سیستم کنترل حلقه باز

تلگرام

حلقه باز:حلقه باز مفهوم مهمی به نام «برنامه حرکتی» است.  برنامه حرکتی، ساختاری است که مسئولیت کنترل  حرکات  سرعت را به عهده دارد.

بسیاری اعمال، بویژه آن هایی که در محیط های قابل پیشبینی و نسبتاً ثابت به طور سریع انجام میشوند. اجراکننده حرکت را از پیش برنامه­ریزی کرده، آن را راه­اندازی میکند و یا اجازه میدهد تا حرکت بدون تغییر یا آگاهی از مراحل مختلف آن سیر خود را داشته باشد. کنترل هوشیارانه چندانی روی این­گونه حرکات نیست. اطلاعات حسی فرمان های صادره از سیستم عصبی مرکزی را تغییر جزئی می دهند.برنامه حرکتی بر نوعی مکانیزم کنترل بنا شده  که به کنترل حلقه باز معروف است.

کنترل حلقه باز اساساً دارای دو بخش  است

۱-سطح تصمیم گیری

۲-دیگری سطح عمل یا اجراکننده

سیستم با اطلاعات داده شده به بخش تصمیم گیری آغاز میشود،وظیفه این بخش آن است که نوع عمل را تعیین کند.این بخش دستورات خود را به سطح اجراکننده می­فرستد. که  مسئولیت انجام آنها را به عهده دارد. سیستم حلقه باز بدون استفاده از بازخورد نسبت به اینکه آیا عملکردهای تولید شده به هدف های خود در محیط رسیده­اند یا حرکات در حین اجرا تغییر کرده­اند حساس نیست نمی­ تواند حرکتی را که در حال انجام است تغییر دهد.

u-elmevarzeshبنابراین تا زمانی که امور بر حسب انتظار پیش می­ رود سیستم حلقه باز موثر است، لیکن در مقابل تغییرات پیشبینی نشده انعطاف پذیری از خود نشان نمی­ دهد.

کنترل حلقه باز شامل

دستورالعمل های از پیش تعیین شده و خاص هستند و چگونگی محاسبات، ترتیب و زمان انجام آن از قبل تعیین شده­اند. موقعی که برنامه آغاز شد، سیستم به ترتیب دستورالعمل ها را بدون هیچ تغییری انجام میدهد. سیستم، قابلیت بازبینی با تصحیح اشتباهات را ندارد؛ زیرا بازخورد در این جریان درگیر نیست. سیستم های حلقه باز در شرایط پایدار و محیط های قابل پیشبینی بیشترین اثر را دارند.

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *