میزان چربی بدن و اضافه وزنتان را محاسبه کنید

تلگرام

بهترین راه برای اینکه تشخیص دهیم یک فرد چاق است یا نه چیست؟ این سئوالی است که شاید جواب آن خیلی ساده باشد و بگوید از روی ظاهر فرد می توان به این نتیجه رسید. بله درست است، اما ما فقط می توانیم افراد خیلی چاق را به این شکل تشخیص دهیم. اما اگر فردی در معرض چاقی باشد چطور؟

میزان چربی بدن و اضافه وزنتان را محاسبه کنیدمیزان چاقی بدن را می توان با شیوه های مختلفی اندازه گیری کرد. بعضی از آن ها بسیار ساده هستند و با یک متر یا خط کش به راحتی می توان آن ها را انجام داد. اما خیلی از روش ها نیاز به وسایل و ابزار خاص خود دارند. علم ورزش در این مطلب روش های ساده ای را برای اندازه گیری میزان چربی بدن و اضافه وزن معرفی می کند.

معیار چربی بدن

درصد چربی بدن به سن و جنس وابسته است. معمولا" چربی بدن بانوان نسبت به آقایان بیشتر است، چون که بدن زنان برای زایمان و عملکرد هورمون ها به چربی بیشتری نیاز دارد. بنابراین زن و مرد هم سن، درصد چربی متفاوتی دارند. بعضی از معیار های عمومی درصد چربی بدن در ادامه آمده است.

معیار چربی بدن زنان

چربی بدن ۱۰ الی ۱۲ درصد ضروری است. ۱۴ تا ۲۰ درصد چربی به نظر می رسد محدوده سالمی برای ورزشکاران باشد. ۲۱ تا ۲۴ درصد چربی معمول و سالم است. ۲۵ تا ۳۱ درصد چربی به نظر می رسد محدوده قابل قبولی باشد. هر مقداری بالاتر از ۲۳ درصد برای زنان به عنوان چاقی تلقی می شود.

معیار چربی بدن مردان

۲ تا ۴ درصد چربی بدن ضروری است. ۶ تا ۱۳ درصد محدوده چربی بدن یک ورزشکار است. ۱۴ الی ۱۷ درصد چربی محدوده طبیعی به نظر می رسد. ۱۵ تا ۲۵ درصد چربی بالای حد طبیعی است. هر مقداری بالاتر از ۲۶ درصد برای مردان به عنوان چاقی تلقی می شود.

درصد چربی بدن به چه معناست؟

درصد چربی بدن، درصد توده چربی است که در حال حاضر در بدن شما وجود دارد. ما یک مقیاس برای شما آماده کرده ایم که مشخص می کند درصد چربی بدن خوب یا بد چیست. به سادگی به جنسیت و سپس سن خودتان نگاه کنید و درصد را در جدول زیر پیدا کنید.

درصد چربی بدن مردان بر اساس جدول سن

میزان چربی بدن و اضافه وزنتان را محاسبه کنیددرصد چربی بدن زنان بر اساس جدول سن

میزان چربی بدن و اضافه وزنتان را محاسبه کنید

چربی چیز بدی نیست! چربی برای مو، پوست و سیستم های حیاتی بدن ضروری است. همچنین چربی به جذب ویتامین های ضروری کمک می کند. اما چربی بیش از حد موجب مشکلات جدی مانند بیماری قلب یا فشار خون بالا می شود.

راه های محاسبه چربی بدن کدامند؟

چندین راه مفید برای محاسبه چربی بدن وجود دارد. این راه ها شامل Bod Pod، کالیپر، معیار چربی بدن و … هستند.

Bod Pod

باد پاد یک اتاقک بیضی شکل است که میزان دقیق چربی را محاسبه می کند. برای این کار در ابتدا وارد اتاقک می شوید و به مدت ۲۰ ثانیه می نشینید. اتاق، هوای جا به جا شده را محاسبه می کند، که می تواند در ارتباط با چربی زمانی که وزن محاسبه می شود تغییر کند زیرا افراد عضلانی چگالی بالاتری دارند.

کالیپر

کالیپر آزمون ارزان و ساده ای برای محاسبه چربی بدن است. کالیپر چربی زیر پوستی بدن را اندازه گیری می کند. شما می توانید کالیپر را در فروشگاه های سلامت یا فروشگاه های پزشکی  ورزشی پیدا کنید.

ساده ترین روش ها برای اندازه گیری چربی بدن یا اضافه وزن

یکی از ساده ترین روش ها محاسبه BMI است که می توانید متوجه شوید کمبود وزن دارید با چاق هستید.BMI  در واقع به شما می گوید به ازای هر سانتی متر قدتان چند گرم وزن را حمل می کنید، هر چه وزن بیشتری در ارتفاع قد کمتری متمرکز شده باشد، به معنای آن است که BMI شما بالاتر است و هر چه وزن بیشتری در طول ارتفاع قد بیشتری گسترده شده باشد، BMI  شما پایین تر است. در این روش وزن شما بر حسب کیلوگرم تقسیم بر توان دوم قد شما برحسب متر می شود.

مثلا اگر قد شما ۱۸۰ سانتی متر و وزن شما ۷۵ کیلوگرم است.

قد شما برحسب متر : ۱/۸۰

توان دوم قد شما :   3/24 = 1/80 × 1/80

میزان چربی بدن و اضافه وزنتان را محاسبه کنیددر صورتی که  BMI  شما بیش از ۲۵ باشد، نشان دهنده مقداری اضافه وزن است. اگر این مقدار بیش از ۳۰ باشد، توصیه می کنیم برای کاهش وزن اقدام کنید.

میزان چربی بدن و اضافه وزنتان را محاسبه کنید

نسبت دور کمر به باسن

یکی دیگر از روش های که می توانید بر اساس آن بدانید اضافه وزن یا چربی اضافه دارید، تعیین نسبت دور کمر به باسن (WHR) است. با این اندازه گیری دیگر وزن کل بدن مطرح نیست، بلکه چربی فعال از لحاظ سوخت و ساز و زیانباری که در اطراف اندام های درون شکم جمع می شود، ارزیابی می شود.

برای این روش به یک متر اندازه گیری غیر قابل ارتجاع نیاز دارید. دور کمرتان را در حالت عادی و راحت و همچنین دور باسن را در پهن ترین قسمت باسن اندازه گیری کنید. اندازه گیری دور کمر برای WHR معمولا" در باریک ترین بخش میان تنه انجام می شود. سپس دور کمر ( به سانتی متر) را تقسیم بر دور باسن (به سانتی متر) کنید. اگر نسبت دور کمر به دور باسن بیشتر از ۰/۹ در آقایان و ۰/۸ در زنان باشد، نشان از چاقی بالاتنه است.

BMI  شاخص خوبی برای پیش بینی خطر بیماری قلبی است و WHR  ارتباط بیشتری با پیش بینی خطر بیماری قلبی دارد.

اگر چربی بدنتان بالا است یا اضافه وزن دارید، هر چه زودتر برای کاهش وزن اقدام کنید. می توانید رژیم غذایی صحیح را رعایت کنید و ورزش کنید. شایان ذکر است، زنان به خاطر روند فیزیولوژیکی شان مانند زایمان و عملکرد هورمونی به چربی ضروری اضافه ای نیاز دارند که می تواند به عنوان چربی وابسته به جنسیت از آن نام برد. بنابراین درصد کلی چربی بدن بالاتر است. همچنین زنان عضلات کالری سوز کمتری نسبت به مردان دارند.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع: myfit

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۳۲ نظر

 1. الهه گفت:

  ممنون عالی بود

 2. همتی گفت:

  سپاس فراوان از توضیحات جامعتون

 3. بجنوردی گفت:

  مطالب خوبی بود ممنون

 4. علی رضا گفت:

  سلام عالی هستش .
  تشکر اطلاعات خوبی بود

 5. Naser گفت:

  سلام. یه برنامه bmi خیلی خوب می تونید معرفی کنید.

 6. بهارک گفت:

  ممنون خیلی مفید بود

 7. م.م.ع.ش گفت:

  با سلام جوانی ۱۵ ساله هستم با شاخص توده بدنی ۲۹ و درصد چربی ۲۸ لطفا اگه میشه یه راهنمایی ای بکنید که چطور خودم رو لاغر کنم که باعث آسیب به رشد من نشه.

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، دوست عزیز کاهش وزن یک نسخه چند خطی نیست در یک کامنت خلاصه شود، مطالب بخش کاهش وزن را مطالعه کنید مطالب تناسب اندام را بخوانید تا آنچه که لازم است به دست آورید، یا در نهایت می توانید از طریق لینک زیر درخواست مشاوره دهید

   http://www.elmevarzesh.com/plan-fitness/

 8. مرتضی گفت:

  سلام ممنون از سایت خوبتو ن
  من یه سوالی دارم برای درصد چربی بدن برای شش تکه شدن باید درصد چربی بدن۱۰%باشه ولی درصد چربی بدن من۱۴.۴% است من برای کم کردن ۴.۴%چند کیلو دیگه باید لاغر شم ممنون از سایتتون

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، دوست عزیز شما نگفته اید قد و وزنتان چقدر است؟ چربی در کدام نقاط بدن شما تجمع دارد؟ وضعیت چربی شکم تان چطور است؟

   • مرتضی گفت:

    سلام ببخشید قد ۱۸۰وزن ۷۲ چربی بیشتر در زیر شکم است

    • کیوان فیروزه ئی گفت:

     شما الان وزن کلی نرمالی دارید و اگر تا ۳ کیلو دیگه هم کنید مشکلی نیست برای وزن، اما مشکل اصلی شما دقیقاً همان  مقدار چربی هست که در شکم دارید پس روی کاهش چربی شکم تمرکز کنید

 9. مرتضی گفت:

  یعنی چی باید بیشتر تمرکز کنم میشه بیشتر توضیح بدی ممنونم

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   یعنی اینکه نوع تغذیه و تمرینات شما باید برای چربی سوزی باشد نه اینکه با تمرین هم عضله و چربی از دست دهید، در این زمینه مطالعه کنید یا مطالب سایت را بررسی کنید

 10. مرتضی گفت:

  خیلی اقایی ممنون

 11. وحید گفت:

  سلام خسته نباشید چطوری میشه فهمید درصد چربی بدن چند درصد است.من قدم ۱۷۰و وزنم ۶۱و چربی بدنم که ازمایش دادم ۱۴۴بود ممنون میشم اگر راهنمایی کنید

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. در متن این مطلب به خوبی و سادگی روش های محاسبه چربی بدن آورده شده اما  ساده ترین راه استفاده از کالیپر هست.

 12. شهرام گفت:

  عالی بود مرسی

 13. سید گفت:

  ممنون
  عالی بود

 14. حامد گفت:

  با سلام وخسته نباشید .وزن خالص من ۷۶.۵کیلو گرم است قدم ۱۸۱دور کمرم ۹۱است فکر میکنم دور کمرم زیاده به خاطره استرس شکمم باد میکنه به نظر شما درصد چربی بدن من چند میتونه باشه ممنون

 15. حامد گفت:

  با سلام ببخشید میشه بفرمایید چگونه میتوان تعیین کرد با تشکر

 16. فروغ گفت:

  سلام.وقتتون بخیر
  من خانم ۳۰ ساله مجرد
  قد۱۶۵ و وزن۶۳ هستم آنالیز بادی کامپوزیشن دادم درصد چربی بدنم ۲۸ هست.دکتر گفته باید ۲۰ بشی.در حالیکه ظاهرا زیاد اضافه وزن ندارم.علتش چی هست؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، اضافه وزن ربطی به میزان چربی بدن نداره، ببینید وقتی یک معیار برای قد و وزن در نظر گرفته میشه و وقتی کسی در این شرایط وزنش مناسب قد هست باید بررسی بشه چه مقدار از این وزن چربی و چه مقدار عضله هست؟ برای بحث سلامتی و تناسب اندام، نکته مهم پایین بودن چربی بدن و بالا بودن میزان توده عضله است، شما فرض کنید بدن شما شل هست و عضلات ضعیفی دارید اما در عوض چربی روی اون ها رو پوشانده. همیشه وزن معیار درستی نیست

 17. آتوسا گفت:

  سلام من ۱۸سالمه چربی بدنم ۱۹هستش میتونم سیکس پک بسازم یا کمترش باید بکنمم زود ج بدید قدمم ۱۵۸و وزنم ۴۵هستش

  • علم ورزش گفت:

   سلام، برای عضلات شش تکه گفته شده درصد چربی بین ۱۶ تا ۱۲ باید باشه، هر قدر پایین تر، امکان نمایش عضلات بیشتر

   • آتوسا گفت:

    چجوری بیارمش پایین ؟ وزنمو کم تر کنم چربی هم میاد پایین؟:(

    • علم ورزش گفت:

     سلام، همین سوال شما که چه جوری بیارمش پایین به اندازه یک جلد کتاب توضیح داره، راه حل شما کاهش چربی بدن هست نه کاهش وزن، برای راهنمایی سعی کنید کلمه شکم شش تکه رو در سایت سرچ کنید و مطالب بخش کاهش وزن رو هم، مطالب این دو به شما کمک زیادی می کنه

 18. حسین گفت:

  سلام جوانی ۱۶ ساله هستم BMIمن ۱۹ هست ورزش رزمی هم میرم هر روز .کمبود وزن دارم؟

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *