توصیه های برای کاهش و افزایش وزن

تلگرام

این روزها نظریه های نوینی در سطح دنیا مطرح شده که تمام باورهای ما را درباره تغذیه به چالش می کشد.نظریه«خوب و سیر بخورید تا لاغر شوید» یکی از آن هاست که پروفسور منوچهر جعفریان چهره نام آشنای تغذیه از آن می گوید. او می گوید چاقی ربطی به خوردن ندارد بلکه این هورمون ها هستند که ما را چاق می کنند و معتقد است اگر افراد بیاموزند عادت های اشتباه تغذیه ای خود را اصلاح کنند نه تنها دچار چاقی نمی شوند بلکه می توانند از موهبت عمر طولانی بهره مند شده و عمر ۱۲۰ سال را همراه با سلامت تجربه کنند.

پروفسور جعفریان که ۴۵ سال پیش جلای وطن کرده و در سوئیس تحقیقات علمی خود را در زمینه تغذیه ادامه داده ۲۵ سال از عمرش را در آزمایشگاه ها مشغول مطالعه و تحقیق بوده است. حاصل تلاش علمی او علاوه بر تالیف چند کتاب در زمینه تغذیه، دستاوردهای علمی نوینی است که پنجره جدیدی را در باب تغذیه و ارتباط تنگاتنگ آن با سلامت جسم و روح، روی ما گشوده است.در این مطلب توصیه های ایشان را برای کاهش و یا افزایش وزن دنبال کنید.

لاغر می شوی و دوباره چاق می شوید

متاسفانه هنوز در ایران رایج است که می گویند «کم خوردن برابر است با کاهش وزن .» این تئوری در دنیا رد شده است. پس چه چیز انسان را چاق می کند؟ سوءتغذیه. در اثر سوءتغذیه ای که ما در ایران داریم هورمون هایی در بدن ترشح می شود که این هورمون ها باعث چاقی یا لاغری می شوند. «کم بخور تا لاغر شوی» و کالری شماری برای زمان قدیم بود نه عصر امروز.

-loss-and-weight-gain

 زیرا امروزه آن رژیم های غذایی که دیگر در اروپا و در دنیا هم رد شده سبب کوتاهی عمر، ریزش مو و سلب سلامت می شود؛ زیرا بدن افراد در اثر این رژیم ها چربی های باوفا را از دست می دهند و این چربی ها ۲ ماه بعد به شکل«یو یو افکت» برمی گردند. سوال اصلی این است که چطور چربی هایی که خالی می شوند و بدن را ترک می کنند دوباره برمی گردند و فرد را چاق می کنند؟

در ایران مردم هنوز علت علمی آن را نمی دانند. علت این است که چربی ها در سلول های (آ.دی. فسفاته) جمع می شوند. دانشمندان ثابت کردند، زمانی که این سلول ها از چربی تخلیه می شوند بدن به تکثیر این سلول ها شروع می کند. در نتیجه این تکثیر، یک میلیون سلول تبدیل به ۱۰ میلیون می شود و این انبارهای جدید صبر می کنند تا غذای جدید وارد بدن شود. با ورود غذا این تعداد چند برابر شده، سلول ها غذا را دریافت کرده و فرد را از اول هم بیشتر چاق می کنند.

 بر عمر ما افزوده می شود اگر

سبک زندگی امروز بیشتر به سمت نشستن و تحرک کمتر سوق پیدا کرده که چاقی نتیجه آن است. علت این مسئله به دلیل تحلیل رفتن ماهیچه ها در فرآیند مداوم نشستن و تحرک کمتر است. اگر از ماهیچه های بدن کار نکشیم این ماهیچه ها فرسوده می شوند، طول عمرشان کم شده و انرژی شان کاهش می یابد. اگر بتوانیم هر روز تحرک داشته باشیم و ماهیچه ها را به کار ببریم بر عمر ما افزوده می شود، البته در هر سنی ماهیچه های بدن قابلیت حجم پیدا کردن را دارا هستند. جالب است بدانید تاکنون ۶۴۰ ماهیچه با اسم در بدن ما شناسایی شده که نقش اساسی را در نشستن، بلند شدن، خندیدن، گریستن و ورزش کردن به عهده دارند. اگر از هیچ یک از این ها استفاده نشود خب طبیعی است که فرسوده شویم و از بین برویم.

 ضمانتنامه برای عمر ۱۲۰ ساله

بهترین کار این است که سعی کنیم بدن خود را حفظ و از آن نگهداری کنیم و عمرمان را به ۱۲۰ سال برسانیم. این گفته من نیست بلکه استادان بزرگ پزشکی جهان این را گفته اند. می گویند؛ انسان با برگه ضمانت ۱۲۰ سال عمر به این دنیا پا می گذارد ولی ما در سنین پایین به دلیل اشتباهات تغذیه ای که داریم این برگ ضمانت را باطل می کنیم.

 مرغ های خوشبخت سبوس می خورند اما ما…

سبک غلط طبخ در ایران باعث شده سبوس و پوسته ارزشمند گندم یا برنج در ایران دور ریخته شود. با دور ریختن پوسته گندم و برنج با دست خود این پل را خراب می کنیم. اگر آب برنج آبکشی شده را به آزمایشگاه بفرستید می بینید که سرشار از ویتامین ۱B است. این گندم با پوسته به دنیا آمده و صنعت آسیاب آن را آسیاب می کند. تمام املاح مورد نیاز بدن در پوست گندم است که این پوست جداسازی شده و در اختیار مرغ های خوشبخت قرار داده می شود. در اروپا معمولا به آسیابانان بابت آسیاب گندم دستمزدی پرداخت نمی شود بلکه به او می گویند، بعد از آسیاب گندم و برگرداندن آرد سفید پوسته را به عنوان دستمزد بردار.

پوسته سرشار از مواد مغذی است، یعنی دستمزد آسیابان را همان پوسته قرار می دهند. علت اصلی سرطان های روده استفاده از ساندویچ هایی است که از آردسفید تهیه شدند و باید بدانیم آرد سفید زندگی را کوتاه می کند. ما درآزمایشی ۲ دسته موش را انتخاب کردیم. به یک دسته آرد سفید دادیم که همه آن ها بعد از ۲ هفته مردند. اما به دسته دوم گندم با سبوس دادیم و بعد از دو هفته مشاهده کردیم همه می جهند. آرد سفید به تنهایی کشنده است اما در کنار سبزی و مصرف سالاد میزان کشندگی آن کمتر است.

در کشور سوئیس سبوس گندم یا برنج در بسته های کوچک به قیمت یک فرانک فروخته می شود. در ایران دیدم که سبوس ها در کیسه های بزرگ مقابل نانوایی قرار دارند. با خود گفتم چه نانوایی ثروتمندی است. از ایشان پرسیدم: «چند گرمی از این سبوس ها به من می دهید.» گفت: «همه را بردارید، این کیسه را اینجا گذاشتیم که در زمستان از آن استفاده کنیم.

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *