توصیف حرکات خطی کینماتیک ،مسافت

تلگرام

هر گاه ویژگی های حرکت نظیر سرعت حرکت، مسافت، جابجایی و شتاب حرکت یک جسم را مورد مطالعه قرار می‌دهیم در حقیقت به کینماتیک می‌پردازیم. به عبارت دیگر، علم کینماتیک به بررسی ویژگی های حرکت می‌پردازد.

مسافت:

مسافت یکی از ویژگی های حرکت بود و عبارت است از طول راه یا مسیری که یک جسم طی کرده است.

به عبارت دیگر وقتی ورزشکاران از نقطه A به نقطه B تغییر مکان می‌دهد، مسافت طی شده توسط آن ورزشکار طول راه یا جاده‌ای است که توسط وی طی شده است.

دونده‌ای که دور پیست دو و میدانی مسابقه دوی ۸۰۰ متر را انجام می‌دهد، اگر فرض کنیم که از نقطه استارت حرکت را شروع کرده و در نقطه پایان متوقف شود، مسافت طی شده توسط وی ۸۰۰ متر است. مسافت یک کمیت نرده‌ای (غیربرداری) است که فقط اندازه آن ملاک است و واحدهای اندازه‌گیری آن معمولاً متر و کیلومتر است.

مسافت در حرکات دورانی:

در حرکات دورانی، مسافت به صورت زاویه طی شده توسط یک جسم یا یک ورزشکار محاسبه می‌شود. به عنوان مثال هنگامی که ژیمناست حول میله بارفیکس یک دور حرکت چرخشی انجام می دهد، مسافت طی شده توسط وی یک دور یا ۳۶۰ درجه و یا ۲pr است.

موقعی که در حرکات پرتاب وزنه ورزشکار سه دور و نیم حول محور عمودی خود می‌چرخد و سپس وزنه را رها می‌کند، مسافت زاویه‌ای طی شده توسط هر بخش از بدن وی (مانند دست حامل وزنه) سه دور و نیم یا ۱۲۶۰ درجه و یا ۷pr است.

واحدهای اندازه‌گیری مسافت دورانی یا زاویه‌ای، دور، درجه و رادیان است.

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۳ نظر

  1. ع گفت:

    باسلام و خسته نباشید،دستتون درد نکنه که این مطالب رو گذاشتین
    اگه لطف کنید و لیست مطالب هر درس رو به ترتیب قسمت گوشه سایتتون بگذارید ممنون میشم(آخه اینجوری معلوم نمیشه درباره هر درس چه عنوان هایی رو گذاشتین)مرسییییییییییییییییی

  2. دل ارام رحيمى گفت:

    ممنونم از توضیحات ساده و گویا ى مطالبى که در ظاهر سخت هستیند
    موفق باشید

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *