تمرینات با وزنه چگونه باعث می شود چربی بیشتری بسوزانید؟

تلگرام

در خصوص کاهش وزن و چربی سوزی نظریه عمومی بر این است که فرد باید حداقل به مدت ۱۵۰ دقیقه تمرین هوازی، ۵ روز در هفته و تقریبا" 30 دقیقه در روز با شدت متوسط انجام دهد. دانشکده طب ورزش آمریکا برنامه فوق الذکر را بعنوان راهنما برای حفظ سبک زندگی سالم مطرح کرده است، اما گزارش های ضد و نقیضی درباره نوع تمریناتی که بیشترین تأثیر را برای کاهش وزن دارند، وجود دارد.کدام یک از این تمرینات به شما کمک خواهد کرد تا بیشتر چربی سوزی کنید؟ تمرینات با وزنه یا تمرینات هوازی؟ تمرینات هوازی اولین گزینه برای کاهش وزن هستند، اما اگر از تمرینات با وزنه نیز استفاده کنید، روند چربی سوزی شما سریع تر خواهد شد! تمرینات با وزنه بعد از تمرین نیز چربی سوزی می کنند. در ادامه با توضیحات کامل همراه شوید.

تمرینات با وزنه چگونه باعث می شود چربی بیشتری بسوزانید؟اهدافتان را ارزیابی و تعیین کنید

باید بدانید که افراد به انواع مختلف تمرینات واکنش های متفاوتی دارند. برای مثال،یک فرد بزرگسال ۹۰ کیلویی با یک ساعت تمرینات روزانه با وزنه، تقریبا" 445 کالری خواهند سوزاند، در حالی که بزرگسال ۷۰ کیلویی اگر همان زمان مشابه را برای اجرای تمرینات آیروبیک با شدت کم مانند دویدن سریع انجام دهد، تقریبا" 365 کالری خواهد سوزاند. بنابراین نوع تمریناتی که شما اجرا می کنید با نوع بدن و جرم کل بدن مرتبط بوده و تأثیر زیادی بر میزان کالری مصرفی دارد. برای چربی سوزی به اهداف استوار نیاز دارید، ۵ بار تمرین در هفته هدف نیست! قبل از اینکه تمرینات را شروع کنید، میزان وزنی که می خواهید از دست دهید را تعیین کنید.

تمرینات هوازی در مقابل تمرینات با وزنه

تمرینات هوازی در مقایسه با تمرینات با وزنه به شما کمک می کند تا کالری بیشتری را در طی دوره های تمرینی با شدت متوسط تا شدت بالا بسوزانید اما تأثیر تمرینات با وزنه برای سوزاندن کالری بعد از تمرین بیشتر است. تمرینات با وزنه ظرفیت متابولیک شما را افزایش خواهد داد و شما را قادر می سازد بطور طبیعی کالری بیشتری را بسوزانید. علت این امر اثر متابولیک تمرینات با وزنه است، یعنی تمرینات با وزنه گذشته از اینکه با افزایش حجم عضلانی متابولیسم بدن را افزایش می دهد، باعث افزایش سوخت و ساز بدن در حالت استراحت نیز می شود و بعد از تمرین باز هم کالری مصرف می کنید! تمرینات با وزنه بطور بالقوه مصرف کالری بعد از تمرینات را به مدت ۳۶ ساعت افزایش می دهد. اطلاعات بیشتر را در این مطلب بخوانید: ورزش چگونه بر افزایش سوخت و ساز بدن تاثیر می گذارد؟

تاثیر متابولیکی چیست؟

تأثیر متابولیکی استفاده از وزنه ها به چندین فاکتور کلیدی بستگی دارد. برخی از این فاکتورها مانند: انواع تمریناتی که با وزنه انجام می دهید، قابل کنترل هستند. بر اساس تحقیقات انجام شده بوسیله هافینگتون پست، انجام تمرینات با اندام تحتانی مانند اسکوات و ددلیفت نسبت به تمریناتی مانند جلو بازو،کمک بیشتری به سوختن کالری خواهد کرد.

مصرف انرژی بیشتر تا حد امکان از اهمیت خاصی برخوردار است. مشکل است تعیین کنید فعالیت با ۸۵ درصد چه احساسی را ایجاد می کند! اما برگ برنده این است که اگر بطور مداوم با خودتان رقابت کنید به هدف خود خواهید رسید.

رمز چربی سوزی و کاهش وزن 

کاهش وزن و چربی سوزی کار سختی است و به تلاشی مضاعف نیاز دارد. اگر در حالی که رژیم غذایی سالمی دارید ولی در حفظ روحیه برای تمرینات سخت و پرتکاپو ناتوان هستید، مشکلی نیست کدام نوع تمرین را به عنوان تمرینات اولیه انتخاب می کنید. هر دو روش تمرینی به کاهش وزن کمک خواهد کرد، اما توجه کنید برای از دست دادن حدود نیم کیلو چربی به سوزاندن ۳۵۰۰ کالری نیاز دارید! این مقدار به این معنی خواهد بود که باید سطح کافی از تمرینات با شدت متوسط تا شدت بالا و تغذیه صحیح را رعایت کنید.

اگر وعده های غذایی پرچرب و ناسالم مصرف کنید، قطعا" از تأثیر سوختن کالری بعد از تمرینات با وزنه بهره مند نخواهید شد. فعالیت های هوازی، مانند جاگینگ یا آهسته دویدن، دویدن و شنا کردن در نهایت به شما کمک می کند تا کالری بیشتری را در مقایسه با تمرینات با وزنه بسوزانید، اما تمرینات هوازی بطورخودکار به شما جهت سوزاندن چربی بیشتر کمک نخواهد کرد.

به عنوان نکته پایانی: در زمان استراحت بدن از چربی به عنوان سوخت استفاده می کند که تأثیر سوزاندن کالری بعد از تمرین بخش کلیدی فرایند کاهش وزن است.

تهیه و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع: fitday

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۱۲۲ نظر

 1. پریا گفت:

  سلام خداقوت.میخواستم بدونم اگه کسی کلاچاق باشه یاقسمتهایی ازبدنش چربی بیشتری داشته باشه که بخوادفقط اون نقاط رولاغربکنه.آیاتعداد۳ست۱۵تایی باوزنه سبک برای نقطه یانقاط موردنظرکافیه؟لطفااگه امکانش هست جواب روبه ایمیلم بفرستین.سپاس

 2. پریا گفت:

  سلام.خوب اگه کسی بخوادفقط بابدنسازی چربی سوزی بکنه.چطوری بایدکارکنه؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، به تنهایی امکان پذیر نیست، هم باید تغذیه باشه و هم بدنسازی و هوازی، در مطلب هم گفته شده بدنسازی متابولیسم بدن رو بالا می بره نه اینکه حجم زیادی از چربی بدن رو از بین ببره

 3. مهرداد گفت:

  سلام.یه سوالی داشتم.اینکه من بخاطر آرتروز زانو نمیتونم هوازی کار کنم.میخواستم بدونم اگه تعداد تمرینات با وزنه رو افزایش بدم میتونه جایگزین هوازی باشه و چربی سوزی کنم؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. انجام تمرینات با وزنه با تعداد ست و تکرار بالا موجب چربی سوزی میشه اما در رنجی کمتر از تمرینات کاردیو.

 4. Amin گفت:

  سلام, اگه بخوام چربی سوزی کنم در حالی که حجم ماهیچمم کم نشه بهتر بعد از ورزش با وزنه از کربوهیدرات استفاده نکنم و فقط پروتئین مصرف کنم ؟ (با توجه به نکته پایانی که گفتید)

 5. حمید.ی.ط از کتالم گفت:

  سلام . امسال تابستون آنقدر عرق ریزی کردم تا جایی که نوک سینه ام از شدت تعریق می سوخت. با وجود اینکه رژیم غذایی را هم رعایت می کردم، حتی یک گرم هم وزن کم نکردم، حتی یک گرم!

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. به جای این همه اذیت یه آزمایش کامل میدادید تا دکتر در این مورد نظر بده. عرق ریزی نشانه وزن کم کردن نیست. تعادل کالری ورودی و خروجی و تمرین منظم هم شرطه.

 6. ایدا گفت:

  سلام ببخشید یه سوال داشتم برای کاهش وزن وچربی باید با دمبل های سنگین تمریناتمون رو انجام بدیم یا سبک

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام؛ تفاوتی نداره در هر دو عضله سازی رُخ میده و یک نقش هم در افزایش متابولیسم دارند اما اگر هدف کات کردن باشه وزنه سبک و تکرار بالا

 7. sara گفت:

  سلام اگر بخوام با وزنه لاغر شم ولی حجم عضله هام زیاد نشه باید چیکار کنم?

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. تمرینات رو با وزنه یا دمبل سبک با تکرار ۱۲ الی ۱۵ انجام بدید. مثلاً تمرین جلو بازو سه ست ۱۲ تکراری یا پرس سینه ۱۵-۱۳-۱۱ تکرار انجام بشه.

 8. مسعود گفت:

  سلام وقت به خیر .
  من ۱۲۰ کیلو بودم الان با روزی ۴۰ دقیقه پیاده روی رو رژیم زیر نظر متخصص تغذیه ۶ کیلو کم کردم . باید به ۸۵ کیلو برسم . حالا میخاستم بدونم با دمبل زدن و استفاده از وزنه آیا چربی ها سفت میشه و دیگه آب نمیشه ؟ یا اینکه اگه در کنار پیاده روی روزانه و رژیم غذایی وزنه هم بزنم تناسب اندام بهتری پیدا می کنم ؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. تمرینات با وزنه باعث بالا رفتن متابولیسم بدن و افزایش حجم عضلانی میشه. این افزایش دو گانه باعث میشه چربی بیشتری در بدن به عنوان سوخت مصرف بشه. تمرینات با وزنه باعث سفت شدن چربی یا تبدیلشون به عضلات نمیشه. این باور اشتباهه. برای چربی سوزی بیشتر و سریعتر تمرینات قدرتی با وزنه و اینتروال و رژیم غذایی رعایت کنید.

 9. گلناز گفت:

  سلام. یه سوال. کالری سوزی بیشتر بعد از ورزش های اینتروال و قدرتی علاوه بر بازسازی منابع تخلیه شده، تحت تاثیر تغییرات هورمونی هم قرار میگیره؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. در کوتاه مدت فکر نمی کنم کالری سوزی تحت تاثیر تغییرات هورمونی قرار بگیره. تغیرات هورمونی از اثرات طولانی مدت ورزش و فعالیت بدنی منظم است یعنی ورزشکار باید مدت زمانی با یک برنامه استاندارد و منظم تمرین کنه تا تغیرات هورمونی در بدنش ایجاد بشه

 10. شهاب گفت:

  با سلام و تشکر از مطالب مفیدتون
  تمرینات با وزنه باعث تحریک رشد عضلانی و برزگ شدن عضله مورد استفاده قرار میگیرند، در این صورت چگونه باعث لاغری خواهند شد؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، در پاراگراف مربوط به تمرینات هوازی در مقابل تمرینات با وزنه این مورد توضیح داده شده است، دقت کنید باعث لاغری نمی شود، بلکه چگالی عضله بالا و چربی کاهش پیدا می کند

 11. مهسا گفت:

  سلام و عرض ادب
  شما اساتید برای چربی سوزی و کسی که اضافه وزن داره (حدود ۶ کیلوگرم) …بدنسازی و پیشنهاد میکنید؟

 12. مونا گفت:

  سلام من اگر بخوام چربی های قسمتی از بدن مثلا بازو رو آب کنم باید وزنه سنگین بزنم یا وزنه سبک؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، ببینید در هر حالت که وزنه بزنید، خود تمرینات بدنسازی چون روی متابولیسم بدن تأثیر دارن باعث افزایش کالری سوزی میشه، پس تفاوت چندانی نداره گذشته از این چربی سوزی موضعی به صورت ۱۰۰ درصد امکان پذیر نیست، بلکه برای کاهش چربی هم باید وزنه بزنید هم هوازی کار کنید و هم اینکه مهمتر از همه تغذیه مناسبی داشته باشید، در این صورت هم عضله سازی شده و هم کاهش چربی

 13. بنفشه گفت:

  چطور ممکنه متوجه بشم که بزرگی ران ژنتیکی ست یا در اثر اضافه وزن. حدود ۴ کیلو اضافه وزن دارم که در حال کم کردنش با رژیم ۹۰۰ کالری و تمرینات مستمر اینتروال کاردیو و هوازی هستم ولی تا جایی که یادم میاد همیشه ران هام بزرگ بوده ….حالا اگه بخوام از وزنه برای اندام تحتانی استفاده کنم …منظورم برای چربی سوزی بیشتره این میتونه تاثیر معکوس داشته باشه؟؟؟؟ میشه لطفا راهنمایی بفرمایید. در ضمن از اطلاعات بسیار خوبی که در سایت ارائه میکنید بی نهایت سپاسگزارم

  • علم ورزش گفت:

   سلام، در خصوص ژنتیکی بودن یا نبودن اطلاعی نداریم اما در خصوص وزنه، شما اگر وزنه میزنید سعی کنید وزنه سبک باشه که حجم عضلانی نگیرید در کنار اون تمرین روی تردمیل با رعایت ایمنی و محافظت از زانو می تونه مؤثر باشه، و البته پیشنهاد می کنم به جای رژیم کم کالری یا کالری شماری، نوع تغذیه صحیح رو رعایت کنید، چون این رژیم ها بعد از مدتی باعث توقف کاهش وزن میشه و از طرف دیگه شما بازم کالری رو کم می کنید و بدن رو تحت فشار میذارید که نتیجه بگیرید اما بدن آسیب می بینه

 14. مریم گفت:

  سلام برای افزایش قدرت بدنی، چه نوع وزنه ای(سبک .سنگین) و با چه تعداد ستی بزنم؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

 15. نغمه گفت:

  ایا دمبل زدن یک کیلویی در طول ورزش ایروبیک باعث چاق تر شدن میشود؟ من بازو و ران پری دارم. نگرانم با این وزنه زدن بیشتر چاق بشه ران و بازوهلم.

  • علم ورزش گفت:

   سلام، در بدنسازی چاق شدن وجود نداره، بلکه حجم عضله افزایش پیدا می کنه، نگران نباشید، چون یک کیلو تأثیر چندانی نداره

 16. میعاد گفت:

  سلام خسته نباشید من چند وقته بدنسازی کار میکنم وزنمو حدود بیست پنج کیلو آوردم پایین اما الان با وجود تمرین مداوم و رعایت رژیم غذایی وزنم دوکیلو بالا رفته میخواستم بدونم از کجا بفهمم چربی اضافه کردم یا عضله

  • علم ورزش گفت:

   سلام، باید تست آنتروپومتری انجام بدید تا دقیق مشخص بشه، اما بعید به نظر میرسه چربی اضافه کرده باشید

 17. فروغ سادات گفت:

  سلام.وقت بخیر‌
  میشه منو راهنمایی کنید؟
  من چهارساله بدنسازی کار میکنم.از بیستم آذر ماه تا هفت ماه دوشنبه ها تا جمعه ها از ۹:۳۰ صبح تار۸ شب کلاس دارم.
  یعنی نمیتونم باشگاه برم.
  میشه ی برنامه کلی به من بدید باید چکار کنم دوباره چاق نشم.فقط شنبه یکشنبه میتونم برم باشگاه.
  بقیه روز های هفته هم ساعت ۶ تا ۷ صبح میتونم برم پارک بدوم.این خوبه؟

  • علم ورزش گفت:

   سلام، برنامه که توسط ما ممکن نیست، اما اگر شما فعالیت دارید، پس جای نگرانی بابت تعداد جلسات تمرین نیست، شما باید بیشتر مراقب تغذیه باشید، عمل اصلی چاق شدن تغذیه هست

 18. موسی گفت:

  خسته نباشید .من تازه منیسک رباط صلیبی پای چپم رو عمل کردم.میخواستم بپرسم میشه روزه اب بگیرم واسم ضرری نداره.الان هم حول حوش‌ بیست کیلو اضافه وزن دارم

  • علم ورزش گفت:

   سلام، هر چند کاهش وزن برای شما مفید هست اما اینکه بدن رو از نیاز به مواد غذایی مغذیی منع کنید در این شرایط کار درستی به نظر نمیرسه

 19. Reza گفت:

  درود بر شما،من فردی ۴۱ساله قد ۱۶۹ س و ۸۳ کیلو وزن و تقریبا همیشه ورزش کرده ام ولی به دلیل مشغله کاری مدتی قادر به انجام تمرینات ورزشی نبودم حدود ۱۰ کیاو اضافه وزن دارم .چگونه با ترکیب تمرینات هوازی و وزنه به وزن و ترکیب بدنی دلخواه دست بیابم لطفا راهنمایی کنید.با سپاس

  • علم ورزش گفت:

   سلام، رضا جان، اینی که شما گفتید دقیق یعنی برنامه تمرینی و این کار مربی هست، شما اولویت بر تغذیه و بدنسازی بذارید، اولویت سوم رو روی هوازی

 20. Hossein.da گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید:
  من وزنم ۸۱ قدم ۱۸۲ الان حدود ۵ ماهه که هوازی کار میکنم روزانه یک ساعت میدوم رژیم درستی ندارم اما تو نستم ۱۷ کیلو کم کنم اما الان هم که تو اینه خودمو نگاه میکنم زیر شکم و سینه ها خیلی شل شدن و ظاهری نا مناسب بهم داده بنظرتون دو رو ادامه بدم یا برم باشگاه برا اینکه فرم بگیرم در ضمن توی باشگاه وزنه رو سنگین بزنم با سبک ؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، دقیقاً مشکل شما از این وبده که نه تغذیه رو رعایت کردید و نه تمرینات بدنسازی رو انجام دادید، شما با مربی مشورت کنید مربی براتون در برنامه توضیح میده چیکار کنید. شما به عضله سازی نیاز دارید پس بهتره سراغ وزنه سبک و تکرار زیاد نرید، هر چند که مؤثر هست در تمرین دادن عضلات اما نه به اندازه وزنه های سنگین ( در حد توان)

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *