چه عواملی در افزایش قد یا کوتاهی قد تأثیر دارند؟

تلگرام

مسئله قد بلند بودن آنقدر  پُر اهمیت شده که کودکان یا نوجوانانی که قد کوتاهی دارند، حاضرند برای افزایش قد دست به هر کاری بزنند. تبلیغات سود جویانه و باورهای غلط نیز در این میان متأسفانه از واقعیت ها طرفدار بیشتری دارد، مانند طب سوزنی یا کفش‌ها و صندل های مخصوص مغناطیسی، انرژی‌ درمانی یا بعضی چسب‌ها و داروهای گیاهی. در مطلبی با عنوان با راه های افزایش قد آشنا شوید، می توان گفت به طور کامل در این خصوص توضیح داده ایم. اما در این مطلب از جنبه های دیگر به موضوع رشد قد و عوامل اثر گذار بر آن اشاره می کنیم.

چه عواملی در افزایش قد یا کوتاهی قد تأثیر دارند؟بسکتبال و والیبال باعث افزایش قد می شود

اگر همین عنوان را از اطرافیان بپرسید، معمولا" بیشتر آن ها  تأیید می کنند که بسکتبال و والیبال می تواند باعث افزایش قد شود. اما در واقع چنین چیزی به هیچ عنوان صحت ندارد و این دو رشته ورزشی به طور مستقیم ارتباطی با افزایش قد ندارند. تنها علتی می تواند باعث شود برخی باور داشته باشند که بستکبال و والیبال باعث رشد قد می شود، حضور ورزشکاران قد بلند در این رشته است.

ورزش های خوب و ورزش های بد برای رشد قد

از ورزش کردن به عنوان یک عامل برای تحریک هورمون رشد نام برده می شود. پس می توان گفت خود ورزش کردن می تواند در رشد قد تأثیر داشته باشد. اما چه زمانی ورزش باعث رشد قد می شود؟ و آیا واقعا" می تواند به رشد قد کمک کند؟ عامل اصلی و تعیین کننده رشد قد، ژنتیک است. یعنی میزان قدی که هر فرد به آن دست پیدا می کند توسط ژنتیک او تعیین شده است، این مقدار یا بر اساس قد پدر و یا قد مادر است و در موارد دیگر میانگین قد پدر و مادر مقدار قد فرد را تعیین می کند.

در خصوص تأثیر ورزش بر رشد قد دو موضوع را می توان مطرح کرد؛ ورزش کردن با تحریک ترشح هورمون رشد به کمک ژنتیک فرد می آید تا بتواند آن را به مقدار قد تعیین شده برساند. مورد دوم این است که برخی معتقدند ورزش در طول دوره رشد می تواند تا حدود ۵ سانتی متر بر رشد قد بیافزاید. والدین باید برای انتخاب ورزش مناسب کودکشان به خوبی دقت کنند چرا که ورزش های سنگین می تواند به صفحات رشد آسیب برساند و رشد طولی استخوان ها را متوقف کند. مثلا" یک کودک یا نوجوان که می خواهد قد او افزایش یابد، روزی چندین پرش متوالی را انجام می دهد، چنین کاری نه تنها به رشد قد او کمک نمی کند بلکه می تواند باعث آسیب به صفحات رشد شود.

مطلب مرتبط: آیا تمرینات بدنسازی باعث کوتاهی قد می‌شود؟

بلوغ زودرس و چاقی باعث توقف رشد قد می شود

قد نهایی هر فرد در کنار مسئله ژنتیک به شروع زمان بلوغ نیز بستگی دارد. هر چه دوره بلوغ دیرتر شروع شود، صفحات رشد نیز دیرتر بسته می شوند و فرصت کافی برای افزایش طول قد و رسیدن به حداکثر قد ژنتیکی وجود خواهد داشت. عامل مهم دیگری که در بلوغ زودرس تأثیر دارد، چاقی است که با افزایش قد نیز در ارتباط است. نتایج برخی تحقیقات بیانگر آن است که چاقی باعث بلوغ زودرس خصوصا" در دختران می شود که نتیجه آن بسته شدن صفحات رشد و توقف رشد قد خواهد بود. والدین حتما" به این نکته توجه کنند چنانچه علائم بلوغ در فرزندشان زودتر از موعد مقرر شروع شد، حتما" به پزشک مراجعه کنند.

چون قدم کوتاه است، پس در هر سنی که باشم، باید هورمون رشد تزریق کنم!

هر فردی که قدش کوتاه باشد، معلوم نیست که واقعا" به علت کمبود هورمون رشد باشد. دلایل متنوعی برای کوتاهی قد وجود دارد که یکی از آن ها کمبود هورمون رشد است. ممکن است هورمون رشد به حد کفایت تراوش شود و غلظت آن در خون کافی باشد ولی در سلول‌های هدف، مقاومت وجود داشته باشد (نشانگان لارون). مورد دیگر اینکه هورمون رشد فقط تا زمانی مؤثر است که صفحات رشد بسته نشده باشد.

اگر صفحه رشد بسته باشد و بلوغ استخوان‌ها و سن استخوانی تمام شده باشد، مانند فشار وارد آوردن به در بسته است و هیچ اثری ندارد. صفحات رشد اغلب با پایان دوران بلوغ، بسته می‌شوند و رشد آن ها تمام می‌شود. خلاصه این که اگر هورمون رشد بدون دلیل علمی استفاده شود نه تنها مؤثر نیست بلکه با عوارض و اثرات جانبی جبران ناپذیری همراه خواهد بود.

در پایان

هر اقدامی که در جهت افزایش قد صورت می‌گیرد، باید در فاصله زمانی باشد که صفحه رشد بسته نشده است. صفحه رشد در دختران در بین ۱۵ تا ۱۶ سالگی و در پسران بین ۱۷ تا ۱۸ سالگی بسته شده و بعد از آن امکان رشد طولی استخوان‌ها وجود ندارد.

تهیه و تدوین: elmevarzesh.com

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۱۴۲ نظر

 1. سید مجتبی گفت:

  سلام. ۲۵ ساله هستم . آیا تناسب اندام روی قد تاثیر گذار است؟ قد فعلی من ۱۷۸ است ولی در سال قبل تا امسال از نظر دید مردم انگار قدم کوتاه شده ولی هیچ تغییری نکرد ولی از نگاه انگار کوتاه شدم . علتش چیه؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، در این سن تأثیر منفی روی قد نمیذاره، نگاه مردم مهم نیست مهم میزان قد شماست نه چیزی که مردم می بینند

 2. غزل گفت:

  سلام من مرداد۱۸سالم کامل میشه قدم تقریبا۱۷۵ دوس دارم۱۰سانت کوتاه ترشم ورزشی یا قرصی وجود دارد ک باعث کوتاه شدن قد شود اگه نیس میخواسدم بدونم با عمل جراحی ک با بریدن استخوان پا صورت میگیره مشکلم حل میشه …ولی مشکل اینکه ناحیه کمر نسبت ب پا ک بریده میشه بزرگ تر نشون داده میشه و همچنین دست ها ضایع نیس؟!ی سوال دیگه هزینه این عمل چقدر هس؟

  • رامیار نجفی گفت:

   همه از خداشونه قدشون رشد کنه. اولاً قرص، دارو یا روشی وجود نداره که شما رو کوتاه کنه تنها با عمل جراحی میشه که به دلیل عوارض و درد و مشکلات بعدی اصلاً توصیه نمیشه

 3. احسان گفت:

  سلام. احسان هستم و والیبال بازی میکنم و پستم اسپکر قدرتیه. من به دلیل پستم باید پرش زیادی داشته باشم. میخواسم بدونم تمرینات افزایش پرش روی رشد قد تاثیر منفی میزاره؟ در ضمن من ۱۵ سالمه قدم الان ۱۸۰ هست و میخواستم ببینم چه تمرینات انجام بدم که تا بسته شدن صفحات رشدیم قد تا ۲ متر بره؟

  • رامیار نجفی گفت:

   سلام. زمانی ورزش بر روی قد تأثیر منفی میزاره که به هر دلیلی، مثلا، ضربه، فشار خیلی زیاد، شکستگی و …، به صفحات رشد آسیب وارد بشه. شما اگر درست و استاندارد و مطمئن ورزش کنید مشکلی پیش نمیاد. صفحات رشد به صورت ژنتیکی در زمانی بسته میشن و نمیشه هیچ کاری کرد.

 4. Jawad گفت:

  سلام دوست عزیز پهلوانی برای رشد قد ضرر دارد

 5. erfan گفت:

  سلام من ۱۴سال و ۹ماهم هست قدم۱۶۲وزنم هم ۶۰میخواستم ببینم قدم نسبت به سنم خوبه یا کوتاهم؟؟

 6. مسعود گفت:

  سلام من ۱۳سالمه و ۱۸۵قدم هست برای ایست رشد قد چیکا کنم لطفا بگید

 7. مهیا گفت:

  سلام من ۱۷ سالمه و قدم ۱۷۱ هستش میخاستم کوتاهتر بشم.ایا نوشابه تاثیری داره؟؟!

 8. فرزان گفت:

  سلام خسته نباشین …من ۱۹ سالمه و قدم ۱۶۸ استش راهی وجود داره با تغذیه مناسب و ورزش کششی قدم افزایش پیدا کنه البته قد پدر بلند و قد مادرم کوتاه هستش لطفن جواب بدین بدجور درگیر این مسعله ام …البته اگه دارویی هست نیز معرفی کنید

 9. نگین گفت:

  سلام
  من میخواستم بدونم شنا به تنهایی چند سانتیمتر قد رو بلند میکنه ؟
  بارفیکس چند سانتیمتر قد رو بلند میکنه؟
  و در اخر طناب چند سانتیمتر قد رو بلند میکنه ؟
  لطفا جواب بدین … ۱۶ سالمه ۱۴۷.۵ قدمه … دخترم هستم

  • علم ورزش گفت:

   سلام، هیچ عدد ثابتی برای رشد قد توسط این ورزش ها وجود نداره و تنها ممکن است، دقت کنید ممکن است نقشی غیر مستقیم در رشد قد داشته باشند

 10. علی مولوی گفت:

  سلام خستع نباشید ۱۵ سال وسه ماه سنم هست و قدم ۱۸۱-۱۸۲ هست…مناسب هست؟(ژنتیک خانوادگی بلندی هم داریم)و اینکه دوماهی هست بدنسازی سبک رو شروع کردم که برنامم حجمی نیست و برنامه ی کل بدن هست و منم هم وزنه ها سبک میزنم….احساس میکنم یکی د وماهی هست که قدم رشد نمیکنه(و البته هنوز به اون جهش رشدی تو سن بلوغ نرسیدم)البته مطمن نیستم که رشد نمیکنه…چیکار کنم

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، تا جایی که من می دونم جهش رشد قد در سن ۱۲ تا ۱۴ سالگی اتفاق می افته و بعد از اون روند رشد قد کمتر از قبل خواهد بود. میزان قد به طور محسوس باید سالانه اندازه گیری شود نه ماهانه، قد شما مناسب است و جای نگرانی ندارد

 11. محمدامین محبی گفت:

  سلام بنده ۱۴ و نیم سال دارم و زود ب بلوغ رسیدم حدود ۱۲ سالگی میخواستم بدونم تقریبا صفحه رشد من تا کی باز هست. اگر رشد قدی رو استخونام در حال به پایان رسیدن اگر تقربی بگید تا چند سانت میشه رشد کرد ؟؟(البته اگر صفحه رشد من باز باشه..)

  ۱۴ سالمه و قدم ۱۶۵ ایا این قد مناسبه ؟؟
  عمل های جراهی روی پا چه عوارصی میتونه داشته باشه؟؟؟

  • کیوان فیروزه ئی گفت:

   سلام، بر اساس سن تا ۱۸ سالگی ولی این رو دقیق تر پزشک ارتوپد می تونه بگه، نمیشه حدس زد چقدر رشد می کنید دوست عزیز، قد شما متوسط هست و مشکلی نداره، در خصوص عمل اطلاعی ندارم ولی خب می دونم که دردسرش زیاده

 12. علی مولوی گفت:

  سلام خسته نباشید… ببخشید ۱۵ سال سنمه…رفتم عکس گرفتم…صفحه رشدم مقداریش بسته شده…برای جلوگیری از بسته شدن چیکار کنم؟بدنسازی رو بزارم کنار حل میشه؟یا ارژنین و زینک و …زیر نظر دکتر مصرف کنم؟

  • علم ورزش گفت:

   سلام، امکانش وجود نداره که مانع بشیم. مگر اینکه در این فرصتی که دارید سعی کنید ورزش منظم انجام بدید، تغذیه خوبی داشته باشید و شب ها رو زود بخوابید تا رشد ادامه پیدا کنه

 13. مهدی گفت:

  سلام من ۱۵سال و چهار ماهمه وفوتبالیستم با قد ۱۷۲من روزی یکساعتو نیم با باشگاه تمرین میکنم بعد هم یک ساعتو نیم بدنسازی باوزنه و بی ورنه جمعا سه ساعت هروز می خواستم بدونم ایا اینهمه ورزش رو رشد قدم تاثیر منفی میزاره یا نه

  • علم ورزش گفت:

   سلام، این روش تمرین درست نیست دوست عزیز، هر روز این همه تمرین نتیجه خوبی به دنبال نداره، ممکنه به رشد شما آسیب بزنه و یا باعث تمرین زدگی بشه، به نظرم بهتره دقیق هدف تون رو مشخص کنید، از مربی کمک بگیرید تا بر اساس اون اهداف زمانبندی برای تمرین داشته باشید

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *