آناتومی عضلات لگن خاصره

مکمل

عضلات ناحیه لگن خاصره

عضلات لگن خاصره را به دو گروه قدامی و خلفی تقسیم می کنیم.

عضلات گروه قدامی عبارتند از : سوئز بزرگ ، سوئز کوچک و عضله خاصره ای.عضلات مذکور روی برجستگی کوچک استخوان ران چسبندگی دارند.عضلات خلفی اغلب روی برجستگی بزرگ استخوان ران متصل می شوند و عبارتند از : سرینی بزرگ ، سرینی میانی ، سرینی کوچک ، کشندۀ پهن نیام.

عضله سوئز بزرگ

عضله ای است که در بخش جانبی ستون فقرات قرار دارد. محل چسبندگی این عضله در انتهای فوقانی بسیار وسیع تر از اتنهای تحتانی است.عضله از روی زوائد عرضی پنج مهره کمر و جسم مهره ای مهره دوازدهم پشتی و پنج مهره کمری و همچنین دیسک های بین مهره ای مربوطه شروع شده ؛ تاره به طرف پایین و قدری خارج کشیده شده و به برجستگی کوچک استخوان ران متصل می شوند.

آناتومی عضلات لگن خاصره

عضله سوئز کوچک

این عضله در جلوی عضله عضله سوئز بزرگ  واقع شده است و از روی جسم مهره ای مهره های دوازدهم پشتی و پنجم کمر و دیسک بین این دو مهره شروع شده ، به وسیله یک تاندون پهن روی حاشیه قدامی شاخ فوقانی عانه و برجستگی خاصره ای – شانه ای در استخوان بی نام متصل می شود.( این عضله در ۴۰% افراد وجود ندارد.به نقل از آناتومی گِری ، چاپ سی هفتم ص ۶۳۶)

عضله خاصره ای

این عضله از دو سوم فوقانی حفره خاصره ای و لبه داخلی تاج خاصره و قاعده خاجی ( سطح داخلی لگن را در نظر بگیرید) شروع شده و به برجستگی کوچک استخوان ران متصل می شود.

عضله سرینی بزرگ

عضله سرینی بزرگ ؛ عضله ای است حجیم که در قسمت خلفی – میانی بدن( قسمت خلفی لگن خاصره) وجود دارد.این عضله سطحی ترین عضله این ناحیه می باشد.عضله سرینی بزرگ از لبه خارجی قسمت خلفی تاج خاصره ،سطح خلفی قسمت تحتانی خاجی و لبه خارجی سطح خلفی دنبالچه شروع شده و به برجستگی سرینی در قسمت خلفی – فوقانی استخوان ران چسبندگی پیدا می کند.(عضله سرینی بزرگ و توده بافت چربی روی آن ، کفل را به وجود می آورند.)

آناتومی عضلات لگن خاصره

عضله سرینی میانی

این عضله در قسمت خلفی به وسیله عضله سرینی بزرگ پوشیده شده است.عضله سرینی میانی از روی سطح سرینی ( سطح خارجی ) استخوان بی نام شروع می شود و تارها بعد از سیر به طرف پایین به طرف یکدیگر  نیز کشیده شده و کشل یک بادبزن را به عضله می دهند.عضله در انتهای تحتانی به سطح جانبی برجستگی بزرگ استخوان ران چسبندگی پیدا می کند.

عضله سرینی کوچک

عشله سرینی کوچک به وسیله عضله سرینی میانی پوشیده می شود.عضله سرینی کوچک در بین عضلات سرینی، کوچکترین عضله است.

عضله پهن کشندۀ نیام

آناتومی عضلات لگن خاصره

این عضله از روی قسمت قدامی تاج خاصره و سطح خارجی خاصره قدامی فوقانی به نوار خاصره ای – درشت نی ای نیام رانی اتصال پیدا کرده و بدین طریق به کندیل خارجی درشت نی متصل می شود.

عضلات دیگر این ناحیه

به غیر از عضلات فوق، عضلاتی نیز در بخش خلفی مفصل ران قرار دارند.این عضلات حجم کمی دارند و عبارتند از : گلابی شکل، سدادی درونی ، سدادی برونی ، توامی زبرین، توامی زیرین ، مربع رانی.به علت اینکه این ۶ عضله در چرهش خارجی مفصل ران شرکت دارند، گاه به  مجموعه آن ها چرخش دهنده های خارجی ران نیز می گویند.

منبع:اختصاصی elmevarzesh.com

آناتومی انسان، علی اصغر رواسی

تصاویر:

legacy.owensboro.kctcs.edu

rad.washington.edu

تلگرام

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۱۴ نظر

 1. سولماز کوجری گفت:

  عالی بود

 2. هستی گفت:

  من سرینی بزرگم خیلی خالیه چه ورزشی انجام بدم

 3. هستی گفت:

  هستی ام.اسکوات انواع مختلف داره.
  من دوسدارم سرینی هام شبیهه شمع بشه

 4. شعله گفت:

  سلام
  ممنون بابت مطالب عالی تون
  ممنونتون میشم که بگید چه حرکاتی به لگن خاصره فشار زیادی رو وارد می کنه؟یا کلا ممنوعه.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   معمولا حرکات دورانی پا که باعث چرخش استخوان سر ران در حفره مفصل لگن میشه و حرکاتی که زاویه ران و لگن بیش از حد باز یا خم شود. مثلا بیش از حد بالا آوردن پا از پشت در حرکاتی مثلا پلانک یا بیش از حد نشستن در حرکاتی مثل اسکوات. حرکات ممنوعه در مفاصلی مثل لگن و کتف تنها به حرکات دورانی و چرخشی محدود می شود.

 5. ندا گفت:

  سلام.میشه بگید برای کسی که عضله تاج خاصره اسیب دیده چه تمریناتی رو پیشنهاد میکنید؟

  • ندا گفت:

   منظورم این هست الان در وضعیت بهبود هست و علایمی از درد نداره فقط برای تقویت چه حرکاتی انجام بده؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. ببخشید تاج خاصره منظورتون کدوم عضله است؟ برای درمان هر نوع آسیب دیدگی عضلات استراحت حرف اول رو میزنه. گرما درمانی، آب درمانی، استفاده از کرم های موضعی، استفاده از چسب کنزیو و فیزیوتراپی هم توصیه میشه. بعد از بهبودی بهتره تمرینات بدون وزنه و فقط با وزن بدن حداقل دو الی سه هفته انجام بشه و بعداً با کش بدنسازی یا وزنه سبک تمرینات رو ادامه داد.

 6. رزا گفت:

  با سلام
  میخواستم ببینم برای حجم گیری عضله کشنده پهن نیام چه ورزشی باید بکنم آیا این عضله همان بغل ران میباشد؟
  وباید برای حجم دهی ورزش بایدحتما با وزنه یا کش انجام شود؟ چون مبتلا به آرتروز میباشم بدون وزنه انجام میدادم در حالی که قصدم حجم دهی ست

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. این عضله جزوی از عضلات خارجی است. بهترین روش تقویت این عضله ایستادن رو به دیوار و بالا آوردن پا از بغل است. میتونید با کش، وزنه هایی که به مچ پا بسته میشه و یا گذاشتن یک وزنه روی قسمت خارجی پا این عضله رو تقویت کنید.

 7. رزا گفت:

  تشکر از پاسخگویی همیشگی و به موقع شما علم ورزشی های عزیز و اینکه سوال های ما را بی جواب نمیگذارید کمتر سایتی دیدم که تک تک سوالهای کاربرای خودشونو جواب بدهند
  ممنون جناب نجفی و همکاران محترم

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *