آناتومی عضلات سینه

تلگرام

عضلات سینه عبارتند از: سینه ای بزرگ،سینه ای کوچک، تحت ترقوه ای، دندانه ای بزرگ و عضلات بین دندانه ای

عضله سینه ای بزرگ

آناتومی عضلات سینه

در ناحیه سینه قرار دارد، بزرگترین عضله این ناحیه می باشد .عضله ای است پهن و مثلثی شکل که از روی ترقوه و جناغ شروع و به استخوان بازو متصل می شود.کلیه تارها در قسمت خارجی جمع شده و با یک تاندون به لبه خارجی ناودان دوسری متصل می شوند.لازم به ذکر است که شکافی بین تارها شروع شده از روی ترقوه با تارهای شروع شده از جناغ وجود دارد.

عضله سینه ای کوچک

آناتومی عضلات سینه

عضله ای است نازک و مثلثی شکل که در قسمت خلفی عضله سینه ای بزرگ واقع شده است. این عضله روی لبه فوقانی و سطح قدامی دنده های سوم ،چهارم و پنجم ،نزدیک به غضروف های دنده ای چسبندگی داشته .تارهای عضلانی از این قسمت ها به طرف فوقانی و خارج کشیده شده و با یک تاندون به زائده غرابی استخوان کتف ارتباط پیدا می کنند.

عضله تحت ترقوه ای

آناتومی عضلات سینه

این عضله کوچک و ظریف است و در قسمت تحتانی استخوان ترقوه واقع است.محل چسبندگی این عضله در سطح تحتانی استخوان ترقوه و انتهای دیگر آن ،روی محل اتصال اولین دنده با عضروف دنده ای مربوط می باشد.

عضله دندانه ای بزرگ

آناتومی عضلات سینه

این عضله از روی سطح خارجی و لبه فوقانی هشت و یا نه و یا حتی ده دنده فوقانی تر شروع شده و پس از گذشتن از دنده ها در سطوح جانبی ،از فضای بین استخوان کتف و قفسه سینه گذشته و به لبه داخلی استخوان کتف در سطح قدامی چسبندگی پیدا می کند.این عضله در قسمت های تحتانی و فوقانی لبه داخلی استخوان کتف چسبندگی بیشتری نسبت به قسمت میانی دارد.

عضلات بین دنده ای

آناتومی عضلات سینه

این عضلات فضای بین دنده ای را پر می کنند و با توجه به موقعیت قرار گیری به دو گروه خارجی و داخلی تقسیم می گردند.عضلات بین دندانه ای خارجی و داخلی از لبه یک دنده به لبه دنده مجاور کشیده می شوند.جهت کشییدگی تارها در عضلات بین دنده ای خارجی از بالا به پایین و داخل است در حالیکه جهت کشیدگی تارها در عضلات بین دنده ای داخلی از بالا به پایین و خارج است.در حقیقت ایین دو گروه عضله در هر فضای بین دنده ای به صورت(X) روی هم قرار می گیرند.عضلات بین دندانه ای خارجی قدری ضخیم تر هستند.

منبع: اختصاصی elmevarzesh.com

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۴ نظر

 1. کیهان گفت:

  سلام…با تشکر از مظلب خوبتون…اگه میشه لطف کنید حرکاتی که باعث تقویت هر کدام از این عضله ها میشه به تفکیک اشاره کنید.

 2. محمد گفت:

  با سلام
  ای کاش حرکاتی رو هم که باعث تقویت این عضلات میشه معرفی می کردید

 3. بهنام گفت:

  سلام .لطفا تمریناتی که باعث تقویت عضلات دنده ای بزرگ و بین دنده ای. میشه رو بذارید با تشکر از زحماتتون.

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *