پروتئین سویا چه فوایدی دارد؟چرا مصرف آن برای مردان خوب نیست؟

پروتئین سویا چه فوایدی دارد؟ آیا مصرف آن برای مردان خوب نیست؟
تلگرام

سویا، وی و کازئین از مشهورترین منابع پروتئینی هستند. پروتئین سویا نه تنها ارزان است بلکه گیاهی بوده و ادعا می‌شود برای بیماری‌های قلبی-عروقی مفید است. اما بسیاری از مردان به خاطر یک شایعه رژیم غذایی خود را کاملاً از سویا پاک کرده‌اند.

یک شایعه که ادعا می‌کند، پروتئین سویا اثرات هورمون استروژن را دارد و اتهاماتی در مورد از بین بردن خصوصیات و ویژگی‌های جنسی مردانه بر آن وارد شده است. آیا این شایعه درست است یا غلط؟ در این مطلب با مجله علم ورزش همراه شوید تا با مرور مقالات مرتبط، نظرات مثبت و منفی در مورد تأثیر پروتئین سویا بر تستوسترون و ویژگی‌های مردانه را بررسی کنیم.

هورمون‌های جنسی

استروژن و تستوسترون، دو هورمون جنسی در زنان و مردان، برای ظهور ویژگی‌های جنسی ثانویه در مردان و زنان و سلامتی انسان حیاتی هستند. در حالی‌که این هورمون‌ها به صورت تخصصی در زنان (استروژن) و مردان (تستوسترون) عمل می‌کنند اما شواهد پزشکی ادعا می‌کنند که تعادل دو هورمون در انسان ضروری است. این تعادل حساس در وهله اول بر اصلاحات شیمیایی وابسته است، از آنجایی که استروژن مستقیماً از تستوسترون ترکیب می‌شود، در وهله دوم این تعادل توسط کبد، مغز، عضلات و سلول‌های چربی تنظیم می‌شود.

تستوسترون باعث افزایش حجم عضلانی و چگالی استخوان شده و اثرات مثبتی بر سیستم قلبی عروقی، عصبی و شور جنسی دارد. با افزایش سن در مردان میزان تستوسترون کم شده و میزان استروژن افزایش می‌یابد. این فرایند باعث تأثیر منفی بر ساختار عضلانی، شکننده شدن بافت استخوانی، کاهش شور جنسی و با تأیید مطالعات پزشکی این روند باعث توسعه و شروع بیماری‌های مزمن در مردان مثل دیابت، افسردگی، بیماری قلبی و سرطان پروستات می‌شود.

مطلب مرتبط: با روش های طبیعی افزایش تستوسترون آشنا شوید

بنابراین چگونه محصولات سویا بر حضور یا عدم حضور تستوسترون و استروژن تأثیر می‌گذارد؟

پروتئین سویا منبع isoflavone است. ایزوفلاون ترکیباتی هستند که دارای اثراتی شبیه به استروژن در بدن دارند (ایزوفلاون متعاقباً فیتواستروژن نامیده می‌شود). این مواد مقصر اصلی کاهش تستوسترون بر اثر پروتئین سویا هستند. شواهد پزشکی و اپیدمیولوژی اثرات کاهش کلسترول، کاهش لیپیدها و اثرات ضد سرطانی این پروتئین  را تأیید کرده اند اما در مورد نقش آن به عنوان مکمل عضله سازی به ویژه در مردان هنوز جای بحث باقی است.

اثر کاهش دهندگی تستوسترون پروتئین سویا توسط تحقیقات و مطالعات پزشکی محدودی به ثبت رسیده است. نتیجه یک تحقیق ادعا می‌کند، مصرف دوز بالا (۵۶ گرم) پروتئین سویا به مدت ۲۸ روز به طور معنی داری سطح تستوسترون در مردان سالم را کاهش داده است. تحقیقات زیادی پیشنهاد می‌کنند، مصرف متعادل روزانه آن تأثیری بر عدم تعادل هورمون‌ها و ظهور ویژگی‌های زنانه ندارد. یافته‌های یک مطالعه دیگر پیشنهاد می‌کند، مصرف روزانه ۲۰ گرم آن به مدت ۴ هفته هیچ تأثیری مبنی بر کاهش سطح تستوسترون در مردان به وجود نیاورده است.

نقش پروتئین سویا در عضله سازی

در کنار این اثرات نباید تأثیر مثبت پروتئین سویا در عضله سازی را انکار کرد. یک تحقیق در سال ۲۰۰۷ اثرات مکمل پروتئین سویا در مردانی که در تمرینات مقاومتی (تمرینات با وزنه، اسکوات، کرانچ و غیره) انجام دادند، مورد آزمایش قرار داد. در این مطالعه مردان روزانه ۵۰ گرم پروتئین سویا به مدت ۱۲ هفته مصرف کردند.

نتایج تحقیق هیچ‌گونه اثر منفی مکمل بر کاهش سطح تستوسترون و کاهش نسبت تستوسترون-استروژن را گزارش نداد. مردان داوطلب در این گروه به اندازه گروهی که به جای پروتئین سویا از پروتئین وی استفاده کرده‌ بودند، افزایش حجم عضلات را تجربه کردند.

پروتئین سویا در مقابل پروتئین وی و کازئین

در بحث‌های مربوط به "پروتئین‌های تند و کند جذب"، پروتئین وی جزو پروتئین‌های سریع و پروتئین کازئین جزو پروتئین‌های کند جذب هستند. پروتئین سویا در سرعت جذب در حد متوسط قرار دارد. نکته منفی بر علیه  آن هضم نسبتاً ضعیف این پروتئین است. پروتئین سویا از نظر رتبه بندی در بهره‌وری و ارزش بیولوژیکی بعد از پروتئین تخم مرغ، وی و کازئین در رتبه آخر قرار دارد.

به هر حال، منابع پزشکی متعددی وجود دارند که از مصرف سویا به دلیل تعادل پروتئین موجود در آن که منجر به عضله سازی و ارتقای عملکرد ورزشکار می‌شود، حمایت می‌کنند. به علاوه پروتئین سویا توانسته است تأییدیه مواد غذایی FDA را بخاطر کاهش بیماری‌های کرونری قلبی به میزان مصرف ۲۵ گرم در روز دریافت کند. مطالعات متعددی ادعا می‌کنند پروتئین سویا فواید بی‌شماری دارد که نمی‌توان از انتخاب و مصرف آن اجتناب کرد.

نتیجه گیری

نتایج تحقیقات پیشنهاد می‌کنند که مصرف زیاد پروتئین سویا منجر به کاهش نسبت تستوسترون – استروژن و ظهور برخی عوارض جانبی در مردان می‌شود. دوز نرمال مصرف پروتئین سویا ۲۰ تا ۲۵ گرم روزانه است که نه تنها باعث اثرات منفی در مردان نمی‌شود بلکه اثرات مثبت سلامتی بر قلب و عروق و پروستات دارد.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع:labdoor.com

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۲۰ نظر

 1. امیر گفت:

  روزی بیست گرم سویا تقریبا میشه ده گرم پروتیین
  زیاد نیست ! پروتیین دوتا تخم مرغ آبپز بیشتر میشه
  به علاوه زیادم مزه جالبی نداره

 2. جمال گفت:

  سلام
  ببخشید منابع طبیعی پروتئین چیا هستن؟
  بعدش در مورد تخم مرغ یه سوال دارم،اینکه این تخم مرغ هایی که تو مغازه ها هست با تخم مرغ محلی فرقی داره ؟ باید تخم مرغ محلی غنی تر باشه درسته؟ یا چندان فرقی نداره؟ یکم توضیح بدین ممنون میشم …

 3. samir گفت:

  سلام من تازه بدنسازی رو شروع کردم
  چرا میگن تخم مرغ آبپز فقط باید سفیدشو خورد ؟ چرا زردشو نباید خورد؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، خوردن دو عدد زرده مانعی ندارد، در مواردی که مصرف زیاد باشد به دلیل بالا رفتن کلسترول توصیه می شود مصرف زرده زیاد نباشد

 4. مهدی گفت:

  سلام من یه سوالی داشتم میخواستم بدونم معمولا هر آدم اگه خوب بخوره خوبم تمرین داشته باشه هر سال چقدر میتونه عضله اضافه کنه اصلا نهایتش چن کیلو هستش؟،، ،،ممنون از سایت خوبتون ❤

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. پاسخ این سوال غیر ممکن است. تمرینات منظم هوازی و قدرتی و رژیم غذایی نقش اساسی دارند و همچنین ژنتیک فرد در عضله سازی و چاقی و لاغری فرد موثر است.

 5. علی گفت:

  سلام
  والا من شنیدم خیلی سویا رو بدن تاثیر خداشاهده یکی از رفیقام سینه مرغ رو با سویا چرخ کرد.دو کیلو سینه با نیم.کیلو سویا چرخ کرد بعد روزی یه تیک شاید صد گرم بعد تمرینش میخوود تا یک ماه خداوکیلی رو عضله اش خیلی اضافه شد واقعا عالی بود
  حالا سوالی داشتم واقعا من علمم کمه نفهمیدم
  الان من مصرف سویام چطور باید باشه چقد بخورم روزی چون میخوام واس همیشه مصرف کنم
  روزی چقد بخورم ?خواهش میکنم کمکم کنید
  نکنه رو اون هورمونا جنسیم تاثیر بد بزاره.اخ قراره متاهل شیم نکنه خراب بشم.خواهشا دقیق بگید چقد بخورم
  تشکر

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. ما نگفتیم نخورید. ما گفتیم درست و به اندازه بخورید. اون اندازه که در متن اومده با منبع های دیگر پروتئین مثل گوشت ماهی و مرغ یا هر چیز دیگه ای مصرف کنید. اگر زیاد نخورید مشکلی پیش نمیاد.

 6. امان گفت:

  گند بزنن به این شانس یه منبع پروتویینی ارزان و با حجم زیاد (سویا ) پیدا کردیم باید فتواستروژن لعنتی رو برا ما زیاد کنه بابا من ۱ کیلو لوبیا میگیرم میشه ۱۰ تومن یا ۲ کیلو گوشت میشه خدا تومن تخم مرغ هم که نگوو ولی سویا ۲ هزار تومن بگیری پلاستیک پر میشه ولی ما شانس نداریم

 7. محمد گفت:

  سلام، خسته نباشید
  پس طبق متن بالا میتوان از مقدار مناسب یویا برای جایگزین مکمل بدنسازی استفاده کرد?
  خیلی ممنون بابت مطالب عالیتون

 8. محمد گفت:

  سلام خسته نباشید
  در هر ۱۰۰ گرم سویا چقدر پروتئین وجود داره?
  این سوال رو برای این پرسیدم که منابع مختلف مقادیر مختلفی رو نوشتن.
  با تشکر از مطالب مفیدتون

 9. مجید گفت:

  سلام عرض میکنم
  ببخشید طرز تهیه صحیح سویا رو میشه بگین . بعضیا میگن باید سرخ کرد بعضیا دیگه هم
  میگن آب پز کرد . خواهشن اگه میدونین بگین ممنون میشم

 10. مجید گفت:

  سویا که در موردش صحبت میشه همون سویا پس از روغن گیریه یا سویا که چیده شده و مثه دانه های دیگه سالم و دست نخورده هستش ؟؟؟

  • علم ورزش گفت:

   سلام، دانه سویا منظور هست، البته اگر سویا بعد از روغن گیری به اسید آمینه های که داره آسیب وارد نشه اونم شامل میشه به لحاظ پروتئین

 11. احسان گفت:

  سلام ببخشید همون سویا ماکرانی دیگه

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *