آزمون های آمادگی قبلی تنفسی

آزمون های آمادگی قبلی تنفسی
تلگرام

انواع مختلفی از آزمون های میدانی وجود دارد که می تواند برای برآورد آمادگی قبلی تنفسی استفاده می شود. برای اجرای این آزمون ها به وسایل خاصی نیاز نیست ، در هر جا انجام می شود و می توان از فعالیت های ساده ای مانند راهپیمایی و یا دویدن بهر جست.در آزمون های میدانی بر اساس سرعت حرکت و مسافت طی شده  به ارزیابی آمادگی قلبی تنفسی می پردازیم.در  زیر به برخی از رایج ترین انواع این آزمون ها می پردازیم:

۱- آزمون ۱۶۰۰ متر

در این آزمون ، شخص مسافت ۱۶۰۰ متر را با حداکثر سرعت راهپیمای می کند و ضربان قلب او را در پایان آزمون اندازه گیری می شود.سپس با استفاده از فرمول زیر حداکثر اکسیژن مصرفی  او برآورده می شود:

VO2max1-elmevarzeshوزن بدن به پوند، سن به سال، برای مرد ضریب یک و برای زن ضریب صفر، زمان بر حسب دقیقه و صدم دقیقه و ضربان بر حسب تعداد در دقیقه است. این فرمول برای  افراد ۲۰ تا ۶۹ سال اعتبار دارد.

۲-آزمون ۲۴۰۰متر دویدن  یا آزمون کوپر

از متداولترین آزمون های میدانی برای ارزیابی آمادگی قلبی تنفسی ، آزمون ۲۴۰۰ متر دویدن یا ۱۲ دقیقه دویدن است که به وسیله کوپر طراحی شده است.در این دو آزمون شخص با حداکثر  سرعت ممکن به مدت ۱۲ دقیقه می دود و یا مسافت ۲۴۰۰ متر را می پیماید.سپس با توجه به فرمول زیر ، حداکثر اکسیژن مصرفی او تعیین می شود:

VO2max = سرعت افقی (متر در دقیقه) ×0/2+3/5

برای برآورد حداکثر اکسیژن مصرفی با توجه به مسافت طی شده در آزمون ۱۲ دقیقه ای دویدن ، می توان از فرمول زیر نیز استفاده کرد:

کوپر۳- آزمون ۱۵ دقیقه دویدن یا آزمون بالک

آزمون بالک نیز نوع دیگری از آزمون های میدانی برای ارزیابی آمادگی هوازی است.در این آزمون شخص در مدت ۱۵ دقیقه با حداکثر سرعت ممکن می دود و مسافت پیموده شده و یا برآورده حداکثر اکسیژن مصرفی پیموده شده، برای ارزیابی آمادگی هوازی  استفاده می شود( تصویر )

برای برآورد حداکثر اکسیژن مصرفی می توان از فرمول زیر استفاده کرد:

۳/۳۳+[ ۱۷۲/۰× (133 – 15 /مسافت طی شده )] = حداکثر اکسیژن مصرفی

آزمون-بالک

۴- آزمون چند مرحله ای رفت و برگشت ۲۰ متر

یکی از آزمون های نسبتا" جدید در ارزیابی قابلیت هوازی که برای بچه  و بزرگسالان معتبر است ، آزمون چند مرحله ای رفت و برگشت ۲۰ متر است که با نام های پیسر ، آزمون لیگر و آزمون بوق نیز شناخته می شود.در این آزمون شخص در یک مسافت ۲۰ تری که با علایمی از جمله خط یا مخروط مشخص شده است، به صورت رفت و برگشت ، می دود.در ابتدا سرعت کم است و سپس مرحله به مرحله افزایش می یابد  تا به حداکثر سرعت برای برآورد حداکثر اکسیژن مصرفی برسد.

سرعت آزمون با صدای بوق از نوار پخش صوت به گوش می رسد، کنترل می شود.آزمودنی باید هنگام به صدا در آمدن بوق ، به یکی از خطوط انتهای یا ابتدایی مسیر ۲۰متر  رسیده باشد.سرعت اولیه ۸/۵ کیلومتر در ساعت است که در هر مرحله ، که یک دقیقه طول می کشد، ۰/۵ کیلومتر در ساعت افزایش می یابد.

صدای بوق ها طوری است که این سرعت را هماهنگ می کند. آزمون زمانی پایان می پذیرد که آزمودنی موفق نشود سه مرتبه متوالی با صدای بوق به خطوط محدود کننده مسیر برسد.زمان آزمون یا تعداد رفت و برگشت ،؛ تعیین کننده میزان آمادگی شخص است . آخرین سرعت به دست آمده در آزمون برای برآورد حداکثر اکسیژن مصرفی استفاده می شود.

فرمول برآورد حداکثر اکسیژن مصرفی به صورت زیر است:

( حداکثر سرعت به دست آمده در آزمون ) ۶ +۴/۲۴ ( بر حسب میلی لیتر در کیلوگرم در دقیقه ) = VO2max

منبع :اختصاصی elmevarzesh.com

دکتر گائینی

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۱۷ نظر

 1. kiyoumars گفت:

  بنام خدا.
  سلام وشبخیر. ممنون از حسن توجه تان.
  ببخشید در توان ۱۶۰۰ گفته که برای بالای ۲۰ سال اعتبار دارد ولی کار بنده مربوط به کودکان ۱۰-۱۲ سال هست.
  در رابطه با ترکیب بدن و درصد چربی و شاخص توده بدن هم فرمول اسلاتر صحیح است یا پولاک جکسون؟ لطفا هر کدوم که صحیح هست فرمولش را برام بدین. ضمن اینکه آخه این هم برای بالای ۱۹ سال اعتبار دارد. یه دنیا ممنونم از لطفتون.

  • رامیار نجفی گفت:

    در استعدادیابی تیم ملی برای نونهالان و نوجوانان در بسیاری از رشته ها بیشتر از ۵۴۰ متر استفاده میشه اما ۱۶۰۰ متر هم برای این سنین اعتبار و پایایی داره و مشکلی نیست. برای درصد چربی از فرمول زیر استفاده کنید:
   Child Body Fat % = (1.51 x BMI) – (۰.۷۰ x Age) – (۳.۶ x gender) + 1.4
   برای محاسبه bmi بهتره از مرجع CDC استفاده کنید. با جستجوی عبارت (cdc bmi chart child) به نمودارها و گراف های این مرجع دسترسی پیدا خواهید کرد. در مقالات مختلف از فرمول پولاک و جکسون استفاده شده.

 2. kiyoumars گفت:

  بنام خدا
  با سلام وخسته نباشید.
  برادر لطفا تعیین ضربان قلب بیشینه در کودکان ۱۰-۱۲ ساله چگونه هست؟مثل اینکه برای این سنین : سن -۲۲۰ صدق نمیکند. لطفا راهنماییم کنید. ممنونم.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. فرمول ۲۲۰ – سن برای کودکان تا ۱۶ سال مناسب نیست. برای کودکان ۱۰ تا ۱۶ سال از فرمول زیر برای محاسبه حداکثر ضربان قلب کودکان از فرمول زیر استفاده کنید.

   ۲۰۸-(۰.۷*age)=?

   به طور مثال یه پسر ۱۲ ساله حداکثر ضربان قلبش میشه ۱۹۹ 

 3. kiyoumars گفت:

  بنام خدا
  با سلام و سپاس فراوان.
  آقای نجفی لطفا میشه برام منبع برای برآورد توان هوازی از طریق آزمون ۱۶۰۰ متر و برآورد ضربان قلب بیشینه را معرفی کنید.ضمن اینکه لطفا فرمول برآورد توان هوازی از طریق آزمون ۱۶۰۰ متر برای کودکان ۱۰- ۱۲ را دوباره برام بدین. خیلی ممنونم.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. برای آزمون ۱۶۰۰ متر از جدول نورم استفاده شده. برای فرمول محاسبه حداکثر ضربان قلب بیشینه هم از چندین مطلب و منبع استفاده شد که با جستجو به راحتی می تونید پیدا کنید.  

 4. kiyoumars گفت:

  بنام خدا
  با سلام وتشکر از لطف و محبتتون.
  موفق باشید.

 5. حمید گفت:

  روش تعیین حداکثر ضربان قلب توسط آزمونهای میدانی؟ چه نوع آزمونی مناسب است؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. بستگی به سن و آمادگی فرد داره. آزمون ۵۴۰ متر، ۱۶۰۰ متر، ۱۲ دقیقه کوپر، پله هاروارد، تست رفت و برگشت پیاده روی مخصوص افراد مسن و بیمار و …

   • حمید گفت:

    آقای نجفی این تست های میدانی جهت سنجش vo2max استفاده میشوند، در این ازمونها فرد به حداکثر ضربان قلب خود میرسد؟ یعنی ضربان قلب آزمودنی در انتهای تست پله مثلا کوئین را میتوان حداکثر تلقی کرد؟

    • رامیار نجفی گفت:

     این آزمون ها همگی برای سنجش حداکثر اکسیژن مصرفی به کار میرن. اینکه ورزشکار به حداکثر ضربان قلبش برسه یا نه به شدت فشاری که ورزشکار بر دستگاه قلبی عروقی خودش وارد میکنه بستگی داره. به طور مثال من و شما باید آزمون ۱۶۰۰ رو انجام بدیم. نتیجه این آزمون برای شما مهمه ولی برای من خیر. بدین ترتیب شما با بیشترین توان و فشار آزمون رو تموم می کنید در حالیکه من با حد متوسط توان و فشار و دو برابر زمان شما آزمون رو به پایان می رسونم. در این حالت با توجه به فشار اعمال شده شما به حداکثر ضربان قلب خودتون می رسید ولی من خیر. به همین دلیل است که برای همچین آزمون هایی نورم ساختن که ورزشکار باید آزمون رو در نورم استاندارد به پایان برسونه تا بتوان ازش نتیجه گیری کرد.

 6. elahe گفت:

  با تشکر از شما دوست عزیز بابت مطالب خوبتون

 7. elahe گفت:

  سلام. یه سوال داشتم ازتون
  من برای کار پایان نامه م باید بازیکنام به خستگی برسند و میخوام آزمون ۲۰ متر رفت و برگشت رو بگیرم. به نظرتون باید ۲۱ سطح رو کامل برن یا طبق آزمون با ۳ بار خطا ، آزمون تموم بشه؟و سوال دیگه این که ریکاوری این تست حدودا چقدره؟ یک ربع هست؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. لازم نیست ۲۱ سطح رو طی کنن. آزمودنی هر کجا ایستاد یا اگر سه خطا انجام داد از آزمون خارج میشه و مقدار مسافتی که طی شده برای سنجش VO2 محاسبه میشه. اگر هم ۲۱ سطح رو انجام دادند که چه بهتر. در مقالات و کتاب ها و سایت های معتبر هیچ اشاره ای به زمان استراحت نشده. ظاهراً این تست دو بار پشت سرهم انجام نمیشه. فقط در یک مقاله به فاصله یک هفته ای بین دو بار انجام تست اشاره شده. اگر ورزشکار در سه بار صدای بوق نتوانه خودش رو با قیف های برگشت هماهنگ کنه از آزمون خارج میشه.

 8. امید گفت:

  باعرض سلام و خسته نباشید.کسی جواب این سوال رو میدونه؟.پسر۱۶ساله ای با وزن۶۰کیلو گرم دارای vo2max 2/2لیتر در دقیقه است حالا این ۲/۲لیتر در دقیقه رو به میلی لیتر بر کیلوگرم در دقیقه تبدیل کنید

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. ۲.۲ رو در ۱۰۰۰ ضرب کنید و عدد حاصل رو بر وزن فرد تقسیم کنید.

   ۲.۲×۱۰۰۰=۲۲۰۰/۶۰=۳۶.۶

 9. navid گفت:

  با سلام در مورد تست رفت و برگشت پیاده روی مخصوص افراد مسن و بیمار را اگر اطلاعاتی بیشتر دارید یا نحوه گرفتن تست رو اشنایی دارید ممنون میشم در اختیار بنده بگذارید ممنون

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *