باریکی ادراکی

تلگرام

باریکی ادراکی یکی از تغییرات مهم در پردازش اطلاعات با سطح انگیختگی زیاد است.برای مثال تصور کنید که بینایی یک غواص تازه کار در عمق زیاد چقدر کم می شود.وقتی که راننده ای با انگیزه مطلوب رانندگی می کند ، دامنه محرک های که به آن ها توجه کرده و پاسخ می دهد نسبتا" وسیع است و تقریبا" نشان دهنده کل حوزه دید اوست.در مقابل حوزه دید غواص  مبتدی در عمق زیاد، موقعی که سطح انگیختگی او بالا می رود کوچک شده است ، ولی تمرکر او زیاد است.

در این موقعیت محرک های محیطی کمتری شناسایی می شوند و افزایش توجه به منابعی که به مهارت مربوط اند معطوف می شود.این سازوکار بسیار مهم است زیرا اجرا کننده میتواند توجه بیشتری را به محرک های مربوط یا محرک هایی که احتمال می­ رود مربوط باشند، اختصاص دهد. باریکی ادراکی همچنین بر اثر استفاده از مواد مخدر کم خوابی و بعضی از عوامل دیگر به وجود می ­آید.

معایب باریکی ادراکی

باریکی ادراکی عیوبی نیز دارد، هر چند ممکن است باعث اجرای بهتر شود. این بهبود تا حدی امکان­پذیر است که محرکی که اتفاق می­ افتد همان محرکی باشد که انتظار آن می­ رفت. در صورتی که محرک غیر منتظره­ ای رخ دهد، باریکی ادراکی باعث افت اجرا خواهد شد.برای مثال باریکی اداراکی راننده ای که هوشیار نیست تا جایی که حادثه غیر منتظره ای رخ ندهد قابل قبول نیست.اگر اتفاق غیر منتظره ای مانند پریدن یک بچه به وسط خیابان رخ دهد ، عمل راننده می تواند منجر به تصادف با او شود.

نظریه بهره برداری از نشانه ­ها

بهره برداری از نشانه­ها به تشریح افت کیفیت اجرا که ناشی از سطح انگیختگی زیاد است، کمک میکند. موقعی که انگیزه کم و حوزه ادراکی وسیع است، اجراکننده به دامنه گسترده­ای از نشانه ها دسترسی دارد که فقط تعداد محدودی از آن ها به اجرای موثر مربوطند. اجرا از حد مطلوب پایین ­تر است. به موازات افزایش سطح انگیختگی، توجه و نمرکز فقط به نشانه­ های مربوط معطوف شده، از نشانه­ های نامربوط صرف نظر میشود؛ لذا به دلیل اینکه اجراکننده فقط به محرک های مربوط پاسخ میدهد، کارآیی او افزایش می­ یابد

با بالا رفتن بیش از حد سطح انگیختگی و در نتیجه باریک شدن بیشتر دامنه ادراک، حتی برخی از نشانه­ های مربوط نادیده گرفته میشوند. به همین دلیل کیفیت اجرا آسیب می­بیند، انگیختگی در اوج خود منجر به «گوش به زنگ بودن شدید» یا آشفتگی میشود. عموماً  به نام «پانیک» معروف است. حالت انگیختگی  زیاد، کنترل  حرکات را ضعیف تر میکند.

سطح بهینه انگیختگی با توجه به تکلیف حرکتی تغییر میکند.مهارت هایی که به تصمیم گیری و کنترل ظریف حرکتی نیاز دارند، از برانگیختگی زیاد آسیب می­بینند، مهارت هایی که به نیروی زیاد نیازمندند، از سطح انگیختگی کم آسیب می بینند. در باریکی ادراکی در این حالت واکنش به نشانه ­های غیر منتظره کم شده، واکنش به نشانه­ های مورد انتظار زیاد میشود.

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *