توصیه های برای کاهش وزن و تناسب اندام

توصیه های برای کاهش وزن و تناسب اندام
تلگرام

امروزه به دلیل شیوه زندگی نامناسب و عدم تحرک کافی،افراد زیادی از اضافه وزن و مشکلات ناشی از آن رنج می برند.عده ای نیز که تمایل به داشتن اندامی زیبا دارند،مایلند چربی های خود را به صورت موضعی کاهش دهند،و به همین خاطر به روش هایی مانند جراحی کردن،استفاده از ویبره ها،چربی سوزها و … روی می آورند.

این عزیزان باید بدانند،جز این که به سلامتی خود لطمه بزنند،کاری انجام نداده اند.تمامی این روش ها علاوه بر این که سلامتی افراد را تهدید می کند،هزینه های گزافی را نیز بر گردن استفاده کنندگان می گذارد.توجه داشته باشید که کاهش چربی به صورت موضعی امکان پذیر نمی باشد،بلکه چربی ها باید به طور تدریجی و از کل بدن کاسته شود.تنها راه کاهش وزن،فقط و فقط تبدیل شدن چربی ها به انرژی و سوختن به وسیله ورزش است.

در اینجا چهار دستورالعمل برای کاهش وزن و تناسب اندام معرفی خواهیم کرد و هر کدام را مختصرا" توضیح خواهیم داد.این چهار دستورالعمل مکمل یکدیگر می باشند و نبودن هر کدام ممکن است باعث شود به نتیجه دلخواه نرسید.

۱)رژیم غذایی:امروزه رژیم های غذایی متعددی وجود دارد که البته همه آنها مناسب نیستند.بهترین رژیم های غذایی،رژیم هایی هستند که توسط متخصصین تغذیه برای افراد توصیه می شود که البته استفاده از آنها برای مدت طولانی دشوار است.

روشی ساده برای داشتن تغذیه سالم:

  • از کلیه موادغذایی استفاده کنید.
  • مصرف چربی ها را کمی محدودتر کنید.
  • میوه و سبزیجات را بیشتر در برنامه غذایی روزانه خود قرار دهید.
  • قبل از وعده های غذایی اصلی از مواد کم کالری مانند کاهو،کلم و … استفاده کنید.
  • هیچ یک از مواد غذایی را از برنامه غذایی خود حذف نکنید.
  • تعداد وعده های غذایی در شبانه روز،شش وعده توصیه شده است.(سه وعده اصلی و سه میان وعده)
  • فقط کافی است حجم غذای دریافتی را کاهش دهید.

۲)تمرینات هوازی:تمرینات هوازی به تمریناتی گفته می شود که شدت آن کم و مدت آن نسبتا طولانی باشد و انرژی آن از طریق سیستم تامین انرژی هوازی تامین گردد.ورزش هایی مانند دویدن،شنا کردن،دوچرخه سواری و … از این گروه می باشند.اگر تمرینات هوازی با هدف کاهش وزن انجام می شود،باید شدت آن را طوری طراحی کرد که بتوان در هر جلسه بیشتر از ۳۰ دقیقه تمرین کرد.ساده ترین روش تمرینات هوازی برای افراد عادی روش تداومی آهسته است.لازم به ذکر است که اینگونه تمرینات برای سلامت قلب و پیشگیری از بسیاری از بیماری ها مفید است.

۳)تمرینات قدرتی: به طور کلی افرادی که دارای توده عضلانی بیشتر هستند نسبت به افرادی که دارای توده چربی بیشتر هستند،متابولیسم پایه بالاتری دارند این بدین معناست که حتی در حالت استراحت هم انرژی بیشتری مصرف می کنند.در نتیجه افرادی که تمایل به کاهش توده چربی خود را دارند،با تمرینات قدرتی می توانند به حجم عضلات خود بیافزایند و در نتیجه آن انرژی بیشتری مصرف کنند و باعث کاهش چربی ها شوند.اینگونه تمرینات حتما باید زیر نظر کارشناسان و مربیان ورزشی انجام شود.

۴)تداوم و پشتکار:کاهش وزن باید به طور تدریجی انجام شود تا عوارض آن به حداقل برسد.پس برای این منظور تلاش و بردباری زیادی لازم است.تجربه نشان داده است افرادی که به صورت شتابزده اقدام به کاهش وزن می کنند،نا موفق هستند.

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *