۵ باور غلط در مورد کراتین

تلگرام

کراتین یکی از محبوب ترین و معروف ترین مکمل های بازار است. مصرف مداوم و به میزان مناسب کراتین یکی از مؤثرترین راه های افزایش توده عضلانی بدون چربی و بالا بردن قدرت و توان در ورزش های با شدت بالا است. به رغم وجود محصولات بدون کیفیت کراتین، متأسفانه باورهای غلط و اطلاعات ناصحیح و ناقص در مورد نحوه مصرف و بزرگنمایی در مورد عوارض جانبی باعث سردرگمی بسیاری از ورزشکاران شده است. آیا این مکمل بی ضرر است؟ آیا سبب افزایش وزن می شود؟  آیا به کلیه ها آسیب می رساند؟ در این مطلب به ۵ باور غلط در مورد کراتین و حقایق پشت آن ها نگاهی علمی می اندازیم.

5 باور غلط در مورد کراتینکراتین چگونه عمل می کند؟

برای انقباض یک عضله آدنوزین تری فسفات باید به ملکول های فسفات شکسته شود، با حذف فسفات ADP باقی می ماند اما مشکل اینجاست که بدن نمی تواند از ADP برای تولید انرژی استفاده کند، راه حل چیست؟ ADP  یک فسفات PC از ذخایر فسفوکراتین بدن شما می گیرد و دوباره ATP می سازد که تولید انرژی می کند. حال استفاده از مکمل کراتین فسفات سبب افزایش ذخایر فسفات بدن شده و دسترسیADP  را به فسفات (فسفو کراتین) را افزایش می دهد که نتیجه بالا رفتن سرعت ساخت ATP  و کارایی ورزشی است.

به زبان ساده کراتین به جلوگیری از خستگی و واماندگی در حین تمرین کمک می کند، باعث می شود تمرینات را با شدت  ومدت طولانی تر انجام دهید و در نهایت منجر به افزایش قدرت و سایز عضلانی می شود.

باور اول: کراتین موجب آسیب های کبدی و کلیه می شود

واقعیت: همانطور که در ادامه با ذکر منابع معتبر اشاره خواهیم کرد، تحقیقات زیادی بر روی مکمل های کراتین صورت گرفته که نتایج این تحقیقات هیچ عارضه منفی بلند مدتی را بر روی کلیه ها و کبد نشان نداده است.

نتایجی که اغلب در مجلات در بیان مخالفت با مصرف کراتین مورد بررسی قرار گفته اند در روش تحقیقی خود حول محور توانایی عملکردی کلیه ها در تصفیه خون تکیه داشته اند، چرا که در اثر مصرف مکمل کراتین اختلافی در سطح کراتین فسفات (که در تشخیص های آزمایشگاهی به عنوان نشانگر مشکلات کلیوی در نظر گفته می شود) به چشم می خورد و همین موضوع سبب شبه در عملکرد ناقص کلیه ها و آسیب کلیه می شود که در واقع نوعی مثبت کاذب تلقی می شود و هیچ تأثیر منفی بر ارگان های بدن خصوصا" کلیه ها ندارد. همچنین هیچ مشاهدات علمی مبنی بر تأثیرات مزمن کلیه وجود ندارد.(۳)

در چندین تحقیق بر روی کلیه ها هیچ تأثیر منفی بر اثر مصرف کراتین در عملکرد تصفیه ای مشاهده نشده.(۴و۵) از آنجایی که ما در علم ورزش از مخاطبانمان انتظار نداریم مطالب ما را یک طرفه بپذیرند چند سطر از تحقیقات علمی در باب مصرف کراتین با ذکر منابع می آوریم: ۱۲ هفته مصرف کراتین هیچ گونه تأثیری بر فاکتورهای چربی خون ندارد.(۶) مصرف طولانی مدت مکمل کراتین هیچ تأثیری بر نشانگرهای سلامت یک فرد ورزشکار نداشته است.(۷و۸) طبق آخرین مطالعات تغییرات چشمگیری در عملکرد کلیه، کبد و قلب مشاهده نشد.(۹)

باور دوم: کراتین سبب مشکلات گوارشی می شود

واقعیت: تمامی شواهد موجود بیانگر بی ضرر بودن کراتین بر دستگاه های بدن است، اما در برخی افراد مشکلات خفیف گوارشی دیده شده است. به نوعی این باور صحیح است، اما این اتفاق به ندرت پیش می آید در واقع تنها ۵ تا ۷ درصد از مصرف کنندگان دچار دردهای شکمی و مشکلات گوارشی می شوند، معمولا" مصرف بیش از حد در یک وعده و یا مصرف با شکم خالی از عوامل بروز مشکلات گوارشی هستند.

برای کاهش این عوارض در حال حاضر کراتین میکرونیز شده به بازار عرضه شده که در اصل شکل ریزتر شده ی کراتین است که با قابلیت حل شدن بیشتر باعث جذب آسان و بیشتر کراتین و کم شدن مشکلات گوارشی می گردد.(۱۰)

باور سوم: کراتین سبب گرفتگی عضلانی و دهیدرات شدن می گردد

واقعیت: هیچ اطلاعاتی که نشان دهنده ی دهیدراته شدن و گرفتگی عضله بر اثر مصرف کراتین وجود ندارد. یکی از برداشت های غلط در مورد کراتین کم آبی بدن و گرفتگی عضله به خصوص در مناطق گرم و مرطوب است. این باور نه تنها نادرست بلکه کاملا" بر عکس است. استفاده از کراتین به دلیل احتباس آب به افزایش آب بدن کمک می کند و متخصصان برای بر طرف کردن کم آبی بدن مصرف آن را توصیه می کنند.

در تحقیقی در دانشگاه (san diego)  نتایج نشان داد در طی ۶۰ دقیقه تمرین در هوای گرم مصرف کراتین سبب کند کردن سرعت افزایش دمای مرکزی بدن شده است. که متعاقبا" باعث تأخیر در خستگی می شود.(۱۶) در چندین تحقیق دیگر نیز استفاده از کراتین در محیط های گرم و مرطوب باعث افزایش کارایی ورزشکاران گردیده است.

باور چهارم: مصرف کراتین سبب تخریب بافت های عضلانی (رابدومیولیزیز) می شود

واقعیت: این نظریه که مکمل کراتین سبب رابدومیولیزیز می شود هیچ مبنای علمی ندارد. زیرا سطح کراتین کیناز که بر اثر تخریب عضلانی ایجاد می شود بسیار بالاتر از سطح سرمی آن در اثر مصرف مکمل است. کراتین با احتباس آب و پایین نگه داشتن نسبی دمای بدن باعث کاهش ضربان قلب در حین ورزش می شود. ( رابدومیولیزیز آسیب و تخریب عضلات اسکلتی است. سلول های عضلانی اسکلتی تخریب و محتویات آن ها به خون وارد می‌شود.)

باور پنجم: مصرف کراتین سبب چاقی می شود

با شروع دوره بار گیری کراتین در چند روز اول شاهد افزایش وزنی حدود ۰.۸   تا ۲.۹ درصد از وزن کل بدن خواهید بود که غالبا" به دلیل احتباس آب روی می دهد.اما با پایین آوردن دوز مصرفی و افزایش فعالیت به خصوص فعالیت های مقاومتی – استقامتی شاهد افزایش توده عضلانی و کاهش توده چربی خواهید بود چرا که توانایی شما در انجام تمرینات با شدت و حجم بیشتر افزایش یافته است.

تهیه و تدوین: اختصاصی elmevarzesh.com

فایل منابع

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۱۰۳ نظر

 1. چراکارخاصی نکنه مگه هر دوره کامل ۸کبلو اضافه نمیکنه.

 2. shakib گفت:

  سلام من از وزن نود و هشت کیلو بههفتادو پنج رسیدم و الان تمیم ب مصرف کراتین گرفتم آیا کراتین باعث افزایش وزن میشه

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، کراتین رو کسی مصرف می کنه که بدنسازی تمرین بکنه، کراتین هم حجم عضله رو زیاد می کنه و باعث احتباس آب میشه، بنابراین چاق شدنی در کار نیست، شما به یک چیز دقت کنید، وزن معیار صحیحی نیست همیشه، اینکه شما وزن تون بالا باشه ولی این وزن ناشی از حجم توده عضلانی باشه خیلی تفاوت داره با اینکه ناشی از تجمع چربی باشه

 3. shakib گفت:

  ترس شدید از چاق شدن دوباره دارم

 4. شایان گفت:

  سلام ببخشید بعد از مصرف کراتین صد در صد حجمش تا مدت خیلی طولانی نمیمونه.ولی میخوام بدونم بعد از بازگشت ایا اندام قبلی خودم هم افت میکنه یا ثابت میمونه!؟!؟!

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، اندام قبلی یعنی قبل از مصرف خیر، اما اگر می خواید ریزش کمتری داشته باشید حتماً باید تغذیه خوبی رو برای عضله سازی رعایت کنید

 5. محمد گفت:

  سلام ممنون از سایت خوبتون.من چند تا سوال داشتم.
  ۱-بدن من یکم آب داره .میخوام از کراتین استفاده کنم .آیا کراتین باعث میشه آب زیر پوستم زیاد شه؟.چون تمرین هوازی رو به طور جدی دنبال میکنم. میترسم همه ی زحماتم هدر بره.
  ۲-کراتین شکم و بزرگ میکنه؟ (من یکم رو این موضوع حساسم.چون چیزی نموده سیکس پکم رو بسازم میترسم استفاده کنم .زیر پوست شکمم آب بره)

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، اگر در فاز چربی سوزی هستید کراتین مصرف نکنید، کراتین باعث احتباس آب میشه ولی چقدر برای شما باشه نمی دونم، جایی هم گفته نشده که کراتین شکم رو بزرگ می کنه

 6. دانیال گفت:

  سلام من قبلا از اینکه برم بدن سازی ۹۷کیلو وزن داشتم حدود۶ماه بدنسازی کار کردم و کمتر غذا میخوردم و هم کار میکردم تا وزنم رسید به۷۰کیلو ولی وقتی شروع به مصرب کراتین کردم وزنم هی بالاتر میرفت الان۹۰ کیلو و ۱۸۰ قدم شده ولی هیچکس باورش نمیشه وزنم این باشه اصلا بهم نمیخوره ۸۰ کیلو بالاتر باشم مطمئنم این وزن سنگینم به کراتین مربوطه

 7. Iraj گفت:

  https://www.elmevarzesh.com/how-take-creatine/
  تو این مقاله نوشته ۳۰ درصد از افراد امکان داره به کراتین جواب ندن؛ و ممکن باعث گرفتگی عضلات بشن.
  تو این مقاله این مسئله رو یک باور غلط گفتین.
  من خودم نزدیک ۱۵ سال دارم ورزش می کنم قبلا کشتی و الان ۳ سال که بدنسازی، بعد این مدت چون تو تابستان بودیم و کم میاوردم واقعا برای اولین بار کراتین خریدم و مصرف می کنم.
  اول که بعد مصرف باعث سرفه و خارش گلو در من می شه و بعد تو استفاده ۲۰ گرم باعث خشک شدن ماهیچه کمرم شده و بزور الان از جام می تونم تکون بخورم.
  ۱.کدوم مقاله صحت داره؟
  ۲.اصلا کراتین همچین عوارضی داره؟
  ۳.با یه تغذیه نرمال می تونم فواید کراتین رو به بدنم برسونم.
  ۴.تو فصل گرما چه کنیم و چه مصرف کنیم که حین تمرین اینقدر بدن کنم نیاره؟(اگر می شه لینک مقاله ای معرفی کنین).
  سپاس از سایت بی نظیرتون و خسته نباشید بخاطر تلاشتون.

  • علم ورزش گفت:

   ایرج عزیز، در این مطلب به گرفتگی عضلانی ناشی از کم آبی بدن اشاره شده، یعنی کراتین باعث کمبود آب بدن بشه و در نتیجه گرفتگی عضلانی پیش بیاد. هدف از مصرف کراتین مهم هست، آیا شما فقط باید کراتین مصرف کنید؟ آمینو اسید چطوره؟ پروتئین وی؟ و… ما نمی تونیم بدون بررسی وضعیت شخص و اطلاعات دیگه مکمل تجویز کنیم، این کار به عهده متخصص تغذیه هست. اما کراتین در دو صورت ممکنه عارضه داشته باشه از نظر ما، اول اینکه شما به نوع خاصی از کراتین حساسیت دارید، یا اینکه کیفیت کراتین مصرفی مرغوب نیست

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *