آناتومی دستگاه تنفس

تلگرام

وظیفه رساندن اکسیژن از محیط به بدن انسان را دستگاه تنفس به عهده دارد.این دستگاه همچنین co2 را به خارج از بدن منتقل می کند.علاوه بر آن دستگاه تنفس وظیفه گرم کردن، مرطوب کردن و پاک کردن هوای تنفسی را از گرد و غبار به عهده دارد.تولید صدا و کمک به ثابت نگه داشتن PH بدن و کمک به حس بویای نیز از وظایف دستگاه تنفس است.دستگاه تنفس از راه های تنفسی و شش ها تشکیل شده است.راه های تنفسی وظیفه رساندن هوا را به شش ها که وظیفه اصلی تبادل گازی را در دستگاه تنفس به انجام می رسانند به عهده دارند.

راه های تنفسی از بخش های زیر تشکیل شده است:بینی، حلق، حنجره، برونش ها  و راه های دیگری که از تقسیم برونش ها به وجود می آیند.

آناتومی دستگاه تنفسبینی

اولین بخش از راه های تنفسی که هوا وارد آن می گردد بینی است.بینی از دو بخش خارجی و داخلی تشکیل شده است.بخش خارجی بینی، قسمت برامده ای است که روی صورت قرار دارد.قسمت فوقانی این بخش را استخوان های بینی به وجود می آورند در حالی که قسمت تحتانی بخش خارجی بینی به وسیله غضروف ساخته شده است.

بخش داخلی بینی که حفره بینی نیز خوانده می شود، روی دهان قرار دارد و به وسیله استخوان های کامی از دهان جدا می شوند.حفره بینی در بالا نیز توسط استخوان غربالی از حفره جمجمه ای جدا می گردد.در این قسمت استخوان غربالی دارای سوراخ های فراوانی است و بدین ترتیب شاخ هایی از عصب وارده حفره بینی شده و بدین ترتیب احساس بویایی در انسان به وجود می آید.حفره بینی توسط یک دیواره میانی به دو حفره چپ و راست تسقیم می گردد.هر یک از این حفرات نیز توسط سه شاخک استخوانی که از دیواره های جانبی حفرات بینی به وجود آمده اند سطح تماس زیادی با هوای تنفسی پیدا می کنند.

حلق

حلقه لوله ای عضلانی و یمان تهی به طولب ۱۲/۵ سانتیمتر است.بخش فوقانی حلق زیر جمجمه است و بخش تحتانی آن به مری ارتباط پیدا می کند.حلق درست در قسمت قدامی ستون فقرات واقع شده است و سطح داخلی آن توسط مخاط پوشیده می شود.حلق از قسمت فوقانی تا انتهای تحتانی از سه قمست به وجود آمده است، قسمت فوقانی حلق در پشت حفره بینی واقع شده و به حلق بینی موسوم است.بعد از این قسمت حلق دهانی واقع است که در پشت دهان قرار دارد.انتهایی تحتانی حلق در پشت حنجره واقع است و حلق حنجره ای خوانده می شود.حلق محل عبور هوای تنفسی و  غذا می باشد.

حنجره

حنجره در بخش قدامی حلق حنجره ای واقع شده است.اتنهای حنجره به نای متصل است.حنجره از غضروف های مختاف به وجود امده است.فوقانی ترین غضروف حنجره، تیروئید نام دارد که بزرگترین غضروف نیز می باشد.این غضروف در قمست قدامی دارای یک برآمدگی به نام سیب آدم است که در جلوی گردن قابل لمس است.در قسمت فوقانی غضروف تیروئید، اپیگلوت قرار دارد که دارای ساختمانی غضروفی است و به هنگام بلع روی نای قرار گرفته و از ورود لقمه غذایی به نای جلوگیری می کند.تارهای صوتی که مسئول ایجاد صوت هستند در بین غضروف های حنجره قرار گرفته اند و با عبور هوا از بین آن ها به ارتعاش در آمده و بدین وسیله وظیفه خود را به انجام می رسانند.

نای

نای لوله ای به طول ۱۰-۱۱ سانتیمتر و قطر ۲ سانتیمتر در مردان و ۱/۵ سانتیمتر و در زانان  است و بعد از حنجره قرار گرفته است.سطح داخلی نای به وسیله مخاط پوشیده شده است.سلول های طبقه سطحی مژه دارند و در بین ان ها سلول های که وظیفه ترشح موکوس را به عهده دارند نیز موجود است.بدین وسیله ذرات گرد و غبار بدام افتاده و به طرف خارج فرستاده می شوند.

برونش ها

نای در انتهای تحتانی بدو شاخه تقسیم شده و برونش ها اصلی را به وجود می آورد.

شش ها

شش ها اندام هایی هستند که بخش اعظم قفسه سینه را اشغال می کنند.فاصله دو شش توسط اعضائی که بین آن ها قرار دارند، پُر می شود.هر شش دارای کی نوک، یک قاعده، سه لبه و دو سطح می باشد.نوک شش در بالا قرار دارد و ۴-۳ سانتیمتر بالاتر از اولین غضروف دنده ای و هم سطح گردن دنده های اول می باشد.

قاعده شش روی دیافراگم قرار دارد و گود می باشد.سطح خارجی شش ها به سطح دنده ای نیز موسوم است و روی سطح داخلی دنده ها قرار می گیرد در حالی که سطح میانی شش ها روبروی هم قرار دارند.هر یک از شش ها به وسیله شیارهای موجود به لوب هایی تقسیم می گردند.شش چپ به وسیله یک شیار مورب به دو لوب تقسیم می گردد در حالی که شش راست توسط دو شیار به سه لوب تقسیم می شود.

تهیه و تدوین: علم ورزش

آناتومی انسان، علی اصغر رواسی

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *