کاهش وزن و تناسب اندام در خانم ها و آقایان

کاهش وزن و تناسب اندام
تلگرام

شاید شما هم سوالاتی در خصوص کاهش وزن و تناسب اندام در خانم ها و آقایان داشته باشید، مانند : آیا مردان راحت تر از زنان وزن کم می کنند یا آیا مردان و زنانی که هم وزن هستند، به میزان کالری یکسانی در روز نیاز دارند یا باید مقدار کالری های متفاوتی دریافت کنند؟ پرسش های بسیاری از این دست وجود دارد که پاسخ شان تفاوت های نیازهای تغذیه ای زنان و مردان و تفاوت مکانیسم بدن آن ها را شرح می دهد. در اینجا شما خواهید دانست که جنسیت چه تأثیری بر کیفیت ورزش و رژیم های کاهش وزن در زنان و مردان دارد. چند پرسش عمده در این مقوله مطرح است.

آیا مردان راحت تر از زنان وزن کم می کنند ؟

با وجودی که ماهیت چربی در بدن زنان و مردان یکی است؛ ولی، چگونگی توزیع آن ها با هم تفاوت دارد و همین تفاوت در توزیع چربی است که مشخص می کند سلامتی شما چقدر در معرض خطر است و آیا راحت می توانید وزن کم کنید یا خیر. به طور کلی چربی جمع شده در قسمت بالایی بدن (در بدن سیب شکل ) برای سلامتی بیشتر خطر دارد؛ ولی، از دست دادن آن آسان تر از چربی جمع شده در پایین تنه ( ران ها و باسن ) است. و به خاطر این است که چربی جمع شده در بالاتنه از لحاظ متابولیک فعال تر بوده و منبع تأمین انرژی برای بدن است.

به همین خاطر مردان و زنانی که بدن سیب شکل دارند، هنگام استفاده از رژیم های کاهش وزن زودتر وزن کم می کنند و این امر به خصوص در ابتدای کار واضح تر است. ولی، اشکال کار این است که چربی جمع شده در قسمت شکم آن ها را در معرض خطر ابتلا به بیماری های ناشی از چاقی قرار می دهد و آن ها بیش از گلابی شکل ها در معرض خطر قرار دارند. ولی، این به معنی آن نیست که گلابی شکل ها نمی توانند وزن کم کنند و چربی اضافی بدن شان را بسوزانند بلکه هر گاه که شما کالری کمتری دریافت کنید، بدن تان از ذخایر چربی در هر جای بدن تان که باشد، استفاده می کند تا انرژی اش را تأمین کند. و دقت کنید که کاهش وزن شکلی کلی بدن شما را تغییر نمی دهد بلکه تنها سایز کم می کنید.

آیا مردان و زنان باید رویکردی متفاوت در ورزش داشته باشند؟

با وجودی که بدن زنان به طور کلی بیش از بدن مردان چربی دارد؛ ولی، این باعث نمی شود که در سلامتی و کارایی آن ها خللی به وجود آید. در واقع، زنانی که به طور ناگهانی و در کوتاه مدت مقدار زیادی وزن کم می کنند با توقف قاعدگی و کاهش توده استخوانی روبه رو می شوند و در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان و آندومتر قرار می گیرند و البته، باید دیگر مشکلات ناشی از سوء تغذیه را هم به این مشکلات افزود. تفاوت های سایز، عضلات، قدرت و سرعت در بین زنان و مردان به تفاوت سطوح تستوسترون در خون بستگی دارد و به تفاوت های حجم عضلات در دو جنس مربوط می شود.

کاهش وزن و تناسب اندام در خانم ها و آقایان

ولی، شواهدی مبنی بر تفاوت کیفیت عضلات در دو جنس وجود ندارد. بدن زنان هم مانند بدن مردان به تمرینات ورزشی و ایروبیک واکنش مطلوب نشان می دهد و بر قدرت و سرعت بدنی و کیفیت زندگی فرد می افزاید.حداکثر توان یک زن و مقاوت او هنگام تمرینات ایروبیک به طور کلی ۵ تا ۱۰ درصد از مردان کمتر است.
این امر به خاطر این است که بدن زنان به طور طبیعی ۵ تا ۱۰ درصد کمتر هموگلوبین دارد. هموگلوبین پروتئینی است که آهن را به سلول ها حمل کرده و اکسیژنی را به عضله می رسانند. زنانی که نمی توانند بدون هیچ علت مشخصی خوب ورزش کنند و تمرینات ایروبیک را انجام دهند، باید اطمینان حاصل کنند که مقادیر کافی آهن و ویتامین ها به ویژه ویتامین B را دریافت می داند. اگر مشکل آن ها ادامه پیدا کند، باید از لحاظ کم خونی و فقر آهن بررسی شوند.

آیا انگیزه زنان و مردان در ورزش با هم فرق دارد ؟

پژوهشی که روی یازده هزار دانش آموز دبیرستانی و ۶۰ هزار بزرگسال در امریکا انجام شده نشان می دهد که زنان و مردان چه تصوراتی از بدن خود دارند ؟در بزرگسالان، ۴۸ درصد از زنان و ۲۶ درصد از مردان گفتند که اضافه وزن دارند، در حالی که ۳۸ درصد از زنان و ۲۴ درصد از مردان در بررسی سعی در کاهش وزن داشتند.مردانی که با توجه به BMI ( شاخص توده بدنی ) اضافه وزن داشتند، بیشتر می خواستند که وزن خود را نرمال بدانند و این در حالی بود که زنان با BMI نرمال تمایل داشتند خود را دارای اضافه وزن بدانند.
 

در بین دانش آموزان دبیرستانی ۴۴ درصد از دختران و ۱۵ درصد از پسران سعی در کاهش وزن داشتند. دختران ۴ برابر بیش از پسران برای کاهش وزن میزان دریافت کالری شان را محدود کرده بودند و این رقم در مورد مردان ۴۱ درصد بود. هم زنان و هم مردان به خاطر ملاحظات سلامتی و میزان پذیرش در اجتماع از وزن شان ناراضی بودند تا به خاطر ظاهر اندام شان. با وجودی که چربی اضافه بدن علت اول نارضایتی زنان و مردان از وزن شان بود بیش از ۶۰ درصد مردان و تنها ۱۰ درصد زنان گفتند که به خاطر عضلانی نبودن بدن شان نگرانند.

در بین کسانی که با توجه به BMI کمبود وزن داشتند، ۸۳ درصد از زنان گفتند که از وزن شان راضی هستند و این رقم درباره مردان ۷۷ درصد بود. مردان به طور واضح بیش از زنان گفتند که ورزش مرتب باعث شده حس خوبی نسبت به بدن شان داشته باشند و این در حالی بود که زنان گفتند وزن آنها برخلق و خوی شان اثر می گذارد.

مجلاتی که زنان مطالعه می کردند، ۱۰ برابر بیش از مجلاتی بود که مردان درباره کاهش وزن و رژیم های غذایی مطالعه می کردند و جالب این که مجلات مورد مطالعه مردان بیشتر درباره بدن سازی، تناسب اندام، عضله سازی و مکمل های ساخت عضله بود. مردان و زنان مشکلاتی مشابه درباره خوردن احساسی داشتند، ولی، مردان زمانی که می خواستند با خوردن آرامش پیدا کنند، بیشتر غذاهای پروتئینی می خورده و زنان بیشتر به غذاهای حاوی کربوهیدرات ها مانند شیرینی ها تمایل داشتند. با وجود تفاوت های بین دو جنس هر دوی زنان و مردان به تناسب اندام خود بسیار اهمیت می دادند.

منبع:نشریه دنیای زنان، شماره ۵۱.

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۱۱ نظر

 1. s گفت:

  سلام
  می خوام بدونم روز استراحت برای بدن کسی ۲ماه ورزش رو شروع کرده چه اتفاقی می افتد ؟
  ۴۲ کیلو هستم و کمر باریکی دارم ولی یه کم شکم دارم و وقتی غذا میخورم مثل حبوبات یا با حجم زیاد یک ساعت بعد شکمم نفخ میکند ولی صبح به حالت اولیه بر میگردد.البته سالمم هستم.دلیلش ؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام.استراحت برای بدون ورزشکار به منزله ریکاوری ، بازسازی عضلات و همچنین رشد عضلات است.در خصوص نفخ شکم اطلاعی نداریم.چون به معده مربوط می شود و در حوزه تخصص پزشکی است.

 2. سعيد اسدي گفت:

  با سلام.
  مطالب سایت بسیار جالب و متنوع است. عالی است. جناب آقای فیروزه ئی من ۳۶ سال سن دارم و ۲ ماه پیش عمل دیسک کمر انجام دادم. خواستم لیست تمریناتی که میتونم انجام دهم را واسم عنوان کنید. بسیار ممنون.

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام جناب اسدی، ضمن تشکر از شما، در این شرایط تنها پزشک شما می تواند تشخیص دهد بهترین تمرینات برای شما چه تمریناتی هستند، از نظر ما در حال حاضر ورزش در آب برای شما مناسب است

 3. مهتا ملک گفت:

  با سلام من ۳۵ کیلو اضافه وزن دارم و ۱۶۸ قد.۲۸ سال سن.وزنم ۹۹ کیلو هست.دو هفته هست باشگاه میرم. کمک کنید بهم تمرینات مناسب چربی سوزی چی هست.؟و طی چند وقت امیدوار باشم به وزن ایده‌آل میرسم.
  ممنون.

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، صبر صبر و صبر. رژیم غذایی رو رعایت کنید، تمرینات هوازی رو انجام بدید و همچنین برنامه تناسب اندام هم داشته باشید، رمز موفقیت شما پایداری در برنامه ای است که برای کاهش وزن در پیش گرفته اید

 4. سيما گفت:

  سلام
  با تشکر از سایت خوبتون
  ایا با فیتنس و کار با دستگاه برای چربی سوزی شکم و پهلو، صورت هم لاغر میشود؟
  در کل، چه مواد غذایی یا حرکات ورزشی برای جلوگیری از لاغری صورت مناسب هست؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، کاهش وزن روی لاغر شدن صورت هم تأثیر دارد، چون هنگام چربی سوزی چربی از کل بدن فراخوانده می شود، بهترین کار آب رسانی به بدن است، همچنین می توانید خیار را رنده کنید و آن را به مدت ۲۰ دقیقه روی پوست قرار دهید تا به مرور آب میان بافتی افزایش پیدا کند و صورت لاغر به نظر نرسد

   • سيما گفت:

    سپاس از همراهی شما
    انشالا در جشنواره وب ایران مقام بیارید
    من که رای مثبت دادم و واقعا جا دارد که هزار بار دیگر رای مثبت بدم ولی متاسفانه بیشتر از یک بار حق رای نداشتم
    امیدوارم همیشه سالم و موفق باشید

 5. علی باقری گفت:

  سلام ببخشید من ۱۳ سالمه و تو سن رشد هستم و میخوام وزن کم کنم به نظرتون ورزش و رژیم غذایی مانع رشد قدم نمیشه

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، اگر زیر نظر متخصص انجام نشود قطعاً نتیجه منفی خواهد داشت، بهتر است با متخصص تغذیه مشورت کنید و از مربی یا کارشناس ورزش برای برنامه ورزشی هم کمک بگیرید

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *