کارنیتین چیست

مکمل

اولین گزارشات در مورد کارنیتین به اویل سال ۱۹۰۰ باز می گردد که از آن به عنوان یک ویتامین و جزء اصلی برنامه غذایی نام برده می شد.در سال های بعد کشف شد که کارنیتین در کبد و کلیه ها از اسید های آمینه لوسین و متیونین سنتز می شود.اکثر غذاهای حیوانی منبع کارنیتین می باشند. البته بخش عمده ای از آن همراه با عمل پختن از بین می رود.

کارنیتین در بدن به صورت ایزومر L سنتز می شود و بوسیله جریان خون برای ذخیره شدن به عضلات و قلب می رود.کارنیتین جزء مهم آنزیم های کارنیتین ترانس فراز ۲و۱ و ترنس لوکاز می باشد.آنزیم های فوق در انتقال اسید های چرب با شاخه بلند از غشا، میتوکندری نقش دارند.لذا بیان شده که مکمل سازی کارنیتین می تواند باعث افزایش انتقال اسیدهای چرب و در نتیجه اکسیداسیون آن ها می شود.

در نتیجه کارنیتین جزء متداول و رایج مکمل های است که مدعی کاهش وزن و کاهش توده چربی هستند.همچنین افزایش اکسیداسیون اسید های چرب در طی تمرین، می تواند برای ورزشکاران استقامتی که تمایل به صرفه جویی در مصرف کربوهیدرات های درونی دارند مفید باشد.از دیگر نقش های ذکر شده برای کارنیتین کمک به حفظ سطح کوآنزیم آ و افزایش سطح آنزیم پیروات دهیدروژناز می شود.

لذا اگر مکانیسم های فوق منجر به کاهش سطح تولید لاکتات و یون های هیدروژن بشود، می توان انتظار بهبود عملکرد را داشت.زمانی که به طور مادرزادی سطح کارنیتین عضلانی ناکافی باشد، ظرفیت تمرینی افراد کاهش می یابد.لذا برای اولین بار مکمل سازی کارنیتین برای اینگونه از افراد مورد استفاده قرار گرفت.اما این که دریافت آن در افراد سالم می تواند منجر به بهبود عملکرد بشود موضوع جداگانه است.

HEINONEN 1996 بیان کرد که سطح کارنیتین عضلانی برای حداکثر عملکرد آنزیم های کارنیتین ترنس فراز ۱ و ۲ کافی می باشد.همچنین بیان کرد که فعالیت آنزیم لاکتات دهیدروژناز با  افزایش کارنیتین تغییر چندانی نمی کند.حفظ سطح بهینه کارنیتین در عضلات مهم می باشد.

در اکثر مطالعات انسانی سطح کارنیتین پلاسما پس از مکمل سازی  1-6g/d افزایش پیدا کرده است.اما دلایل قانع کننده ای که نشان دهد این امر منجر به افزایش سطح کارنیتین عضله شود وجود ندارد.Goro1998 افزایش مصرف چربی ها در طی تمرینات را همراه با مکمل سازی طولانی مدت کارنیتین مشاهده کرد.با این وجود بخش عمده تحقیقات صورت گرفته تغییری را در سوبسترای مصرفی در طی تمرینات همراه با مکمل سازی کارنیتین مشاهده نکرده اند. (حتی زمانی که ذخایر گلیکوژن عضلانی تقریباً تخلیه شده بود)
carnetin1

تلگرام

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۲ نظر

 1. ا گفت:

  با سلام.
  می خواستم بدونم دوز مصرفش چطور به صورت زیر می شه مصرف کرد یا شیوه دیگه ای داره.
  ۳ روز اول: روزی یک عدد قرص ۲۵۰ بعد از یکی از وعده های غذایی
  ۳ روز دوم: یک عدد قرص ۲۵۰ بعد از هر وعده غذایی (روزی ۳ عدد)
  از روز هفتم: ۱ تا ۲ گرم یک ساعت قبل از ورزش.
  و باید رژیم خاصی داشت؟
  و تمرینات هوازی باید در دوره مصرف چقدر باشد؟
  و آیا دوره مصرف هم دارد یا می شود برای چندین ماه استفاده کرد؟
  باتشکرات فراوان.

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام متأسفانه اطلاعات دقیقی از شیوه مصرف نداریم بنابراین به جای اینکه اطلاعات ناقصی ارائه دهیم توصیه می کنیم در این زمینه با یک مربی که تخصصی در این زمینه داشته باشد مشورت کنید

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *