چرا عضلات شکم نامتقارن می‌شوند و منظم نیستند؟

چرا عضلات شکم نامتقارن می‌شوند و منظم نیستند؟
مکمل

برخی افراد از نظر ژنتیکی عضلات شکم نامنظم و ناهماهنگی دارند. برخی دیگر عضلات ناموزون و ضعیفی دارند که یکپارچگی و زیبایی عضلات شش تکه را از بین می‌برد. یافتن دلیل داشتن عضلات شش تکه نامتعادل و راه حل برطرف کردن مشکل برای هر فردی از اهمیت بالایی برخوردار است. برای آشنایی با دلایل عضلات شکم نامتقارن و راه‌های برطرف کردن آن با ما همراه باشید.

ممکن است ورزشکاری در مراحل آخر رسیدن به فیزیکی کامل، چربی بدن خود را به زیر ۱۰ رسانده باشد، عضلات تنه، مایل شکمی و پهلوی خود را به خوبی تراشیده باشد اما در نقطه پایان متوجه شود که عضلات شش تکه نامتقارنی دارد. اگر شما بعد از گذراندن راه سخت فیتنس عضلات شکم موزون و خوش فرمی دارید، پس خوش بحال شما، اما اگر همانند بسیاری از ورزشکاران دیگر شش تکه نامتعادلی داشتید، اصلاً نترسید. این مشکل یک ناهنجاری غیر عادی نیست.

اگر به یک مسابقات پرورش اندام سری بزنید ورزشکارانی را مشاهده خواهید کرد که چربی‌های بدن خود را تراشیده‌اند تا سه بُعد مختلف شکل، اندازه و تقارن عضلات شش تکه خود را به نمایش بگذارند. در این زمینه دو بحث متفاوت از هم وجود دارد:

چه چیزی باعث به وجود آمدن عضلات نامتقارن شکم می‌شود؟

۱. در اکثر افراد این وضعیت ژنتیکی بوده و توسط ژن‌ها کدنویسی می‌شود. وراثت عضلات بدن شما را می‌سازد. اگر وضعیت ژنتیکی حاکم باشد نمی‌توان این ناهمگونی را به طور کامل از بین برد اما می‌توان تا حدودی وضعیت را بهبود بخشید.

بدنسازان زیادی سال‌ها زمان و پول خود را صرف ساختن بدنی عضلانی و زیبا می‌کنند، ظاهر عضلات بدن‌شان را تغییر می‌دهند اما ممکن است یا هیچ وقت متوجه نامتقارن بودن عضلات شکم‌شان نشوند یا خیلی دیر این قضیه را درک کنند. شما می‌توانید عضله‌ای را حجیم کنید یا آن را لاغرتر کنید شاید بتوان طول عضله‌ای را بیشتر کرد اما برای اکثر نقاط بدن شکل عضله به طور ژنتیکی تعیین می‌شود و کاری از دست شما برنمی‌آید.

۲. عملکرد عضلانی در این گروه دچار نقص و معلولیت است. حتماً افرادی را دیده‌اید که یک شانه و یک طرف ستون فقراتشان نسبت به طرف دیگر بالاتر قرار دارد. در این شرایط عضلاتی که به خاطر بد فرم شدن استخوان‌ها طویل‌تر شده‌اند به طور مستقیم یا غیر مستقیم می‌توانند همان طرف عضلات شکمی را مورد کشش قرار دهند. در حالیکه طرف مقابل به همان صورت کوتاه شده باقی مانده و باعث ظاهری نامتعادل و ناموزون می‌شود.

مطلب مرتبط: آموزش ۷ حرکت برگزیده برای تمرین عضلات شکم

عضلات بالایی و میانی تنه و پشت به صورت زنجیروار به هم ربط دارند. هرگونه عدم تعادل در یک گروه عضلانی می‌تواند گروه دیگر را تحت تأثیر قرار دهد. به طور مثال یک اسکولیوز ناشناخته می‌تواند باعث عدم تعادل عضلات شود. در همه این شرایط می‌توان تا حد قابل توجه و زیادی مشکل را برطرف کرد.

۳. ورزش‌ها و تمرینات ورزشی بسیاری عدم تعادل عضلات را می‌سازند. ورزشکارانی که ورزش‌های یک طرفه مانند بیسبال، تنیس، گلف و غیره را در طول زندگی خود انجام می‌دهند تا درصد بالایی یک طرف بدن خود را بیشتر از طرف دیگر توسعه می‌دهند.

به دلیل کار و تمرین بیشتر، عضلات قسمت فعال بزرگ‌تر هستند در حالیکه عضلات طرف مقابل هیچ گونه اثر تمرینی در آنها مشاهده نمی‌شود. حتی اگر در عضلات شکم مشکلی وجود نداشته باشد، عدم تعادل ساختارهای عضلانی بدن می‌تواند عضلات شش تکه را نابرابر کند.

چطور می‌توان عضلات شکم را متقارن کرد؟

تمرین دادن عضلات نامتقارن تا حدودی مشکل گشا است. همچنین باید هر دو طرف عضلات را تمرین دهید. تمرکز اصلی شما باید بر روی تمرینات غیر چرخشی باشد زمانی که ستون فقرات در مقابل چرخش مقاومت می‌کند. همچنین به تمریناتی که عضلات را طویل‌تر کنند نیاز می‌باشند.

مطلب مرتبط: ۱۰ تمرین ایستاده بسیار عالی برای شکم

بهترین تمرینات ویژه عضلات نامتقارن:

۱. پلانک تک دست

۲. پلانک طرفی

۳. پلانک طویل: دست‌ها و پاها را تا جایی که می‌توانید از بدن دور کنید تا عضلات شکم طویل شوند. بار اضافی به تعادل عضلات نامتقارن کمک می‌کند.

۴. پلانک T: به حالت شروع شنای سوئدی قرار بگیرید. به طرف راست بچرخید و دست راست را از زمین بلند کرده و به سمت سقف بالا ببرید. چند ثانیه وضعیت را نگه دارید. به وضعیت شروع برگشته و با طرف مقابل تمرین را ادامه دهید.

۵. پرس سینه تک دست

۶. پارویی تک دست

۷.  پرس Pallof

۸. حمل چمدان

 مطمئن شوید حین انجام این حرکات حتماً شانه‌ها پایین و عقب و عضلات پشت فعال و درگیر باشند. اگر این شرایط فراهم نشود یک طرف احتمال اینکه بیشتر درگیر شده و طویل شود وجود دارد.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع: mensfitness

تلگرام

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۱۱ نظر

 1. زهرا گفت:

  فوق العاده بود مچکرم.

 2. SeyedAli_Official گفت:

  مطلب بسیار مفیدی رو منتشر کردید.
  اما این که اگه نامتقارنی به صورتی باشد که تیکه های سمت راست بدن پایین تر از سمت چپ بدن باشد یا بلعکس این تمرینات جواب می دهد ؟ اگر نیاز باشد برو روی سمتی بیشتر کار شود ، بر روی کدام سمت نیاز است که یشتر کار شود؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. باید بررسی بشه که کدام سمت طبیعی است و طرف مقابل دچار انحراف شده. اگر انجام تمرینات این مطلب برای هر سمتی انجام بشه اون سمت تحت تأثیر قرار میگره اما همانطور که گفتم باید سمت نامتقارن مشخص بشه

 3. محمد گفت:

  سلام من تیکه سمت راستم نامتقارتن است چه تمریناتی باید انجام دهم

  • علم ورزش گفت:

   سلام، محمد عزیز در خود مطلب راهنمایی شده

   • Omid گفت:

    سلام من ریه ی سمت چپ م رو عمل کردم و درست به اولین ماهیچه ی سمت چپم از بالا آمپول بی حسی زدن برای جراحی کردن الان این ماهیچه کج شده وبه سمت چپ ریه منحرف شده ایا این ماهیچه امکان برگشت به سر جای خود رادارد سوال م این بود ممنون میشم جواب و بگیرم

    • کیوان فیروزه ئی گفت:

     سلام، دقیق اطلاع ندارم، ولی امکان داره موقت باشه، یه فلج موقت عصب ها ممکنه باشه. البته بهتره پیگیری کنید

 4. متین گفت:

  یک سوال. وقتی کرانچ نیمه، واید آرم کرانچ یا کراس آرم کرانچ به سمت چپ انجام میدیم، یعنی شونه راست رو در حالی که شونه چپ ساکنه به طرف بالا و سمت چپ میبریم، عضلات سمت چپ شکم تقویت میشه یا عضلات سمت راست؟

 5. Morteza گفت:

  عدم تقارن ژنتیکیه و درست بشو نیست همونطور که دست چپ و راست باهم فرق داره تیکه های چپ و راست شکم هم باهم فرق داره و خط های شکم هم همونجا جوش خورده هیچکاری نمیتونید بکنید که این خط ها در راستای هم قرار بگیرن…

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *