جام جهانی فوتبال برزیل: معرفی ورزشگاه ها – قسمت اول

تلگرام

بدون شک محبوترین و پر طرفداران ترین ورزش در جهان، فوتبال است. علاقمندان به این رشته مهیج برای آغاز جام جهانی لحظه شماری می کنند و همه جا کم یا بیش حرفی از این رویداد بزرگ ورزشی است. برزیل که ۵ دوره قهرمانی رقابت های جام جهانی را در کارنامه خود دارد، امسال میزبان این دوره از رقابت ها شده است. در این مطلب می خواهیم به بررسی و معرفی ورزشگاه های میزبان مسابقات جام جهانی بپردازیم. آمار و اطلاعات موجود از سایت FIFA نقل شده است. در این نقشه، شهرهای میزبان مسابقات مشخص شده‌اند.

معرفی ورزشگاه هابا وجود برخی مشکلات در آماده‌سازی به موقع این ورزشگاه‌ها و حتی مرگ چند تن از کارگران در حین انجام پروژه‌ها، برزیلی‌ها در نهایت موفق شدند که این مکان‌ها را برای برگزاری مسابقات آماده کنند.١٢ ورزشگاه در ١٢ شهر مختلف که مبلغی در حدود سه میلیارد و پانصد میلیون دلار برای آن ها صرف شده‌ است. هفت عدد از این ورزشگاه‌ها نوساز بوده و پنج ورزشگاه دیگر نیز برای رسیدن به استانداردهای فیفا، بازسازی اساسی شده‌اند.

۱- ورزشگاه آمازونیا Arena Amazonia

شهر: Manaus

گنجایش: ۳۹,۱۱۸

هزینه: ۲۷۹ میلیون دلار

معرفی ورزشگاه هاگرچه شهر مانائوس سرچشمه فوتبال سنتی برزیلی نیست، اما مطمئناً برای طرفداران جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴ به خاطر ویژگی منحصر به فرد استادیوم آمازونیا که قبلاً استادیوم ویوالدو بوده، آشنا می باشد. شهر مانائوس در قلب باران های فصلی آمازون که بزرگترین باران های گرمسیری در جهان می باشد، قرار گرفته است. جایی که از ماه دسامبر تا مه باران‌های مداوم را تجربه می‌کند. مسابقه دادن در چنین رطوبت و گرمایی اصلا"  آسان نیست!  تغییراتی که در این ورزشگاه ایجاد شده در نوع خود جالب است. برای ساخت این استادیوم که یک سازه فلزی است از یک سبد حصیری، محصولی که این منطقه به آن مشهور است، الهام گرفته شده است.

پروژه استادیوم آمازونیا که میزبان دیدار حساس ایتالیا و انگلستان است، میراث مهمی را برای این منطقه به ارمغان آورده است، این استادیوم به گونه ای طراحی شده است که در جمع آوری و نگهداری باران های فصلی نقش زیادی خواهد داشت. برای مثال، آب های بارانی را برای استفاده بعدی در سرویس های بهداشتی یا برای آبیاری چمن استادیوم جمع آوری می کند. جالب است بدانید این استادیوم از تابش نور خورشید نیز برای تولید انرژی بهره می برد. فضای سبز این این استادیوم نیز طوری طراحی شده است تا هزینه انرژی را در سطح پایینی نگه دارد و همچنین دمای هوای داخل استادیوم را نیز کنترل کند.

معرفی ورزشگاه هاورزشگاه آمازونیا دارای رستوران، پارکینگ های زیر زمینی، اتوبوس و قطارهای شهری ویژه برای خدمت رسانی می باشد.این استادیوم فعالیت خود را برای جذب توریست بعد از مسابقات از طریق میزبانی کنسرت ها و رخدادهای فرهنگی ادامه خواهد داد.

چهار مسابقه از مرحله گروهی در این ورزشگاه برگزار می‌شود که شامل دیدارهای زیر می‌شوند. شایان توجه است که تاریخ و ساعت برگزاری تمامی مسابقات به وقت ایران نوشته شده است.

ایتالیا – انگلستان :۲۴ خرداد ٩٣، ساعت ٢:٣٠ بامداد
کرواسی – کامرون : ٢٨ خرداد ٩٣، ساعت ٢:٣٠ بامداد
پرتغال – آمریکا :١ تیر ٩٣ ، ساعت ٢:٣٠ بامداد
سوییس – هندوراس : ۴ تیر ٩٣ ، ساعت ٠:٣٠ بامداد

 

۲- ورزشگاه دابایکسادا Arena da Baixada

شهر: Curitiba

گنجایش: ۳۸,۵۳۳

هزینه: ۱۳۰ میلیون دلار

معرفی ورزشگاه هاشهر کوریتیبا یکی از مثال‌های جهانی رشد و پیشرفت است. کیفیت زندگی در این شهر در طول سال ها برنامه ریزی بسیار افزایش یافته است. استادیوم کوریتیبا نیز مشمول این برنامه ریزی و توسعه شده است به نحوی که در سال ١٩٩٩ بازسازی و تعمیر این ورزشگاه تکمیل شده بود. این ورزشگاه به عنوان یکی از مدرن ترین ورزشگاه های برزیل قلمداد می شود و جای تعجبی نداشت که از سوی برزیلی‌ها به عنوان یکی از میزبانان رقابت‌ها انتخاب شود.

معرفی ورزشگاه هابا این وجود این استادیوم در دسامبر ٢٠١٢ عملیات مجدد و محدود دیگری را که شامل افزایش ظرفیت ورزشگاه و اضافه کردن امکانات رفاهی بیشتر به آن بود، به خود دید. با توجه به عدم شدت رطوبت مانند دیگر نقاط برزیل و دمایی در حدود ٢٠-٢۵ درجه سانتی‌گرادی در طول برگزاری مسابقات، این شهر یکی از بهترین شرایط آب و هوایی را دارد.

ورزشگاه میزبان چهار مسابقه در برزیل ۲۰۱۴ می باشد.

اکوادور – هندوراس : ٣٠ خرداد ٩٣ ، ساعت ٢:٣٠ بامداد

اسپانیا – استرالیا : ٢ تیر ٩٣ ، ساعت ٢٠:٣٠

روسیه – الجزیره : ۵ تیر ٩٣ ، ٠:٣٠ بامداد

ایران – نیجریه  دوشنبه ۲۶ خرداد ساعت ۲۳:۳۰

 

۳- ورزشگاه دی سائو پائولو Arena de Sao Paulo

شهر: Sao Paulo

گنجایش: ۶۱,۶۰۶

هزینه: ۳۴۰ میلیون دلار

معرفی ورزشگاه هاسائوپائولو قطب بزرگ اقتصادی و تجاری برزیل است و می توان گفت بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهر این کشور است. با داشتن ٢ فرودگاه مجهز، بزرگ و همیشه پر رفت و آمد که به ٢٨ کشور دنیا پرواز مستقیم دارد، این شهر از لحاظ توریستی هم حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. این همان شهری است که چارلز میلر بریتانیایی فوتبال را در آنجا به برزیلی‌ها معرفی کرد و شاهد پیشرفت این ورزش در برزیل شد. از این رو سائوپائولو را زادگاه فوتبال برزیلی نیز می‌دانند. از سه باشگاه ورزشی بزرگ در سائوپائولو، تنها یکی از آن ها استادیومی با زیر بنا و کیفیت مناسب برای میزبانی نداشت: باشگاه ورزشی Corinthians Paulista.

معرفی ورزشگاه هااین رویای قدیمی Corinthians سرانجام برای مسابقات جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل در شکل استادیوم دی سائوپئولو به حقیقت پیوست و تنها به خاطر برگزاری جام‌جهانی بود که ورزشگاه جدیدی در این شهر احداث شد. با وجود اشتغال ۶٠٠٠ هزار نفر به طور مستقیم و غیرمستقیم در ساخت ورزشگاه جدید، به نظر می‌رسد که هنوز هم مشکلاتی در روند تکمیل آن وجود دارد. همچنین انتظار می رود که این اقدامات موجب توسعه ناحیه شرقی این منطقه با حدود ۴ میلیون جمعیت شود. ورزشگاه دی سائوپائولو برای میزبانی مسابقه افتتاحیه جام جهانی برزیل انتخاب شد و همچنین میزبان ۵ مسابقه دیگر که شامل نیمه نهایی است نیز می باشد.

کرواسی – برزیل : ٢٢ خرداد ٩٣ ، ساعت ٠:٣٠ بامداد

انگلستان – اروگوئه : ٢٩ خرداد ، ساعت ٢٣:٣٠

شیلی – هلند : ٣ تیر ٩٣ ، ساعت ٢٣:٣٠

بلژیک – کره جنوبی : ۶ تیر ٩٣ ، ساعت ٠:٣٠ بامداد

تیم اول گروه ششم – تیم دوم گروه پنج : ١١ تیر ٩٣ ، ساعت ٢٠:٣٠

مسابقه نیمه‌نهایی : ١٩ تیر ٩٣ ، ساعت ٠:٣٠ بامداد

 

۹ ورزشگاه دیگر را در روزهای بعد معرفی خواهیم کرد.

تهیه و تدوین اختصاصی: elmevarzesh.com

به اشتراک بگذارید :
loading...
loading...

مطالب مشابه

۲ نظر

  1. حمیدرضانگارستانی گفت:

    دستت درد نکنه عالی بود

  2. کیهان گفت:

    بسیار عالی بود…قابل توجه مشولین ما که یا ورزشگاه ۱۵ هزار نفری میسازن یا اینکه باید حتما ۶۰-۷۰ هزار نفر گنجایش داشته باشه…بدون اینکه به مسله کیفیت زمین و نوع چمن بر حسب آب و هوا ,سقف و نمای ورزشگاه و….توجه کنن

نظرتان را برای ما بنویسید. اگر هم در خصوص موضوعی سوال دارید، چنانچه اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشیم پاسخ خواهیم داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *