۵ اشتباه هنگام انتخاب کفش ورزشی مناسب

5 اشتباه هنگام انتخاب کفش ورزشی مناسب
مکمل

به نظر شما یکی از مهمترین وسایل ورزشی برای ورزشکاران چیست؟ لباس خوب؟ یک بطری آب؟یا…؟شاید شما هم با ما هم عقیده باشید که یکی از مهمترین وسایل ورزشی برای همه رشته های ورزشی مانند دویدن، کوهنوردی، تنیس، بسکتبال و … کفش ورزشی مناسب است. کفش ورزشی خوب می تواند روی کیفیت تمرین شما نتیجه مثبتی ایجاد کند و یا آن را نابود کند!

انتخاب یک کفش ورزشی مناسب زیاد هم سخت نیست، در این مطلب شما را با ۵ اشتباهی که هنگام خرید کفش ورزشی ممکن است با آن مواجه شوید آشنا می کنیم.اگر اطلاع چندانی از ویژگی های یک کفش ورزشی مناسب رو ندارید.حتما" این مطلب رو هم مطالعه کنید: نکاتی برای انتخاب کفش ورزشی و  راهنمای انتخاب کفش مناسب دویدن

۱-هر کفشی مناسب نیست

یکی از بزرگترین اشتباه ها در استفاده و انتخاب کفش ورزشی این است که وقتی یک برنامه تمرینی مثل دویدن یا پیاده روی دارید، به طرف قفسه کفش ها می روید و یک جفت کتانی کهنه را انتخاب می کنید و شاید فکر کنید این بهترین انتخاب است! اشتباه نکنید، یک جفت کفش کهنه کیفیت و حمایتی که مورد نیاز پاهای شما هست را ندارد.این کفش گذشته از اینکه مناسب فعالیت ورزشی شما نیست بلکه مشکل زا نیز می باشد و ممکن است شما را به دردسر بیاندارد.

۲- انتخاب یک کفش خوب ولی نامناسب برای نوع فعالیت

تا اینجا متوجه شدیم که باید کفش ورزشی مناسب و با کیفیتی رو برای فعالیت ورزشی انتخاب کنیم.اما آیا این کفش برای نوع فعالیت شما مناسب است؟ در واقع بهتر است بگوییم کفش ورزشی که مناسب دویدن است از جنبه های مختلف مناسب تنیس یا بسکتبال نیست زیرا طراحی و ساختار آن ها نسبت به نوع فعالیت تفاوت است.

به این مثال توجه کنید:کفش های که برای دویدن طراحی شده اند، پایاسازی کناری در آن ها ساخته نشده است چرا که وقتی می دوید پاها یتان را به اطراف حرکت نمی دهید و شما فقط به طرف جلو می دوید.منظور از پایاسازی کناری، ساق دار بودن کفش است یعنی کفشی که محدوده بیشتری از مچ پا را حمایت کند.یک کفش ورزشی که برای دویدن ساخته شده است فقط ثبات و حمایتی که شما در حال دویدن در پیست دومیدانی نیاز دارید را به شما می دهد.کفش های بسکتبال و تنیس نیاز دارند تا از طرفین پایاسازی شوند.به این خاطر که شما هنگام ورزش در این نوع رشته های ورزشی پاهایتان را خیلی زیاد به اطراف حرکت می دهید.

حتی کفش پیاده روی با کفش دویدن تفاوت دارد.دونده ها بیشتر روی جلو پایشان فرود می آیند و که افرادی که پیاده روی می کنند روی پاشنه پا فرود می آیند(حرکت می کنند).شما برای دویدن در مسافت های طولانی، به کفشی نیاز دارید که لایه بیشتری در قسمت سینه پا داشته باشد در حالی که کفش های پیاده روی باید لایه ی سخت تری برای حمایت از پاشنه داشته باشند.

کفش cross-trainer انتخابی مناسب برای فعالیت های عمومی

این نوع کفش ها که در گذشته به آن کفش کتانی می گفتند شاید برای شما که فعالیت ورزشی تخصصی ندارید مناسب باشد، این کفش ها پایاسازی کنار دارند ولی ویژه یک نوع فعالیت ورزشی خاص طراحی نشده اند.شما با استفاده از این کفش ها می توانید با بچه هایتان بسکتبال بازی کنید، می توانید با آن ها یک یا دو کیلومتر بدوید.اما دقت کنید که این کفش ها، برای هیچ فعالیت ورزشی به صورت تخصصی طراحی نشده اند.

5 اشتباه هنگام انتخاب کفش ورزشی مناسبدر نتیجه افرادی که زیاد اهل دویدن و یا رشته ورزشی بخصوصی نیستند و بعضی اوقات به باشگاه های ورزشی می روند و یا شاید با دوستان تنیس یا بستکبال بازی کنند می توان گفت برای آن ها کفش ورزشی عمومی (cross-trainer) انتخاب خوبی است.

کاتلین استون مسئول انجمن پزشکی پا در آمریکا می گوید:یک کفش ورزشی عمومی خوب به شما اجازه خواهد داد روی تردمیل یا روی آسفالت یا پیست دوومیدانی با دویدن آرام ورزش کنید.بدون در نظر گرفتن مسافت پیموده شده، این نوع کفش ورزشی برای افرادی که انواع مختلفی از فعالیت های ورزشی را به صورت تصادفی انجام می دهند مناسب است. برای انتخاب یک کفش ورزشی عمومی پیشنهاد می کنیم دنبال کفشی بگردید که خصوصیات زیر را داشته باشد:

 • پاشنه سختی داشته باشد.
 • حمایت خوبی داشته باشد ( شما نتوانید کفش را به آسانی خم کنید)
 • وزن سبکی داشته باشد ( شما نمی خواهید که وزن زیادی به پاهایتان اضافه کنید)
 • اما اگر شما قصد دارید یک ورزش بخصوص بر اساس اصول منظم ( دو یا سه بار در هفته یا بیشتر)  را انجام دهید، باید یک کفش ورزشی مخصوص انتخاب کنید.

۳-کفش ورزشی فقط برای ورزش

کفش ورزشی شما باید فقط کفش ورزشی تان باشد، نه کفشی برای دویدن در اطراف شهر یا استفاده های دیگر.وقتی یک جفت کفش را برای استفاده عمومی می پوشید باید این رو در نظر داشته باشید که این کفش ها خیلی زودتر عمر مفیدشان تمام می شود.فرقی نمی کند که چه کفشی باشد، یک کفش ورزشی باشد یا یک کفش معمولی.بنابراین فقط وقتی که ورزش می کنید از کفش ورزشی تان استفاده کنید و بعد فعالیت ورزشی دیگر از آن ها استفاده نکنید.کفش های معمولی و با ظاهر زیبا را بهتر است با جین بپوشید و از آن ها هم برای ورزش استفاده نکنید، حتی زمانی که کهنه می شوند و یا ظاهر زیبای خود را از دست می دهند.

۴-استفاده طولانی مدت از کفش ورزشی

از دیگر اشتباهاتی که شاید شما هم مرتکب شوید این است که مدت زمان زیادی از کفش ورزشی استفاده می کنید.شاید فکر می کنید زمانی باید کفش ورزشی را عوض کنید و یک جفت کفش تازه را جایگزین آن کنید که کفش ورزشی شما دیگر ظاهر مناسبی نداشته باشد و شاید هم پاره شده باشد!اما باید این را بدانید که اولین کاری یک کفش برای شما انجام می دهد حمایت از پاهای شماست، وقتی که کفش ورزشی دیگر نتواند از پاهای شما حمایت کند استفاده از آن درست نیست چرا که به مرور باید منتظر درد در زانو، کمر و پشت خود باشید.

بسیاری از کارشناسان می گویند که دونده ها بعد از هر ۵۰۰ تا ۸۰۰ کیلومتر دویدن کفش های خود را عوض کنند.اما اگر شما به اندازه ای نمی دوید که مسافت پیموده شده را حساب کنید یا دویدن فعالیت ورزشی شما نیست، می توانید کفش ورزشی را سالی یکبار عضو کنید.کفش ها بعد از مدتی کیفیت و کارایی خود را از دست می دهند پس کاری به ظاهر و یا پاره بودن و یا نبودن آن نداشته باشید.

اگر شما طبق یک برنامه منظم ورزش می کنید سعی کنید هر ۶ ماه کفش ورزشی تان را عوض کنید.اگر هم به صورت اتفاقی و بدون برنامه ورزش می کنید، یک سال برای کار کشیدن از کفش ورزشی کافیست.نوجوانان باید توجه کنند که در سن رشد اندازه پاها تغییر می کند، پس حتما" باید کفش ۶ ماه  پیش اندازه پای شما باشد در غیر اینصورت برای حفظ سلامت پا کفش ورزشی خود را عوض کنید.

