روز جهانی بهداشت، نیش کوچک،تهدید بزرگ

تلگرام

از سال ۱۹۴۸ ، سال تأسیس سازمان بهداشت جهانی ، ۷ آوریل برابر با ۱۸ فروردین روز جهانی بهداشت نام گذاری شده است.هر سال بر اساس نگرانی‌های بهداشت عمومی جهان و با توجه به مشکل اساسی که سلامت انسان های مختلف را تهدید می کند، یک شعار ویژه برای این روز انتخاب و در جای جای دنیا، مراسم های مختلفی برای هشدار و آگاهی دادن نسبت به آن موضوع با هدف رسیدن به سطح معقولی از  بهبود وضعیت عمومی‌ مردم جهان در آن موضوع برگزار می شود.

امسال نیز سازمان بهداشت جهانی شعار روز جهانی بهداشت را به موجودات کوچک ولی خطرناک اختصاص داده است.موجودات ریزی مانند پشه، مگس و ساس ناقل های هستند که می توانند انگل ها و پاتوژن ها را از افراد و حیوانات آلوده به انسان های سالم منتقل کنند.تخمین زده شده که در سال ۲۰۱۰، حدود ۶۶۰ هزار نفر از مردم دنیا که بیشتر آن ها کودکان آفریقایی بوده اند، به دلیل گزیدگی با یکی از خطرناک ترین موجودات ریز به نام مالاریا، جان خود را از دست داده باشند.

روز جهانی بهداشت، نیش کوچک،تهدید بزرگاز طرف دیگر تب دنگ، یکی دیگر از بیماری های منتقله از راه ناقلان است که در طول ۴۰ سال گذشته، ۳۰ برابر در بین جمعیت انسانی افزایش یافته است.در حال حاضر ۴۰ درصد از مردم جهان در معرض ابتلا به تب دانگ قرار دارند.این موضوع باعث شده سازمان بهداشت جهانی امسال را به نام سال " نیش کوچک،تهدید بزرگ "بنامد تا مردم توجه بیشتری به این ناقلان ریز بیماری ها داشته باشند.

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی

بیش از نیمی از جمعیت جهان در معرض خطر بیماری هایی مانند مالاریا، تب دانگ، لیشمانیوز، بیماری لایم، شیستوزومیازیس و تب زرد هستند و همانطور که گفته شد توسط حشرات و موجودات ریزی مانند پشه، مگس، ساس و حلزون به انسان منتقل می شود.هر سال، بیش از ۱ میلیارد نفر آلوده و بیش از ۱ میلیون نفر از بیماری های منتقله می میرند.

پیشگیری از ابتلا به بیماری توسط این حشرات

بیماری ها منتقله از راه ناقلان عمدتا" در نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری دنیا و در محل های که دسترسی به آب آشامیدنی سالم وجود ندارد و مشکلات بهداشتی وجود دارد،دیده می شود.برای پیشگیری باید بدانیم، نصب توری مناسب بر پنجره ها، در صورت مسافرت به مناطق بومی بیماری و گرمسیری، واکسیناسیون علیه تب زرد، استفاده از دور کننده های حشرات (حشره کش)، پشه بندهای آغشته به حشره کش، پوشیدن لباس های آستین بلند و شلوار بلند لازم است.

بنابراین مقابله با این واسطه گران تهدید کننده سلامت موضوع هدف گذاری سازمان بهداشت جهانی برای تلاش های گسترده بهداشتی توسط مردم، دولت ها و انجمن های مردم نهاد حوزه سلامت در جهان در سال جاری است.

تهیه و تدوین: elmevarzesh.com

منبع:who

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *