شکستگی استرسی ترک یا خط مو برداشتن استخوان است که می تواند در استخوان به دلیل استفاده مکرر یا طولانی مدت رخ دهد. شایع ترین محل شکستگی استرس استخوان کف پا (متاتارس)، استخوان های ساق پا (نازک نی و درشت نی)   استخوان ران (فمور)، لگن (گردن استخوان ران)، و پشت استخوان (مهره) هستند.

stressfx_2


علت استرس فراکچر چیست؟

شکستگی استرسی معمولا” به دلیل  استفاده بیش از حد از استخوان اتفاق می افتد برای مثال  اجرای بیش از حد پرش در بسکتبال.

علائم و نشانه‌های شکستگی استرسی

علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • درد
  • ورم
  • کبودی

چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک شما از نحوه چگونگی به وجود آمدن آسیب یا اینکه چه چیزی باعث آسیب شده سوال می کند؛ همچنین علائم و نشانه های که در حال حاضر از آن رنج می برید را نیز باید مطرح کنید. پزشک برای معاینه دقیق تر با استفاده از اشعه X یا MRI و یا اکسن از استخوان ورزشکار را معاینه می کند

استرس فراکچر چگونه درمان می شود؟

درمان بستگی به نوع شکستگی دارد. شاید با بستن آتل و چند مدت دوری گرفتن از تمرین رفع شود و شاید نیاز به عمل جراحی باشد .

بعد از آسیب چگونه می توانم از خودم مراقبت کنم؟

گام اول پیگیری دوره کامل درمان تجویز پزشکتان است و  مهم ترین درمان برای شکستگی استرسی، استراحت است. همچنین برای نگه داشتن تورم و کمک به تسکین درد، پزشکتان ممکن است به شما توصیه کند از کمپرس سرد استفاده کنید؛ مانند قرار دادن یک بسته یخ روی محل آسیب هر 3 تا 4 ساعت به مدت 20 دقیقه در دو روز اول پس از آسیب دیدگی است.:

نگه داشتن ناحیه آسیب دیده بر روی بالش هنگامی که شما نشسته یا دراز کشیده اید. مصرف دارو های کاهش دهنده درد، مانند ایبوپروفن، که حتما” باید توسط پزشک تجویز شود.چرا که  داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی  مانند ایبوپروفن، ممکن است باعث خونریزی معده و مشکلات دیگر شود. این خطرات با افزایش سن بیشتر می شود.اگر نیاز باشد پزشک برای شما استفاده از عصا را تجویز می کند و به شما خواهد گفت چه مقدار از وزن بدن را می توانید روی پا قرار دهید.

پس از طی دوره مراقبت، به پزشک مراجعه کنید اگر:

  • در ناحیه آسیب درد، قرمزی، گرما، یا تورم احساس می کنید.
  • اگر تب داشتید.
  • ناحیه آسیب دیده رنگ پریده بود ، یا رنگ متمایل به آبی داشت و یا احساس سردی در این ناحیه  کردید.

چه زمانی می توان به فعالیت های عادی بازگشت؟

سرعت بهبود آسیب در اشخاص متفاوت است. اینکه چند روز یا چند هفته از آسیب شما گذشته است مهم نیست بلکه بازگشت به فعالیت های عادی بستگی دارد که تا چند مدت زمان لازم باشد که شکستگی شما بهبود یابد.

به طور کلی، باید هیچ نشانه ای از علائم آسیب در شما نباشد؛ درد صدای بدن است؛ چنانچه هنوز درد را احساس می کنید؛ هنوز وقت آن نرسیده که به تمرین و فعالیت خود برگردید.هدف از سخت گیری در بازگشت به تمرین بدین خاطر است که شما با خیال راحت دوباره تمرینات خود را از سر بگیرید.اگر شما این پروسه را رعایت نکنید؛ و زودتر استارت فعالیت خود را بزنید ممکن است آسیب شما بدتر هم شود و چه بسا به یک آسیب مزمن تبدیل شود.

در دوره بازگشت به فعالیت باید از تمریناتی استفاده کنید؛ که هم سبک باشند و هم موجب ایجاد درد به دلیل فشار به محل آسیب نشوند.بنا بر تشخیص پزشک و همچنین توصیه ما؛ در دوره بازگشت به فعالیت سعی کنید به جای پرداختن به ورزش تخصصی خود؛ یک هفته اول را به شنا کردن اختصاص دهید؛ اگر  شما یک دونده هستید؛ لازم نیست با دویدن تمرین را آغاز کنید.چنانچه هنگام تمرین دردهای خفیفی را احساس کردید،سعی کنید فشار تمرین را پایین آورید؛ و به  تدریج سطح فعالیت خود را افزایش دهید

چگونه می توان از شکستگی استرسی جلوگیری کرد؟

بهترین راه برای جلوگیری از شکستگی هایی استرسی ،گوش دادن به صدای بدن است؛ هر موقع احساس کردید که در حین تمرین احساس درد می کنید، تمرین را متوقف کنید؛ و بیش از اندازه به بدن فشار وارد نکنید.

ترجمه: elmevarzesh.com