دانشگاه نیومکزیکو، پایگاه موسسه‌ی فلفل قرمز (چیلی) است که گفته می‌شود این امتیاز و افتخار را دارد که تنها موسسه‌ی جالب توجه در دنیاست. کارول تِرنر (Carol Turner) یکی از متخصین تغذیه است که در نیومکزیکو فعال است. وقتی از او خواستیم در مورد خواص مفید فلفل تند صحبت کند او به مدت ۶ دقیقه بدون توقف حرف زد! و این طور به نظر رسید که تنها گزارش کوتاهی ارائه داد!

به گفته‌ی ترنر، فلفل قرمز، فواید بیشماری دارد که معمولاً درموردشان فکر نمی‌کنیم. بیشتر ما تصورمان از سس تند، درست و کافی نیست و خیلی‌ها برداشت و اطلاعات دقیقی از فلفل تند و سس تند ندارند اما واقعیت این است که فلفل قرمز،‌سس تند و سالسا، در گروه سالم‌ترین خوراکی‌های روی زمین قرار دارند.

راز فلفل قرمز

هزاران نوع فلفل تند وجود دارد و تقریباً همه‌ی آنها فواید مشابهی دارند. مثلا تقریباً نصف فنجان فلفل سبز، کم کالری، کم قند و کم کربوهیدرات بوده و چربی بسیار کم داشته و کلسترول هم ندارد. ضمناً مقادیر زیادی هم ویتامین C دارد.

ویتامین C با تسریع متابولیسم، رشد بافت همبند، بیوسنتز فرارسان‌های عصبی، عملکرد سیستم ایمنی، درمان زخم‌ها و جذب آهن ارتباط دارد. ویتامین C  یک آنتی‌اکسیدان نیز هست، ‌یعنی رادیکال‌های آزادی را که وارد سلول‌ها شده و آن‌ها را تخریب می‌نمایند، نابود می‌کند. ویتامین C برای پوست، دندان‌ها و استخوان‌ها مهم بوده و حتی از بیماری اسکوربوت پیشگیری می‌کند.

فلفل‌های قرمز تند حاوی کاروتنوئیدها (ویتامین A)، فلاونیدها، آنتی‌اکسیدان‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی و هر چه که مربوط به حفظ سلامتی می‌شود؛ هستند و ضمناً خواص ضد پیری و ضدالتهابی نیز دارند، از DNA محافظت کرده و فشار خون را هم کاهش می‌دهند.

عامل واقعاً شگفت‌انگیزی که در فلفل تند وجود دارد، کپسایسین (capsaicin) است؛ یک ترکیب گیاهی بی‌رنگ که عامل تندی و حرارت در فلفل‌ها بوده و بابت خواص ضد درد آن می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. بله، کپسایسین آنقدر عجیب و حیرت‌انگیز است که معمولاً در پماد‌های موضعی ضد درد کاربرد دارد.

سس تند و مواد غذایی تند چه فوایدی برای سلامتی دارند؟کپسایسین در فلفل قرمز، سس تند و سالسا وجود دارد. در درون فلفل‌ قرمز، کپسایسین در بافت پلاسنتا که دانه‌ها را نگهداری می‌کند و در دیواره‌ی پوسته‌ی آن متمرکز شده است. برخلاف تصور عامه، این دانه‌های داخل فلفل نیستند که باعث تندی آن می‌شوند، البته دانه‌ها هم تا حدودی تندی دارند اما این تندی از بافت‌های پلاسنتا جذب شده است.

کپسایسین تا چه اندازه تند و داغ است؟

مقیاس اسکوویل (Scoville Scale)، معیار استاندارد برای تعیین تندی فلفل است. سس تاباسکوی سنتی، ۲۵۰۰ تا ۵۰۰۰ واحد اسکوویل تندی دارد، کپسایسین خالص هم، ۱۶ میلیون واحد اسکوویل تندی دارد: پس هرگز کپسایسین خالص را در غذاهای‌تان استفاده نکنید.

آیا غذاهای تند، سرطان را فراری می‌دهند؟

هم‌اکنون دانشمندان در حال تحقیق روی ارتباط فلفل تند با درمان دیابت نوع دوم، بیماری‌های قلبی و عروقی، التهاب، کاهش وزن و سرطان هستند. کپسایسین یک کار باورنکردنی انجام می‌دهد؛ باعث می‌شود سلول‌ها، مخصوصاً سلول‌های سرطانی، دچار آپوپتوسیس (مرگ سلولی برنامه‌ریزی شده) شوند که اساساً خودکشی سلولی است.

البته هنوز نیاز به تحقیقات بیشتری وجود دارد تا جزئیات معلوم شوند مثلاً اینکه چه مقدار از کپسایسین هضم شده وارد جریان خون می‌شود و تا چه مدت باقی می‌ماند. پروفسور ماری او کونل (Mary O’Connell) که در حال تحقیق برای کشف این موارد است، دورنمای فلفل تند را چنین می‌بیند: جنگنده با سرطان! به گفته‌ی پرفسور او کونل، ایالت نیومکزیکو، در مقایسه با سایر ایالات، پایین‌ترین آمار سرطان را دارد. دلیلش هم شاید این باشد که تغذیه‌ی متداول این ناحیه، پُر از فلفل‌های تند و انواع سس تند است.

سس تند و مواد غذایی تند چه فوایدی برای سلامتی دارند؟فواید رژیم غذایی تند

غذاهای تند می‌توانند اشتها را کنترل کرده و به کاهش وزن کمک کنند، چون تند و آتشی کردن دهان، ظاهراً تأثیرات منع‌کننده در مصرف غذا دارد. آزمایشاتی که روی ۳۴ نفر انجام شد نشان داد، وقتی نوعی کپسایسین به نام دی‌هیدروکپسیات (DCT) به رژیم غذایی کم‌کالری این افراد اضافه شد، بدن‌شان کالری بیشتری سوزاند. همچنین DCT باعث افزایش اکسیداسیون شد که بدن را وادار می‌کند از چربی بیشتری به عنوان سوخت استفاده کند.

محققان دانشگاه پردیو دریافتند فلفل تند می‌تواند اشتهای را مهار کند. ۲۵ نفر مورد آزمایش قرار گرفتند که ۱۳ نفرشان با غذاهای تند تغذیه کرده و ۱۲ نفرشان چنین تغذیه‌ای نداشتند. معلوم شد آن‌هایی که به طور مرتب فلفل قرمز نمی‌خوردند اما در غذاهای‌شان از فلفل کاینه استفاده شده بود، اشتهای‌شان به غذاهای چرب و شور و شیرین کاهش یافته بود.

مطالعه‌ای دیگر هم نشان داد غذاهای تند موجب افزایش نوعی هورمون دیگر که سرکوبگر اشتهاست می‌شوند. کپسایسین، یک مکمل بسیار سالم غذایی است که هم ارزان است و هم بدون کالری و نمک.

هشدار

سس‌های تند و فلفل‌های آتشی می‌توانند دهان‌تان را واقعاً بسوزانند و این خوشایند نیست. غذاهای حاوی کپسایسین ممکن است توانایی چشایی‌تان را برای سایر طعم‌ها کاهش دهند و این هم در بیشتر موارد مطلوب نیست. در مورد ناراحتی‌های معده هم شواهدی وجود ندارد که ثابت کند فلفل قرمز، بیشتر سایر خوراکی های محرک می‌تواند معده را دچار مشکل کند.

بزرگ‌ترین خطری که برای بیشتر افرادی که فلفل قرمز یا سس تند مصرف می‌کنند وجود دارد این است که کپسایسین، با پوست یا چشم‌های‌شان تماس پیدا کند که قطعاً تائید می کنیم بدترین احساس در دنیاست!

فواید فلفل تند برای روح و روان

معلوم شده که بین تیپ شخصیتی و ترجیح‌دادن یا ندادن غذاهای تند، ارتباط وجود دارد. احتمالاً شنیده‌ یا دیده‌اید که کسی مصرف سس ‌تندش به شدت بالا باشد. محققی در ایالت پِن، کسانی که فلفل تند می‌خوردند را بر اساس معیار آرنت (Arnett Inventory of Sensation Seeking) مورد ارزیابی قرار داد (AISS ، معیاری جدید برای تعیین تفاوت‌های فردی و شخصیتی که دلالت بر قدرت ریسک‌پذیری دارد).

آن‌هایی که بالاتر از حد متوسط معیار AISS امتیاز آوردند، نسبت به ریسک‌ها و تجربیات جدید پذیراتر بودند و کسانی که زیر این حد متوسط امتیاز کسب کردند، محافظه‌کارتر بوده و تمایل به گفتگو در مورد موضوعات خاص و هیجان‌انگیز نداشتند. اصلاً عجیب نیست که بدانید ریسک‌پذیرها و ماجراجوهای این پژوهش، از غذاهای تند و فلفلی، بیشتر لذت می‌بردند.

این نتایج، فایده‌ی نهایی فلفل را آشکار می‌کند: سلامت روانی! خوردن فلفل‌های تند، حس خوبی ایجاد می‌کند. کپسایسین، به گیرنده‌های درد در دهان و بینی پیوند خورده و احساس سوزشی ایجاد می‌کند که از مغز عبور می‌نماید. مغز با ترشح اندورفین، به این حالت واکنش نشان می‌دهد؛ اندورفین، شِبه افیونی است که باعث احساس سرخوشی و نشاط می‌شود. کسی چه می‌داند، شاید دلیل خوشی‌های معروف مکزیکی‌های هم همین باشد!

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع: livestrong