حرکات اصلاحی انگشت چکشی پا

مکمل

انگشت چکشی پا (Hammertoe) بدشکلی انگشت پا است، بدین صورت که انتهای انگشت به سمت پایین خمیده می شود. معمولا" این عارضه در انگشت دوم پیدا می شود. انگشت چکشی می تواند بر روی دیگر انگشتان نیز اثر بگذارد. این خم شدن غیر طبیعی می تواند باعث فشار بر روی پا شود و باعث بروز مشکلاتی در پوشیدن کفش و راه رفتن گردد.

انگشت چکشیعدم تعادل بین تاندون های بالا و تاندون های پایین انگشت، باعث بوجود آمدن انگشت چکشی می شود. این عدم تعادل باعث وارد آمدن فشار بر روی انگشت دوم، سوم و یا چهارم پا می گردد و باعث خمیده و چکشی شدن آن ها می شود.(تاندون از بافت‌های فیبر مانند است که عضله را به استخوان متصل می‌کند.)

علاوه بر بد شکلی انگشت پا، انگشت چکشی باعث بوجود آمدن میخچه در بالای انگشت در اثر اصطکاک ناشی از کفش می شود.در صورت عدم درمان به موقع، این مشکل بدتر می شود و به سفت شدن انگشت بدشکل می انجامد.انجام چند تمرین ورزشی ساده می تواند تا اندازه ای از تغییر شکل پا جلوگیری کند.

۱- ماساژ دادن

ماساژ می تواند یک راه موثر برای رفع گرفتگی عضلات ناشی از انگشت چکشی باشد.به آرامی انگشت خمیده خود را ماساژ دهید و آن را به جلو و عقب بکشید و انعطاف پذیری عضلات را بیشتر کنید.این ماساژ دادن را تکرار کنید تا طیف وسیعی از حرکات را بتوانید انجام دهید و انگشت خمیده تا اندازه ای به موقعیت طبیعی تر خود نزدیک تر شود.

۲- بلند کردن اشیاء

یک سری اشیاء از قبیل: تاس و یا توپ های کوچک پلاستیکی را روی زمین بگذارید و سعی کنید با انگشتان پا، آن اشیاء را از زمین بردارید.سعی کنید در کمترین زمان ممکن، آن اشیاء را از زمین بردارید.با این ورزش می توانید مهارت پنجه را بررسی کنید و عضلات و تاندون های انگشتان پا را تقویت نمایید.

۳- تا کردن حوله یا پارچه

بر روی یک صندلی بنشینید و یک پارچه را بر روی زمین بگذارید.حال با انگشت های پایتان، آن پارچه را بارها و بارها تا کنید و یا چنگ بزنید و بعد رهایش کنید.

۴-کشش ساق پا

کشش عضلات ساق پا، درمان کننده ناصافی انگشتان پا از جمله انگشت چکشی می باشد.دو کف دستانتان را بر روی دیوار بگذارید و به طرف جلو تکیه کنید.در حالی که قدمتان رو به جلو است، پای راست خود را خم کنید و با پاشنه پای چپ کشیده، بر روی زمین فشار آورید.این حالت را به مدت ۱۰ ثانیه ادامه دهید و سپس پای خود را عوض کنید.حداقل سه بار، این ورزش کششی را برای هر پا انجام دهید.

یکی دیگر از ورزش های کششی ساق پا عبارت است از:

به اندازه ۶۰ سانتی متر از دیوار فاصله بگیرید و انگشتان پا به سمت درون باشند.حالا، تکیه به سمت جلو و به دیوار دهید. زانوهای خود را راست کنید و پاشنه های پاهایتان روی زمین باشد.در این وضعیت به مدت ۱۰ ثانیه بمانید. این تمرین را ۱۰ بار انجام دهید.

۵- فشار دادن

بر روی یک صندلی بنشینید.پای خود را بالا بیاورید.انگشتان پای خود را حرکت دهید و آن ها را به هم بفشارید و بعد رها کنید.این ورزش را ۱۰ تا ۱۲ بار انجام دهید.

۶-چرخش انگشت پا

با پای برهنه بر روی زمین بایستید.تمام انگشتان پای خود را در یک زمان، از زمین بلند کرده و بالا ببرید.سپس یکی یکی آن ها را به سمت پایین بیاورید.این حرکت را ۱۰ تا ۱۲ بار تکرار کنید. 

۷- کشش با دست

بر روی زمین بنشینید. پاهای خود را کشیده و روبروی خود قرار دهید.یک پارچه و یا حوله را زیر انگشتان پای خود قرار دهید.به آرامی به عقب فشار آورید و ۲۰ تا ۳۰ ثانیه در همان حالت نگه دارید.با کمک دست نیز می توانید انگشتان پا را به عقب برگردانید.

۸- ضربه زدن

با پای برهنه، انگشت شست پا را بر روی زمین بگذارید و باقی انگشتان پا به سمت بالا باشند.در این وضعیت بمانید و به آرامی با انگشت شست پا به زمین ضربه بزنید.این ضربه زدن را ۱۰ تا ۱۲ بار تکرار کنید و سپس انگشت شست را به سمت بالا و انگشتان دیگر را به سمت پایین بیاورید.

مریم سجادپور

بخش سلامت تبیان

تلگرام

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۶ نظر

 1. avin گفت:

  mishe lotf konin rajebe angoshtaye dast ham matlab bezarin?

 2. دکتر حسام گفت:

  سلام تصاویر و توضیحات عالی بود موفق باشید

 3. فاطمه گفت:

  سلام کنار انگشت دوم هر دو پای من حالت استخوان بیرون زده دارد ولی نوک انگشتم به سمت پایین خمیده نیست و تا به حال مشکلی برایم ایجاد نکرده اما در پوشیدن کفش های رو باز نمای خووبی ندارد راهی برای اصلاح ان هست؟

 4. مانی گفت:

  سلام،
  ممنون از مطالبی که در سایتتون می نویسید.
  لطفا در صورت امکان نرمشهای خاص هالگوس والگوس را هم توضیح دهید.

  باز هم ممنون

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *