آناتومی زانو

تلگرام

مفصل زانو میان استخوان های ران و درشت نی قرار دارد.استخوان سخت و مثلث شکل کشکک در بالای این مفصل به استخوان ران می چسبد.استخوان نازک نی در مفصل زانو مشارکت ندارد و به استخوان درشت نی متصل است. زانو مفصلی است که غیر از حرکت باز و بسته شدن دارای حرکات خفیف چرخش به داخل و خارج نیز می باشد . آناتومی زانو شامل  استخوان ها، عضلات؛ رباط ها و غضروف های هستند که آن ها را توضیح می دهیم.

آناتومی زانوعضلات زانو

دو گروه عمده عضلاتی که در مهمترین حرکات زانو یعنی خم شدن و باز شدن نقش اصلی را به عهده دارند، عضلات چهار سر رانی و عضلات همسترینگ هستند.عضلات چهار سر رانی در جلو ران قرار گرفته اند و زانو را از حالت خمیده به وضعیت راست بر می گردانند.عضلات همسترینگ در پشت ران قرار دارند و وظیفه تا کردن زانو را به عهده دارند.

استخوان ها

سه استخوان در تشکیل مفصل زانو شرکت دارند. در بالا استخوان ران و در پائین استخوان درشت نی و در جلو استخوان کشکک در تشکیل مفصل زانو شرکت می کنند.استخوان نازک نی در تشکیل مفصل زانو شرکت ندارند اما درست در مجاورت بخش خارجی مفصل زانو قرار دارد.

رباط ها جانبی

رباط ها باندهای فیبری هستند که دو استخوان را به هم ارتباط و متصل می کنند.در کنار خارجی و داخلی مفصل زانو رباط های برجسته جانبی قرار دارند.این دو رباط در بازداری مفصل از خم شدن جانبی به سمت خارج و داخل نقش مهمی دارند.

 آناتومی زانو

رباط های متقاطع

در این مفصل دو رباط نیرومند قدامی و خلفی وجود دارد که هر دو از شکاف بین لقمه ای خارجی و داخلی استخوان ران عبور می کنند.این دو رباط به صورت علامت ضربدر (×) یکدیگر را قطع می کنند.رباط متقاطع قدامی  ACL از جلو و پایین به درشت نی و از قسمت خلف و بالا به استخوان ران می چسبد.وظیفه آن جلوگیری از جابجایی درشت نی به سمت جلو است و جلوگیری از باز شددن بیش از حد مفصل زانو است.

آناتومی زانو

رباط متقاطع خلفی PCL از جلو به استخوان ران در شکاف بین دو لقمه و از عقب به استخوان درشت نی متصل است.این رباط از لغزش استخوان ران روی درشت نی به سمت جلو و نیز خم شدن بیش از حد مفصل جلوگیری می کند.

منیسک

در بیشتر مفاصل سینوویال بدن، سطوح مفصلی غضروفی دو استخوان در تماس مستقیم هستند، اما در مفصل زانو بیشتر قسمت های سطوح مفصلی درشت نی توسط صفحه های فیبری غضروفی زانو به نام منیسک داخلی و خارجی پوشیده شده است.منیسک ها نه تنها به ایجاد سطوح مناسب مفصل کمک می کنند بلکه به این مفصل نرمی بیشتری می بخشند تا بتوانند فشار فشارهای متعددی را که به آن وارد می شود جذب کنند.

آناتومی زانو

بورس ها

بورس‌ها کیسه‌های کوچک حاوی مایع سینوویال هستند که در اطراف مفصل وجود داشته و ممکن است با مفصل در ارتباط باشند و یا ارتباطی نداشته باشند. این کیسه‌ها میان پوست و استخوان، تاندون و استخوان، بین دو عضله و یا نواحی دیگر دیده می‌شوند. به التهاب یک بورس به هر علتی بورسیت گفته می‌شود. احتمال درگیری برخی از بورس‌های زانو بیشتر از بقیه‌ است.

آناتومی زانو

بورس جلو کشککی به علت سطحی بودن، درصورت فشارهای ممتد ناشی از زانو زدن به میزان زیادی ملتهب می‌گردد. همچنین احتمال التهاب بورس نیم غشایی  که بورسیت نیم غشایی یا کیست بیکر نیز نامیده می‌شود، وجود دارد. گاهی کیست بیکر ناشی از فتق غشاء سینوویال است.

گردآوری: elmevarzesh.com

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۱۶ نظر

 1. محمد کوهستانی گفت:

  خوب بود ولی اگه مقدوره تمام توضیحات روی عکس فارسی باشه /مرسی

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سعی میشود در موارد بعدی ،جهت سهولت در مطالعه مراجعین ،اصطلاحات انگلیسی فارسی شود

 2. مهدی گفت:

  سلام
  خیلی خوب میشد طبق پیشنهاد دوست عزیزمون محمد اقا تصاویر ضمن واضح بودن تمام اطلاعاتش فارسی باشه
  با تشکر

 3. پگاه کاویانی گفت:

  ممنون مطالب خوبه
  اما ای کاش با رفرنس میزاشتین
  خواهشا رفرنس مطالبرو برام بفرستین
  واقعا احتیاج دارم
  ممنون

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   ما برای هر مطلب منابع رو هم میذاریم.این مطلب گردآوری شده.از چند کتاب.زیاد هم پیچیده نیست.کتاب آناتومی انسان و آسیب شناسی ورزشی.اما متاسفاته دقیقا”به خاطر نداریم از کدام منابع بوده .این دو را تنها به یاد داریم:آناتومی انسان اصغر رواسی.آسیب شناسی ورزشی خدادا

 4. حمید گفت:

  مرسی..واقعاعالی بود

 5. فریبا گفت:

  عالی بود …
  ممنون
  اگر مقدوره درباره عارضه سر به جلو هم مطالبی را بیان کنید …

 6. رضازاده گفت:

  باتشکرازسایت خوبتان خواستم بپرسم درباره بورس جلوی کشکک که ضربه خورده وانگارتیکه تیکه شده چه راه درمانی وجوددارد.تشکر

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   در آسیب بورس ها که معمولا” التهاب کیسه های زلالی نامیده می شوند، در ابتدا ورزشکار باید مدتی استراحت کند تا مشکل رفع شود.چنانچه بهبود حاصل نشد، پزشک ممکن است مایع اضافی را از کیسه ها تخلیه کند و در نهایت اگر نتیجه ای حاصل نشد عمل جراحی لازم است.بانداز فشاری هم تأثیر دارد

 7. Nazi گفت:

  با تشکر ازمطلبتون.میشه خیلی خلاصه بگید مینیسک چیه؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام؛ منیسک یک صفحه هلالی شکل از بافت فیبری- غضروفی است که میان استاخوان ران و درشت نی، در مفصل زانو قرار دارد.منیسک باعث پایداری مفصل زانو شده و همچنین به عنوان جذب کننده شوک( ضربه) میان دو استخوان ذکر شده عمل می کند

 8. رامین کاظمی گفت:

  مطالب وعکساتون بهتر از سایتهای دیگه بود ممنون

 9. منیرا گفت:

  ما چاکریم ایول توضیح دادین

 10. علی قرزام گفت:

  تنها سایتی بود که تونستم آناتومی زانو رو بفهمم.

 11. علی گفت:

  خیلی خوب بود متشکرم

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *