حساسیت غذایی چیست؟

حتماً اشخاصی را دیده اید که به محض مصرف یک ماده غذایی خاص دچار پُف کردن چشم ها ، خواب آلودگی و یا علائم دیگری می شوند.این علائم با هر بار مصرف همان ماده غذایی تکرار می شود.در این صورت می گوییم که آن فرد دچار حساسیت غذایی به آن ماده خاص است.یک حساسیت غذایی در واقع یک واکنش ایمنی است. به این معنی که اجزای خاصی از دستگاه ایمنی بدن باید فعال شود.دستگاه ایمنی که دفاع اصلی در برابر تهاجم ویروس ها و باکتری ها را بر عهده دارد ، گاهی در بعضی افراد نسبت به مواد خاصی واکنش بیش از حد نشان می دهد، این واکنش همان چیزی است که به آن آلرژی یا حساسیت گفته می شود.

با حساسیت های غذایی چه کنیم؟علائم حساسیت های غذایی معمولاً ۳۰ تا ۴۵ دقیقه بعد از مصرف ماده حساسیت زا شروع می شود.این علائم مواردی از قبیل خارش و تورم در دهان، کهیر، ورم پوست، تهوع، استفراغ و سردرد می باشد.

با حساسیت های غذایی چه کنیم؟

پزشکان برای اثبات وجود حساسیت های غذایی آزمایش های را انجام می دهند که شامل چند نوع تست است.این تست ها وجود پادتن (ایمونوگلوبین  E) را که در افراد دچار حساسیت ، مقدارش بیش از حد طبیعی است را نشان می دهد.

اما شاید بهترین روش برای اثبات حساسیت غذایی، اگر چه خسته کننده باشد، استفاده از روش حذفی است. به این صورت که اگر به یک غذا مشکوک شدید، آن را از رژیم غذایی خود حذف کنید.برای این کار یک دفترچه تهیه کنید و با وسواس و دقت هر چه را که می خورید در آن یادداشت کنید، سپس غذاهای را که تصور می کنید در شما ایجاد حساسیت می کند ، تک تک و جدا از هم مصرف کنید ، اگر علائم حساسیت ظاهر شد، به راحتی می توانید تشخیص دهید که عامل حساسیت کدام غذا بوده است.

اگر شما به بعضی غذاها حساسیت دارید، جای نگرانی نیست چون هر غذایی قابل جایگزینی است.اگر به دلیل حساسیت باید یک غذایی اصلی را از رژیم خود حذف کنید، برای تأمین مواد مغذی و ضروری موجود در آن از منبع دیگری که حاوی این مواد باشد یا از مکمل های غذایی محتوی آن مواد استفاده کنید.به عنوان مثال اگر به شیر حساسیت دارید، مثلاً قند لاکتوز آن را نمی توانید تحمل کنید، آن را از رژیم خود حذف کنید و کلسیم و پروتئینی را که با حذف شیر از دست می دهید به وسیله غذاهای دیگر حاوی این مواد تأمین کنید.ورزشکاران باید از این نظر مراقب باشند ، چون در صورت حساسیت غذایی،عوارض جانبی بعضی غذاها می تواند اثرات سوئی روی فعالیت های ورزشی آن ها بگذارد.

عدم تحمل غذایی

عدم تحمل غذا را با حساسیت غذایی اشتباه نگیرید، این اصطلاح به مراتب طیف وسیع تری را در بر می گیرد.عدم تحمل برخی غذاها ممکن است تظاهرات فراوانی داشته باشد که به وسیله تست های آلرژی نتوان آن ها را ثابت کرد.علل عمده اینکه چرا بعضی افراد نمی توانند غذاهای خاصی را تحمل کنند، یکی کمبود های آنزیمی است که منجر به ناتوانی برای هضم کامل غذا می شود و دیگری مصرف آنتی بیوتیک ها است که باعث مرگ باکتری های مفید روده می شود.بعضی از مواد شیمیایی مثل کافئین و افزودنی های خوراکی  می تواند باعث تحمل غذاهای می شود که حاوی این مواد هستند.

واضح است که بعضی غذاها با محصولاتی که به وفور در خانه یافت می شود می تواند منشأ حساسیت ها یا آلرژی باشد.اگر فکر می کنید دچار چنین حساسیت های هستید و اگر این حالت با سلامت یا اهداف ورزشی شما در تضاد است.بهترین توصیه ای که می توانیم برایتان داشته باشیم این است که به یک پزشک مراجعه کنید.

فردریک هاتفیلد

منبع تصویر:huffingtonpost