۵-هنگام خرید کفش ورزشی عجله نکنید

با توجه به توضیحاتی که داده شد و همچنین اگر به اندازه کافی در رشته ورزشی خود تخصص دارید یعنی حرفه ای هستید، قاعدتا" باید بدانید که چه کفش ورزشی مناسب شما است.بهتر است به جای اینکه فقط وارد یک فروشگاه لوازم ورزشی شوید و بعد از بررسی چند جفت کفش یکی را که فکر می کنید بهترین است انتخاب کنید، به یک فروشگاه تخصصی کفش ورزشی و یا فروشگاهی که فروشنده آن تخصص لازم را داشته باشد مراجعه کنید، حتی می توانید از یک کارشناس هم نظر خواهی کنید.

در این فروشگاه ها پرو کفش باید واقعی باشد، یعنی شما کفش رو بپوشید و بدوید و یا اینکه روی تردمیل آن ها را تست کنید. هنگام پرو کفش شما باید هم اندازه طول پا و هم پهنا و قوس آن را بدانید.این سه عدد در کنار هم  برای شما تعیین می کنند که کفش ورزشی با چه اندازه ایی مناسب شما است.

و در پایان

اگر کف پای شما صاف هست، باید از کفی طبی برای حفظ قوس کف پا در کفش هایتان استفاده کنید،چنانچه تا کنون اقدامی نکرده اید و یا اطلاعی نداشته اید هر چه زودتر اقدام کنید و به پزشک مراجعه کنید تا شما را راهنمایی کند در غیر اینصورت باید منتظر درد زانو و کمر باشید. هنگامی کفش مناسب خود را انتخاب کردید، حتما" از فروشنده سوال کنید که آیا اجازه تعویض و یا برگرداندن کفش را دارید یا نه.پس از آن با خیال راحت کفش را در منزل بررسی کنید تا مطمئن شوید کفش خوبی را انتخاب کرده اید.

تهیه و ترجمه:elmevarzesh.com

منبع:webmd

تلگرام

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۵۲ نظر

 1. علی گفت:

  من یه سوال دارم کفش نایک که طراحی برا ی استفاده در سالن اگر در آسفالت بتزی کنیم خراب میشن منظورم فوتبال بازی کردن

 2. maria گفت:

  سلام
  خیلی ممنون از اطلاعات مفیدتون ، واقعا خوشحالم که کمبود یک سایت کاملا تحصصی ورزشی با سایت خوب شما برطرف شده همه مطالبتون کاملا بروزه و مشخصه که برای این کار انگیزه ، اطلاعات و پشتکار بسیار خوبی دارید من تقریبا همه پست ها را با تمام نظرات پایین مطلب میخونم و واقعا به من کمک کرده از شما و همه همکاران محترمتون کمال تشکر رو دارم و امیدوارم این روند همیشگی باشه

 3. بهنام گفت:

  بسیار جامع و کامل بود سپاسگزارم

 4. زهرا گفت:

  سلام مطلبتون خیلی خوب بود. فقط یک سوال کفش مناسب تنیس باید مچ پا رو هم بپوشونه؟ من اینطور برداشت کردم، درسته؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. بستگی به وضعیت آمادگی و قدرت عضلات، مفاصل و اندام های ورزشکار داره. اکر مچ پای ضعیفی دارید می تونید اگر کفش با ساقه بلند استفاده کنید اما برندهای معتبر کفش های ورزشی مخصوص تنیس اکثرا بدون ساقه هستند.

 5. ندا گفت:

  با سلام و وقت بخیر
  مطالبتان عالی بودن و خیلی بدردم خوردن. مثلأ من زیاد پیاده روی میکنم و متأسفانه کفشی خریده م که کفش سخت بوده(چون اطلاع نداشتم و در مغازه هم که مثلأ بقول خودشون راهنمائیم کردن اما معلوم بود که آنها هم نمیدانستند و در اینکار سررشته ای نداشتند.) پاشنه ی پام درد میکند…و واقعیتش الان میترسم که باز کفش بخرم و باز پاشنه درد بگیرم…شما چه توصیه و چه راهنمائی برای من دارید؟ با سپاس

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. قبل از هر چیزی با پزشک مجربی مشورت کنید شاید نیاز به دارو درمانی داشته باشد. کفش مخصوص و استاندارد برای پیاده روی رو از فروشگاه های ورزشی معتبر خریداری کنید بهتره تا بهبودی استراحت کنید. آب درمانی و گرما درمانی و استفاده از کرم های موضعی پیشنهاد میشه.

 6. کیانی گفت:

  با سلام
  اینجا نوشته اید:
  برای انتخاب یک کفش ورزشی عمومی پیشنهاد می کنیم دنبال کفشی بگردید که خصوصیات زیر را داشته باشد:
  حمایت خوبی داشته باشد ( شما نتوانید کفش را به آسانی خم کنید)

  در چگونه بهترین کفش پیاده روی را انتخاب کنید هم نوشته اید:
  کف کفش باید دارای میزان انعطاف کافی باشد تا بتواند در مرحله جدا شدن پا از زمین به میزان کامل خم شود تا سیکل راه رفت یا دویدن به صورت کامل انجام بگیرد. انتخاب کفش هایی که دارای انعطاف کافی نمی باشند می تواند باعث خستگی عضلانی در پاها و همچنین درد عضلانی در قسمت کف پا شود

  و این دو در تضاد هستند!

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، دقت کنید دوست عزیز وقتی شما یک کفش عمومی برای انواع فعالیت انتخاب می کنید، این کفش باید حمایت کافی رو داشته باشه اما وقتی یک کفش تخصصی استفاده بشه فاکتورها متغییر خواهد بود

 7. باران گفت:

  خیلی ممنون ازتوضیحاتتون.من یه سوال داشتم ممنون میشم کمکم کنین.پام پیچ خورده دکتر گفته کفش بسکتبال استفاده کنم به نظر شما ساق بلندباشه یامتوسط؟؟؟؟هم از لحاظ وزن کفش هم برا استحکام مچ پا.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. منظور دکتر کفش ساق بلند بوده. کفش بسکتبال سنگینه و برای پایی که درد میکنه و نیاز به استراحت داره اصلاً خوب نیست. شما می تونید با مچ بند های طبی یا باند کشی مچ پا رو فیکس کنید.

 8. حامد گفت:

  سلام
  دیابت دارم میخام کفش مناسب برای پیاده روی و گاهی دویدن بخرم میخام جلوی کفش سفت نباشه که ناخن تو گوشت فرو بره. چون ناخنهای شکننده و تیزی دارم که لبه ناخن شست پام داخل گوشت فرو میره . فکر کنم علتش اینه که از کفش رسمی معمولی (غیر ورزشی) برای پیاده روی استفاده میکنم اینجوری میشه . اگه کفش ورزشی میشناسید که قسمت جلوی کفش حالت نرم و ملایمی داره و باعث فرو رفتن ناخن در انگشتان نمیشه و فشار به پا نمیاره که انگشت کوچک پا در پیاده روی طولانی مدت آبله بزنه لطفا معرفی کنید قیمتش مهم نیست فقط به پا آسیب نزنه و کیفیت خوبی داشته باشه . نوع کفش و مارک برندش رو لطفا معرفی کنید.
  با تشکر

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، همه برندهای کفش ورزشی با کیفیت هستند به شرطی که نسبت به انتظاری که ازش دارید جنس مناسبی رو خریداری کنید، این مواردی که گفتید چیزی نیست که یک کفش داشته باشه و کفش دیگه نه، البته داریم راجب به کفش های مناسب حرف می زنیم، شما وقتی یک کفش تنگ می پوشید مشخصه که به انگشت های پا فشار میاره، کفش های ورزشی عمومی یا پیاده روی این فاکتورها رو داره

 9. Majid گفت:

  مطالب خوبی بود.ممنون.

 10. احمد طبسی گفت:

  سلام من چندین سال فوتسال بازی میکنم به تازگی یک جفت کفش گرفتم که وقتی بازی میکنم کمر درد میشم با کفش دیگه این اتفاق نمی افته در ضمن کفش هم کفش خیلی خوبی است به نظر شما با کفی طبی مشکل حل میشه ممنون

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. کفه طبی رو امتحان کنید اما اگر با کفش کمر درد پیدا میکنید بهتره عوض کنید سلامتی برای شما از هر چیزی مهم تره

 11. بهنام گفت:

  با سلام
  آیا کفشهای بسکتبالی میشه برای فعالیت روزانه یا پیاده روی ازش استفاده کرد ؟؟آیا عمر مدیرشون کم میشه؟

 12. m گفت:

  برای بسکتبال واسه یه خانوم چه کفشی مناسبه؟
  بدون بند باشه اشکالی داره؟
  چه چیزی توی کفش باعث میشه انگشت شصت موقع دویدن درد بگیره؟

 13. سمیه گفت:

  سلام .من میخوام کفشی ک برای تناب زنی مناسب باشه بخرم ولی نمیدونم چه ویژگی هایی باید داشته باشه یا چه مدلی باشه فقط میخوام تویه خونه طناب بزنم و توی اینترنت خوندم ک باید کفش مناسب استفاده کنم

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *