دلیل به وجود آمدن ترک های پوست

تلگرام

ترک های روی پوست در نواحی مختلف بدن را  می توان گفت  اکثر افراد از هر قشری دیده اند، با مشاهده و یا بیان این مطلب شاید اولین اشخاصی که به ذهن شما می رسند که این نوع ترک ها را روی بدن داشته باشند، ورزشکاران باشند . اما این صحیح نیست! چرا؟ در پاسخ به این سوال  و یا سوالاتی از قبیل، علت به وجود آمدن این خطوط ها روی بدن  چیست؟ یا خود این خطوط ها چه هستند؟ شما را دعوت به خواندن این مطلب می کنیم.

Strecth-mark

استریا "Striae " یک واژه کلی است که به شیار، کانال، خطوط یا نوارهای باریک و نازک بر روی پوست اشاره دارد، به خصوص اگر چند تا از آنها موازی و یا نزدیک به هم باشند.ترک های پوستی  (استرچ مارک stretch mark یا استریا striae )  نوعی اسکار پوستی همراه با تغییر رنگ هستند. آنها به دلیل پاره شدن لایه درم پوست ایجاد می شوند و در طول زمان می توانند کاهش یابند اما به طور کامل محو نمی شوند.

ترک های پوستی اغلب در نتیجه کشش سریع پوست همراه با رشد سریع (شایع در دوران بلوغ) و یا افزایش وزن (مثل بارداری، پرورش اندام و یا افزایش سریع وزن) و یا در برخی موارد نیروی کششی شدید بر روی پوست که بیش از توان لایه درم باشد ایجاد می شود. ترک های پوستی همچنین ممکن است تحت تاثیر تغییرات هورمونی بلوغ، بارداری، پرورش اندام، هورمون درمانی جایگزین برای تغییر جنسیت و غیره باشند. این ترک های سفید رنگ پوست در ۷۰ درصد بانوان باردار دیده می شود.

 علائم و نشانه ها

ترک های پوستی در شروع به صورت خطوط مایل به قرمز یا ارغوانی ظاهر می شوند اما تمایل دارند به مرور زمان روشن تر شوند. مناطق مبتلا، فرورفته به نظر می رسند و در لمس  نرم هستند. ترک های پوستی در لایه درم پوست ایجاد می شوند. درم، لایه انعطاف پذیر میانی پوست است که به حفظ شکل پوست کمک می کند. تا زمانی که در داخل درم حمایت وجود دارد، هیچ استرچ مارکی تشکیل نخواهد شد. کشش، نقش زیادی را در ایجاد و همچنین مسیر خطوط و ترک های پوستی ایفا می کند، اما به تنهایی علت آن نیست. ترک های پوست، در هر نقطه بدن می تواند ظاهر شود، اما به احتمال زیاد در مکان هایی که مقادیر بیشتری چربی ذخیره شده، پدیدار می شود. رایج ترین مکان ها شامل شکم (به خصوص در نزدیکی ناف)، پستانها، بازوها، زیر بغل، پشت، ران (اعم از داخل و خارج)، لگن و باسن است. استرچ مارک هیچ خطری برای سلامتی ندارد و عملکرد طبیعی بدن و ترمیمش را تحت تاثیر قرار نمی دهد.

ترک های پوست چگونه ایجاد می شوند؟

همانطور که اشاره شد عوامل بسیاری  باعث ایجاد ترک های پوست می شوند. اضافه شدن وزن ، یکی از عللی ست که باعث کشش پوست و شکستن الیاف کلاژن و الاستین می شود. این موضوع منجر به ایجاد ترک های پوستی در مناطقی از بدن مثل شکم، سینه، ران، باسن، شانه ها و غیره می شود. علاوه بر این، تغییرات هورمونی در بلوغ، بارداری، افزایش وزن و چاقی، دلایل اصلی بروز این بیماری هستند.

در زیر برخی از علل شایع آورده شده است:

۱- بارداری:در دوران بارداری کشش دیواره قدامی شکم به دلیل بزرگ شدن رحم می تواند ظاهر شود. به دنبال آن، ترک های صورتی در قسمت تحتانی شکم شروع به ظاهر شدن می کنند، سپس این ترک ها در نیمه دوم بارداری به رنگ سفید نقره ای در می آیند.

۲- چاقی:کشش پوست به دلیل اضافه وزن ایجاد می شود، به همین دلیل ترک های پوستی ایجاد می گردند.

۳-بلوغ:در سن بلوغ، افزایش و تغییرات در فعالیت هورمونی باعث تجمعات بافت چربی موضعی و تغییرات سطحی می گردد که حاصل آن ترک های پوست خواهد بود. تشکیل بافت های چربی در دختران نسبت به پسران بیشتر است، در نتیجه ترک های پوست در میان دختران شایع تر است.

۴- سندرم کوشینگ:این سندرم نوعی بیماری غدد درون ریز به علت کم کاری ترشح هورمون آدرنال است. سندرم کوشینگ یکی از دلایل ترک های پوست است.

۵- بدنسازی:فعالیت بدنی بیش از حد باعث کشیدگی پوست می شود و نتیجه آن ایجاد ترک های پوست است.

۶- داروها:استفاده مکرر از داروهای استروئیدی و کرم های استروئیدی موضعی می تواند ترک های پوستی ایجاد کند. داروهای موضعی در پوست های حساس می تواند به تولید ناکافی کلاژن و الاستین منتهی شود.

۷- ادم (Edema ):ادم، تجمع مایع در فضای بین سلولی است و می تواند در هر نقطه ای از بدن ظاهر شود. بیماری های کلیه و کبد به ادم طولانی مدت منجر می شود و با کشش پوست شکم ایجاد ترک های پوستی خواهد کرد.

۸-کاهش وزن:کاهش وزن سریع به مانند افزایش سریع وزن می تواند منجر به ظهور ترک های پوست شود.

۹-متفرقه:عوامل محیطی مهار کننده تولید کلاژن می تواند به ایجاد ترک های پوستی منجر شود.ترک های پوست به واقع می تواند آزار دهنده باشد، اما خلاص شدن از آنها آسان نیست.

ساختمان و عملکرد پوست

پوست بزرگ ترین ارگان بدن انسان است و از اعضاء داخلی محافظت می کند. پوست از سه لایه تشکیل شده است: اپیدرم (Epidermis )، درم (Dermis ) و هیپودرم (Hypodermis ). هر سه ی این لایه ها نقش عمده ای در عملکرد طبیعی پوست دارند. اپیدرم لایه بیرونی است و از سلول های کراتینوسیت و ملانوسیت تشکیل شده است. هیپودرم لایه درونی ست و شامل چربی، بافت همبند، عروق خونی و اعصاب می باشد. درم بین دو لایه دیگر قرار گرفته و از الیاف پروتئینی کلاژن و الاستین به همراه ماده ای ژل مانند در فضای بین الیاف، ساخته شده است. پوست انسان اعمال مهم زیادی از قبیل محافظت، تنظیم حرارت، تعادل آب، دفع و غیره را بر عهده دارد. بنابراین، پوست به عنوان عضوی منحصر به فرد دارای توازن مناسبی از کشش و قدرت محسوب می شود. این توازن مناسب، حاصل تناسب درستی از اجزای ساختاری پوست است.

این اجزاء ساختاری عبارتند از:

کلاژن: پروتئینی در درم است که ۸۰ درصد از بافت همبند را تشکیل می دهد. کلاژن به پوست خواص قدرت و سفتی را می بخشد. این پروتئین به عنوان سیمانی بین سلول های بدن عمل می کند. سرعت ترمیم بافت ها وابسته  به تولید کلاژن است.

الاستین: پروتئینی در درم است که به پوست خاصیت ارتجاعی می بخشد. این پروتئین به همراه کلاژن و گلیکوزآمینوگلیکان ها بافت همبند را تشکیل می دهند.
با این حال، بزرگ شدن سریع بخش های بدن، باعث کشش بیش از حد پوست می شود. این کشش، الیاف کلاژن و الاستین درم را می شکند. در نهایت  در پوست، فرورفتگی هایی ظریف به همراه تغییر رنگ ایجاد می گردد که به آن استرچ مارک یا ترک های پوستی اطلاق می شود.

عوامل مؤثر بر پوست

چندین عامل وجود دارد که در کیفیت پوست موثر است. رنگ پوست هم با توجه به عوامل نژادی و ژنتیکی متغیر است. در این مقاله، مایلم چند عامل اصلی را که ارتباط نزدیکی با کیفیت پوست دارد، معرفی نمایم. عوامل ارثی، عوامل محیطی، میزان مصرف غذا، ترکیب غذایی، میزان مصرف آب، سلامت عمومی، حساسیت نسبت به عوامل خارجی، مراقبت از خود ، بهداشت، وضعیت روحی و روانی،  شغل، سبک زندگی . پوست دارای وظایف مهمی ست و همانگونه که از درون ما محافظت می کند، مهاجمان خارجی را از ما دور نگه می دارد. پوست سالم باید انعطاف پذیر و بدون خشکی بیش از حد باشد. همچنین باید عاری از ضایعاتی مانند جوش، ماکول، پاپول، وزیکول، پوسچول و غیره باشد. بیایید از پوستمان بهترین مراقبت و محافظت را  داشته باشیم

به نقل از mediran.info

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۱۰ نظر

 1. مریم گفت:

  مرسی. برای کم کردنشون یا کمرنگ کردنشون راهی هست؟ پمادی؟ ماساژی؟ راه حلی؟

 2. هانیه گفت:

  چطور می توانیم این ترک را از بین ببریم؟همیشه باقی می مانند؟

 3. علی گفت:

  سلام. من پسری ۱۶ ساله هستم..من روی بازو هام یکی دو سالی هست این لکه های قرمز مثل خط هستند وجود دارد.. دلیل این قرمزی انها چیست حدودا ب صورتی میخوره..
  وزنمم نسبت به قدم متعادله … ممنون میشم جواب بدید هرچه سریعتر

 4. الناز گفت:

  سلام من دختری ۱۷ ساله هستم میخوام کلاس بدنسازی برم ولی میترسم روی بدنم ترک پوستی ایجاد بشه
  آیا بدنسازی برای خانم ها ترک پوستی به وجود میاره؟

  • علم ورزش گفت:

   سلام، شاید، اما این شاید در صورتی هست که شما بدن تون حجم زیادی بگیره و پوست شکاف پیدا کنه، البته این بعید به نظر میرسه چون فکر نمی کنم شما بخواید در این حد حجم بگیرید، البته بیشتر خانم ها اینطور هستند

 5. حمید گفت:

  من تو سن ۱۶سالگی بی دلیل یهو چهار پنج تا از این خط ها رو کمرم ب وجود اومد.همش فک میکردم فقط من از اینا دارم :)همیشه میخواستم بدونم اینا چیه و علتش چیه ک الان فهمیدم

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *