلسات فقط وزنه‌برداری به شیوه المپیک را انجام می‌دهند و در جلسات دیگر، ترکیب و تنوعی از تک ضرب و یک ضرب بلند کردن. در تمام موارد، سرعت بلند کردن وزنه مهم است و البته، در نهایت، وزن کلی.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع:weighttraining

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۱۲۹ نظر

 1. ندا گفت:

  سلام مرسی از پاسخگوییتون به سوال قبلیم ، ببخشید یه سوال دیگه دارم اینکه من تقریبا یه هفته است که بدنسازی رو شروع کردم و حرکاتی با دستگاه یا هر حرکت دیگه ای که فشارش روی شکم هست رو اصلا نمیتونم برم همون اولش فشار خیلی زیادی به شکمم وارد میشه که حس میکنم اگه ادامه بدم واقعا ممکنه بدنم آسیب ببینه چون خیلی هم لاغر هستم و BMI ام از حد نرمال پایینتره، میخاستم ببینم که باید اول وزنم رو زیاد کنم تا بتونم حرکات رو به راحتی انجام بدم؟ یا نه؟ البته باید بگم که این مشکل رو فقط درحرکات ناحیه ی شکم دارم که تقریبا ۸ سال پیش عمل آپاندیس کردم آیا به خاطر اونه

 2. زهرا گفت:

  سلام.برای سفت شدن بدن در بدنسازی اگر قصد کوچک کردن رو نداشته باشیم ست ها باید قدرتی باشن با سرعتی…؟بدن من مشکل سایز نداره اما عضله کمی داره و به عبارتی شل هست.ممنون

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، اگر هدف کوچک شدن نباشه، بهتره قدرتی باشه، سرعتی برای استقامت کاربرد داره بیشتر

 3. سعید گفت:

  سلام میخواستم ببینم باید تو هر ست وزنه رو افزایش داد یا کاهش؟ مثلا من پرس سینه ۴ ست با ۸ تکرار میزنم حالا بهتره تو هر ست وزنه هارو سنگین تر کنم یا اولین ستم سنگین باشه و به ترتیب سبک تر بزنم؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، هر دو روش جزو تکنیک های بدنسازی هست، این بستگی به مربی شما داره که بر چه اساسی نوع تکنیک رو مشخص کنه

 4. محمد گفت:

  سلام من تو خونه تمرین میکنم اگه حرکت بارفیکس و شنا یا کلا حرکات بدون وزنه رو تعدادشون رو ببرم بالا مثلا ۳ تا ۱۰ تا با رفیکس میرم اگه بکنم ۳ تا ۱۲ تا قدرت هم زیاد میشه؟
  با تشکر

 5. احسان گفت:

  سلام
  جلو بازو دمبل ۳*۹یعنی چ
  برا هردست ۹تا یا برا هر دودست ۹؟؟؟؟؟؟

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *