پیکارهای نیمه‌نهایی جام جهانی ۲۰۱۴  دوئل فوتبال اروپا و آمریکای جنوبی است که در این ورزش حرف اول را می‌زنند و هر چهار تیم از بخت قهرمانی برخوردارند. اگر چه پیش‌بینی این امر که چه تیمی قهرمان جهان خواهد شد، دشوار است، اما یک نکته را با اطمینان می‌توان گفت و آن اینکه در هر حال یک تیم شگفتی ساز خواهد شد.

رویای قهرمانی، کدام تیم شگفتی ساز جام 2014 خواهد شد؟در مرحله نیمه نهایی جام ۲۰۱۴ برزیل ۴ تیمی حضور دارند که گرچه تا کنون افتخارات زیادی در این مسابقات کسب کرده‌اند، اما طعم تجربیاتی تلخ را نیز چشیده و هر کدام به نوعی با طلسم روبرو هستند. این چهار تیم هر یک به نوعی رویای شکستن طلسمی دیرینه را در سر دارند. برزیل به قهرمانی خانگی امید دارد، آلمان به پایان انتظاری ۲۴ ساله، هلند به پایان کابوس فینال و آرژانتین به قهرمانی در خاک رقیب.

امید برزیل به درمان زخم کهنه

تیم ملی فوتبال برزیل تا کنون ۵ بار به قهرمانی جهان دست یافته و در این عرصه رکورددار است، اما میزبانی مسابقات جام ۲۰۱۴ فرصتی است برای درمان دردی که ۶۴ سال از آن می‌گذرد، یعنی شکست در فینال جام جهانی ۱۹۵۰ در خاک خودی. ملی‌پوشان برزیل در این دوره از مسابقات این فرصت را دارند که نه تنها رویای ششمین قهرمانی جهان را متحقق سازند، بلکه کابوسی دیرینه را از اذهان پاک کنند. این کابوس به روز ۱۶ ژوئیه ۱۹۵۰ برمی‌گردد، روزی که تیم‌های ملی فوتبال برزیل و اروگوئه در فینال مسابقات جام جهانی به مصاف هم رفتند.

رویای قهرمانی، کدام تیم شگفتی ساز جام 2014 خواهد شد؟بیش از ۲۰۰ هزار تماشاگر به ورزشگاه عظیم مارکانا در "ریو دو ژانیرو" شتافته بودند تا شاهد درخشش زردپوش‌های برزیل باشند. فریاد شادی و هیاهوی تماشاگران که با گل برزیل در دقیقه ۴۷ طنین‌افکن شده بود، با گل تساوی اروگوئه در دقیقه ۶۶ فروکش کرد و با دومین گل این تیم در دقیقه ۷۹ به سکوتی مطلق بدل شد. صحنه‌ای از گل دوم ارگوئه به برزیل در فینال جام جهانی ۱۹۵۰.

رویای قهرمانی، کدام تیم شگفتی ساز جام 2014 خواهد شد؟شکست ۲ بر یک برزیل از اروگوئه در خاک خودی به کابوسی ملی بدل شد، کابوسی که اگر چه بیش از ۶ دهه از پیدایش آن می‌گذرد، اما نسل به نسل منتقل شده و در کنج اذهان کوچک و بزرگ لانه کرده است. حتی کسب ۵ عنوان قهرمانی جهان توسط ملی‌پوشان برزیل هم اگر چه مرهمی بر این زخم بوده، ولی نتوانسته آن را کاملا" شفا بخشد.

آلمان، رکورد دار نیمه‌نهایی در حسرت قهرمانی

حریف ملی‌پوشان برزیل در مرحله نیمه‌نهایی تیم آلمان است که حال برای چهارمین بار پیاپی به دور نیمه‌نهایی راه یافته و رکوردی تازه به پا کرده است. عقاب‌های آلمان علیرغم این موفقیت بی‌نظیر ۲۴ سال است که انتظار کسب عنوان قهرمانی را می‌کشند و در سه دوره‌ی پیش یا نایب‌قهرمان شده یا مقام سوم جهان را به خود اختصاص داده‌اند.

رویای قهرمانی، کدام تیم شگفتی ساز جام 2014 خواهد شد؟

ملی‌پوشان آلمان در جام جهانی ۲۰۰۲ کره جنوبی و ژاپن با داشتن سنگربانی مطمئن به نام "الیور کان" به فینال مسابقات راه یافتند، اما با نتیجه ۲ بر صفر از برزیل شکست خوردند. مصاف دو تیم در مرحله نیمه ‌نهایی جام ۲۰۱۴ فرصتی است برای انتقام ناکامی آن دوره. میزبانی برگزاری جام جهانی ۲۰۰۶ را آلمان برعهده داشت. برخورداری از پشتیبانی هواداران خودی امتیازی بود که می‌توانست تیم ملی آلمان را به قهرمانی جهان برساند، اما در آن دوره از بازی‌ها لاجوردی‌های ایتالیا نقشه‌های آلمانی‌ها را نقش بر آب کردند و در مرحله نیمه‌نهایی با نتیجه ۲ بر صفر بر میزبان پیروز شدند.

تیم آلمان اگرچه در دیدار بر سر مقام سوم از سد پرتغال گذشت و مقام سوم جام جهانی ۲۰۰۶ را به خود اختصاص داد، اما این موفقیت هم فقط مرهمی کوچک بود بر درد نرسیدن به فینال. در جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی، تیم آلمان با چهره‌هایی نسبتا" جوان قدم به میدان گذاشت و با پشت سرگذاشتن حریفانی پرقدرت چون انگلیس و آرژانتین باز هم به مرحله نیمه نهایی صعود کرد و در پی شکست از اسپانیا باز هم از راهیابی به دیدار نهایی بازماند.

یوآخیم لوو، سرمربی آلمان و شاگردانش امیدوارند که در جام ۲۰۱۴ این طلسم را بشکنند و با پیروزی بر برزیل در مرحله نیمه‌نهایی خود را به یک‌قدمی جام قهرمانی برسانند. کارشناسان معتقدند که تیم آلمان در این دوره از مسابقات، توانایی و تجربه لازم را برای کسب قهرمانی دارد و اگر تمامی ظرفیت خود را به کار بندد، می‌تواند از سد هر حریفی عبور کند.

نارنجی‌پوشان هلند به دنبال شکستن طلسم

تیم ملی فوتبال هلند نیز در تاریخ جام جهانی لحظاتی تلخ را تجربه کرده است، از شکست‌های پیاپی مقابل آلمان و آرژانتین در جام‌های ۱۹۷۴ و ۱۹۷۸ تا ناکامی مقابل اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی. تیم ملی هلند در جام جهانی ۱۹۷۴ در آلمان یکی از مدعیان کسب قهرمانی بود. هلندی‌ها با داشتن اعجوبه‌ای به نام یوهان کرویف شانس خوبی نیز برای رسیدن به این رویا داشتند، اما فرانس بکن‌باوئر و یارانش با پیروزی ۲ بر یک مقابل هلند توانستند آلمان را برای دومین بار قهرمان جهان کنند.

رویای قهرمانی، کدام تیم شگفتی ساز جام 2014 خواهد شد؟نارنجی‌پوشان هلند ۴ سال بعد در جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین هم به فینال مسابقات راه یافتند، اما باز هم در دیدار نهایی مغلوب میزبان شدند و برای دومین بار پیاپی به نایب‌قهرمانی جهان رسیدند. بیش از سه دهه طول کشید تا ملی‌پوشان هلند بار دیگر توانستند خوش بدرخشند و به دیدار نهایی راه یابند. هلندی‌ها در جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی در مرحله نیمه‌نهایی از سد اروگوئه گذشتند، اما با تک‌گل اینیستا، ستاره اسپانیا در فینال مسابقات بار دیگر به نایب‌قهرمانی بسنده کردند.

هلندی‌های در این دوره از مسابقات این ظرفیت را دارند که از سد آرژانتین در مرحله نیمه‌نهایی بگذرند و فینالیست جام ۲۰۱۴ شوند. شاگردان لوئیس فان خال، سرمربی هلند تا کنون تمامی بازی‌های در جام جهانی را با پیروزی پشت سر گذاشته و با ۱۲ گلی که تا کنون در این دوره به ثمر رسانده، گوی سبقت را از سه تیم دیگر حاضر در دوره نیمه‌نهایی ربوده است، دست کم از لحاظ گل زدن.

آرژانتین در پی کسب سومین جام

تیم ملی فوتبال آرژانتین تا کنون دو بار قهرمان جهان شده و دو بار نیز به نایب‌قهرمانی جهان دسته یافته است. نخستین بار در سال ۱۹۷۸ بود که ملی‌پوشان آرژانتین توانستند به ویژه با برخورداری از امتیاز میزبانی، هلند را ۳ بر یک شکست دهند و قهرمانی جهان را کسب کنند. آرژانتینی‌ها پیش از آن تنها یک بار به نایب‌قهرمانی جهان دست یافته بودند.

رویای قهرمانی، کدام تیم شگفتی ساز جام 2014 خواهد شد؟ملی‌پوشان آرژانتین پس از این موفقیت خانگی انتظار چندانی برای تکرار این کامیابی بزرگ نکشیدند و در جام جانی ۱۹۸۶ مکزیک برای دومین بار بر این جام بوسه زدند. دیه‌گو مارادونا، آخرین عنوان قهرمانی را برای آرژانتین به ارمغان آورد. دیه‌گو مارادونا در آن دوره بازی‌ها ستاره‌ی بی‌چون‌ و‌ چرای تیم آرژانتین بود و با گل‌هایی فراموش‌نشدنی دومین عنوان قهرمانی را برای این کشور به ارمغان آورد. او و یارانش چهار سال بعد نیز به فینال مسابقات جام جهانی ۱۹۹۰ ایتالیا راه یافتند، اما یک بر صفر از آلمان شکست خوردند و نایب‌قهرمان شدند.

آرژانتین از آن زمان تا کنون در حسرت موفقیت به سر می‌برد و در تمامی دوره‌های پس از آن یا در دور یک‌هشتم نهایی، یا در دور یک‌چهارم نهایی حذف شده و یک بار (۲۰۰۲) حتی در همان مرحله گروهی با مسابقات وداع کردند. تیم ملی آرژانتین اگر چه در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل به مرحله نیمه‌نهایی صعود کرده، اما از لحاظ بازی انتظارات را آنطور که باید و شاید برآورده نکرده و بیش از همه از برکت گل‌های ستاره‌ی بزرگش، لیونل مسی بوده که به جمع چهار تیم برتر جهان پیوسته است. مسی در پیکارهای آرژانتینی‌ها از جمله مقابل ایران منجی تیمش شد و با گل‌های خود سبب شد که امید قهرمانی در دل هواداران آرژانتین زنده بماند.

چه تیم های شایسته دیدار فینال هستند؟ و چه تیمی پتانسیل قهرمانی جام ۲۰۱۴ را دارد؟