آناتومی عضلات سر ، صورت و گردن

تلگرام

در این مطلب به ترتیب آناتومی عضلات سر ، صورت و گردن به تفکیک هر بخش همراه با تصاویر توضیح داده خواهد شد.

عضلات سر و صورت

همانطور که می دانید استخوان های سر و صورت ثابت هستند. به استثنای یک قطعه استخوان فک اسفل.بنابراین عضلات موجود در سر و صورت عمدتا" روی استخوان ها متصل نیستند و ارتباط و اتصال آن ها بیشتر روی پوست سر و صورت است و به همین دلیل انسان قادر به حرکت دادن قسمت های مختلف پوست خود در این ناحیه می باشد. این مسئله در حالت های مختلف روانی مثل خنده و گریه و باعث تغییرات مختلف ظاهری در صورت انسان است.

آناتومی عضلات سر ، صورت و گردنعضله پشت سر – پیشانی:

این عضله از عضلات دو بطنی است یعنی دو قسمت مشخص دارد و سطح وسیعی را می پوشاند.عضله از پیشانی تا پشت سر، یعنی استخوان پس سری امتداد دارد.

عضلات حلقوی لب ها:

این عضله دور تا دور دهان را می پوشاند

عضلات حلقوی چشم ها:

این عضله دور تا دور چشم ها را می پوشاند.

عضلات کره های چشم:

درون حدقه ها جای دارند و حرکات کره های چشم ها را باعث می شوند .تعداد این عضلات در هر یک از کره های چشم ها ۶ عدد است.

عضلات رجلی خارجی:

این عضله از عضلات مؤثر روی حرکات فک اسفل است و از روی استخوان های پروانه ای و کامی به گردن فک اسفل می چسپد و باعث بازشدن دهان می شود.

عضلات رجلی داخلی:

از سطح داخلی استخوان کامی به زاویه استخوان فک اسفل در سطح داخلی متصل می شود.

آناتومی عضلات سر ، صورت و گردنعضله گیجگاهی:

این عضله بادبزنیی شکل است و از سطح خارجی جمجمه شروع شده و پس از گذشتن از زیر پل گونه ای به زائده منقاری استخوان فک اسفل چسبندگی پیدا می کند.

آناتومی عضلات سر ، صورت و گردنعضله ماضفه:

این عضله از لبه تحتانی پل گونه ای شروع شده و به سطح خارجی شاخ صعودی استخوان فک اسفل چسبندگی پیدا می کند.عضله ماضفه از قوی ترین عضلات بدن است.نیروی لازم جهت عمل جویدن بیشتر از طرف این عضله تولید می شود.

عضلات گردن

طبقه بندی عضلات ناحیه گردن
عضلات ناحیه گردن در سه گروه طبقه بندی می شوند:

 • عضلات سطحی گردن که بلا فاصله در زیر پوست قراردارند ( پلاتیسما ، جناغی چنبری پستانی )
 • عضلات میانی  یا عضلات مربوط به استخوان لامی که به دو گروه تقسیم می شوند .عضلاتی که در قسمت فوقانی استخوان لامی قرار دارند  و عضلاتی که در قسمت تحتانی استخوان لامی قرار گرفته اند.
 • عضلات عمقی گردن که در زیر دو طبقه دیگر قراردارند و شامل عضلاتی هستند که : الف ) از روی ستون فقرات روی دنده ها کشیده شده اند ( عضلات نردبانی ).ب) روی قسمت های مختلف ستون فقرات در ناحیه گردن قرار دارند ( عضلات رسی و طویل گردنی )

آناتومی عضلات سر ، صورت و گردنعضله پوستی گردن ، پلاتیسما:

عضله ای نازک پهن و نازک است که سطح وسیعی را می پوشاند و از قسمت فوقانی ناحیه سینه شروع شده و به لبه تحتانی فک اسفل و پوست این ناحیه چسبندگی پیدا می کند.

آناتومی عضلات سر ، صورت و گردنعضله جناغی چنبری- پستانی:

این عضله در قسمت  جانبی گردن قرار دارد. هر یک از دو عضله در انتهای دو محل چسبندگی روی استخوان های ترقوه و جناغ سینه دارند.این عضلات در قسمت فوقانی بر روی زائده پستانی استخوان گیجگاهی (پشت گوش) چسبندگی  پیدا می کنند.

آناتومی عضلات سر ، صورت و گردنعضلات نردبانی

تعداد این عضلات سه جفت است که به صورت قرینه در دو طرف گردن قرار گرفته اند و با توجه به نحوه قرار گیری آن ها نسبت به هم به عضلات نردبانی قدامی ، نردبانی میانی و نردبانی خلفی تقسیم می شوند.

عضلات نردبانی قدامی:

این عضلات از روی زوائد عرضی مهره های سوم تا ششم گردن شروع شده و روی سطح فوقانی دنده های اول چسبندگی پیدا می کنند.

عضلات نردبانی میانی:

این عضلات بزرگترین و طویل ترین عضلات نردبانی می باشند و از روی زوائد عرضی آسه (و گاهی نیز اطلس) و پنج مهره پایین تر در گردن شروع شده و روی دنده های اول در قسمتی خلفی تر ( نسبت به عضلات نردبانی قدامی چسبندگی پیدا می کنند.

عضلات نردبانی خلفی:

 این عضلات کوچکترین عضلات گروه نردبانی بوده و از روی زوائد عرضی مهره های چهارم ،چنجم و ششم گردن شروع شده و روی دنده  دوم متصل می باشند.

عضله طویل گردنی:

 این عضله بین مهره های اطلس تا سوم پشتی قرار دارد و سه بخش عمده در هر یک از این دو عضله قابل تشخیص است.

آناتومی عضلات سر ، صورت و گردنالف) بخش فوقانی یا بخش مورب فوقانی که از روی زوائد عرضی مهره های سوم و چهارم و پنجم گردن به سطح قدامی مهره اطلس چسبندگی پیدا می کند

ب)بخش میانی  یا بخش عمودی که از روی  سطح قدام تنه سه مهره فوقانی پشتی و سه مهره تحتانی گردن به سطح قدامی تنه سه مهره دوم  تا چهارم گردن اتصال پیدا می کند.

ج) بخش تحتانی یا مورب تحتانی که کوچک ترین بخش این عضله است و از روی قسمت قدامی تنه دو یا سه مهره فوقانی پشتی به زوائد مهره های پنجم و ششم  گردن کشیده می شود.

عضله طویل رأسی:

 این عضله از روی زوائد عرضی مهر های سوم تا ششم گردن بطرف بالا کشیده شده و روی سطح تحتانی اسخوان پس سری متصل می شود.

آناتومی عضلات سر ، صورت و گردنعضله راست رأسی قدامی:

این عضله  کوتاه و پهن است و از روی ریشه زائده عرضی مهره اطلس به روی سطح تحتانی استخوان پس سری متصل  می شود.

عضله راست رأسی جانبی:

این عضله از روی سطح فوقانی زوائد عرضی مهره اطلس شروع شده و بر روی سح تحتانی استخوان پس سری متصل می شود.

منبع: اختصاصی elmevarzesh.com

منبع تصاویر

bjr.birjournals

legacy.owensboro.kctcs

studydroid

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۱۷ نظر

 1. نام و نام خانوادگی گفت:

  سلام . من دانشجوی رشته پیرایش (رشته جدید تاسیس ) هستم.
  ممکنه اطلاعاتی برای عضلات صورت از کودکی تا پیری را برام ایمیل کنید یا حداقل منبعی را معرفی کنید تا به آن رجوع کنم .

 2. آرش کوچاری گفت:

  بسیار سپاسگزارم

 3. مرضیه گفت:

  سلام در ضخامت عضله خلفی گردن در سمت چپ یک توده بیضوی به ابعاد ۹ در ۶ م.م وجود داره بعضی وقتها ملتهب و دردناک میشه بعضی وقتها هم اصلا درد نداره به نظر شما این چی هست

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام

   بعضی اوقات توده های کوچک در بعضی نقاط بدن مثلا در گردن و کنار گوش حتی در زیر دهان دیده شده که اکثرا ناشی از تجمع مایعات میان بافتی است و معمولا همراه با درد هستند. بعد از مدتی از بین می روند و جای هیچ نکرانی نیست. بعضی از توده ها ناشی از تجمع چربی هستند که نسبت به مورد اول کمی نگران کننده هستند و برای اطمینان خاطر باید به پزشک متخصص مراجعه کرد.

 4. علی گفت:

  سلام.گردن من یه جور لرزش داره که اذیت میکنه واقعا نمیدونم باید به چه متخصصی مراجعه کنم اگر ممکنه راهنمایی کنید.لرزش در ناحیه ی برخورد گردن به سر هستش

 5. نورالله گفت:

  سلام..پوست من از دست ها تا آرنج وپاهایم تا قسمت زانو همچنان صورتم خوشکه ولبام هچنان خوشک میشه تا از کرم استفاده نکنم همینجورییه میشه لطفا بهم بگین چی استفاده کنم یا به کدام پزشک مراجعه کنم ؟متظرجوابم ممنون؟

 6. مهشید گفت:

  سلام.درقسمت جلوگردن ازلحاظ زیبایی شناسی؛دورشته محکم عضله طنابی شکل هست که درسنین بالا بصورت یک هشت بزرگ درگردن هویداست.اگرممکنه نام این قسمت رابمن بگوییدتابرای زیبایی آن بتوانم اقدامی کنم.باتشکرزیادازالطاف بیدریغ شما.

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. گروه عضلات نردبانی و چناغی چنبری پستانی است. با تمرینات مقاومتی مخصوص گردن می توانید این عضلات رو تقویت کنید.

 7. محمد گفت:

  سلام میشه اجزای کل عضلا ت جمجه و سر و پیشانیرا مشخص کنید بعد راهایی برای تقویت عضلات جمجمه سر وپیشانی بگید،باتشکر

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، در بخش آناتومی این توضیحات هست، تمرین خاصی برای این عضلات هم وجود نداره

 8. محمد گفت:

  کلا وجود نداره یا شما اطلاعات کافی در این مورد ندارین

 9. سرور جوان گفت:

  سلام. ممنون از مطالب مفیدتون.
  عضله شانه و گردن من خیلی زود به زود دچار گرفتگی دردناک میشه بطوری که باهاش دچار سردردهای شدیدی هم میشم .فکر کنم بهش قولنج هم میگن، میشه بگید چکار کنم ؟ گاهی حتی آمپولهای ضداسپاسم هم فایده نداره.

  • علم ورزش گفت:

   سلام، پیدا کردن علت این دردها مهم هست، ناشی از خستگی هست؟ ناهنجاری در ستون فقرات دارید؟ دیسک گردن دارید؟ دچار نقاط ماشه ای شده اید و …. برای بررسی بهتره با متخصص طب فیزیکی مشورت کنید

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *