فواید و مضرات استفاده از وسایل ورزشی پارک ها

تلگرام

اهمیت ورزش در جوامع امروزی سبب شده است که دولت ها هزینه های زیادی را صرف فرهنگ سازی و توسعه ورزش همگانی کنند. یکی از فعالیت های که در این زمینه  در سال های اخیر در کشورمان انجام گرفته است نصب وسایل ورزشی پارک ها و ترغیب افراد به استفاده از آن ها می باشد. نخستین دستگاه های بدنسازی پارکی، در سال ۱۹۹۸ میلادی در کشور چین ساخته و در سال ۱۳۸۴ وارد ایران و در پارک ملت نصب شدند. نظرات متعددی در رابطه با فوائد، مزایا، معایب و خطرات این نوع دستگاه ها مطرح شده است. ما در این مطلب سعی خواهیم کرد که با معرفی هرکدام از این دستگاه ها به طور کامل به بررسی آن بپردازیم.

وسایل ورزشی پارک ها

نام وسیله: خرک

طرز استفاده ذکر شده برای این دستگاه:

در حالی که به صورت عمودی قرار دارید فاصله خود را نسبت به دستگاه تنظیم کنید. دستگیره را گرفته و خیلی آرام به طرف پشت و یا بالعکس بر روی دستگاه خم شوید.

وسایل ورزشی پارک هااهداف ذکر شده برای این دستگاه:

تقویت گروه ماهیچه های اعضای بدن در قسمت بالا تنه و ماهیچه های شکمی، کمر و همچنین توازن بدن.تمرین با این وسیله باعث باز شدن ستون مهره ها می­شود. در این حالت عضلات شکمی کشیده می شوند. اما چون حرکت موافق با نیروی جاذبه انجام می گیرد عضلات کمر کاری انجام نمی دهند بنابراین تقویتی در هیچ کدام از این عضلات صورت نمی گیرد.

معایب:

 • ارتفاع وسیله قابل تنظیم برای افراد با قد متفاوت نمی باشد.
 • جنس فلزی وسیله ممکن است باعث آسیب به ستون فقرات یا خراشیدگی و کوفتگی حین قرار گیری بر روی آن شود.
 • به دلیل کشیدگی عضلات شکم و سوئز خاصره ای برای افرادی که لوردوز کمری دارند توصیه نمی شود.
 • این وسیله برای افرادی که دچار عارضه در ستون فقرات می باشند به هیچ عنوان توصیه نمی شود.
 • این وسیله با اهداف طراحی شده هماهنگی ندارد.

با توجه به موارد فوق استفاده از این وسیله مناسب به نظر نمی رسد و بهتر است در انتخاب این وسیله دقت بیشتری صورت بگیرد. می توان حرکت زیر را با حرکت بر روی این وسیله جایگزین نمود.

به پشت بخوابید در حالی که کف پا بر روی زمین قرار دارد. باسن را از روی زمین بلند کنید تا جایی که رانها و بدن در یک راستا قرار بگیرد.

البته این حرکت بیشتر بر روی تقویت عضلات کمری و شکمی تاثیر دارد و اگر هدف کشش عضلات شکمی باشد. بهتر است از حرکت زیر استفاده شود.

در حالت خوابیده به پشت دستها را بطرف بالا و کنار سر قرار داده و بکشید (نگذارید از زمین بلند شوند) در همین حال سعی کنید کمر را از زمین جدا کنید. این حرکت باعث کشش مناسبی در عضلات شکمی می شود.

 نام وسیله: صندلی قدرت

طرز استفاده ذکر شده برای این دستگاه:

به طوریکه سر و کمر به صورت کشیده قرار گیرد بر روی صندلی نشسته و پاهای خود را روی پدال ها فشار دهید و با خم و راست نمودن زانوها حرکت های بالا و پایین را انجام دهید.

وسایل ورزشی پارک هاهدف ذکر شده برای این دستگاه:تقویت عضلات شکم و ماهیچه های پشت زانو

معایب:

 • وسیله قابل تنظیم برای افراد با قد متفاوت نمی باشد.
 • این وسیله از وزن بدن برای اعمال مقاومت استفاده می کند و در افرادی که دارای وزن بالا و آمادگی بدن کمی می باشند خطر آسیب دیدگی را افزایش می دهد.
 • این وسیله برای افرادی که دچار مشکلات و صدمات زانو می باشند به هیچ عنوان توصیه نمی شود.
 • در هنگام استفاده زانو بیشتر از ۹۰ درجه خم می شود، که احتما آسیب زانو را افزایش می دهد.

در صورتی که این وسیله با اندام شما هماهنگ نیست و دارای وزن بالا و آمادگی بدنی پائینی می باشید، بهتر است که  از این وسیله استفاده نکنید. این وسیله برای افرادی که دچار آرتروز و سایر مشکلات و صدمات زانو می باشند به هیچ وجه مناسب نمی باشد. حرکت زیر جایگزین مناسبی برای این وسیله می باشد.

بایستید و پا ها را به اندازه عرض شانه باز کنید. حالا مانند هنگامی که می خواهید روی صندلی بنشینید به وضعیت نیم نشسته در آید. در هنگام پائین رفتن دست های خود را تا حد شانه بالا بیاورید. بعد از مکث کوتاهی دوباره به حالت ایستاده در آیید.

افرادی که دچار صدمات زانو می باشند بهتر است از دو حرکت زیر استفاده کنند.برای انجام این حرکت باید یک حوله و یا رول در زیر زانو قرار داده و سعی کنید که پای خود را به سمت زمین فشار دهید.

به پشت دراز بکشید و یک حوله را رول کنید و در زیر زانو قرار دید به طوری که پا از زانو خم شود. سپس سعی کنیید پای خود را از زانو باز کنید و بالا بیارید.

منبع: اسپورتفا

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

یک نظر

 1. مهرداد پوركبيري گفت:

  با تشکر و سژاس از مطالب اموزند شما هموطن

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *