تغذیه‌ی سالم و حفظ وزن ایده‌آل، بخشی از زندگی بسیاری از افراد است و راه‌های زیادی برای انجام آن وجود دارد. کالری شماری نیز یکی از روش‌های معروفی است که خیلی‌ها آن را در پیش می‌گیرند.

به هر حال اگر شما کالری که می‌سوزانید بیشتر از کالری باشد که مصرف می‌کنید، باید وزن کم کنید، اینطور نیست؟ مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها، توضیحات مفصلی در این مورد دارد.

هر چند کمتر بودن کالری مصرفی نسبت به کالری سوخته شده، اصل اساسی برای کاهش وزن و تغذیه‌ی سالم در دهه‌های اخیر در دنیا بوده است اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد ممکن است بهترین راه کاهش وزن نباشد. در این مطلب به مزایا و معایب کالری شماری می‌پردازیم.

کالری‌ها، تنها بخشی از ماجرای تغذیه‌ را شامل می‌شوند

هر چند منطقی به نظر می‌رسد که کاهش دریافت کالری می‌تواند منجر به کاهش وزن بشود، اما این واحدهای کوچک اندازه گیری، گویای تمام آن چیزی که باید بدانیم نیستند.

به گفته‌ی دکتر Paul Sacher، متخصص تغذیه و سرپرست مطالعات، هر کسی که رژیم‌های سنتی و کالری شماری را تجربه کرده باشد، می‌داند که احساس گرسنگی کردن و محرومیت از خوردن چقدر سخت و ناراحت کننده است و حتی کسی که اراده‌ای قوی دارد نیز معمولاً نمی‌تواند این نوع رژیم را برای مدتی ادامه بدهد.

کالری مقدار انرژی گرمایی مورد نیاز برای افزایش ۱ درجه سانتی گراد دمای یک گرم آب تعریف شده است.

به جای تکیه کردن به کالری شماری غذاهایی که می‌خورید، بهتر و مهمتر این است که با سایر فاکتورهای غذاها نیز توجه کنید. به جای کالری شماری از زاویه‌ی چگالی انرژی و میزان سیر کنندگی آن به غذا نگاه کنید.

این کار به شما این امکان را می‌دهد که غذاهای زیادی را در طول روز بخورید که کم کالری‌اند اما بسیار سیر کننده و دیگر نیازی هم به وزن کردن و اندازه گیری و شمارش کالری‌ها نخواهید داشت.

به عبارتی دیگر، هر چه غذایی سیر کننده‌تر باشد، احتمال اینکه برای مدت طولانی‌تری شما را سیر نگه دارد، بیشتر است، در نتیجه دیگر مجبور نیستید حساب کالری هر چیزی را که وارد دهان‌تان می‌کنید، داشته باشید و می‌توانید بدون احساس گرسنگی، وزن کم کنید. غذاهایی که سیر کننده‌ترند شامل چیزهایی مثل غلات، پاستا، ماهی، گوشت کم چرب، تخم مرغ، میوه‌ها، سبز‌ها و سیب زمینی می‌‌شوند.


پیشنهاد مطالعه: چرا هنگام کم کردن وزن، کاهش کالری مصرفی می‌تواند خطرناک باشد؟


کالری‌ها مهم‌اند اما بستگی به چند فاکتور دیگر هم دارند

کالری‌ها مهم هستند اما نه لزوماً از نظر تعداد دقیق‌شان. کالری شماری همیشه هم راه حل کاملی برای مدیریت وزن نیست. اگر کسی نسبت به کالری شماری، دقت وسواس گونه‌ای پیدا کند، از ارزش غذایی و اینکه این غذا چه تاثیری نه تنها بر وزن بلکه بر سلامتی می‌گذارد، غافل خواهد شد.

کمیت و کیفیت را تشخیص دهید. حتی غذاهایی که دارای همان کمیت کالری (میزانن کالری) هستند، کیفیت‌های مختلف تغذیه‌ای دارند و می‌تواند عوارض بسیار متفاوت روی سلامتی شما داشته باشند. غذاهای مختلف تمایل دارند که بر سوخت و ساز بدن، سطح هورمون، گرسنگی و اشتهای متفاوت شما اثر بگذارند.

اگر فقط به شمارش کالری‌ها دقت کنید، رژیم غذایی شما ممکن است از جهت عناصر مهم دچار کمبود شود  و عدم دریافت کافی این مواد مغذی می‌تواند تاثیر منفی بر سلامت شما بگذارد، مثلاً چربی‌های سالم و مفید برای قلب، فیبر و پروتئین از مواد مغذی هستند که کمبودشان عوارض جبران ناپذیری ممکن است داشته باشد.

وقتی صحبت از سلامت عمومی به میان می‌آید، مهم است که غذاهای متنوعی مصرف کنید، غذاهایی که نیازهای بدن شما را برآورده کرده و انرژی مورد نیازتان را هم تامین کنند.

کالری شماری می‌تواند آگاه کننده باشد

از طرفی دیگر، این امکان وجود دارد که شما ندانید چند کالری در روز مصرف می‌کنید  و کالری شماری برای شما مفید باشد. کالری شماری در گذشته (با کاغذ و قلم)، حالا با کمک گوشی‌‌های هوشمند و اپلیکیشن‌های سلامت/ فیتنس مانند My Fitness Pal متحول شده است، که کالری شماری را آسان‌تر از قبل کرده است.

گاهی افراد تعجب می‌کنند، وقتی می‌فهمند در چیزهای مثل یک فنجان قهوه یا یک وعده غذا در رستوران، چند کالری وجود دارد. بنابراین پیگیری کالری‌های مصرفی باعث می‌شود نسبت به چیزی که می‌خورند و مقداری که می‌خورند آگاه‌تر شده و هوشمندانه عمل کنند.


پیشنهاد مطالعه: اینفوگرافی: چه مقدار کالری صرف انجام کارهای منزل می شود؟


کالری‌ها را بشمارید، اما تا حدی!

پس بله، شاید بهتر باشد کالری‌ها را بشمارید، اما ممکن است این جواب کاملی برای چیزی که به دنبالش هستید نباشد و حذف کالری‌ها باعث شود از لحاظ یک سری از مواد مغذی کمبودهایی پیدا کنید. همچنین ممکن است روش‌های دیگری هم باشند که برای شما بهتر جواب بدهند، مثلاً محدود کردن زمان غذا خوردن، یعنی تنها در ساعت‌ها مقرری از روز غذا بخورید.

حرف آخر اینکه، کالری شماری مهم است اما لزوماً مجبور نیستید آمار ریزترین کالری‌هایی که مصرف می‌کنید را هم داشته باشید!

شما چه نظری دارید؟ آیا کالری شماری می‌تواند روشی مفید با نتایج ماندگار برای کاهش وزن باشد؟

ترجمه و تعدیل: elmevarzesh.com

منبع: sheknows