تمرینات پلانک چیست و چگونه می توانید آن را انجام دهید؟

تمرینات پلانک چیست و چگونه می توانید آن ها را انجام دهید؟
تلگرام

تمرینات پلانک یک تمرین قدرتی ایزومتریک برای کل بدن است که در آن باید یک وضعیت سخت را برای مدت زمانی حفظ کرد. پلانک به دو صورت انجام می شود، روش معمولی و مرسوم همان حالت شنای سوئدی است که هم می توان روی دست و هم روی آرنج انجام داد و روش سخت تر آن پلانک طرفی است که روی یک دست و یک پا انجام می شود.

پلانک یک تمرین ساده و البته در انجام سخت اما با نتایج عالی است و باید گفت پلانک در حال محبوب شدن در میان ورزشکاران حرفه ایی است. با گروه های عضلانی که پلانک بکار می گیرد، بدون شک باید انتظار داشته باشید، فواید مفید پلانک را در طول یک دوره تمرینی مشاهده کنید.

فواید پلانک

به طور کلی می توان گفت پلانک کمک می کند تا عضلات داخلی بدن شاخته و به کار گرفته شوند. به دلیل تقویت عضلات پشت و کمر باعث کاهش درد پشت و کمر می شود. پلانک نه تنها قدرت را افزایش می دهد، بلکه باعث افزایش انعطاف پذیری عضلات ناحیه شانه و ستون فقرات نیز می شود. مانند تمامی نرمش و حرکات تمرینی دیگر پلانک باعث افزایش روحیه و حس شادی و نشاط در شما می شود.

همچنین تمرینات پلانک در کشش و ریلکس کردن عضلات حرکتی منحصر به فرد است. همچنین پلانک طرفی باعث افزایش تعادل می شود در مجموع با انجام درست و کامل تمرینات پلانک عضلات شکم شما خوش فرم ، شش تکه و بدون چربی خواهند شد. در ادامه چند حرکت پلانک را آموزش می دهیم.

 پلانک سنتی

با حرکت سنتی پلانک شکم شروع کنید. آرنج مستقیما” در موازات شانه روی زمین قرار گیرد تا با زمین زاویه ۹۰ درجه تشکیل شود، وضعیت پشت صاف را حفظ کنید و ستون فقرات در حالت خنثی قرار بگیرد واجازه ندهید باسن خمیده شود. این وضعیت را به مدت ۳۰ ثانیه حفظ کنید و سپس تمرین دوم را بلافاصله شروع کنید.

تمرینات پلانک چیست و چگونه می توانید آن را انجام دهید

پلانک پهلو همراه با خم کردن زانو

بدنتان را روی پهلوی چپ قرار داده به طوری که وزن بدن روی ساعد دست چپ و پای راست قرار گیرد به گونه ای که نیم تنه شما تشکیل یک خط مستقیم را بدهد و اجازه ندهید، مرکز ثقل شما بهم بخورد (باسن شما خمیده شود). بدون حرکت دادن بالا تنه بدن خود را محکم نگه دارید و زانوی چپتان را به درون شکمتان خم کنید.

سپس پا را به سمت عقب به حالت قبلی ببرید و این حرکت را  تا ۱۰ تکرار انجام دهید. وقتی این حرکت تمام شد برگردید و همین کار را با طرف راست ۱۰ تکرار انجام دهید. سپس تمرین سوم را بلافاصله شروع کنید.

تمرینات پلانک چیست و چگونه می توانید آن را انجام دهید


پیشنهاد مطالعه: وقتی هر روز حرکت پلانک را انجام می‌دهید، این ۷ اتفاق مفید می‌افتد


حرکت پلانک همراه با بالا بردن پا

به حالت پلانک سنتی شکم باز گردید، بدن را محکم نگه دارید، باسن را منقبض کنید و پای راست را تا حد امکان بدون خم کردن پشت بالا ببرید. ۱۰ تکرار را با پای راست کامل کنید و با پای چپ حرکت را ادامه دهید و بلافاصله تمرین شماره ۴ را شروع کنید.

تمرینات پلانک چیست و چگونه می توانید آن را انجام دهید

 پلانک طرفین

خودتان را به طرف پهلوی چپ برگردانید، همراه با اینکه هر دو پایتان جفت شده است دست راست تان را به گونه ای که بدنتان حالت T را ایجاد کند، در هوا قرار دهید. به مدت ۲۰ ثانیه این وضعیت را نگه دارید، سپس با طرف مقابل به مدت ۲۰ ثانیه حرکت را ادامه دهید.

تمرینات پلانک چیست و چگونه می توانید آن را انجام دهید؟پلانک همراه با حرکت دست

به حالت پلانک سنتی شکم برای انجام ست نهایی برگردید، با پشت صاف و بدن سفت دست راست تان را بلند کنید و تا حد امکان در جلو از بدنتان دور کنید. به مدت ۵ ثانیه در همان حالت بمانید، سپس به حالت اول برگردید و همان کار را دوباره انجام دهید و ۱۰ بار تکرار کنید، سپس ۱۰ تکرار با دست چپ نیز انجام دهید. در هر بار تمرین ۱ الی ۳ بار این برنامه تمرینی پلانک را به راحتی انجام دهید. برای چالش بیشتر می توانید هنپام بالا آوردن دست به سمت جلوی بدن، پای مخالف را از زمین بلند کنید.

تمرینات پلانک چیست و چگونه می توانید آن را انجام دهید

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع حرکات: leanitup

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۹۵ نظر

 1. f گفت:

  خب من ۶۰ کیلو هستم چاق نیستم فقط شکم دارم و من میخوام که از بین بره برای اینکار چه ورزشهایی خوبه چیکار باید کنم لطفا راهنماییم کنید

  • علم ورزش گفت:

   سلام، در کامنت قبل هم عرض شد که تغذیه مهم هست، توصیه می کنیم مطالب بخش کاهش وزن رو مطالعه کنید چون مطالب زیادی در خصوص تغذیه کاهش چربی داریم

 2. هادی گفت:

  سلام.بنده ۳۵ سال سن دارم.برای رفع گودی کمر که معمولا منجر به قوز پشت هم میشه چه توصیه ای دارین.ضمنا حدود۱۴ماه هم هست که به ورزش بدنسازی مشغولم.

 3. درخشان گفت:

  سلام
  من احیاس کردم این حرکت پلانک سنتی باعث میشه بخاطر گودی کمرم فشاری به مهره هام بیاد. بنابراین دفعه بعد با شکم بند طبی انجام دادم و بعدش حرکات یوگایی که برای گودی کمر خوبه. میخوام بدونم اشکالی نداره؟ ممنون

  • علم ورزش گفت:

   سلام، اشکال که نداره، ولی ربطی به گودی کمر و فشار بر اون نداره، شما باید در انجام حرکت دقت کنید که بدن در یک خط راستا قرار بگیره

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *