چند تمرین ورزش در آب یا آب درمانی

چند تمرین ورزش در آب یا آب درمانی
تلگرام

بسیاری از افراد مبتلا به آرتروز زانو،در آرزوی ورزش‌های بی‌دردسری هستند که بدون فشار بر زانو بتوانند عضلات خود را تقویت کنند و از درد زانو بکاهند.در کشورهای پیشرفته و در علم طب ورزشی،امروزه ورزش‌های مناسب این بیماران در داخل استخرهای مخصوص توانبخشی انجام می‌گیرد که منظور همان تمرینات ورزش در آب آب درمانی است.

قدم برداشتن به جلو

ورزش در آب , آب درمانی

عمود بایستید.زانو و لگن یک طرف را خم کنید.ساق را صاف کنید و مچ پا را به پشت خم کنید و روی پاشنه پا فرود آیید.به طرف جلو روی انگشتان پا بلند شوید.با پای دیگر این حرکت را تکرار کنید و به جلو گام بردارید.

قدم برداشتن به عقب

ورزش در آب , آب درمانی

عمود بایستید،لگن و زانوی یکطرف را خم کنید.ساق را در پشت بدن قرار دهید.مچ پا را به جلو خم کرده و روی انگشتان فرود آیید و به آرامی به سمت پاشنه بچرخید.با پای دیگر تکرار کنید.

قدم برداشتن به پهلو

ورزش در آب , آب درمانی

 عمود بایستید در حالی که پاها صاف هستند.یک پا را دور کنید و سپس آن را روی کف استخر قرار دهید. پای مخالف را به سمت وسط بیاورید تا دوباره در حالت ایستاده قرار گیرید.در جهت مخالف تکرار کنید.

کشش

ورزش در آب , آب درمانی

کشش عضلات پشت ران ، پاشنه پای مورد نظر را روی زمین قرار دهید.در حالی که مچ پا به پشت خم شده است.از ناحیه لگن به طرف جلو خم شوید،سر و تنه را به طرف جلو روی پاها نگه‌دارید و عضلات پشت پای مورد نظر را تحت کشش قرار دهید.نگه‌دارید و سپس شل کنید.
 
ورزش در آب , آب درمانی

کشش عضلات پشت ساق پارو به دیوار استخر بایستید.در حالی که آرنج صاف و پاها کنار یکدیگر است،با پای دیگر یک قدم به جلو بردارید.همزمان آرنج‌ها را خم و تنه را به طرف جلو حرکت دهید.پاشنه پای عقب را روی زمین نگه‌دارید. مفاصل ران را به طرف جلو و پاشنه عقب را به پایین فشار دهید.

ورزش در آب , آب درمانی

کشش خم زانو ،در وضعیت نشسته بنشینید در حالیکه زانوها روی یک پارالل است و خودتان را روی بار عقبی نگه‌دارید.ساق پای دیگر را روی ساق پای مورد نظر قرار دهید و با پای مورد نظر به عقب فشار دهید تا کشش احساس شود. نگه‌دارید و سپس شل کنید.

ورزش در آب , آب درمانی

 کشش باز زانو ،در حالت نشسته بنشینید در حالی که زانو روی یک پارالل است و خود را روی بار عقب پارالل نگه‌دارید.پای دیگر را زیر مچ پای مخالف قرار دهید.پای دیگر را صاف کنید تا به صاف شدن زانو پای مورد نظر کمک کنید. نگه‌دارید و سپس شل کنید.

تقویت

پا دوچرخه یک پایی

ورزش در آب , آب درمانی

دیوار استخر را نگه‌دارید و روی یک پا بایستید. پای مورد نظر را خم و صاف کنید. عمل دوچرخه زدن را انجام دهید. جهت را بر عکس کنید و تکرار کنید.

به عقب کشیدن عضلات پشت پا

ورزش در آب , آب درمانی

بایستید در حالی که پشت به دیوار استخر هستید.دیوار استخر را نگه‌دارید و لگن پای مورد نظر را تا ۹۰ درجه خم کنید.در حالی که خم بودن لگن را حفظ می‌کنید، زانو را صاف و خم کنید

دور و نزدیک کردن پا

ورزش در آب , آب درمانی

با فاصله‌ای به اندازه طول اندام فوقانی کنار دیوار استخر ایستاده و لبه دیوار را بگیرید.به آرامی پای راست را صاف و از کنار بدن بالا بیاورید.به وضعیت اولیه عنی خط وسط بدن بازگردید.

ورزش در آب , آب درمانی

خم کردن مفصل لگن، در حالی که پاها کنار یکدیگر است و یک پهلو به طرف دیوار استخر قرار دارد،به دست نزدیک به دیوار تکیه دهید.به آرامی پای مخالف را صاف کرده و در جلوی بدن بالا بیاورید.خم کردن فقط از ناحیه ران باشد. زانوی پای حمایت‌کننده باید خم باشد.

به عقب کشیدن پشت پا

ورزش در آب , آب درمانی

بایستید در حالی که پشت به دیوار استخر هستید.دیوار استخر را نگه‌دارید و لگن پای مورد نظر را تا ۹۰ درجه خم کنید.در حالیکه حالت خم شدن لگن را حفظ می‌کنید،زانو را صاف و خم کنید.

خم و باز کردن مقاومتی زانو

ورزش در آب , آب درمانی

روی مچ پای مورد نظر،مقاومتی قرار دهید.بایستید در حالی که زانوی مورد نظر روی پارالل است.خودتان را روی بار عقبی نگه‌دارید.زانویمورد نظر را خم و صاف کنید.

باز کردن مفصل لگن

ورزش در آب , آب درمانی

بایستید در حالی که پاها کنار یکدیگر است و یک پهلو به طرف دیوار استخر قرار دارد،با دست نزدیک دیوار را بگیرید.با سفت کردن باسن به آرامی پای مخالف را صاف و به طرف عقب فشار دهید.تنه را صاف نگه‌دارید و سر به طرف جلو باشد.زانوی پای حمایت کننده باید کمی خم باشد.حال به وضعیت اولیه باز گردید.

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۱۲ نظر

 1. نام و نام خانوادگی گفت:

  عالی بود ممنون

 2. Ali گفت:

  آیا آب درمانی میتونه تاثیر مثبتی روی درد لگن و گودی کمر من داشته باشد؟من هفته ای دو مرتبه به استخر میروم.

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام. آب درمانی روی کاهش درد مفاصل تأثیر دارد اما اینکه درد گودی کمر را کاهش دهد اطلاع درستی نداریم

 3. میلاد سعادتیان گفت:

  سلام من منیسک پامو عمل کردم ۳ماه پیش آیا میتونم شنا کنم یا فقط تویه آب با هاش ورزش ساده کنم ؟

 4. سارا حمداله زاده گفت:

  لطفا ویرایش کنید. که جملات قابل درک باشد. بدون عکسها کاملا نامفهوم است

 5. ليلي گفت:

  سلام،مدت زمان لازم برای این ورزش ها وراه رفتن در اب برای ساییدگی زانو چقدر است؟؟

 6. حبیب گفت:

  با سلام و خسته نباشید..من دچار کندرومالاسی زانو هستم و تقریبا دو ساله دارو مصرف می کنم در کنار آن پیاده روی در استخر نیز میکنو ولی هنوز هم زانوهایم درد می کنم و نمی توانم فعالیت آنچنانی داشته باشم.میخواستم ببینم من باید چیکار کنم و آیا راه رفتن شتری در آب برایم مفید است یا ضرر دارد و باید همان پیاده روی ساده را انجام دهم .
  با تشکر..لطفا زود جواب دهید..ممنون

 7. حمید گفت:

  سلام
  جناب دکتر چه ورزشهایی برای شکستگی لگن و ضعیف شدن عضلات لگن انجام بدم؟عضلات لگنم ضعبف شده پارو که تکون می دم استخوان صدا دارد و در بعضی جهات لقی دارد.ممنون

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، اگر شما دچار شکستگی لگن شدید، توصیه می کنم زیر نظر فیزیوتراپ مراحل توانبخشی رو انجام بدید، اما اگر صرفاً ضعف دارید، در بخش تمرینات تناسب اندام، تمرینات زیادی هستند بدون وزنه قابل انجام است یا تمرینات با وزنه

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *