نقش کراتین در بدن و عوارض مصرف آن

مکمل_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________

با توجه به حضور قشر جوان در باشگاه های بدنسازی و همچنین علاقه ای که به رشد در این رشته ورزشی دارند، مصرف بی رویه و بدون نظارت مکمل های ورزشی روبه افزایش بوده و حتی بسیاری از این جوانان قربانی مصرف مکمل های ورزشی شده اند.کراتین از آن مکمل های ورزشی است که مخاطبان زیادی خصوصا" در رشته های قدرتی دارد.

این مکمل رایج ترین نوع مکملی است که به جرأت می توان گفت هر ورزشکار قدرتی برای یک بار تجربه مصرف آن را دارد.حضور ورزشکاران در باشگاه های ورزشی  برای برخورداری از اندامی زیبا ، قوی و سالم است در حالی که مصرف خودسرانه این مکمل ها نه تنها کمکی به حفظ سلامتی آن ها نمی کند بلکه در آینده ای نه چندان دور مشکلات فراوانی را برایشان به وجود خواهد آورد.

نقش کراتین در بدن و خطرات مصرف آنکراتین و نقش آن در بدن

کراتین نوعی ماده طبیعی است که در بدن ما انسان‌ها وجود دارد. بدن ما برای تامین انرژی از کراتین نیز استفاده می کند. کراتین در ۳۰ ثانیه یا یک دقیقه اول آزاد شدن در  بدن به شکل کراتین فسفات، منبع تولید انرژی برای حرکت‌های اولیه و انفجاری است و در نهایت با تبدیل شدن به ترکیبی به نام کراتینین از طریق کلیه‌ها از بدن دفع می‌شود.کراتین از نظر مراجع ورزشی جزء مکمل‌های مجاز  به شمار می‌رود و مصرف آن برای ورزشکاران، دوپینگ محسوب نمی‌شود.اما این بدان معنا نیست که همه کراتین های موجود در بازار مجاز و قابل استفاده هستند.

متاسفانه بیشتر کراتین‌های موجود در بازار ایران و حتی جهان، آلوده به مواد هورمونی و غیرمجاز دیگری هستند اما نام این ترکیب‌ها برای سودجویی بیشتر، روی برچسب مواد تشکیل‌دهنده محصول‌‌ درج نمی‌شود. ما نمی‌توانیم به هیچ برندی از کراتین‌ها اعتماد کامل داشته باشیم و مثلا" بگوییم فلان محصول، صددرصد خالص و سالم است. فقط کراتین‌هایی خالص و سالم هستند که آزمایشگاه‌های معتبر کشور، آن ها را بررسی و خالص بودنشان را تایید کرده باشند. باتوجه به آلودگی‌های احتمالی موجود در کراتین‌های وارداتی نیز به هیچ وجه مصرف این ماده به ورزشکاران توصیه نمی‌شود.

مطالب پیشنهادی:

۵ باور غلط در مورد کراتین 

۶ چیزی که هر ورزشکار باید در مورد کراتین بداند

در باشگاه های ورزشی می گویند مارک‌های آمریکایی کراتین، کاملا" خالص و معتبر هستند!

همانطور که بیان شد، حتی اعتمادی به خالص و سالم بودن مارک‌های آمریکایی و اروپایی کراتین‌ها وجود ندارد. نتایج تحقیقاتی که کشورهای اروپایی و آمریکایی روی کراتین‌های تولیدی خود انجام داده‌اند، نشان داده حدود ۳۵ درصد از معروف‌ترین برندهای اروپایی و آمریکایی کراتین هم به مواد دیگری آلوده هستند.متاسفانه از نظر قانونی، ذکر تک‌تک ترکیب‌های موجود در چنین محصولاتی روی برچسب آن ها الزامی نیست و همین مساله می‌تواند زمینه تولید محصولات ناخالص را به سادگی فراهم کند.

دلیل گرایش ورزشکاران، به‌خصوص ورزش قدرتی به مکمل کراتین

معمولا" ورزشکاران ۲ هدف اصلی برای مصرف کراتین دارند؛ اول اینکه این مکمل برای انجام حرکت‌های قدرتی تکرار ‌شونده (مانند وزنه زدن، دوچرخه‌سواری و…) اثر بسیار خوبی دارد و می‌تواند تاثیر مثبتی بر افزایش حجم و قدرت عضلات داشته باشد. علاوه بر این، کراتین تا حدی باعث احتباس آب و مایعات در  بدن می‌شود.در این صورت، حجم عضله می‌تواند به دلیل احتباس آب یا مستقیم و با مصرف کراتین افزایش یابد.

می‌توان کراتین را خودسرانه هم مصرف کرد؟

به هیچ‌وجه.حتی اگر کراتین، کراتین خالص و سالمی که معمولا" شفاف و براق است هم باشد، مصرف خودسرانه آن به دلیل عوارضی که دارد، مجاز نیست. هیچ‌کدام از داروهای بدنسازی، مکمل‌های ویتامینی و پروتئینی حتی اگر مجاز هم باشند، نباید خودسرانه مصرف شوند زیرا اولا" تمام ورزشکاران به مصرف چنین مکمل‌هایی نیاز ندارند، ثانیا" حتی آن گروه از ورزشکاران حرفه‌ای که باید از مکمل‌های مختلف استفاده کنند، معمولا" نمی‌دانند که دوز و دوره مجاز مصرف برایشان چقدر است.

تمام مکمل‌های مجاز،‌ مانند تیغ دولبه‌ای هستند که اگر فردی به مصرف آن ها نیاز داشته باشد، دوز مجاز مصرفشان می‌تواند برایش سودبخش و مفید باشد و مصرف خودسرانه‌شان خطرناک و دردسر آفرین است. پس مصرف خودسرانه چنین مکمل‌هایی حتی برای ورزشکاران حرفه‌ای هم مجاز نیست.

به‌طورکلی، مصرف مکمل‌ها شرایط خاصی دارد و فقط ورزشکارانی در سطح بالا که ورزش‌های قهرمانی و ملی انجام می‌دهند یا فعالیت‌های ورزشی سنگین و شدید دارند، می‌توانند برخی از مکمل‌های گروه A (مثل نوشیدنی‌های ورزشی، شکلات و آبنبات ورزشی،  مولتی ویتامین، مکمل مواد معدنی مثل : آهن ، کلسیم و …) را تحت نظر پزشک تیم مصرف کنند. در سایر موارد، استفاده از مکمل‌های دارویی و غذایی اصلا" توصیه نمی‌شود و رژیم‌های غذایی مناسب می‌توانند پاسخگوی نیاز هر ورزشکاری در هر رشته‌ای باشند.

عوارض مصرف خودسرانه کراتین

مصرف بی‌رویه و خودسرانه کراتین، حتی اگر خالص و سالم هم باشد، عوارضی خواهد داشت. عوارض کبدی و کلیوی از مهم‌ترین عارضه‌های مصرف این مکمل محسوب می‌شوند. از طرف دیگر، از آنجا که بیشتر کراتین‌های وارداتی و قاچاق، آلوده به انواع هورمون‌ها و استروییدهای آنابولیک هستند، مصرف آن ها عوارض مصرف این مواد را در پی خواهد داشت؛ عوارضی مانند ناتوانایی جنسی، نازایی، مشکلات کبدی و کلیوی، جوش‌های پوستی، ریزش مو، ضعف بینایی، سرخ شدن چهره، ناراحتی‌های قلبی و بیماری‌های روانی.

بهترین راه برای کسانی که می‌خواهند حجم عضلات بدنشان را به صورت طبیعی و بدون مصرف دارو افزایش دهند  

معمولا" ماهیت حرکت های که در رشته بدنسازی انجام می‌شوند، قدرتی و برای افزایش حجم عضلات است. به همین دلیل تاثیر چندانی در سوزاندن چربی‌های بدن ندارند بنابراین به چنین ورزشکارانی توصیه می‌شود علاوه بر ورزش‌های قدرتی، ورزش‌های هوازی هم انجام دهند تا هم عضلاتشان تقویت شود و هم چربی‌های بدنشان بسوزد. دویدن، طناب زدن، شنا و دوچرخه‌سواری از ورزش‌های هوازی مناسب برای این ورزشکاران هستند.

در میان این ورزش‌ها، دوچرخه‌سواری می‌تواند از سایر ورزش‌ها کارآمدتر باشد و باعث تقویت عضلات چهارسر ران هم بشود. اگر ورزشکاران رشته بدنسازی، ورزش‌های استقامتی و هوازی را هم به برنامه‌های ورزشی خود اضافه کنند، می‌توانند امیدوار باشند هم حجم عضلاتشان زیاد شود و هم چربی‌های بدنشان را بسوزانند. در این صورت حجم عضلات و چربی‌های بدن به نسبت مناسبی ‌می‌رسند و دیگر مجبور به مصرف داروهای غیرمجاز و بی‌فایده نخواهند بود. رسیدن به اندامی متناسب و عضلانی به صبر و حوصله در کنار تمرین نیاز دارد و نباید با عجله و بدون منطق، سلامت را به خطر انداخت.

تهیه و تدوین:elmevarzesh.com

دکتر احمد باقری مقدم

تلگرام

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۱۷۶ نظر

 1. امیر گفت:

  سلام
  پرسش من این است که آیا می شود پروتیین وی و کراتین را با هم ترکیب کرد (وعده پیش از تمرین را با شیر )و یا بهتر است با فاصله زمانی از هم مصرف شوند؟
  سایت خیلی خوبی دارید

 2. بهزاد گفت:

  سلام
  وقت بخیر
  رشته ورزشی من دوچرخه سواریه
  و استقامت رکاب میزنم
  مدتیه بدنم بطور فجیعی خالی شده
  به پزشک مراجعه کردم ولی مولتی ویتامین داد که هیچ تاثیری نداشت
  الان ۲ روزه کراتین مصرف میکنم
  و بدنم داره به حالت اولیه بر میگرده
  ایا مصرفش اشتباهه؟
  ایا میشه پس از چند روز مصرف برا پاکسازی ؟
  سایتتون خیلی عالیه ممنون

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، مصرف کراتین اشتباه نیست، اشتباه شما در تغذیه تون هست، مولتی ویتامین منبع انرژی نیست شما باید روی تغذیه تون کار کنید

 3. علی گفت:

  با سلام
  چرا اینقدر صحبت های متفاوت درباره عوارض کراتین وجود دارد؟
  مثلا داخل همین سایت یک مقاله نوشته کراتین عوارض ندارد
  یکی دیگه نوشته عوارض دارد
  نمیشه تصمیم گرفت که آیا کارتین برای بدنسازی باید مصرف کنیم یاخیر؟؟؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، علی جان دو نکته رو دقت کنید، اول اینکه تأکید بر وجود ناسالم بودن کراتین های موجود در بازار هست که عوارض دارند و دوم اینکه مصرف خودسرانه، این دو واقعاً مشکل ساز هستند. در غیر اینصورت کراتین مکمل بدی نیست

   • علی گفت:

    ممنون بابت پاسخ
    بعد از ۸ ماه تمرین بدنسازی بدنم خیلی خوب شده بود ولی بقول مربی بدنم دیگه استپ کرده بود چون یه تغذیه معمولی داشتم و مکمل هم مصرف نمیکردم احساس میکنم عضله سازی متوقف شده بود.
    حالا بعد از دوماه دوباره میخواهم شروع کنم اما این بار خیلی دوست دارم عضله سازی خوبی داشته باشم و درحین تمرین انرژی کم نیارم.
    مربی بهم کراتین و پروتئین پیشنهاد داده وزنم حدود ۶۹ کیلو است قد ۱۷۵
    اگه میشه راهنمایی کنید که مکمل سالم بتونم تهیه کنم.ممنون
    اگه از داروخانه بخرم خوبه؟مثلا مارک اوپتیموم یا ویتاپی؟

    • کیوان فیروزه ئی گفت:

     سلام، اگر تغذیه خوب نباشه و انتظار بیشتری از بدن داشته باشید نیاز به مکمل هست، توصیه مربی خوب هست، اما ما شناختی از مکمل ها نداریم تا یک برند رو معرفی کنیم، مکمل های داروخانه به لحاظ سالم بودن مورد تأیید هستند اما خب نتیجه زیادی نمیشه ازش گرفت

 4. امیرحسین گفت:

  سلام خسته نباشید من ۱۸ سالمه میخوام قدرت عضله و چند سانتی به حجم عضله اضافه بشه من فوتبال کار میکنم هم بدنسازی اگر به نحوه استفاده از مربی کمک بگیرم بازم عوارض داره ؟ لطفا در باره استفاده .راهنمایی کنید ممنون

 5. daniro گفت:

  سلام
  میخواستم بدونم بعد از تموم شدن یک دوره از مکمل ها آیا باید بلافاصله دوره ی بعدی رو شروعکرد یا نه؟

 6. محمد غلامی گفت:

  سلام من ۱۸سالمه قد۱۸۰وزنم۵۹ایا مصرف قرص جیسینگ با کراتین و گلوتامین عوارض دارد من اول وزنم ۵۴بود با مصرف گلوتامین و گینر به ۵۹رسیدم حالا هم اون داروهایی که گفتم مصرف میکنم ایا عوراض دارن؟؟به خصوص قرص جیسینگ ممنون میشم اگه پاسخ بدید

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، جواب این سوال دو حالت داره، یا تجربی هست یا بر پایه تحقیق، تحقیقی در این خصوص پیدا نکردم بنابراین نمی تونم بگم خوبه یا بد، ولی بعید می دونم تداخلی داشته باشه. برای وزن گرفتن گینر بد نیست، اما یک دوره مصرف کنید و بعدش اگر خواستید مکمل مصرف کنید، پروتئین وی خوبه

 7. TOny martin گفت:

  سلام من دوچرخه سوار هستم رشته استقامت برای فصل بدنسازی که ٣ماه هستش مربی تیم بهم کراتین٣گرم بعد تمرین و کربوپروتیین رو پیشنهاد کرده به نظر شما استفاده کنم؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، این رو چرا از خود مربی سوال نکردید؟ دوست عزیز ببینید، همیشه در نظر داشته باشید اگر کسی چیزی رو به شما پیشنهاد می کنه لابد دلیلی براش داره، این رو از خودش بخواید، توصیه بدی به شما نکرده، فصل بدنسازی هست و این مکمل ها هم برای افزایش وزن و عضله است

 8. Ardalan گفت:

  سلام
  ممنون از سایت خوبتون
  من حدود ۳ ماهه بدنسازی رو شروع کردم ماه اول یه کراتین به توصیه مربی مصرف کردم به همراه گلوتامین البته گینر هم گفتن که من استفاده نکردم
  قدم ۱۹۴ وزن ۷۲ سن ۲۵
  بعد از مصرف و یک ماه تمرین مداوم ۸۲ کیلو شدم
  ولی بعد از قطع مصرف کراتین بود یا تغذیه دوباره کاهش وزن داشتم تا ۷۹ کیلو حجم عضلانیم خیلی خوب پیشرفت کرد اولش ولی این دوماه فقط گلوتامین حین تمرین مصرف کردم و حس میکنم بدنم استوپ کرده چون با وجود تمرین تغییر خاصی توش نمیبینم و به دلیل کاهش وزن ملموسی هم داشتم به نظر شما نیاز به استفاده از مکمل خاصی هست با توجه به اینکه میخوام وزنمو به ۸۵ برسونم
  تغذیه عادی رو به مصرف کم چربی دارم خواستم

  • علم ورزش گفت:

   سلام، باور ما این هست که شما حداقل باید ۳ ماه رو بدون مکمل تمرین می کردید بعد اگر نیاز بود سراغ مکمل می رفتید، ریزش وزن و حتی حجم بعد از قطع مکمل اون هم برای شما طبیعی هست، اگر دنبال بهترین وسالم ترین توصیه هستید، فعلاً روی تغذیه، خواب و تمرین صحیح تمرکز کنید، بعد از مدتی اگر نیاز بود مکمل مصرف کنید، ولی تا زمانی که تغذیه شما مناسب تمرینات تون نباشه، مصرف مکمل هم نتیجه ای نداره، مکمل هیچ وقت جای تغذیه رو نمی گیره

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *