۶ اشتباهی که در انجام حرکات کششی مرتکب می شوید

۶ اشتباهی که در انجام حرکات کششی مرتکب می شوید
تلگرام

یاد گرفتن روش های صحیح کشش عضلات می تواند در جلوگیری از آسیب در ورزش و زندگی روزمره به شما کمک کنند. هدف شما چه رسیدن به بدنی منعطف باشد و چه رسیدن به انعطافی قابل قبول برای ورزش و سلامتی، حرکات کششی شما را در رسیدن به اهداف تان یاری می دهد.

با این وصف اما خیلی ها به اشتباه فکر می کنند، هدف آن ها باید رسیدن به اوج انعطاف پذیری با هر قیمتی باشد اما خود این شروع تمام مشکلات است! در این مطلب علم ورزش ۶ اشتباه رایج و نادرست در انجام حرکات کششی و نحوه تصحیح آن ها را برای شما آموزش می دهد.

شما از قانون "نابرده رنج گنج میسر نمی شود" پیروی می کنید

به بدن تان گوش دهید و بدانید درد پیغامی است که نشان می دهد یک چیز اشتباه است. اگر می خواهید به دلیل آسیب دیدگی خانه نشین و نیمکت نشین شوید پس به کشش ادامه دهید و به درد و صدای بدن خود توجهی نکنید! بهترین ایده این است که به بدن تان گوش دهید چون بدن تان از شما باهوش تر است! منتظر نمانید تا بدن تان فریاد بکشد، به نجواهای یواشکی بدن گوش دهید، توجه کنید و دقیقا" منظور آن را درک کنید. در کل یعنی در فشار وارده بر بدن در انجام حرکات کششی زیاده روی نکنید.

همیشه حرکات کششی تکراری انجام می دهید

روش و تکنیک های زیاد و متنوعی برای کشش عضلات بدن وجود دارند اما دقت کنید انتخاب حرکات کششی که با شرایط کنونی بدن تان همخوانی ندارند می تواند به بدن تان آسیب برسانید. از مربیان مجربی که در این زمینه تخصص دارند، راهنمایی بگیرید و ار آن ها بخواهید شما  را راهنمایی کنند. این کار باعث جلوگیری از آسیب بدن در دراز مدت می شود. فیزیوتراپیست ها، مربیان یوگا و پیلاتس، کارشناس های ورزش می توانند به شما اطمینان دهند که حرکات کششی که انجام می دهید کاملا" درست و مناسب شما هستند.

مطلب مرتبط: سه باور غلط در مورد تمرین های کششی

قسمت اشتباهی از بدن تان را کشش می دهید

دقیقا" بدانید کدام قسمت از بدن و چه عضله ایی را کشش می دهید. برخی از ساختارهای بدنی از مواد ویژه ایی ساخته شده اند که به هیچ وجه به حرکات کششی واکنش نشان نمی دهند. اگر فیزیوتراپ دستور داد که در خانه تاندون IT ( تاندون دراز بین قسمت خارجی لگن و زانو) را کش آورید، باید او را از شغلش بر کنار کنید! تمام حرکات کششی در دنیا قادر به کشش این تاندون نیستند.

پس برای آرامش دادن به بافت های پیوندی چه باید کرد؟ بدن را در حالت تعادل و توازن قرار دهید. می توانید دراز بکشید و محدودیت ها را از بافت های پیوندی بر دارید که باعث کشیدگی دائمی، تعادل عضلانی اسکلتی و کاهش درد می شود.

۶ اشتباهی که در انجام حرکات کششی مرتکب می شویدهنگام حرکات کششی، درد نا متقارن را تجربه می کنید، چه چیزی آن را بدتر می کند؟

اگر شما سفتی یا درد دارید، لطفا" قبل از اینکه حرکات کششی انجام دهید با بدن تان برای متقارن بودن یا نبودن آن را بررسی کنید. زمانی که بدن نا هماهنگ و نابرابر کار کند، عضلات در یک سمت سفت می شوند در حالی که در طرف مقابل ضعیف هستند. این حالت منجر به آسیب های جدی و فراوان در مفاصل و استخوان ها می شود.

کشش یک نقطه خارج از اصول آن و همراه با علایم بیماری باعث بدتر شدن وضعیت می شود. عدم تقارن از آسیب های قبلی یا عادت های قامتی بد دلایل قابل قبولی هستند که یک متخصص حرفه ای حرکت را برای مشاوره گرفتن پیدا کنید.

اگر خود را برای یک مسابقه یا بازی گرم می کنید، شما نیاز به یک برنامه گرم کردن یا کششی فعال و پویا دارید تا خون به عضلات برسد و آن ها در بهترین شرایط خود برای اجرا قرار بگیرند. به دویدن نرم و آهسته در یک مکان یا زانو بلند یا پروانه فکر کنید. کشش طولانی مدت و ثابت در این شرایط باعث سر درگمی شما و حتی منجر به آسیب می شود.

عضله ایی را کشش می دهید که نیاز دارد تقویت شود

گاهی یک دلیل وجود دارد که یک عضله ویژه در بدن تان سفت شده است. این دلیل می تواند ضعیف بودن باشد. کشش این عضله می تواند سبب ضعف بیشتر گردد و تنها باعث ارتقاء الگو یا عادتی شود که ممکن است منجر به آسیب شود. مثل یک ورزشکار حرفه ایی با خود رفتار کنید. مهم نیست اگر یک مبتدی یا آماتور هستید. چیزهای جدید در مورد بدن تان را یاد بگیرید. از مربی های مجرب بهره ببرید و همیشه دنبال افزایش اطلاعات و پیشرفت باشید.

بزرگترین کلید برای کشش مؤثر و عالی گوش فرا دادن به پیغام هایی است که از طرف بدن فرستاده می شوند و تنظیم و تعادل حرکات با توجه به این پیغام ها است. به آنچه احساس می کنید، اعتماد داشته باشید و با این روش مدت طولانی سالم و بدون آسیب خواهید ماند.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع: mindbodygreen

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۱۳ نظر

 1. alireza گفت:

  یعنی قبل از یه مسابقه ی مثلا فوتبال لازم نیست حرکات کششی ایستا رو انجام بدیم ؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   حرکات کششی قبل از تمرین جزو لاینفک مرحله گرم کردن است. برای حرکات کششی حرکات ایستا بهتر هستند تا حرکات کششی ضربه ای.

 2. sgh گفت:

  خیلی پیچیده بود!

 3. مریم گفت:

  سلام
  من کمر ضعیفی دارم به هنگام ورزش کردن وقتی ورزش های که کمرمو به چالش میندازه رو انجام میدم کمرم یه لحظه شروع به لرزش میکنه!،مثلا وقتی دراز نشست میزنم اگه کسی پایم رو نگیره به هنگام بلندش از روی زمین یکم کمرم شروع به لرزیدن میکنه حس میکنم این لرزش در ستون فقراتم ایجاد میشه قبلا این جوری نبودم ولی ۲ساله که اینجوریم به نظر شما من ورزش های که باعث لرزش کمرم میشه رو فعلا انجام ندهم؟ یا با انجام این تمرین ها کمرم قوی تر میشه ودیگه لرزش نداره؟ یا این یک نوع دردیه که باید بهش اهمیت بدهم ؟،من ۱۹ سالمه وتقریبا بدن ضعیفی دارمو ۴۵ کیلومه

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، به احتمال قوی این لرزش ناشی از ضعیف بودن بدن شماست، البته برای اطمینان بیشتر بهتر است به پزشک مراجعه کنید اگر مشکلی نداشتید از مربی بخواهید برای تقویت عضلات تنه و کمر به شما برنامه بدهد

 4. مریم گفت:

  ممنون برای پاسخ گویی سریعتون،من مربی ندارم میشه این سایت به عنوان یک مربی! برای تقویت عضلات تنه و کمر معرفی کنید؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   در بخش تناسب اندام برنامه های تمرینی و حرکات متنوعی هستند، می توانید از آن ها استفاده کنید

 5. آرش گفت:

  سلام خدمت شما
  من یک سری مشکلات دارم(دیسک کمر خفیف و پای پرانتزی)
  میخواستم به اندام متناسب برسم؛با توجه به اینکه یک سری از حرکات مناسب وضعیت فعلی من نیست و نباید انجام شود و با توجه به اینکه بنده به شخصه علم این که کدام حرکت مناسب و کدام حرکت مناسب نیست رو ندارم و …
  می خواستم ببینم باید پیش چه کسی مراجعه کنم تا در مورد تمام حرکات ورزشی و نوع حرکت و اینکه چند بار در روز انجام شود و همچنین نحوه صحیح انجام حرکت و فشار دقیقا باید به کدام قسمت وارد شود و در کل اطلاعات جامع و کامل درباره ورزش و تناسب اندام رو به صورت شخصی و اختصاصی به من آموزش بده…
  فیزیوتراپ ها ، متخصص روماتولوژی ، طب فیزیکی ،
  با توجه به اینکه خیلی از این افراد دقیقا در مورد حرکات ورزشی و اینکه آیا مشکلی ایجاد میکنه یا نه اطلاعات کاملی ندارن…

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، اگر شما بتوانید به متخصص پزشکی ورزشی مراجعه کنید به شما کمک می کند، اگر هم نه، می توانید از پزشک ارتوپد بخواهید محدودیت ها را برای شما تعیین کند و این موارد را با مربی در میان بگذارید

 6. الهام گفت:

  سلام من چند روز پیش حرکت پشت پا دستگاه و بعدش پشت پا دمبل زدم…و الان تاندون کشاله رانم کشیده شده و یکم ورم داره اما درد نداره باید چه اقداماتی برای بهبودی انجام بدم؟با تشکر

 7. علی گفت:

  سلام اقا دکتر .ترو خدا جواب بدین.من دیسک خفیف مهره چهر و پنج و اس یک دارم.دکتر بدام فیزیوتراب نوشت.اون خانم فیزوتراب یه چند تا پرزش داد که زانوهام جمع و سرمو بیارم بالا و دفعه دوموسرمو بیارم بالا دست چپ بزنم به زانو راست و برعکس با دست دیگم.روز دوم امدم انجام بدم همون بالا کمر تزدیک مهره گردن وپسط کمر درد دارم.وسط کمرم یه چی مثل سنگ سفت انگار میخواد بزنه بیرونپبه پهلوم.خیلی نگرانم چیکار کننم یعنی دیسکه?

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، نگران نباشید، این مورد باید با خود پزشک یا فیزیوتراپ مطرح شود چرا که نیاز به بررسی فیزیکی دارد و بدون بررسی نمی توان نظری در این خصوص داد

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *